Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Να εκδοθουν οι 8 στην Τουρκία ή όχι?

19
22%
19
22%
15
17%
15
17%
9
10%
9
10%
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#280559 Προσωπικα ειμαι στο "δεν ξερω" ακομα, υπαρχουν πολλες παράμετροι. Το αν θα τους σφαξουν (σχεδον σιγουρο), το αν ειναι πραγματι προξικοπηματιες προδοτες κλπ ή τυποι που την εκαναν απλα, το ποσο χρησιμοι θα μπορουσαν να ειναι σε εμας (αν μπορουμε να αντλησουμε πληροφοριες απο αυτους), το γεγονος οτι τον "εχθρο της Τουρκικης Δημοκρατιας" Οτσαλαν η αριστερα μας ζαλισε τα παπαρια τοτε που (κακως για εμενα) δοθηκε στους Τουρκους πεσκεσι και τωρα θα κανει τα ιδια και δεν τρεχει τιποτα...
Εβαλα και αλλαγη ψηφου
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#280568 Aν σκεφτούμε ότι σε περίπτωση ίδιας περίπτωσης με Έλληνες στρατιωτικούς κατα 99% δεν θα εκδίδονταν αλλά θα βασανίζονταν κι απο πάνω ψηφίζω οχι.
Kαι απ ότι διαβασα επικαλέστηκαν βλάβη ,προσγειώθηκαν και μετα ζητησαν ασυλο. Και το δικαιούνται αν κρίνουμε απο το τι τους περιμένει εκτός αλλά και εντος του λαικού δικαστηρίου. Χωρίς σάλιο.......
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#280569 Με τι κριτήρια θα πρέπει να αποφασίσουμε. Μάλλον υπάρχει πολύπλοκη νομολογία και σχετικοί κανόνες και αυτά που παίρνουμε μυρωδιά είναι μέσω δημοσιογράφων.... :lol: :hmmm:
Εφόσον λοιπόν αυτά δεν τα κατέχουμε αναγκαστικά πρέπει να σκεφτούμε το ανθρωπιστικό (τους καημένους εκεί θα τους φάνε) αλλά και το τι θα τους κάνουμε εδώ, δε θέλουμε και κακό προηγούμενο, έχουμε τους Σύριους να έρχονται και οι Τούρκοι; Και γιατί να ζητάνε πολιτικό άσυλο, έχει λογική; Όποιος παράνομος έρχεται μπορεί να ζητάει πολιτικό άσυλο και να μην εκδίδεται;
Εγώ είμαι της περίπτωσης δεν ξέρω δεν απαντώ.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#280571 Αφού ξέρεις αγαπητέ οτι θα τους εκδόσουμε τελικά. Ενα τηλ απο τον πλανητάρχη (οχι τον Μπουγα) και έφυγαν. Ειναι και οι Ρωσοι απο πάνω το ξεχάσαμε? Ευκαιρία θέλουν να κανουν ντου κι αυτοί .
Κουβέντα να γινεται...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#280577 Κανονικά πρέπει να γίνει ότι ορίζει το Διεθνές Δίκαιο. Προς το παρόν φαίνεται ότι θα εκδοθούν, εκτός αν ισχύσει θανατική ποινή στην Τουρκία.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#280585 Φυσικά και να τους δώσουμε, πήγαν να κάνουν πραξικόπημα, είναι λιποτάκτες και θα δημιουργήσουμε και θέμα εκεί που δεν υπάρχει

Πακετακι πίσω
Άβαταρ μέλους
By nass
#280588 Είχα μια σχετική συζήτηση νωρίτερα σήμερα και έλεγα αυτό που λέει ο QsisVTS (που συμφωνώ) και ο συνομιλητής μου μου θύμησε την ιστορία του A/T Βέλος όπου η Ιταλία δεν τους έκδοσε στην Ελλάδα.
Η μεγάλη και ειδοποιός διαφορά είναι ότι η κυβέρνηση της Τουρκίας έχει σαφή δημοκρατική νομιμοποίηση σε αντίθεση με τη δικτατορία τη δική μας.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#280658
REALZEUS έγραψε:Κανονικά πρέπει να γίνει ότι ορίζει το Διεθνές Δίκαιο. Προς το παρόν φαίνεται ότι θα εκδοθούν, εκτός αν ισχύσει θανατική ποινή στην Τουρκία.

