Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#362993 Αν έχει χαμηλή τιμή και είναι επώνυμος (και πχ : ο Zanussi , Whirpool, επώνυμος είναι) και αφού δεν θές τρελά πράματα, πάρτον βρε otso και άσε τα σου-μου-του και τα που και πως κατασκευάζεται. Με 200-250€, δεν ... τον παντρεύεσαι, ούτε .... καταστρέφεσαι οικονομικά! :lol:

Ακόμα και Bosch έχει στο skroutz, 67 λίτρα, με 250€.
Άβαταρ μέλους
By otso
#362999 Δημητρη θυμασαι την μερα που γυρισες σπιτι και ειδες ηλεκτρικη κουζινα ; οταν γυρισες σπιτι και ειδες την πρωτη τηλεοραση;
Εγω ενα αγχος το εχω , επειδη δεν τα θεωρω αυτονοητα οτι θα τα εχω . θυμαμαι τα ονειρα που εβλεπα μικρος οτι ο πατερας μου αγοραζε αυτοκινητο . ακομα ξυπναω λουσμενος στον ιδρωτα απο ονειρα οτι δεν εχω τηλεοραση η αυτοκινητο.
Βεβαια μπορεις να με πεις και καρμιρη.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#363000
otso έγραψε:Βεβαια μπορεις να με πεις και καρμιρη.

Βρήκες τον άνθρωπο, που θα κάνει ποτέ κάτι τέτοιο. :oops:
Στο πορτοφόλι κανενός, δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε κουμάντο! :rtfm:

Αυτό που δεν ανέχομαι είναι τους τύπους, που πασιφανέστατα ασκούν κριτική, με γνώμονα το '"όσα δεν φτάνει η αλεπού , τα κάνει κρεμαστάρια" και όχι καλοπροαίρετα και συμβουλευτικά!
:)
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#363002
otso έγραψε:ακομα ξυπναω λουσμενος στον ιδρωτα απο ονειρα οτι δεν εχω τηλεοραση η αυτοκινητο..


Πάρε ένα τέτοιο και βάλτο να δουλεύει όταν πας για ύπνο. Σου υπόσχομαι ότι θα βλέπεις πιό όμορφα όνειρα... :s_tongue

Άβαταρ μέλους
By Zorz
#363140
fubar.gr έγραψε:Και γώ την πρίζα της σκούπας την τραβάω απο το καλώδιο απο απόσταση!

Τεντώνω το καλώδιο έτσι ωστε να είναι εντελώς κάθετο ώς προς την πρίζα και κάνω ένα απότομο και δυνατό τράβηγμα. Δέν μου έχει χαλάσει ποτέ ούτε πρίζα ούτε το καλώδιο.


Εικόνα

:hmmm:

otso έγραψε:Ρε παιδια να ρωτησω . εχω βρει ενα φουρνο που μου αρεσει ,

Το θέμα είναι αν αρέσεις κι εσύ στον φούρνο. Αν αγαπιέστε και υπάρχει αμοιβαία κατανόηση, όλα αντιμετωπίζονται.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#366085
Serf έγραψε:Βρισκόμαστε σε αναζήτηση απορροφητήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
- Συρόμενος
- Πλάτος 60εκ

Δεν έχω ιδέα για τι απορροφητική ισχύ να κοιτάξω. Ο νυν απορροφητήρας είναι κοντά 20ετίας από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αγνοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του για να έχω βάση σύγκρισης. Τι προτείνει το αγαπητό forum; Από μάρκα ποιοτική χωρίς να είναι από πλευράς image/κόστους η αντίστοιχη της mercedes τι να κοιτάξω;


Πριν λίγο άνοιξα το καπάκι του απορροφητήρα μήπως βρω κάποιο στοιχείο που θα με βοηθήσει να βρω τα χαρακτηριστικά του για να έχω μέτρο σύγκρισης. Το μόνο που κατάφερα να βρω είναι τα στοιχεία των δύο μοτέρ αλλά δε με έχουν βοηθήσει να εντοπίσω με googling το μοντέλο αυτού.

