Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#358171 Αντανακλασεις κια ιριδισμοι στην περιφερειακη οραση.Ρε ουτε ο Βορεαδης να ημουνα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#358174
kovathe έγραψε:Γιατί ρε μλκ?
Δεν τα φοραω πολύ βέβαια αλλά δεν κατάλαβα τέτοιο χάλι.


καλά, δεν θα σαι κι ο πρώτος τυφλός γάβρος :p
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#383389 Δύο ερωτήσεις, μία δική μου και μία ενός φίλου:

1. Από γυαλιά τι παίρνουμε, με λογική τιμή, δηλαδή <200€; Θα ήθελα πολωτικά, αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει (με κάτι πλαστικά που έχω για το ποδήλατο) είναι πως βλέπω χειρότερα μέσα στο αυτοκίνητο και δεν βλέπω καθόλου την οθόνη του συστήματος (προφανώς πόλωση 90deg σε σχέση με τα γυαλιά). Αυτά που έχω και έχουν φάει τρομερή ταλαιπωρία (όχι από εμένα, αλλά από μαθητές μπάλα, από τον μικρό πεσίματα κτλ) είναι κάποια RayBan, παρόμοια με αυτά στο link. Θα ήθελα κάτι παρόμοιο, δηλαδή να μην είναι μεγάλα και να είναι πολωτικά. Έμφαση στην αντοχή και στην ποιότητα των φακών. Η μόδα δεν με ενδιαφέρει και τόσο δηλαδή, ούτε θέλω να είναι πολύ ξεχωριστά και περίεργα.

2. Ένας φίλος που ασχολείται με σκοποβολή αγόρασε γυαλιά αντιθραυσματικά. Κάπου στα 70-80 έχουν αυτά και υποτίθεται έχουν προστασία από σφαίρες (λέμε τώρα), θραύσματα κτλ, από UV, ενώ αντέχουν και πεσίματα, χτυπήματα κ.α. Θα ήθελε να μάθει (το έχω κι εγώ απορία, γιατί με τέτοια τιμή και εξαιρετική αντοχή το σκέφτομαι σοβαρά) αν αξίζει να τα φοράει και κάθε ημέρα ως γυαλιά γενικής χρήσης ή να αγοράσει και 2ο ζευγάρι για κάθε ημέρα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#387674 Σε γυαλιά οράσεως πολυεστιακά παραμένουν οι zeiss κορυφαίοι στον τομέα;
- υπερμετρωπία 4-2,5
- αστιγματισμό ~2-2,5
- πρεσβυωπία ~2
- οργανικό
- σχετικά λεπτό 1,67-1,7+
Πόσο είναι ένα λογικό κόστος για zeiss ή άλλο προτεινόμενο;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#387719
sknipper έγραψε:Σε γυαλιά οράσεως πολυεστιακά παραμένουν οι zeiss κορυφαίοι στον τομέα;


δεν παιρνεις HOYA που είναι Ιαπωνεζικοι?
Ματια είναι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#394821 Έχουμε κάποια γνώμη για το εν λόγω κατάστημα;

http://www.otticacenter.gr/
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#394946
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:Σε γυαλιά οράσεως πολυεστιακά παραμένουν οι zeiss κορυφαίοι στον τομέα;
δεν παιρνεις HOYA που είναι Ιαπωνεζικοι?
Ματια είναι αυτά.
Ο γνωστός που ενδιαφερόταν παρέμεινε στα Zeiss (κάποια έκδοση πολυκαρβονική individual). H εναλλακτική θα ήταν Essilor αλλά δεν βρήκε λόγο να φύγει από κάτι που ικανοποιούσε.
Οι Hoya άκουσα ότι σε πολυεστιακά δεν είναι κορυφαίοι. [άκουσα σημαίνει ότι δεν έχω άποψη οπότε δέχομαι αυτήν άλλου που ελπίζω να είναι τεκμηριωμένη]
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#418265 Που μπορούμε να βρούμε αυθεντικους φακούς για rayban aviator 3025 (μέγεθος 58 - 001/3Κ) ; Που κυμαίνονται οι τιμές;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#418267
saxon_747 έγραψε:Που μπορούμε να βρούμε αυθεντικους φακούς για rayban aviator 3025 (μέγεθος 58 - 001/3Κ) ; Που κυμαίνονται οι τιμές;


Θυμάμαι έψαχνα για κάποια δικά μου rayban και δεν πολυσυνέφερε. Αν googlάρεις θα βρεις σε μαγαζιά. Επίσης μπορείς να πάρεις κάποιο μεγάλο μαγαζί και θα σου δώσουν τιμή αφού γνωρίζεις τι ακριβώς θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#418269
saxon_747 έγραψε:Που μπορούμε να βρούμε αυθεντικους φακούς για rayban aviator 3025 (μέγεθος 58 - 001/3Κ) ; Που κυμαίνονται οι τιμές;

Εχω πληρωσει 40 ευρω για σετακι, εδω και 2-3 χρονια, Σταυρου στον Φαρο Ψυχικου. ομως εχουν και εναλλακτικους στο ιδιο χρωμα...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#418272
224v έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Που μπορούμε να βρούμε αυθεντικους φακούς για rayban aviator 3025 (μέγεθος 58 - 001/3Κ) ; Που κυμαίνονται οι τιμές;

Εχω πληρωσει 40 ευρω για σετακι, εδω και 2-3 χρονια, Σταυρου στον Φαρο Ψυχικου. ομως εχουν και εναλλακτικους στο ιδιο χρωμα...

Μπορείς να βρεις τηλέφωνο;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#418280
saxon_747 έγραψε:
224v έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Που μπορούμε να βρούμε αυθεντικους φακούς για rayban aviator 3025 (μέγεθος 58 - 001/3Κ) ; Που κυμαίνονται οι τιμές;

Εχω πληρωσει 40 ευρω για σετακι, εδω και 2-3 χρονια, Σταυρου στον Φαρο Ψυχικου. ομως εχουν και εναλλακτικους στο ιδιο χρωμα...

Μπορείς να βρεις τηλέφωνο;

δες εδω και για τα αλλα σημεια που εχει μαγαζια..

http://www.stavrou-optics.gr/?sl=EL
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#418302
saxon_747 έγραψε:Που μπορούμε να βρούμε αυθεντικους φακούς για rayban aviator 3025 (μέγεθος 58 - 001/3Κ) ; Που κυμαίνονται οι τιμές;

Προ πενταετίας (2012) χρειάστηκε να αλλάξω φακούς σε Rayban Cockpit (παρόμοια με τα Aviator). Πλήρωσα ένα 40άρι για τους αυθεντικούς σε συνοικιακό κατάστημα οπτικών που τα παρήγγειλε από αντιπροσωπεία (Luxottica Hellas αν δεν κάνω λάθος).
Λογικά κάπου ανάμεσα στα 40-50 ευρώ πρέπει να παίζουν και σήμερα (μιλάμε για απλούς φακούς πάντα, όχι polarized).