Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#287996 Ας ανοίξω ένα θέμα για τους Ολυμπιακούς του 2016 με μια καλή είδηση:

Έναν πραγματικό άθλο πέτυχε η Αννα Κορακάκη που στην πρώτη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό στον τελικό της σκοποβολής των 25 μέτρων.

Η 19άχρονη πρωταθλήτρια πριν από μερικές ημέρες είχε κατακτήσει το χάλκινο στο αεροβόλο 10 μέτρων, επιτυχία που δεν έχει επαναληφθεί από κανέναν άλλο Έλληνα αθλητή (δύο Ολυμπιακά μετάλλια στους σύγχρονους Αγώνες).

Η Κορακάκη ήταν εντυπωσιακή στα ημιτελικά και με 19 πόντους πέρασε ως πρώτη στον μεγάλο τελικό εξασφαλίζοντας την ίδια στιγμή το μετάλλιο.

Αντίπαλος της εκεί ήταν η Γερμανίδα, Μόνικα Καρς, η οποία ενώ στην αρχή δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε ευστοχία την Ελληνίδα (6-0), στη συνέχεια, η αναμέτρηση έγινε... ντέρμπι.

Η Γερμανίδα μειίωσε σταδιακά σε 6-2, 6-4 και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 την Ελληνίδα σε ένα σημείο που έμοιαζε να χάνει την ψυχραιμία της.

Η τελευταία σειρά των βολών ανέδειξε την Ελληνίδα νικήτρια με 4-3 και ήταν αυτή που της χάρισε το χρυσό μετάλλιο με συνολικό σκορ 8-6.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετή Χάιντι Γκέρμπερ που νίκησε 8-4 την Κινέζα Ζανγκ στην αναμέτρηση για την 3η θέση.


http://sports.in.gr/othersports/article/?aid=1500094880
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#288005
nass έγραψε:Ας ανοίξω ένα θέμα για τους Ολυμπιακούς του 2016 με μια καλή είδηση:

Έναν πραγματικό άθλο πέτυχε η Αννα Κορακάκη που στην πρώτη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό στον τελικό της σκοποβολής των 25 μέτρων.

Η 19άχρονη πρωταθλήτρια πριν από μερικές ημέρες είχε κατακτήσει το χάλκινο στο αεροβόλο 10 μέτρων, επιτυχία που δεν έχει επαναληφθεί από κανέναν άλλο Έλληνα αθλητή (δύο Ολυμπιακά μετάλλια στους σύγχρονους Αγώνες).

Η Κορακάκη ήταν εντυπωσιακή στα ημιτελικά και με 19 πόντους πέρασε ως πρώτη στον μεγάλο τελικό εξασφαλίζοντας την ίδια στιγμή το μετάλλιο.

Αντίπαλος της εκεί ήταν η Γερμανίδα, Μόνικα Καρς, η οποία ενώ στην αρχή δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε ευστοχία την Ελληνίδα (6-0), στη συνέχεια, η αναμέτρηση έγινε... ντέρμπι.

Η Γερμανίδα μειίωσε σταδιακά σε 6-2, 6-4 και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 την Ελληνίδα σε ένα σημείο που έμοιαζε να χάνει την ψυχραιμία της.

Η τελευταία σειρά των βολών ανέδειξε την Ελληνίδα νικήτρια με 4-3 και ήταν αυτή που της χάρισε το χρυσό μετάλλιο με συνολικό σκορ 8-6.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετή Χάιντι Γκέρμπερ που νίκησε 8-4 την Κινέζα Ζανγκ στην αναμέτρηση για την 3η θέση.


http://sports.in.gr/othersports/article/?aid=1500094880


https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF ... E%B1%CF%82
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#288027 Κάποιοι διαφωνούν γιατί πρέπει να νιώθουμε υπερήφανοι ή κάπως καλά τέλος πάντων, αυτή είναι η κατάρα της χώρας είναι 10.000.000 κάτοικοι 10.000.000 γνώμες και απόψεις, το αποτέλεσμα αυτής της ηλιθιότητας είναι γνωστό εδώ και αιώνες, τι να πείς ?

Εγώ θα πω μπράβο στην κοπέλα και στους επόμενους να το επαναλάβει.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#288028 Μπορουν να γινουν τεραστιες συζητησεις με τεραστιες προεκτασεις στο θεμα αθλητισμος - εκπροσωπηση της χωρας - βοηθεια απο την χωρα.

Ακουω γνωμες/παραπονα πχ που λενε 'καμια βοηθεια απο την πολιτεια', 'γυμναζονται σε γιαπι', 'το επιδομα που παιρνουν απο την πολιτεια για την προετοιμασια των αγωνων δεν φτανει ουτε για ζητω' κλπ.

