Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#317323 Θυμάμαι ότι διάβαζα ΜικυΜάους αλλά και Μπλεκ. Και κάτι τιραμόλα-σεραφίνο και άλλα. Κάποια από αυτά που αναφέρατε κάτι μου θυμίζουν.
Και νομίζω και μικρός σερίφης. Λούκυ Λουκ επίσης διάβαζα με χαρά αλλά ως εκεί, ο Ιζνογκούντ μου άρεσε αλλά δεν τον εμβάθυνα.
Ο Τεν-τέν αν και μου ήταν πολύ συμπαθής δεν με κέρδισε, αντίθετα ο Αστερίξ με έκανε οπαδό του και πρέπει να τα έχω όλα. Σε σημείο που όσα δεν είχα (χαθεί, δανεικά) πήγα και τα ξαναγόρασα και τα έκανα δώρο στην καλή μου που όμως δεν εκτίμησε όσα θα ήθελα.
Από τη μαμά μου είχαμε κληρονομήσει τα κλασσικά εικονογραφημένα που τα είχαμε στο χωριό, πολύ διάβασμα το καλοκαίρι.
Μεγαλώνοντας μου άρεσε το ταρατατά και το λιγότερο γνωστό Διαβολίκ.

Όταν πήγαινα γυμνάσιο ίσως και πρώτη λυκείου η μάνα μου έγινε φοιτήτρια (με τρία παιδιά και είχε πάει να σπουδάσει στο Deree γιατί της είχε μείνει απωθημένο ότι αν και ήταν καλή μαθήτρια ο συντηρητικός πατέρας της δεν το θεώρησε πρέπον η κόρη του να πάει σε πανεπιστήμιο). Για κάποιο μάθημά της κοινωνιολογικό έπρεπε να κάνει κάποια εργασία και δεν ξέρω πως τις προέκυψε αλλά έπρεπε να μελετήσει τσοντοπεριοδικά. Που επειδή ντρεπόταν να πάει να αγοράσει έβαλε εμένα! :twisted:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#317334 Αστέριξ.- από εκεί κόλλησα το σαρακι με την ιστορία, προσπαθώντας να βρω που και πότε διαδραματιζονταν τα γεγονότα στα κομιξ. Στην 10ετια των 90s κατάφερα και τα αγόρασα όλα, πράγμα δύσκολο για επαρχία τότε.

Διάβασα κατά καιρούς πολλά άλλα από ντισνευ μέχρι λουκυ Λουκ και ιζνογκουντ όμως για να περνάει η ώρα και κανένα σε επίπεδο συλλέκτη.

< >
Άβαταρ μέλους
By Jimvar
#317340
otso έγραψε:Τζιμ Ανταμς η Δημητρης Αδαμοπουλος , αλογο Κεραυνός
Ντιανα ελληνικο ονομα; γκομενα του Τζιμ αλογο Αστραπή
Πεπίτο Γκονζάλες Μεξικανος φιλος γαιδαρος Πελεγκρίνο
Τσιπιριπο Ινδιανος φιλος Φυλη; πονυ;


Κομάντσι ήταν ο Τσιπιρίπο otso και Νάνος το πόνυ του. Και μην ξεχνάς τον Ελ Καπιτάν, τον πιο σατανικό κακούργο που γνώρισε η Αμερική. Θυμάμαι πόσο ήλπιζα μικρός ότι θα τους δω κάποτε στον κινηματογράφο :(
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#317350
Corto Maltese έγραψε:Σαν φανατικός κομιξάς εδώ και 4 δεκαετίες, μου γυρίζει τα άντερα η αυτόματη σύνδεση της τέχνης αυτής με παιδικότητα, νοσταλγία και άλλα τέτοια γλυκανάλατα και άκυρα


και λιγα σου ειπε :protest:


Βασικα εχω συνδεσει τα "μικιμάου" (οι παλιοτεροι θα θυμουνται τη λεξη ομπρελα των μεγαλυτερων ή γονιων που τα αφορουσε ολα) :lol: με διαφορες στιγμες...
Τιραμολα και Σεραφινο στις αρχες δημοτικου διαβαζα μονο οταν ημουν αρρωστος και δεν πηγαινα σχολειο, ειχαν και 4 δρχ τοτε, πιο φτηνα απο το Μικυ Μάους (ενα μονο με ηρωες Νισνευ υπηρχε τοτε και 4 φορες το χρονο? τα "Κλασικά"), οποτε ηταν και πιο ευκολη η αγορα...
Επίσης τοτε ηταν σκέτο "Λυκοι" και οχι "Μουργολύκοι" οπως τωρα.
Πιο μετα επαιζε και το Αγορι ή Μπλεκ* ποτε-ποτε, + τιποτα πολεμικα, οπως ΚΡΑΝΟΣ, ΕΦΟΔΟΣ, Δρασις και αλλες τετοιες πιπες. "Παιδι πανθηρας" και "Το μυαλο του λύκου Smith" αγαπημενα, οπως και ο Timothy Tester (Μαστροχαλαστης) στη Βαβουρα. Σίχαμα απο τοτε τα ποδοσφαιρικα, τσαντιζομουν γιατι επιαναν χωρο...
Επειδη στην τοτε γειτονια ειχε περισσοτερα κοριτσια, διαβαζα μεχρι και Μανινα, Κατερινα και αλλα γλυκαναλατα.
Απιστευτο γελιο μεχρι δακρυων με Αντιριξ και Συμφωνιξ, τα κατεβασα προσφατα ΟΛΑ σε torrent αλλα δυστυχως στα Ισπανικα, αρκουν οι φατσες βεβαια για να γελαω ακομα και τωρα.

3η Γυμνασιου καθε Πεμπτη επαιζε ιεροτελεστια: Σχολασμα απο το σχολειο, πριν φτασω σπιτι σταση στο ψιλικατζιδικο για αγορα περιοδικου Περιπετεια μαζι με μεγαλο σακουλι λιοσπορους, και ξαπλα στο κρεβατι να διαβασουμε Περιπετεια τρωγοντας λιοσπορους και μετα καπακι Μιχαλη Τσαουσοπουλο με τα τοπ της Αμερικης για την εβδομαδα. Προφανως αγοραζοταν και Μικρος Σεριφης, Μικρος Καουμπόυ κλπ.

Επαιξε σοβαροτης με Μαφάλντα και γελιο με Κόκκορα και αλλα του Αρκα, κλασικα διαβαστηκαν και Βαβέλ και Αστεριξ, Ιζνογκουντ, Λουκι Λούκ

Σε αλλο μηκος κυματος, Ζακουλα, Terror, Horribile, Σωφερακι, Ταρατατά, Μπαλαδορος, ενα με ενα μηχανικο αυτοκινητων (Mondadore?) και απο αλλα παρομοιου βεληνεκους το Λονδινο 2001 (τοτε το 2001 ήταν μακρινο μελλον), ΔιάβασέΜε, και δυο τρια αλλα που ξεχναω γιατι το αιμα εφευγε απο τον εγκεφαλο και πηγαινε αλλου...

Ενω γενικοτερα οτι επεφτε στο χερι μου (μερικα τα κραταγα μονο με το αριστερο :shifty: :shifty: ) διαβαζόταν με ενδιαφερον και ζηλο, (μεχρι και Διαπλαση των Παιδων ή κατι αλλα πιο θρησκευτικα που εβρισκα στο χωριο τα καλοκαιρια στο κατώϊ), για ανεξηγητους λογους ενιωθα (και νιωθω ακομα) απεχθεια για οτιδηποτε Marvel, σε βαθμο που να μην τα διαβαζα ουτε και μικρος, προτιμουσα να διαβασω το σαμπουαν, αφρολουτρα και Tide στην τουαλετα, ... αλήθεια, αυτο ποιος αλλος το έκανε?


