Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#327403
Νίκος Παππάς έγραψε:
Geako, εισαι μακρυα απο την Αγια Ειρηνη στο Γαλατσι; :ninja:


Οπ τωρα το ειδα αυτο!
Η Αγια Ειρηνη ειναι αυτη που απεναντι εχει εναν my market? Και ενα studio φωτογραφιας διπλα??

Για πες για πες!!
Άβαταρ μέλους
By theo13
#329966
Νίκος Παππάς έγραψε:Παλια τα gi ηταν απο καραβοπανο, καμια σχεση με τα "αθλητικα" που φορανε τωρα. Ηταν χοντρα και σκληρα για να βαραινουν με τον ιδρωτα και να σου κανουν την ζωη πιο δυσκολη.
Κρατουσαν ομως την φορμα τους και στεκονταν καλα.


Δε ξέρω αν παίζει κάτι τέτοιο στο καρατε αλλά σε εμάς στο judo τα γκι που είναι εγκεκριμένα για αγώνες είναι βαριά και σκληρά για να πιάνει ο άλλος δυσκολα. Τα πιο μαλακά- ελαφριά είναι για προπόνηση ή για τους αρχάριους που δεν θέλουν να δώαουν 150+ για κάτι που μπορεί να σταματήσουν μετά απο λίγο καιρό. Το σπαστικό με τα gi είναι ότι σπάνια βρίσκεις καλό γκι σε χαμηλή τιμή ακόμα και σε περιόδους εκπτώσεων.


< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#329970 theo για πες για judo; πού κάνεις και πόσο καιρό;

ήθελα κι εγώ τζούντο αλλά προς το παρόν έχω 3 κόκαλα που κολλάνε :x
Άβαταρ μέλους
By theo13
#329980
QsisVTS έγραψε:theo για πες για judo; πού κάνεις και πόσο καιρό;

ήθελα κι εγώ τζούντο αλλά προς το παρόν έχω 3 κόκαλα που κολλάνε :x


Κανω 4 χρόνια και ξεκίνησα απο τον Α.Σ. Σπύρος Λούης στο Μαρούσι. Πολύ καλός σύλλογος με πολύ καλούς δασκάλους. Ιδιαίτερα για μικρό παιδί είναι τοπ. Θυμάμαι σε πρόσφατη συζήτηση μου είπε ο δάσκαλος ότι πλέον δεν παίρνουν άλλα πιτσιρίκια γτ δε χωράνε!
Το judo είναι άθλημα που θέλει πααααρα πολύ χρόνο για να το αγαπήσεις και να το γουστάρεις. Και αυτό γιατί είναι δύσκολο και η βελτίωση έρχεται αργά. Με λίγα λόγια δεν απευθύνεται σε κάγκουρες. Όσον αφορά τα κόκκαλα αν δε σε ενοχλούν στις πτώσεις δε θα έχεις θέμα. Γενικά δεν έχει βία σε προπονητικό επίπεδο.


< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#329986 ναι δε ξέρω αν νομίζες ότι εγώ θέλω κάτι καγκούρικο, όπως το να χτυπιέμαι

θέλω το judo για γενικότερη ενδυνάμωση και βελτίωση κάποιων τεχνικών

το πρόβλημα δεν είναι οι πτώσεις στις πτώσεις είμαι μανούλα, αλλά το ότι δε μπορώ να πατήσω με δύναμη ώστε να ελέγξω ή να ασκήσω δύναμη και εγώ βασίζομαι πάρα πολύ στη δύναμη των ποδιών μου για να παλέψω αφού είναι το πιο δυνατό μέρος του σωματός μου με συντριπτική διαφορά , αλλά είναι ακόμα νωρίς ούτε δύο μήνες δεν έχω που χτύπησα οπότε θα πρέπει να κάνω υπομονή

ένα άλλο παλικάρι από μας έσπασε γόνατο έμαθα :(
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#329988 Εσείς είστε κανίβαλοι!!!

Ευγενή αθλήματα όπως τζούντο-καράτε δεν έχουν τραυματισμούς στην προπόνηση!!

