Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#322799 http://www.cnbc.com/2016/11/04/elon-mus ... -wage.html

Eνα αναπόδραστο ερώτημα που θα πρέπει στο μέλλον να απαντηθεί σχετικά με το σκοπό της εργασίας.
Σίγουρα έχουμε πολύ χρόνο ακόμα για να καταφέρουμε να πείσουμε αλλήλους ότι πρέπει να υπάρχει βασικό εισόδημα, ότι το 35ωρο δεν είναι υπερβολή κλπ κλπ.

Το ενδιαφέρον πάντως (ανάμεσα σ όλα τ άλλα) είναι το πόσο έχει διαβρώσει η λογική της κοινωνικής καταξίωσης και της επιτυχίας μέσα απ την επαγγελματική επιτυχία.

Even though Musk's ambition may be more outsized than most, many Americans would probably also want to continue doing some kind of work. Binge watching Netflix is only enjoyable for so long.

πέρα απ το Netflix το χάος :s_whiteflag

(κάπου δεν την είχαμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By nass
#322812 Αλλο rat race και άλλο αράζω όλη μέρα και τα ξύνω (που είναι αυτό που είπε ο Musk) υπάρχουν πολλά ανάμεσα.
Πάντως, αν μου έλεγαν "τι προτιμάς €500 το μήνα για να κάθεσαι (σύνταξη φάση) ή €800 για να δουλεύεις λογικά πχ. 35ωρο" (και στις 2 περιπτώσεις χαμηλά ποσά δηλαδή, η παγκόσμια οικονομία δεν είναι (και μάλλον ποτέ δεν θα γίνει, εκτός και αν έρθει ο κομμουνισμός :inlove: ) για "€3000 για να κάθεσαι"...) θα προτιμούσα το δεύτερο 101%.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#322829 Νομίζω το θέμα robot - εργασία είναι λίγο πιο πολύπλοκο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#322951
nass έγραψε:Αλλο rat race και άλλο αράζω όλη μέρα και τα ξύνω (που είναι αυτό που είπε ο Musk) υπάρχουν πολλά ανάμεσα.
Πάντως, αν μου έλεγαν "τι προτιμάς €500 το μήνα για να κάθεσαι (σύνταξη φάση) ή €800 για να δουλεύεις λογικά πχ. 35ωρο" (και στις 2 περιπτώσεις χαμηλά ποσά δηλαδή, η παγκόσμια οικονομία δεν είναι (και μάλλον ποτέ δεν θα γίνει, εκτός και αν έρθει ο κομμουνισμός :inlove: ) για "€3000 για να κάθεσαι"...) θα προτιμούσα το δεύτερο 101%.


Eμ εκεί είναι το θέμα, στο ΧOR. Δλδ ό,τιδήποτε άλλο εκτός απο δουλειά θεωρείται ξύσιμο :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#323040
nass έγραψε:Πάντως, αν μου έλεγαν "τι προτιμάς €500 το μήνα για να κάθεσαι (σύνταξη φάση) ή €800 για να δουλεύεις λογικά πχ. 35ωρο" (και στις 2 περιπτώσεις χαμηλά ποσά δηλαδή, η παγκόσμια οικονομία δεν είναι (και μάλλον ποτέ δεν θα γίνει, εκτός και αν έρθει ο κομμουνισμός ) για "€3000 για να κάθεσαι"...) θα προτιμούσα το δεύτερο 101%.


Δηλαδή θα δούλευες 35 ώρες τη βδομάδα για €300 το μήνα. Άλλος ένας χομπίστας εργαζόμενος. :lol:

Προσωπικά θεωρώ ότι δουλεύουμε για να ζούμε, δεν ζούμε για να δουλεύουμε. Η ζωή έχει πολύ πιο ωραία πράγματα από τη δουλειά (εκτός αν είναι καμιά dream job ξέρω γω...). :iconcool:


Θεωρώ ότι ο Στγος Μανωλάς υπερβάλει. Έτσι είναι συνήθως αυτοί οι ειδικοδυναμίτες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#323041
REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:Πάντως, αν μου έλεγαν "τι προτιμάς €500 το μήνα για να κάθεσαι (σύνταξη φάση) ή €800 για να δουλεύεις λογικά πχ. 35ωρο" (και στις 2 περιπτώσεις χαμηλά ποσά δηλαδή, η παγκόσμια οικονομία δεν είναι (και μάλλον ποτέ δεν θα γίνει, εκτός και αν έρθει ο κομμουνισμός ) για "€3000 για να κάθεσαι"...) θα προτιμούσα το δεύτερο 101%.


