Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#305324 Δε γίνετε λέμε να σου φτιάξουν γυαλια χωρίς διακορική.Πώς να το κανουμε.
Θα την είχε μετρήσει ο γιατρός.
Eπίσης το να έχει οπτομέτρη ο γιατρός στο ιατρείο τι δείχνει ακριβώς? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#305341
elteo έγραψε:Γιατί ποιος σου είπε ότι δεν το κάνουν εδώ αυτό; :hmmm:


Μάλλον κάπου μπερδεύτηκες. Από εδώ

Pitt έγραψε:Όσον αφορά τις μετρήσεις και την προσαρμογή στο πρόσωπο, ναι γίνονται κι εδώ αυτά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#305567 Κανονικά ο γιατρός έχει καλύτερα πράματα να κάνει από το να σε μετράει. Αυτό είναι δουλειά του οπτομέτρη.
Ο γιατρός θα τσεκάρει ιστορικό, βυθοσκόπηση, πίεση κλπ. Ο οπτομέτρης όμως σε μετράει.
Ο γιατρός φυσικά αποφασίζει για την πορεία/θεραπεία αντιμετώπιση και τέλος ο οπτικός θα σου φτιάξει τα γυαλιά, θα στα προσαρμόσει και θα στα συντηρεί.
Σε μικρό ιατρείο ο γιατρός θα σου κάνει και τη μέτρηση σε μεγάλο όχι γιατί θα έχει οπτομέτρη.

Στο εξωτερικό (Αγγλία) για γυαλιά δεν ασχολείσαι με γιατρό*. Ο οπτομέτρης μπορεί να σου τσεκάρει και το βυθό κλπ μόνο και μόνο τυπικά και αν κάτι δεν είναι καλό τότε θα σε παραπέμψει σε γιατρό.

*αντίστοιχα και για φυσιολογικό τοκετό πάλι δεν συναντάς γιατρό
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#305600 Τι σημαίνει κανονικά? :hmmm: Επειδή έτσι το κάνουν στην Αγγλία δε σημαίνει κάτι.Και σε πολλές άλλες χώρες το κάνουν όπως εδώ.
Αν έχεις πολλούς ασθενείς ΟΚ να το καταλάβω.Προσωπικά βρίσκω τη διαθλαση αρκετα γρήγορα οπότε δε καθυστερω και πολύ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#308362
kostis20 έγραψε:Τι σημαίνει κανονικά? :hmmm: Επειδή έτσι το κάνουν στην Αγγλία δε σημαίνει κάτι.Και σε πολλές άλλες χώρες το κάνουν όπως εδώ.
Αν έχεις πολλούς ασθενείς ΟΚ να το καταλάβω.Προσωπικά βρίσκω τη διαθλαση αρκετα γρήγορα οπότε δε καθυστερω και πολύ.
Πάντως σε πολύ μεγάλο ιατρείο στην Αθήνα, με πολύ κόσμο και προσωπικό, ο γιατρός σε έβλεπε αφού σε είχαν μετρήσει. Αλλά αυτό φυσικά ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ούτε τα μαγαζιά έχουν όγκο πελατείας που να μπορούν να δικαιολογήσουν κάτι τέτοιο. Και νομίζω ότι καθαρά από αυτό και μόνο εξαρτάται.
Άβαταρ μέλους
By otso
#332112 Θα ηθελα να παρακαλεσω το οπτικο μας τον κυριο βαγγελη <vagmann> να μας πει πια ειναι η ταση της μοδας στα γυαλια για φετος τον χειμωνα και γιατι οχι και για το καλοκαιρι του 2017 .πολυ περισσοτερο δε θα ηθελα να μαθω αν τελειωσε αυτη η απαισια μοδα των γυναικειων τεραστιων γιαλιων. επισης αν αλλαζουν οι τιμες τωρα τον χειμωνα στα γυαλια ηλιου
και μια ερωτηση αν ημουν πλουσιος θα μπορουσα να εχω διαφορετικα γυαλια ηλιου τον χειμωνα και διαφορετικα το καλοκαιρι; εννοω αν η ενταση των βλαβερων ακτινοβολιων ειναι ιδια χειμωνα καλοκαιρι.
και τελος πια ειναι τα πιο ακριβα γυαλια που θα μπορουσα να αγορασω; οπως βλεπω στα ρολογια , ο προεδρος ας πουμε της πειραιως θα φοραει ρολοι των 100000ε αλλα γυαλια ιδια με του υπαλληλου του γκεακος ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#332115 όταν σου λεω εγω ότι δεν εχεις κανει φτωχος ,μου λες ιστοριες.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#339343 Έχω μια ερώτηση περί φακών επαφής. Επί πολλά χρόνια χρησιμοποιώ B&L soflenz 59. ok, κουράζουν μετά από πολλές ώρες. Πριν καιρό είχα διαβάσει εδώ για τους purvision 2, ότι είναι γαμάτοι κλπ. Πήρα 3 set για εμένα και την γυναίκα. Και οι 2 είχαμε συνεχώς έντονες ενοχλήσεις. Δεν ξαναπήρα.
Χαζεύω τώρα (γιατί πρέπει να πάρω σε λίγο) και δεν βρίσκω εύκολα τους 59. Έχουν αντικατασταθεί από κάποιους άλλους; Κάποια πρόταση; :hmmm:

Γενικά ψωνίζω σε κουτιά (6άδες) για την τιμή. Στα διάφορα μαγαζιά πουλάνε κυρίως κάτι no name που όσες φορές έχω δοκιμάσει, έχω θέματα.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#339510 Δοκιμασε airoptix ή biofinity,ο soflens 59 ειναι ο πιο ΓΤΠ φακος που εχει περασει ποτε...ε...ενταξει ηταν καλος πριν 20 χρονια...!
Οσοι αλλαζετε απο φακους υδρογελης σε σιλικονη θελει καποιες μερες προσαρμογη το ματι,και επισης καταλληλα υγρα...
Δεν κανουν ολα τα υγρα για ολους τους,και αγοραζετε ΠΑΝΤΑ ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ φακους οχι μπραντες μαγαζιων κλπ...9/10 ειναι σαβουρα...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#339535
vagmann έγραψε:Δοκιμασε airoptix ή biofinity,ο soflens 59 ειναι ο πιο ΓΤΠ φακος που εχει περασει ποτε...ε...ενταξει ηταν καλος πριν 20 χρονια...!
Οσοι αλλαζετε απο φακους υδρογελης σε σιλικονη θελει καποιες μερες προσαρμογη το ματι,και επισης καταλληλα υγρα...
Δεν κανουν ολα τα υγρα για ολους τους,και αγοραζετε ΠΑΝΤΑ ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ φακους οχι μπραντες μαγαζιων κλπ...9/10 ειναι σαβουρα...

Ρε 3 μηνες εβαζα τους purevision και ηταν μαρτυριο. Με υγρο μονο μια φορα ειχα θεμα (ειχα γραψει και εδω), το νοβα κατι. Το καλυτερο για εμενα απο αυτα που εχω δοκιμασει ειναι το aqua soft.

<
Άβαταρ μέλους
By soch
#339760 Μάλλον πάω για αγορά γυαλιών λόγω πρεσβυωπίας και η οπτικός μου μου μίλησε για νέας γενειάς πολυεστιακά. Μαθαίνω από χρήστες όμως πως σε μερικούς προκαλούν ζαλάδες/πονοκεφάλους και τα παράτησαν στην άκρη. Καλύτερα είναι να κυκλοφορεί κανείς με 2 ζευγάρια; Τι παίζει;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#339763 Καλώς ήρθες στο κλαμπ!! :-)
Το βασικό πρόβλημα των πολυεστιακων είναι το κόστος και η δυσκολία προσαρμογής.
Επίσης καλο είναι να μην πας ακόμα σε αυτά, αφού η πρεσβυωπια θα μεγαλώσει και άλλο.
Τα δύο ζευγάρια γυαλιά που γίνονται 3 το καλοκαίρι είναι μπελάς πάντως.

Α, με γεια [WAVING HAND SIGN] το εργαλείο

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#339767 Έχει γίνει μεγάλη πρόοδος στα πολυεστιακά τα τελευταία χρόνια. Και βέβαια τα πιο καλά είναι και πιο ακριβά. Όμως έχουν διαφορές που δικαιολογούν το επιπλέον αντίτιμο. Το βασικό χαρακτηριστικό νομίζω είναι το εύρος του οπτικού πεδίου στο οποίο βλέπεις καλά κοντά. Στα φτηνά είναι πολύ στενό.
Η συνήθεια που χρειάζεται έχει να κάνει με το ότι πρέπει να κουνάς το κεφάλι σου λίγο παραπάνω (και όχι μόνο τα μάτια). Σε μερικούς παίρνει μερικά λεπτά/ώρες σε άλλους μπορεί να πάρεις ώρες/μέρες...
Και έχει πιο μεγάλη σημασία από τα άλλα γυαλιά το πόσο σωστός και προσεκτικός είναι ο οπτικός ώστε να κοπεί ο φακός σωστά στο σκελετό.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#339773 Έκανα λίγο πριν το καλοκαίρι. Έχοντας 7 βαθμούς (φοράω γυαλιά από 4 ετών) έπρεπε να είναι ειδικής κατασκευής... Σε μια βδομάδα είχα προσαρμοστεί. Κανένα θέμα. Έτρεχε και μια προσφορά και πήρα δώρο και το αντίστοιχο ζευγάρι φακών πολύ εστιακό για ήλιο. Οπότε ήρθε κουτί!

< Note >