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330038 δεν έχει σχέση με κανιβαλισμο με μαλάκυνση έχει

επίσης στο judo πχ δεν σπας κόκαλα; ας γελάσω :lol:

κοίτα στο 5-6" τι ωραία που ακούγεται το κρακ στο σπάσιμο, το πιάνει και η κάμερα :whistlink:

Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#330065
QsisVTS έγραψε:δεν έχει σχέση με κανιβαλισμο με μαλάκυνση έχει

επίσης στο judo πχ δεν σπας κόκαλα; ας γελάσω :lol:

κοίτα στο 5-6" τι ωραία που ακούγεται το κρακ στο σπάσιμο, το πιάνει και η κάμερα :whistlink:



Αν θυμάμαι καλά, η κίνηση αυτή απαγορεύτηκε στο Judo μετά απο αυτό τον αγώνα

Εδώ σε αυτό το βίντεο το κάνει ο Cung Le περίπου στο 0:28, βέβαια δέν είμαι σίγουρος αν είναι ακριβώς η ίδια κίνηση:

Άβαταρ μέλους
By theo13
#330297
QsisVTS έγραψε:δεν έχει σχέση με κανιβαλισμο με μαλάκυνση έχει

επίσης στο judo πχ δεν σπας κόκαλα; ας γελάσω :lol:

κοίτα στο 5-6" τι ωραία που ακούγεται το κρακ στο σπάσιμο, το πιάνει και η κάμερα :whistlink:



Αυτό το βίντεο είναι άσχετο με το πως παίζεται ΠΛΕΟΝ το judo. Κατ αρχήν στην τεχνική αυτή μπαίνει όπως να ναι παρόλο που μιλάμε για φοβερό επίπεδο. Στο judo για να σπάσεις κόκκαλα πρέπει ή να νομίζεις ότι ξαφνικά έγινες Yamashita και να μπαίνεις με τα 1000 όπως να ναι (που μάλλον θα τσακιστείς μόνος σου σε αυτή τη περίπτωση) ή να έχεις άχρηστο δάσκαλο (λίγο δύσκολο) που δεν ελέγχει τους μαθητές του. Όπως και να χει απο μόνο του το άθλημα δε σε ωθεί να κάνεις κάτι που δε μπορείς. Είναι όπως π.χ. στο ποδόσφαιρο που αν δεν έχεις κάνει ποτέ "ψαλιδάκι" δε θα το επιχειρήσεις γιατί μάλλον θα σκάσεις με τα μούτρα στο έδαφος. Κατά κάποιο τρόπο η άγνοια σε περιορίζει και σε κάνει να παίζεις με ασφάλεια
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#330299 όσο καλό επίπεδο και να χεις όπως να΄ναι θα μπεις σε πραγματική μάχη, ή τουλάχιστον δε θα φαίνεται όμορφο όπως όταν γίνεται "συναινετικά" στη προπόνηση
Άβαταρ μέλους
By theo13
#330300
QsisVTS έγραψε:ναι δε ξέρω αν νομίζες ότι εγώ θέλω κάτι καγκούρικο, όπως το να χτυπιέμαι

θέλω το judo για γενικότερη ενδυνάμωση και βελτίωση κάποιων τεχνικών

το πρόβλημα δεν είναι οι πτώσεις στις πτώσεις είμαι μανούλα, αλλά το ότι δε μπορώ να πατήσω με δύναμη ώστε να ελέγξω ή να ασκήσω δύναμη και εγώ βασίζομαι πάρα πολύ στη δύναμη των ποδιών μου για να παλέψω αφού είναι το πιο δυνατό μέρος του σωματός μου με συντριπτική διαφορά , αλλά είναι ακόμα νωρίς ούτε δύο μήνες δεν έχω που χτύπησα οπότε θα πρέπει να κάνω υπομονή

ένα άλλο παλικάρι από μας έσπασε γόνατο έμαθα :(


Όχι δεν είπα ότι θες αυτό. Το λέω σαν καλό χαρακτηριστικό του αθλήματος γιατί δεν βλέπεις π.χ. υποψήφιους μπράβους στην προπόνηση όπως βλέπεις στη πυγμαχία ή στο kick boxing αρκετά συχνά.
Στο Judo μην αγχώνεσαι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!! Ίσα ίσα που στα πόδια αρκεί να πατάς σταθερά και να έχεις έλεγχο του κορμού σου. Δύναμη = σφίξιμο μυών = ατσούμπαλη κίνηση. Στο παρακάτω βίντεο είναι μια βασική τεχνική στην οποία όπως θα δεις δε βάζει καθόλου μα καθόλου δύναμη αλλά δουλεύει με το βάρος του αντιπάλου


@Νίκος Παππάς Δε χτυπιόμαστε βρε αλλά σε μια έντονη αγωνιστική προπόνηση έχει 30-40 πτώσεις και είναι όπως και να το κάνεις λίγο επίπονο. :lol: :vava:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#330304
QsisVTS έγραψε:όσο καλό επίπεδο και να χεις όπως να΄ναι θα μπεις σε πραγματική μάχη, ή τουλάχιστον δε θα φαίνεται όμορφο όπως όταν γίνεται "συναινετικά" στη προπόνηση


