Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#339952
sknipper έγραψε:Έχει γίνει μεγάλη πρόοδος στα πολυεστιακά τα τελευταία χρόνια. Και βέβαια τα πιο καλά είναι και πιο ακριβά. Όμως έχουν διαφορές που δικαιολογούν το επιπλέον αντίτιμο. Το βασικό χαρακτηριστικό νομίζω είναι το εύρος του οπτικού πεδίου στο οποίο βλέπεις καλά κοντά. Στα φτηνά είναι πολύ στενό.
Η συνήθεια που χρειάζεται έχει να κάνει με το ότι πρέπει να κουνάς το κεφάλι σου λίγο παραπάνω (και όχι μόνο τα μάτια). Σε μερικούς παίρνει μερικά λεπτά/ώρες σε άλλους μπορεί να πάρεις ώρες/μέρες...
Και έχει πιο μεγάλη σημασία από τα άλλα γυαλιά το πόσο σωστός και προσεκτικός είναι ο οπτικός ώστε να κοπεί ο φακός σωστά στο σκελετό.


Σωστος!
+σωστη μετρηση διακορικης αποστασης (κεντρα),αλλα και μονοκορικων και μετρηση υψους κορης επισης σε σχεση με το σκελετο...
Η επιλογη του φακου ειναι το Α-Ω,πολυεστιακα σαν τα Essilor Varilux ειναι πρωτη επιλογη διοτι συνηθιζονται πολυ ευκολα+γρηγορα λογω της ομαλης τους γεωμετριας.
Τα Varilux εχουν επισης 4-5 μοντελα αναλογως την τσεπη ουσιαστικα...
Μετα αλλες εταιριες εχουν αξιολογους φακους οπως Nikon/Zeiss (is back ναι),και πολυ καλους απο Ελληνικα εργοστασια παρακαλω (Καραμουζης Πατρα),και φυσικα Κινεζακια/Κορεατακια/Τουρκακια δεν λειπουν με αντιστοιχες τιμες ποιοτητα επιστρωσεων και αντοχη στο χρονο...

Γενικα στα ζητηστε απο τον οπτικο σας τι μαρκα φακους θα βαλει στα γυαλια σας (ασχετα αν ειναι πολυεστιακα ή μονοεστιακα),και τσεκαρετε και εσεις....υπαρχουν πολλες ποιοτητες,και ολοι οι καλοι επωνυμοι φακοι φερουν καρτα εγγυησης και γνησιοτητας,για να ξερετε οτι δεν σας κοροιδεψαν...
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#339955
xenos έγραψε:Ρε 3 μηνες εβαζα τους purevision και ηταν μαρτυριο. Με υγρο μονο μια φορα ειχα θεμα (ειχα γραψει και εδω), το νοβα κατι. Το καλυτερο για εμενα απο αυτα που εχω δοκιμασει ειναι το aqua soft.