Το ερωτημα ειναι, θα πρεπει η πολιτεια να τα παρεχει αυτα;

Ο καθενας κανει την επιλογη του και παιρνει τα ρισκα γι αυτα. Η Κορακακη πηρε το χρυσο, ισως εξαργυρωσει τους κοπους και την επιτυχια της με καποια χορηγια τα επομενα χρονια.

Ενας επιστημονας που παλευει με τα θηρια και το 30% ανεργια να βρει μια αξιοπρεπη δουλεια τι βοηθεια εχει απο την πολιτεια;

Προσωπικα ειμαι διχασμενος, δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο μονοπατι και οι σωστες επιλογες.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#288083 Το κράτος πρέπει να στηρίζει και τους αθλητές που φέρουν το εθνόσημο και εκπροσωπούν τη χώρα σε τόσο σημαντικές διοργανώσεις.
Όπως πρέπει να "στηρίζει" και τον επιστήμονα και τα ΑΜΕΑ και τους άνεργους και και και...
Ψιλά γράμματα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#288105 Εγω είχα ακούσει τη Κορακάκη πριν κανενα εξαμηνο στους φουνταριστούς.Απο τους λίγους που δίνουν βήμα σε άγνωστα στο ευρυ κοινό αθλήματα.
Η κοπέλα ήταν αξιοπρεπεστατη αλλα είπε οτι ακόμα και τα εισητηρια μόνοι της τα πληρώνει.ΣΤους Ολυμπιακούς ,αν θυμαμαι καλά πήγε γιατι βρήκε ιδιώτη χορηγό.
Κατα τα άλλα συμφωνω με Bayern7.Και παιδεία και υγεία και αθλητισμό πρέπει να προσέχει ένα κράτος.
Τωρα αν μιλάμε για Ελλάδα το μέτρο έχει χαθει και προς τα πάνω παλιότερα και προς τα κάτω τώρα.
Ο Φίλης βεβαια προτιμά να δώσει 40.000 ευρώ για να φτιαχνούν ζημιές που θα μπορούσαν να μην είχαν γίνει.. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#288107 Άλλο να προσέχει τον αθλητισμό ένα κράτος, και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που αμφισβητεί τα ωφέλη ενός υγιούς λαού, κι άλλο να ξοδεύει δις για πρωταθλητισμούς. Εκεί είναι η διαφωνία πολλών.

Για΄τι με τα λεφτά που κα΄νεις κάποιον πρωταθλητή, φέρνεις χιλιάδες πιτσιρίκια σε επαφή με τον αθλητισμό
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#288109 Μα για αυτο έγραψα οτι στην Ελλάδα είχε χαθεί το μέτρο παλιότερα.Προφανώς το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες χώρες.
Τωρα με τη κρίση βεβαια τα πράγματα έχουν γίνει τραγικά.Οι επιδοτήσεις στους συλλογους έχουν μειωθεί πάρα πολύ..
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#288111 Σκέψου μόνο τί πακτωλός χρημάτων σπαταλήθηκε για τις Ολυμπιακές υποδομές και τα μηδενικά ωφέλη που εχει στον μαζικό αθλητισμό.

Σκέψου τώρα ένα κλάσμα αυτού του ποσού να είχε δωθεί για υποδομές ανα την επικράτεια (κολυμβηρια, γήπεδα, σύλλογοι)...
Άβαταρ μέλους
By nass
#288113
rx8_drifter έγραψε:Για΄τι με τα λεφτά που κα΄νεις κάποιον πρωταθλητή, φέρνεις χιλιάδες πιτσιρίκια σε επαφή με τον αθλητισμό


Βέβαια κανείς καλύτερος τρόπος για να το κάνεις αυτό από επιτυχίες σε επίπεδο πρωταθλητισμού.
Παράδειγμα: τα χιλιάδες πιτσιρίκια που ασχολήθηκαν με το μπάσκετ μετά το ευρωμπάσκετ του 1987.

Προφανώς χρειάζεται κάποια ισορροπία, ούτε κρατικός πρωταθλητισμός στυλ Ανατολικής Γερμανίας ούτε πλήρης αδιαφορία.

Θα έλεγα για τα επαγγελματικά αθλήματα πχ. ποδόσφαιρο, μπάσκετ --> πλήρης αδιαφορία του κράτους αλλά όχι για τα λιγότερο διαδεδομένα, από ιστιοπλοϊα ως σκοποβολή (που είναι και επίκαιρη)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#288116 Το καύσιμο του αθλητισμού είναι κατά βάση οι χορηγίες (θέαμα).
Η πολιτεία όπου μπορεί ενισχύει τις τοπικές ομοσπονδίες έχοντας στο νου μια ευρύτερη κοινωνική ωφέλεια αλλά μέχρι εκεί.