Όχι διαφωνώ κάθετα σε αυτό. Αν μπείς όπως να ναι δεν βγαίνει η τεχνική κατά 99%. Ιδιαίτερα όταν παίζεις με άτομο στα κιλά σου. Στο βίντεο αυτό συνέβη το παράδοξο να παίζουν δυο μεγάλοι αθλητές που ο ένας ήξερε να μπει άψογα αλλά έκανε 10% λάθος και ο άλλος πήγε να την αποφύγει αλλά άργησε 10%. Το αποτέλεσμα στο επίπεδο αυτό ήταν να τραυματιστούν.
Στο σύνηθες χαμηλό- προπονητικό επίπεδο τέτοια τεχνική ούτε στο ύπνο τους το 95% των αθλητών

edit: βάζω βίντεο απο παιδικό αγώνα(!) που φαίνεται αυτό που σου λέω. Ο πιτσιρικάς με το λευκό γκι δεν μπαίνει σωστά την τεχνική που επιχειρεί (oshoto gari) και τρώει αντιτεχνική και χάνει το αγώνα. Το λάθος του? Βιάστηκε και δεν "έσπασε" την ισορροπία του αντιπάλου του και αυτός το εκμεταλλεύτηκε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#330319
theo13 έγραψε:
@Νίκος Παππάς Δε χτυπιόμαστε βρε αλλά σε μια έντονη αγωνιστική προπόνηση έχει 30-40 πτώσεις και είναι όπως και να το κάνεις λίγο επίπονο. :lol: :vava:

Το ξερω, εχω δει προπονηση της εθνικης πριν χρονια στο ΟΑΚΑ και ενω εδειχνε αρκετα τρομακτικο, ειδικα οταν εβλεπες τους σβερκους τους :lol: , στην πραγματικοτητα προσεχαν πολυ μην τραυματιστει καποιος.

Οπως και στο καρατε, απο την στιγμη που θελησαν να γινει ολυμπιακο αθλημα αλλαξαν τους κανονισμους, εβαλαν προστασιες, απαγορευσαν τεχνικες και πλεον υπαρχει το sport karate και το παραδοσιακο.
Ακομα και στο παραδοσιακο δεν θα βρεις σχολη να κανει προπονηση σε makiwara, σε ξυλινο παρκε, να κανουν οι αθλητες καμψεις με τις γροθιες η στους κομπους των δακτυλων.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#330327
Νίκος Παππάς έγραψε:
theo13 έγραψε:
@Νίκος Παππάς Δε χτυπιόμαστε βρε αλλά σε μια έντονη αγωνιστική προπόνηση έχει 30-40 πτώσεις και είναι όπως και να το κάνεις λίγο επίπονο. :lol: :vava:

Το ξερω, εχω δει προπονηση της εθνικης πριν χρονια στο ΟΑΚΑ και ενω εδειχνε αρκετα τρομακτικο, ειδικα οταν εβλεπες τους σβερκους τους :lol: , στην πραγματικοτητα προσεχαν πολυ μην τραυματιστει καποιος.

Οπως και στο καρατε, απο την στιγμη που θελησαν να γινει ολυμπιακο αθλημα αλλαξαν τους κανονισμους, εβαλαν προστασιες, απαγορευσαν τεχνικες και πλεον υπαρχει το sport karate και το παραδοσιακο.
Ακομα και στο παραδοσιακο δεν θα βρεις σχολη να κανει προπονηση σε makiwara, σε ξυλινο παρκε, να κανουν οι αθλητες καμψεις με τις γροθιες η στους κομπους των δακτυλων.


Και στο judo απαγορεύονται πολλά πράγματα όπως π.χ. το να πιάνεις τα πόδια, το να πιάνεις μέσα απ τα μανίκια κλπ. Αυτό έγινε τόσο για να γίνει πιο θεαματικό το άθλημα όσο και για να γίνει πιο ασφαλές. Είναι θέμα δασκάλου να δώσει κατεύθυνση στους μαθητές του και να βάζει όρια. Όσο βλέπει ότι είμαστε σε χαμηλό επίπεδο δε μας σπρώχνει σε ακραίες τχνικές για να γλυτώσει τραυματισμούς και αυτό είναι σωστό. Και εμείς μεταξύ μας προσέχουμε ο ένας τον άλλον και ρωτάμε σε χτύπησα ; έπεσες καλά; να σε ρίξω; και ανάλογα σε τι φάση είναι ο καθένας προσαρμοζόμαστε.
Φυσικά υπάρχουν και τα ζώα αλλά μπορείς να τα αποφεύγεις σχετικά εύκολα