Αυτό ακριβώς. Υπάρχουν κανόνες που ορίζουν τις διαδικασίες (στα πολιτισμένα κράτη), οπότε πρέπει να ακολουθηθούν άσχετα από τις προσωπικές μας απόψεις. Η προσωπική μου εκτίμηση ειναι ότι δεδομένης της συμπεριφοράς τους (αφαίρεση διακριτικών κτλ) λογικά είχαν άναμιξη στο πραξικόπημα, οπότε πρέπει να εκδοθούν (ώστε να μην δημιουργηθούν και άσκοπες διπλωματικές εντάσεις). Αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει αφού τηρηθούν οι διαδικασίες, και όχι απλά επειδή μας το ζητάνε οι τούρκοι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#280664 Να εκδοθούν, τηρώντας τις διαδικασίες. Αν οι συγκεκριμένοι πήγαν να ρίξουν με πραξικόπημα δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση, δεν βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να τους συμπαθώ.
Όσο κι αν δεν μας αρέσει ο Ερντογάν (που ειδικά εμένα καθόλου), υπάρχουν και οι εκλογές αν δεν γουστάρεις τον εν λόγω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#280670 Θα συμφωνησω με τον απο πανω. Αλλο πραγμα να διωκεσαι για τα πολιτικα σου πιστευω και αλλο να κανεις πραξικοπημα που δεν πετυχε.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#280682 Με τα (σίγουρα ελλιπή) δεδομένα που μου είναι γνωστά ως τώρα και λαμβάνοντας υπόψη:

1. Το σκεπτικό που διατύπωσε ο Λυκουρέζος

2. Όσα αναφέρονται στις σελίδες του Υπουργείου σχετικά με το άσυλο και ιδιαίτερα "...ή γιατί κινδυνεύει να υποστεί σοβαρή βλάβη στη χώρα καταγωγής ή προηγούμενης διαμονής του, ιδίως γιατί κινδυνεύει με θανατική ποινή ή εκτέλεση, με βασανιστήρια ή απάνθρωπη ή εξευτελιστική μεταχείριση ή κινδυνεύει η ζωή ή η ακεραιότητά του λόγω διεθνούς ή εμφύλιας σύρραξης."

3. Το ενδεχόμενο επαναφοράς της θανατικής ποινής στην Τουρκία σύμφωνα με τον πρωθυπουργό της Μπιναλί Γιλντιρίμ

4. Την πάγια και χαλαρή τακτική μας να χορηγούμε πολιτικό άσυλο σε κάθε μουσουλμάνο που μπαίνει παράνομα στην χώρα.

... νομίζω ότι ΔΕΝ πρέπει να τους εκδώσουμε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#280688 Μα τι λέει ο Λυκουρέζος;
"Επιβάλλεται η τήρηση κανόνων της ελληνικής ποινικής δικονομίας"
Έκαναν κάποια παρανομία σε Ελληνικό έδαφος ή εναέριο χώρο; Όχι. Επικαλέστηκαν βλάβη (υπήρξε όντως βλάβη;) και προσγειώθηκαν. Το τι έκαναν σε μια άλλη χώρα δεν αφορά το Ελληνικό δίκαιο αλλά το διεθνές.
Να φύγουν να παν αλλού, έχουμε τα δικά μας θα έχουμε και των ξένων :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#280691
Pitt έγραψε:4. Την πάγια και χαλαρή τακτική μας να χορηγούμε πολιτικό άσυλο σε κάθε μουσουλμάνο που μπαίνει παράνομα στην χώρα.

Αυτό είναι ολίγον τι μύθος, περίπου το 60% των αιτήσεων για άσυλο τρώνε πόρτα στο πρώτο στάδιο, ενώ στην πλειοψηφία τους άσυλο δίνεται κυρίως σε πρόσφυγες.

Image
Figure 8: Distribution of first instance decisions on (non-EU) asylum applications, 2015(%)
Source: Eurostat