Εμείς βέβαια το πήγαμε στο άλλο άκρο με τη βιομηχανία ντόπας την οποία και ως λαός προσκυνούσαμε για καμιά δεκαετία.
Θεωρώ πολύ σημαντικό το ότι έχουμε απαλλαγεί από το πασοκικό απόστημα του διορισμού ολυμπιονικών (από 6η θέση και πάνω) στο στρατό.

Πηγαίναν όλα τα παιδάκια (από Ελλάδα συν μεταγραφές), βούταγαν στη μαρμίτα με τη ντόπα με απώτερο στόχο να εξασφαλίσουν τη ζωή τους.
Κονόμαγαν τα |λογοκρισία| της εκάστοτε ομοσπονδίας, κονόμαγαν τα |λογοκρισία| της ντόπας (Τζέκοι, εθνικοί προπονητές, εθνικά |λογοκρισία| κλπ) και φυσικά ο εκάστοτε υπουργός στο ενσταντανέ χαμογελαστός.

Οπότε προτιμώ να παίρνουμε ως χώρα 1 χάλκινο μετάλλιο και να λέμε ένα μπράβο στο νικητή που το πάλεψε μόνος του, παρά το ελεεινό χάλι των προηγούμενων δεκαετιών.

Εγώ αν και θεωρώ τους Ολυμπιακούς Αγώνες ένα εντυπωσιακό περιτύλιγμα με άπειρο βόθρο μέσα, βλέπω κάποια αγωνίσματα κυρίως σαν ευκαιρία να δω αθλήματα που μου αρέσουν συν κάποια που δεν γνωρίζω.
Πχ προχτές είδα ξιφασκία και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.

Προς διευκρίνιση λοιπόν ο λόγος που θεώρησα εμετό το ποστ του τσιπιρίκου δεν είναι ότι έθιξε εθνική περηφάνια, αρχαίο πνεύμα αθάνατο και τα αυτά μου κουνιούνται αλλά επειδή αυτή η ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΟΥΡΑΔΑ επέλεξε να σερβίρει την ψαρόσουπα της προσβάλοντας ένα κορίτσι 20 χρονών που απ' ότι φαίνεται δεν βρήκε πολλά έτοιμα.

:)
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#288117 Τώρα που είπες ξιφασκία θυμήθηκα πριν λίγο καιρό που είχαν οι Φουνταριστοι στον αέρα το συλλογο της Φλώρινας ο οποίος έχει πάρα πολλά μέλη.
Το βραδάκι έχει τζούντο και χθες ωραία ήταν!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#288119 Δεν ξερω αν ειμαι :offtopic: , νομιζω ομως οτι ο αθλητισμος σε επιπεδο πρωταθλητισμου , παγκοσμιων /ολυμπιακων αγωνων ειναι ολιγον απανθρωπος...
Εχω κατι ξαδερφια πιτσιρικια , θα ναι 20αρηδες τωρα , επαιζαν σε ηλικια 10-16ετων) πολο σε καλη ομαδα της Αθηνας , θυμαμαι διπλες προπονησεις , οι πρωινες 07:00 ,πριν το σχολειο :dizzy: , για να μην μιλησουμε για το ποιοι κ πως στελεχωναν τοτε τις μικρες Εθνικες Ομαδες (τοτε μπορουσες με καποιες επιτυχιες και περναγες μεσω Πανελληνιων οπου ηθελες κ.λ.π)
Δεν θελω να φανταστω λοιπον πως ειναι η ζωη ενος αθλητη που προετοιμαζεται για Ολυμπιακους αγωνες ή παγκοσμια πρωταθληματα.,....



Υ.γ
Εβλεπα την εθνικη της Κινας ,στην ενοργανη , ηταν να τα λυποσουν τα κοριτσακια... :(
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#288141 Οι σημερινές επιδόσεις των αθλητών πρωταθλητισμού δεν είναι ανθρώπινες επιδόσεις αλλά επιδόσεις εργαστηρίων, ξεκινώντας από αυτό το σίγουρο καταλήγουμε ότι όλος ο πρωταθλητισμός απανταχού είναι μια τεράστια υποκρισία γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Το σύστημα δουλεύει με την βασική αρχή ότι αν σε πιάσω θα σε σκίσω άρα φρόντισε να μην πιαστείς, και εδώ έρχεται το ερώτημα πόσοι πιάνονται, για ποιό λόγο και ποιοί αθλητές ευνοούνται όταν αποκλειστούν οι άμεσοι αντίπαλοί τους, τα παραδείγματα πολλά που έχουν αγγίξει και Έλληνες αθλητές, γνωστά τα ονόματα και η μεθοδολογία, τελευταίο θύμα η Ρωσική ομάδα στίβου.

