Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#305137 Έφτιαξα γυάλα οράσεως σήμερα (ανανέωσα το δεύτερο ζευγάρι μου μετά απο χρόνια με μια μικρή διόρθωση απο οτι είπε η γιατρός) , πολυ ευχάριστη η εμπειρία στο μαγαζί.
Μεγάλο το μαγαζί , παίρνεις ενα καλαθάκι με 5θεσεις και γυρνάς όλες τις βιτρίνες , φοράς δοκιμάζεις ατελείωτα σχέδια σκελετών , οποία σου αρέσουνε τα βάζεις μέσα .
Οταν τελειώσεις πας και κάθεσαι σε ενα τραπεζάκι άνετα και περιμένεις, αμέσως έρχεται ένας υπάλληλος και πιάνετε την κουβέντα.
Θυμάμαι σε μαγαζιά που πήγαινα παλιότερα πάντα θα ερχότανε ο υπάλληλος και θα σου άρχιζε την κουβέντα, αυτό σου πάει, αυτό όχι, πες μου τι θελεις να το βγάλω από τη βιτρίνα....που το βρίσκω χαλαστικο

Αφού μου εξήγησε τα κόστη και καταλήξαμε, πήρα και την προσφερόμενη ασφάλιση που μου βγήκε τζάμπα για δυο χρόνια με μια προσφορά που είχανε, και μετά άρχισε να μου τα κάνει tailor, φοβερό αυτό, δε μου το είχανε ξανά κάνει.
Μου ρύθμισε τους βραχίονες στα αυτιά απο πίσω να κάθονται καλά, με ενα μηχάνημα μέτρησε την απόσταση απο τα μάτια, πήρε κάτι χαρακες και κάτι πίνακες τα τοποθέτησε πάνω και άρχισε και σημαδεύει με κάτι μαρκαδόρους διαφορά πάνω. Τα δοκιμάσαμε μια δυο φορές σημαδεμένα με τα χ πάνω στα τζάμια . Μετά μου εξέτασε πόσον με πιέζουν οί βραχίονες στα πλαϊνά και έκανε μια ρύθμιση -παραγγελία να ειναι απο ενα χιλιοστό πιο χαλαρά στο πλαι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#305141
mirage έγραψε:Κilomeater.... κλασσικα υπερβολικος ή δεν ξερω που ζουσες στην Ελλάδα.


μαλλον σε σπηλια,και σε μεγαλο υψομετρο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#305144 Με εξαιρεση το καλαθακι και την ρυθμιση των μπρατσων που γινεται αφου μπουν οι φακοι, τα ιδια κανει και ο οπτικος μου.
Μαλιστα αφου διαλεξω 5-6 σχεδια μου φερνει στο τραπεζι και αλλα που εχει στα συρταρια που μοιαζουν με αυτα που διαλεξα.
Μετα κανει μια γενναια εκπτωση και φυσικα αλλαγες επιρρινιων , ρυθμισεις σκελετου, σφιξιμο βιδων δωρεαν για οσα χρονια κρατησω τον σκελετο.

Φυσιολογικα πραγματα δηλαδη για καθε σοβαρο επαγγελματια.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#305163
vagmann έγραψε:Θρυλικο μοντελο,εχω πουλησει κανα δυο τονους απο δαυτα... :metalo: Τα κρυσταλλα δεν παθαινουν τπτ...

Ετσι! :metalo:
vagmann έγραψε:Δεν παιζει ανταλλακτικο,δυστυχως,καποτε αλλαζε ολος ο σκελετος,αλλα τωρα δεν υπαρχει ουτε βιδα...
Μια καλη πατεντα,ειναι να βαλεις κανα δυο θερμοσυστελομενα μακαρονια απο πανω για να μην σε ενοχλει...αυτα για τα καλωδια,και με ενα σεσουαρ τα ζεσταινεις και παιρνει την φορμα του βραχιονα απο κατω... :iconcool:

Κριμα ρε γμτ. Οταν ξεφτισουν τελειως θα δοκιμασω την πατεντα σου.
Ή μπορει να βαλω αυτα τα λουρακια τα νεοπρεν για να τα κρεμας στο λαιμο. Νομιζω φοριουνται σα σωληνας γυρω απ το μπρατσο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#305204
elteo έγραψε:
mirage έγραψε:Κilomeater.... κλασσικα υπερβολικος ή δεν ξερω που ζουσες στην Ελλάδα.