*Στην μετεπειτα γειτονια παιζαμε στους δρομους και τις αλανες ενα παιχνιδι (λεγόταν "Μπάζ") με μαρμαρακια που τα στηναμε στη σειρα και τα βαζαμε σημαδι απο μακρια με βοτσαλα, με τον νικητη να "εισπραττει" περιοδικα σε καθε γυρο και τους χαμενους να δινουν, υπηρχαν φασεις που εφευγα με 5 περιοδικα απο το σπιτι για παιχνιδι και επεστρεφα με 25, εκει να δεις διαβασμα... καποιος λοιπον εκει εφερε τευχη Μπλεκ του 1969-1971 δραχμαί 2, οι ιστοριες μονο Μπλεκ, μικροτερο μεγεθος σελιδας, οι αλλοι δεν τα ηθελαν, εγω τα επαιρνα οπου τα εβρισκα για να μπορεσω να διαβασω επιτελους ιστορια με μπολικες σελιδες χωρις να σκαει το "Η συνεχεια στο επόμενο".
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#317363
Corto Maltese έγραψε:Σαν φανατικός κομιξάς εδώ και 4 δεκαετίες, μου γυρίζει τα άντερα η αυτόματη σύνδεση της τέχνης αυτής με παιδικότητα, νοσταλγία και άλλα τέτοια γλυκανάλατα και άκυρα


Μπορώ να φανταστώ ότι μια κλισεδούρα την βγάζουν τα παραπάνω.

Οπότε, κάθε φορά που θα βλέπω τα κόμιξ που μου άφησε, ή αγοράσαμε μαζί με τον μακαρίτη τον πατέρα μου θα λέω, πφφ, αναμνήσεις, νοσταλγία και παπαριές. Κατήντησα κλισέ ο |λογοκρισία|.

Edit επειδή βλέπω hate για τα ποδοσφαιρικά κόμιξ:

Εικόνα

Ερίκ Καστέλ, ο λόγος που γίναμε Μπάρτσα κύριοι... αν και μας πρόδωσε για την ταναπού την Παρί αργότερα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#317505
3η Γυμνασιου καθε Πεμπτη επαιζε ιεροτελεστια: Σχολασμα απο το σχολειο, πριν φτασω σπιτι σταση στο ψιλικατζιδικο για αγορα περιοδικου Περιπετεια μαζι με μεγαλο σακουλι λιοσπορους, και ξαπλα στο κρεβατι να διαβασουμε Περιπετεια τρωγοντας λιοσπορους και μετα καπακι Μιχαλη Τσαουσοπουλο με τα τοπ της Αμερικης για την εβδομαδα. Προφανως αγοραζοταν και Μικρος Σεριφης, Μικρος Καουμπόυ κλπ.


Μαλτέζος -->
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#341479 επειδη σε μας το ωραιοτερο δωρο για τα παιδια ειναι τα κομικς , (και τα δικα μου τουλαχιστον το εκτιμουν.)
στο http://terzopoulosbooks.com/ εχουν παζαρι μεχρι αυριο και με το κουπονι XMAS20 εχουν 20% εκπτωση στα παντα συν απο 25 ευρω και πανω λογαριασμο δεν εχει μεταφορικα .
Άβαταρ μέλους
By otso
#342286
otso έγραψε:επειδη σε μας το ωραιοτερο δωρο για τα παιδια ειναι τα κομικς , (και τα δικα μου τουλαχιστον το εκτιμουν.)
στο http://terzopoulosbooks.com/ εχουν παζαρι μεχρι αυριο και με το κουπονι XMAS20 εχουν 20% εκπτωση στα παντα συν απο 25 ευρω και πανω λογαριασμο δεν εχει μεταφορικα .


το κουπονι XMAS20 για εκπτωση σε ολα τα κομικς 20% ισχυει μεχρι τελος του χρονου.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#342636 H Anubis έχει πολύ καλύτερες εκπτώσεις σε μεταφρασμένους τίτλους και φυσικά πολύ πιο ενδιαφέροντες. Eνδεικτικά να αναφέρω ότι οι τόμοι του Death Note έχουν πάει στα 4 ευρώ (τζάμπα για ένα από τα καλύτερα manga όλων των εποχών), το 300 στα 9, τα 2 πρώτα Sin City στα 7 και όλα σχεδόν τα υπερηρωικά κάτω από 10 (για ΤΡΒ μιλάμε πάντα)
Άβαταρ μέλους
By otso
#377022 http://users.sch.gr/vasanagno/comics.html

πολυ ενδιαφερων σαιτ , στις αναμνησεις εχει κατι πολυ καλο για αυτοκινητα.

ειδικα για τον dimviii συνιστω να διαβασει το κομιξ νο 42 , απο τα αγαπημενα μου .