Καμιά ιδέα κάποιος...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#366107 60W ανά μοτέρ, επί 2. Μade in Germany το 1995 άμα λάχει. Υποθέτω θα σου κακοφανεί αν πάρεις κάτι με ένα μοτέρ των 60-80W ή με 2 των 40W. Οπότε βρες κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο. Βέβαια η τεχνολογία των ηλεκτροκινητήρων έχει βελτιωθεί οπότε μπορεί με λιγότερη ισχύ να δουλεύουν εξίσου καλά. Μην πάρεις όμως το πιο φτηνό που θα βρείς.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#366123 Αν θυμάμαι καλά όλοι μας (ομοθυμαδόν :lol: ) σου προτείναμε Elica.

Ο φθηνότερος συρόμενος Elica έχει κινητήρα με ισχύ 170W. Αν και η ισχύς του κινητήρα από μόνη της δεν λέει κάτι, υποδηλώνει όμως ότι μάλλον έχει μεγαλύτερη απορροφητική ισχύ από αυτόν που ήδη έχεις. Τι περισσότερο θέλεις;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#366174 Αυτός ο μικροκυμάτων τι σας λέει?

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_k ... 51673.html

Προσφορά υποτίθεται.
Χτυπάμε?
Αν και μάλλον είναι γερμανικός......
Άβαταρ μέλους
By Serf
#366614
Pitt έγραψε:Αν θυμάμαι καλά όλοι μας (ομοθυμαδόν ) σου προτείναμε Elica.

Ο φθηνότερος συρόμενος Elica έχει κινητήρα με ισχύ 170W. Αν και η ισχύς του κινητήρα από μόνη της δεν λέει κάτι, υποδηλώνει όμως ότι μάλλον έχει μεγαλύτερη απορροφητική ισχύ από αυτόν που ήδη έχεις. Τι περισσότερο θέλεις;

Απ' ότι φαίνεται για τον 14 πάμε. Εξ αποστάσεως εγκρίνει και η σύζυγος. Αύριο πάμε να τον δούμε από κοντά. Η όλη διαδικασία επισπεύδεται γιατί ο νυν απορροφητήρας μάλλον κατάλαβε ότι τον παμε για σκραπ κι αρνείται σήμερα να λειτουργήσει!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#367329 Μόλις παραγγέλθηκε ο Elica Elite 14. Η πιο γρήγορη αγορά λευκής συσκευής στα χρονικά. Μπήκαμε με τη σύζυγό στον Κωτσόβολο, τον είδαμε και τον παραγγείλαμε χωρίς να κοιτάξουμε άλλον!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#367370
Dimitris_P έγραψε:Μεγειές.

"Μικρός" δεν είναι όμως; 336 m3/h. Σε καλύπτει;


Απλαθα το δουλευει συχνα σε μεγαλη ταχυτητα με τον αναλογο θορυβο..
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#367432
kovathe έγραψε:Αυτός ο μικροκυμάτων τι σας λέει?

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_k ... 51673.html

Προσφορά υποτίθεται.
Χτυπάμε?
Αν και μάλλον είναι γερμανικός......


Eίναι Κινεζικής κατασκευής, η Media-saturn ( Mediamarkt, imtron gmbh ) έχει γραφείο στον Χόνγκ-Κόνγκ και ελέγχει τις προμήθειες και την παραγωγή των εταιριών της - ετtικέτες της Media - Saturn - ( Isy, Peaq, Koenic )

Σε αυτές τις τιμές δεν υπάρχουν πια Ευρωπαϊκά προϊόντα, και οι γνωστές από χρόνια Ευρωπαίκές εταιρίες που υπάρχουν ακόμα στον κλάδο, παράγουν στην κίνα.