< >


Μόνο υπερβολικός;


+1
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#305209
KiloMeater έγραψε:Θυμάμαι σε μαγαζιά που πήγαινα παλιότερα πάντα θα ερχότανε ο υπάλληλος και θα σου άρχιζε την κουβέντα, αυτό σου πάει, αυτό όχι, πες μου τι θελεις να το βγάλω από τη βιτρίνα....που το βρίσκω χαλαστικο


Μπορεί να τον βρίσκετε υπερβολικό σε κάποια, αλλά αυτό που περιγράφει στην παράθεση, ισχύει στα περισσότερα μαγαζιά.

Πριν από μερικούς μήνες έκανα καινούρια γυαλιά για εμένα και την σύζυγο και αναγκαστικά είχαμε αγκαζέ την πωλήτρια που εκτός από τις βιτρίνες (που τα βλέπαμε και τα βγάζαμε κι εμείς) έβγαλε πάρα πολλά από τα συρτάρια κάτω από τις βιτρίνες. Εμείς δεν θα μπορούσαμε να ανοίξουμε συρτάρια και να δοκιμάσουμε σκελετούς, συνεπώς δεν θα μπορούσαμε να είχαμε διαλέξει χωρίς την πωλήτρια.

Όσον αφορά τις μετρήσεις και την προσαρμογή στο πρόσωπο, ναι γίνονται κι εδώ αυτά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#305230
Pitt έγραψε:Όσον αφορά τις μετρήσεις και την προσαρμογή στο πρόσωπο, ναι γίνονται κι εδώ αυτά.
Κι όμως θα συμφωνήσω με τον kilomeater, Η ποσότητα των μετρήσεων, επιβεβαιώσεων και δοκιμών είναι μακράν περισσότερες και με πολύ πιο επιστημονικό τρόπο από αυτές που έχω δει στην Ελλάδα. Και έχουν συμφωνήσει κι άλλοι ξενιτεμένοι μαζί μου.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#305241 Θαρρω οτι πολλες απο τις μετρησεις εχουν γινει απο τον οφθαλμιατρο εδω περα και γραφονται στην "συνταγη" που σου δινει πριν πας στον οπτικο.

Και εγω στο εξωτερικο (Γερμανια) ειχα συναντησει καταστημα οπτικων με συγχρονα μηχανηματα για να μετρησουν* ομως δεν εχουν γιατρους. Ειχα επισκεφτει ενα απο περιεργεια. Η κυρια που μ' εξετασε μου ειπε οτι τα γυαλια που ειχα ηταν σωστα βασει μετρησεων και το γεγονος οτι δεν εβλεπα καλα οφειλοταν σε ψυχολογικα γιατι ενοιωθα homesick. Προφανως και δεν την εμπιστευτηκα και πηγα σε γιατρο μετα.

Οπου και εκει εχουν διαφορετικοτητα σε σχεση με εμας. Ενας χειριστης μηχανηματος σου κανει διαφορα τεστ. Πανε συζητανε με τον γιατρο και μετα ο γιατρος σου εξηγει την κατασταση. Αυτος το βρηκε το προβλημα αλλα δεν καταλαβε την σοβαροτητα του θεματος.

