Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#305467
Giuseppe Busso έγραψε:

Ιταλάκια, ο νονός μου (αδερφός της γιαγιάς μου), τον ήξερε προσωπικά.
Έμπαινε μέσα στο Can-Can στην Π.Ράλλη, μετά από τη δουλειά, είχε φορτηγό με πετρέλαια, και τον έβλεπε ο Στράτος και του έλεγε, τι έγινε ρε Ιπποκράτη; πάλι μπατάρισες; από τα χιλιάρικα που φούσκωναν τις τσέπες του.
Έφαγε πολλά λεφτά. Θεός χωρέστον.


Γιάννη στα 18 μου δούλευα στον Κεφαλληνό που έφτιαχνε και φτιάχνει ακόμα ψυγεία αυτοκίνητα, το συνεργείο τότε ήταν στον Κηφισό, με τον Κεφαλληνό ήταν φίλοι ο Στράτος, Ο Βαγγέλης ο Περπινιάδης, η Ανθούλα η Αλιφραγκή που είχε τότε με τον άντρα της το κέντρο Σου Μου, ερχόντουσαν στο συνεργείο σχεδόν καθημερινά κάθε απόγευμα αργά και γινόταν της κόλασης με τους φορτηγατζήδες φίλους της παρέας που ήταν και πελάτες, καλύτερος όλων ο επωνομαζόμενος δάσκαλος, πήγαινε στο Σου Μου και είχε κραμασμένη στο στήθος μια πιπίλα και την πιπιλούσε, μπορεί να είχε και κάτι επάνω της, κατάλαβες τώρα.

Στου Κεφαλληνού κάναμε φαναρτζοδουλειές μόνο στων φίλων του και των πελατών των ψυγείων τα αμάξια, το τελευταίο αυτοκίνητο που έφτιαξα πριν μπαρκάρω το 1968 ήταν μια κρεμ κίτρινη BMW που είχε ο Περπινιάδης, τότε ο Στράτος είχε μια πράσινη Mercedes, κάπου - κάπου έσκαγε μύτη και η Ζαμπέτας, το συνεργείο ήταν το κέντρο συνάντησης πριν πάνε στα μαγαζιά τους για το βραδυνό πρόγραμμα, υπέροχα χρόνια και καλή παρέα, όσο ήμουνα εκεί πέρασα υπέροχα με τα ουϊσκια και τα γλέντια τους που έκαναν για - ζέσταμα - στο συνεργείο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#305565 Πάμε παλι λιγο Χρηστο Κυριαζη...



απο τα καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#305566

Γιατράς & Χρυσοβέργης, όπως και μερικά από τα μεγάλα του τραγούδια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#309238
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#312527

Μουσική: Μάνος Λοΐζος
Στίχοι: Πυθαγόρας
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#323247

Γεια σου Πειραιώτη μάγκα Χρηστάρα!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#323250 Αυτό να ξέρεις είναι το μαγαζί του χειμώνα. Δαιμόνιος όποιος σκέφτηκε τη συνύπαρξη Ονιράμα-Κυριαζή. Αν ήταν σε κάνα 4711 αντί για το κωλομάγαζο την Άνοδο θα ήταν sold out από τώρα ως το Μάρτιο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#323251
Deleted User 1 έγραψε:Αυτό να ξέρεις είναι το μαγαζί του χειμώνα. Δαιμόνιος όποιος σκέφτηκε τη συνύπαρξη Ονιράμα-Κυριαζή. Αν ήταν σε κάνα 4711 αντί για το κωλομάγαζο την Άνοδο θα ήταν sold out από τώρα ως το Μάρτιο.


Πάμε;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#323254 Καλά τα ρωτάνε αυτά? Ναι είναι η απάντηση.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#338629 Παντέλο ζεις, για πάντα Παντελής!

Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#338970
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#347515

Έτσι, για να πάνε κάτω τα ξηροκάρπια αμαλαχειναουμε.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#366407




















Bonus



Σε παραδέχομαι, το πες και το κάνες καριόλα,
μόνος βρέχομαι, έξω απ'το σπίτι σου,
χαίρομαι που δεν έχεις πληγωθεί,
σε παραδέχομαι, απέδειξες πως είσαι πουτανί,
το δέχομαι...


Καλό ταξιδάκι ρε φιλαράκο...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#366427