Δηλαδή θα δούλευες 35 ώρες τη βδομάδα για €300 το μήνα. Άλλος ένας χομπίστας εργαζόμενος. :lol:

Προσωπικά θεωρώ ότι δουλεύουμε για να ζούμε, δεν ζούμε για να δουλεύουμε. Η ζωή έχει πολύ πιο ωραία πράγματα από τη δουλειά (εκτός αν είναι καμιά dream job ξέρω γω...). :iconcool:


δουλεύεις επίσης για να νιώθεις παραγωγικός και δημιουργικός όπως επίσης και για να χρησιμοποιείς μυαλό και σώμα
Άβαταρ μέλους
By nass
#323043 Αλλος ένας που του αρέσει αυτό που κάνει :rtfm:
Αν δεν δούλευα θα έπρεπε να βρω να κάνω κάτι για την ικανοποίηση των παραπάνω επιπέδων της πυραμίδας του Maslow. Που με €500 θα ήταν δυσκολούτσικο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#323046
dimik έγραψε:δουλεύεις επίσης για να νιώθεις παραγωγικός και δημιουργικός όπως επίσης και για να χρησιμοποιείς μυαλό και σώμα


Μπορώ να σου βρω άπειρους τρόπους. Τι πάει να πει παραγωγικός δηλαδή; Τι ακριβώς νιώθεις ότι προσφέρεις στην κοινωνία τώρα; :iconcool:

@nass: Το self actualisation έχει μικρή σχέση με την εργασία.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#323047 Ηλεκτρικό ρεύμα. Βεβαια, δε θα ελεγα οχι στο να δουλευω λιγοτερο

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#323118
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:δουλεύεις επίσης για να νιώθεις παραγωγικός και δημιουργικός όπως επίσης και για να χρησιμοποιείς μυαλό και σώμα


Μπορώ να σου βρω άπειρους τρόπους. Τι πάει να πει παραγωγικός δηλαδή; Τι ακριβώς νιώθεις ότι προσφέρεις στην κοινωνία τώρα; :iconcool:

@nass: Το self actualisation έχει μικρή σχέση με την εργασία.


Δωρεάν τρόπους που να εναλλάσσονται για να μην βαριέμαι θέλω γιατί να παίζω πρέφα σε κανένα καφενείο ή να σκαλίζω ξύλα σαν φυλακισμένος ευχαριστώ δεν θα πάρω :rtfm:

Στην κοινωνία δεν ξέρω τι προσφέρω σαν μονάδα αλλά ξέρω ότι 230+ άτομα κάνουν πολλές εργασίες παράλληλα και κερδίζουν μερικά εκατομμύρια €€€ γιατί φροντίζω να λειτουργούν κάποια συστήματα από ταπεινά laptop μέχρι servers, δίκτυα κοκ.

Βασικά πέρα από το αίσθημα υπερηφάνειας/επιτεύγματος που σου δίνει το αποτέλεσμα της εργασίας σου επίσης προσφέρει και τα απαραίτητα για να καλύψεις άλλες δευτερεύουσες ανάγκες, να ταξιδέψεις, να φας κάτι ιδιαίτερο, να οδηγήσεις κάτι γρήγορο, να παρακολουθήσεις μια ταινία/παράσταση/συναυλία, να αγοράσεις βιβλία, να σπουδάσεις κοκ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#323179 Μη μου μπερδεύεις τώρα τις απολαβές με την αρχική σου τοποθέτηση ότι η δουλειά σε κάνει να νιώθεις χρήσιμος και παραγωγικός. Αν είχες τις ίδιες απολαβές χωρίς να κάνεις τίποτα, θα προτιμούσες να ασχολείσαι με τα laptop, τα προβλήματα του καθενός συναδέρφου και το μακρύ και το κοντό του αφεντικού σου; Κι όλα αυτά για να νιώθεις παραγωγικός;

Οι άπειροι τρόποι που ανέφερα είναι οτιδήποτε άλλο σε γεμίζει στη ζωή εκτός από την υποχρέωση να εργαστείς για τα προς το ζην, είτε το θέλεις ή όχι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#323188
REALZEUS έγραψε:Μη μου μπερδεύεις τώρα τις απολαβές με την αρχική σου τοποθέτηση ότι η δουλειά σε κάνει να νιώθεις χρήσιμος και παραγωγικός. Αν είχες τις ίδιες απολαβές χωρίς να κάνεις τίποτα, θα προτιμούσες να ασχολείσαι με τα laptop, τα προβλήματα του καθενός συναδέρφου και το μακρύ και το κοντό του αφεντικού σου; Κι όλα αυτά για να νιώθεις παραγωγικός;

Οι άπειροι τρόποι που ανέφερα είναι οτιδήποτε άλλο σε γεμίζει στη ζωή εκτός από την υποχρέωση να εργαστείς για τα προς το ζην, είτε το θέλεις ή όχι.

Αν είχα τις ίδιες απολαβες χωρίς να κάνω τίποτα πάλι θα εργαζομουν απλά με άλλο αέρα και ανεχομενος λιγότερα, μάλλον ΕΕ θα γινόμουν βασικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#323198 Θα προτιμούσες να εργάζεσαι δηλαδή αντί να κάνεις τα χόμπι σου, ταξίδια, διάβασμα κλπ; Πολλοί χομπίστες εργαζόμενοι εδώ μέσα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#323206 Ατερμονη συζητηση. Παρατηρω γυρω μου, και καποιοι ανθρωποι οντως προτιμουν να δουλευουν. Δωσε μου τη συνταξη του πατερα μου, παω αυριο στο εξοχικο στο νησι και λιωνω ολη μου τη ζωη, ευκολα. Μονο γρηγοροτερο ιντερνετ να βαλω. 6 μηνες τζακι και βολτες με το σκυλο-6 μηνες μπανια. Κι ομως ο ιδιος δουλευει ακομα, την ιδια δουλεια με τον dimviii κιολας, ξυπνημα στις 5, 3 ωρες στο τιμονι, κλπ, κλπ