10 μηνες μετα εκανα μετασχομευση :s_tongue

*μερικα απο αυτα μαλιστα σου χρεωναν την εξεταση και σου επεστρεφαν τα χρηματα αν αγοραζες γυαλια απο αυτους ενω αλλα σε εξέταζαν δωρεαν.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#305309
bibendum έγραψε:Θαρρω οτι πολλες απο τις μετρησεις εχουν γινει απο τον οφθαλμιατρο εδω περα και γραφονται στην "συνταγη" που σου δινει πριν πας στον οπτικο.

Και εγω στο εξωτερικο (Γερμανια) ειχα συναντησει καταστημα οπτικων με συγχρονα μηχανηματα για να μετρησουν* ομως δεν εχουν γιατρους. ...


Όταν έγραψα για τις μετρήσεις και την προσαρμογή στο πρόσωπο, δεν εννοούσα τις μετρήσεις κατά την εξέταση την οπτικής ικανότητας (αυτό έγινε από τον οφθαλμίατρο) αλλά τις μετρήσεις για την σωστή εκτέλεση της συνταγής και την προσαρμογή των χαρακτηριστικών των γυαλιών στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε προσώπου. Αυτό κατάλαβα ότι εννοούσε και ο Kilomeater. Μία από τις μετρήσεις που θυμάμαι είναι η διακορική απόσταση έτσι ώστε τα κέντρα των φακών να συμπίπτουν με το κέντρο της κόρης του κάθε ματιού.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#305316
Pitt έγραψε:
bibendum έγραψε:Θαρρω οτι πολλες απο τις μετρησεις εχουν γινει απο τον οφθαλμιατρο εδω περα και γραφονται στην "συνταγη" που σου δινει πριν πας στον οπτικο.

Και εγω στο εξωτερικο (Γερμανια) ειχα συναντησει καταστημα οπτικων με συγχρονα μηχανηματα για να μετρησουν* ομως δεν εχουν γιατρους. ...


Όταν έγραψα για τις μετρήσεις και την προσαρμογή στο πρόσωπο, δεν εννοούσα τις μετρήσεις κατά την εξέταση την οπτικής ικανότητας (αυτό έγινε από τον οφθαλμίατρο) αλλά τις μετρήσεις για την σωστή εκτέλεση της συνταγής και την προσαρμογή των χαρακτηριστικών των γυαλιών στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε προσώπου. Αυτό κατάλαβα ότι εννοούσε και ο Kilomeater. Μία από τις μετρήσεις που θυμάμαι είναι η διακορική απόσταση έτσι ώστε τα κέντρα των φακών να συμπίπτουν με το κέντρο της κόρης του κάθε ματιού.


Γιατί ποιος σου είπε ότι δεν το κάνουν εδώ αυτό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#305319 Δε γίνετε να φορέσει κάποιος γυαλιά χωρίς να ξέρεις τη διάκορικη.
Να ξέρετε πάντως ότι η οφθαλμολογια στην Ελλάδα βρίσκεται σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο. Έχει να παρουσιάσει πράγματα που δεν έχουν άλλες χώρες...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#305322 Παλικάρια πολυ πατριωτικά τα παίρνετε , μια θετική εμπειρία κατέγραψα , δεν ειναι διακρατικος διαγωνισμός, θα μπορούσε να εχει λάβει χώρα οπουδήποτε. Αυτόν με τη διακορικη απόσταση όσες φορές έφτιαξα γυαλιά στα Mark Allen στον Πειραιά, δεν μου το κάνανε γι αυτό και δεν το ήξερα.

Το οτι δε μαρεσει να ειναι ο πωλητής απο πάνω, δε μαρεσει, τι να κάνουμε.

Όντως όπως αναφέρθηκε απο πάνω η εμπειρία στον οφθαλμίατρο ηταν αντίστοιχη. Με εξέτασε σε κάτι μηχανήματα πρώτα μια βοηθός , που κοίταξε και τα προηγούμενα γυαλιά, πιεςη Κτλ. Η γιατρός κοίταξε βασικά το οπτικό νεύρου άν ειναι Οκ και μείωσε λίγο τη μυωπία ( το γήρας...)