Πίσω από το Ολυμπιακό ιδεώδες μη χέσω όπως το κατάντησαν οι έμποροι κρύβονται δίς σε φάρμακα, χορηγίες, διαφημίσεις, εγκαταστάσεις, οπότε κάθε φορά που προτείνεται να γίνονται μόνιμα οι Ολυμπιακοί στην Ελλάδα με χορηγία όλων χαμογελώ γιατί θα σταματήσει το αλησβερίσι και το μεγάλο τσιμπούσι με τις κατασκευαστικές που αναλαμβάνουν τα εκάστοτε Ολυμπιακά έργα και μη μου πεί κανείς ότι οι Αθάνατοι δεν ψηφίζουν βάση συμφερόντων που τακτοποιούνται από πρίν και κάτω από το τραπέζι, όπως είπε και ο Έντυς είναι βόθρος, εγώ προσθέτω ότι είναι και χωρίς πάτο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#288144
EDDIE_147 έγραψε:Το καύσιμο του αθλητισμού είναι κατά βάση οι χορηγίες (θέαμα).
Η πολιτεία όπου μπορεί ενισχύει τις τοπικές ομοσπονδίες έχοντας στο νου μια ευρύτερη κοινωνική ωφέλεια αλλά μέχρι εκεί.

Εμείς βέβαια το πήγαμε στο άλλο άκρο με τη βιομηχανία ντόπας την οποία και ως λαός προσκυνούσαμε για καμιά δεκαετία.
Θεωρώ πολύ σημαντικό το ότι έχουμε απαλλαγεί από το πασοκικό απόστημα του διορισμού ολυμπιονικών (από 6η θέση και πάνω) στο στρατό.

Πηγαίναν όλα τα παιδάκια (από Ελλάδα συν μεταγραφές), βούταγαν στη μαρμίτα με τη ντόπα με απώτερο στόχο να εξασφαλίσουν τη ζωή τους.
Κονόμαγαν τα |λογοκρισία| της εκάστοτε ομοσπονδίας, κονόμαγαν τα |λογοκρισία| της ντόπας (Τζέκοι, εθνικοί προπονητές, εθνικά |λογοκρισία| κλπ) και φυσικά ο εκάστοτε υπουργός στο ενσταντανέ χαμογελαστός.

Οπότε προτιμώ να παίρνουμε ως χώρα 1 χάλκινο μετάλλιο και να λέμε ένα μπράβο στο νικητή που το πάλεψε μόνος του, παρά το ελεεινό χάλι των προηγούμενων δεκαετιών.

Εγώ αν και θεωρώ τους Ολυμπιακούς Αγώνες ένα εντυπωσιακό περιτύλιγμα με άπειρο βόθρο μέσα, βλέπω κάποια αγωνίσματα κυρίως σαν ευκαιρία να δω αθλήματα που μου αρέσουν συν κάποια που δεν γνωρίζω.
Πχ προχτές είδα ξιφασκία και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.

Προς διευκρίνιση λοιπόν ο λόγος που θεώρησα εμετό το ποστ του τσιπιρίκου δεν είναι ότι έθιξε εθνική περηφάνια, αρχαίο πνεύμα αθάνατο και τα αυτά μου κουνιούνται αλλά επειδή αυτή η ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΟΥΡΑΔΑ επέλεξε να σερβίρει την ψαρόσουπα της προσβάλοντας ένα κορίτσι 20 χρονών που απ' ότι φαίνεται δεν βρήκε πολλά έτοιμα.

:)


Νταξ, μόνο στην ελλάδα αυτά έντυ, ΈΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι :s_sarcastic
Θες να περάσεις μια βόλτα απο αμερική να δεις ποιοί παίρνουν υποτροφίες στα κολέγια? Ή νομίζεις ότι ολυμπικονίκες σε άλλες χώρες δεν παίρνουν τιμητικές θέσεις? Ή μήπως η πασοκική ελλάδα είναι η μόνη χώρα που ντοπάρεται?

Το πρόβλημα με τους ολυμπιακούς έιναι ακριβώς το ότι είναι μια τεράστια μπίζνα, στην οποία για να σταθείς πρέπει να επενδύσεις εκατομμύρια

@ναςς: Εχεις ένα δίκιο επι της προβολής και των ινδαλμάτων, αλλά σίγουρα δεν είναι κι ο μόνος τρόπος για να παρακινήσεις στον αθλητισμό παιδια