<


Ο purevision ο παλιος ή ο purevision 2?Γενικα δεν τους πολυδουλευω διοτι σε πολλα ματια δεν ταιριαζουν...Για δοκιμασε airoptix ή biofinity....
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#339958 Μια που είσαι εύκαιρος.... Η πεθερά μου αρχίζει και ρετάρει, και χρειάζεται πλέον και γυαλιά. Της ζήτησαν 700€ για τους φακούς μόνο(κάτι γαλλικοί). Τόσο πολύ έχουν ξεφύγει;;;
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#339965 Γαλλικοι ειναι οι Essilor Varilux ,αλλα 700 ειναι ΠΟΛΛΛΛΑΑΑ...Να ρωτησει ποιον τυπο φακου θα της βαλει ακριβως,για να μπορεσω να σου πω αν ειναι οκ η τιμη...
Πχ Varilux εχει μοντελα:comfort/physio2/S-series/ipseo/f360 και παιζουν 250/ζευγος εως 1000€...Εξαρταται επισης και αποτους βαθμους,αλλα και θα ειναι λευκοι ή θα σκουραινουν στον ηλιο...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#339975 H γυναίκα μου (υπερμετρωπία) έχει κάτι Zeiss 3D που θυμάμαι ήταν πανάκριβα και από τα οποία είναι πολύ ευχαριστημένη. Απλά όταν τα ξαναγόρασε εκτός Ελλάδας ήταν πολύ φτηνότερα.
Εμένα (μυωπία+αστιγματισμός) είναι Samir (χαμηλομεσαίο μοντέλο) που είναι Ισραηλίτικη εταιρεία, φτιαγμένο στην Πολωνία σε πολύ πιο λογική τιμή. Θυμάμαι τα συνήθισα σε λίγα λεπτά/ώρες.
Δοκίμασα και φακούς επαφής πολυεστιακούς (δε θυμάμαι μάρκα) αλλά δεν μου δουλεύουν, δηλαδή δεν κατάφερα να δω κοντά. Οπότε φακούς φοράω μόνο όταν θέλω να φορέσω γυαλί ηλίου και δεν σκοπεύω να διαβάσω. Ή κουβαλάς μαζί σου και γυαλάκι διαβάσματος των 2 ευρώ αλλά δεν λέει... Μετά από πολλά χρόνια αποκλειστικά φακών επαφής λυπάμαι που ξαναέχω γίνει γυαλάκιας.
Άβαταρ μέλους
By soch
#340133
Νίκος Παππάς έγραψε:Καλώς ήρθες στο κλαμπ!! :-)
Το βασικό πρόβλημα των πολυεστιακων είναι το κόστος και η δυσκολία προσαρμογής.
Επίσης καλο είναι να μην πας ακόμα σε αυτά, αφού η πρεσβυωπια θα μεγαλώσει και άλλο.
Τα δύο ζευγάρια γυαλιά που γίνονται 3 το καλοκαίρι είναι μπελάς πάντως.
Α, με γεια [WAVING HAND SIGN] το εργαλείο


Τώρα να πω καλώς σας βρήκα; Άντε, ας το πω...
Θα μιλήσω με την οπτικό μου, μόλις κάνω το ραντεβού με την οφθαλμίατρο και μάθω ακριβώς τι παίζει. Μέχρι τώρα έχω υπερμετρωπία και λίγο αστιγματισμό στο ένα μάτι.
Σε πιο εργαλείο αναφέρεσαι;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#358098 Τα hawkers έχουν 50% έκπτωση με τον κωδικό HK50. Τσίμπησα ένα ζευγάρι για καθημερινό/πρόχειρο, ελπίζω να μην είναι τίποτα μούφα οι φακοί γιατί γενικά έχω ακούσει κάτι παραπάνω από θετικά σχόλια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#358110 50% εχουν μονιμα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#358113 Εγώ έβαλα κωδικό και από 40 πήγε 20. Εκτός και αν εννοείς ότι ανεβάζουν τις τιμές και βγάζουν κωδικούς έκπτωσης. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#358132 Α το ξέχασα να γράψω.
Πήρα κι εγω 3 ζευγάρια, 2 για μένα 1 για τη σύζυγο, την μαύρη παρασκευή.
Καλά ειναι, ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές, καποιες ενοχλητικές αντανακλάσεις έχουν απο μέσα (μάλλον κάποιο φίλτρο λείπει υποψιάζομαι για οικονομία) που συνηθίζεται, αλλά κατα τ αλλά μια χαρά μου φαίνονται.
Και πολύ όμορφα στη μούρη μου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#358137 ποσο τα πηρες?
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#358159
kovathe έγραψε:Α το ξέχασα να γράψω.
Πήρα κι εγω 3 ζευγάρια, 2 για μένα 1 για τη σύζυγο, την μαύρη παρασκευή.
΄

Κι εγώ πήρα τότε 2 ζευγάρια Rayban Clubmaster στα 62€ έκαστο από amazon.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#358163 Pitt για hawkers λέω.
Dimvii αν θυμάμαι καλά έδωσα ~45 και για τα 3.
Το ενα ζευγαρι είχε 12,5 το θυμάμαι, τα άλλα 2 απο 15 και τα μεταφορικά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#358166 Kovathe δεν τα λυπασαι τα ματια σου; Δεν εχω ξαναφορεσει χειροτερο φακο σε γυαλι, πηγα να κανω εμετο.