Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#344132
Pitt έγραψε:
g8777 έγραψε:Εμένα δεν έχουν καταλάβει Χριστό 10 χρόνια τώρα. Άρα θα είχα πληρώσει τζάμπα τόσα λεφτά για επέκταση εγγύησης.
:s_dunno


Το ίδιο λέει και ένας γνωστός μου που κυκλοφορεί ανασφάλιστος. Δεν τράκαρε ποτέ του τα τελευταία 20 χρόνια που οδηγεί ανασφάλιστος άρα τσάμπα θα πλήρωνε τόσα λεφτά για ασφάλειες.

Είναι μια λογική κι αυτή... :s_dunno


Ασφάλεια για καταστροφή από πρόσκρουση κομήτη σε καλύπτει Pitt;

Όχι; Ε, είναι και αυτή μια άλλη λογική. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#344149
Pitt έγραψε:Θα σου συνιστούσα αφού ελέγξεις την παροχή και βεβαιωθείς ότι παίρνει ρεύμα, αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, να μη το ανοίξεις για να το επιδιορθώσεις. Φώναξε έναν μάστορα να το δεί. Πολλές φορές οι βλάβες είναι γελοιωδώς απλές και φτηνές.

Ούτως ή άλλως δεν επρόκειτο να το επιχειρήσω μόνος μου. Δεν είμαι ο Μπομπ ο Μάστορας, ούτε πολυμπερδευομαι με τέτοια, αλλά νομίζω ότι μου κόβει για κάτι απλό. Όμως επειδή εμπλέκονται ρεύματα κλπ και δεν έχω και εργαλεία, φοβάμαι να το σκαλισω. Υποψιάζομαι όμως λόγω της φύσης του προβλήματος (=νεκρό) ότι μάλλον θα με τσούξει...

.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#344252
Asimov έγραψε:700 ευρώ για πλυντήριο πιάτων έδωσα ο βλαξ, αν είναι δυνατόν. Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα, λεγε με Miele, πάλι καλά να λες...

Το Miele που έχουμε -λίγο μεγαλύτερης ηλικίας- δουλεύει απροβλημάτιστα. :iconcool:

dimitrisB έγραψε:Και επειδή ήμουν απο τα μικράτα μου "αιμοδότης" σε πανάκριβες ηλεκτρικο-ηλεκτρονικές συσκευές, αφού την "έφαγα" απ την πλειονότητα των ακριβότερων εξ' αυτών, άλλαξα τακτική : Πάντα (σχεδόν) επώνυμες, αλλά .... τα φτηνότερα μοντέλα. :rtfm:
ΛΗΞΙΣ! :)

Υπάρχει σαφής διαφορά στη ποιότητα και απόδοση των components που έχουν τα εισαγωγικά/φτηνά μοντέλα από τα πιο premium της ίδιας μάρκας.

Pitt έγραψε:Το ίδιο λέει και ένας γνωστός μου που κυκλοφορεί ανασφάλιστος. Δεν τράκαρε ποτέ του τα τελευταία 20 χρόνια που οδηγεί ανασφάλιστος άρα τσάμπα θα πλήρωνε τόσα λεφτά για ασφάλειες.

Είναι μια λογική κι αυτή... :s_dunno

...λογική πλάνη. Κλασσικό παράδειγμα straw man αυτό που έγραψες. Πάμ'παρακάτω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344254
Zorz έγραψε:...λογική πλάνη. Κλασσικό παράδειγμα straw man αυτό που έγραψες. Πάμ'παρακάτω.


Άσχετο: το έχεις διαβάσει?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#344274
Zorz έγραψε:...λογική πλάνη. Κλασσικό παράδειγμα straw man αυτό που έγραψες. Πάμ'παρακάτω.


Είναι δεν είναι λογική πλάνη, αλλάζει κάτι; Ασφάλεια αγοράζουν και οι δύο. Ο ένας έναντι βλαβών των συσκευών, ο άλλος αστικής ευθύνης έναντι τρίτων. Και οι δύο κρίνουν ότι η ασφάλιση ήταν περιττή επειδή μετά την παρέλευση του χρόνου ασφάλισης δεν συνέβη βλάβη ή ασφαλιστικό γεγονός αντιστοίχως. Το ίδιο θα μπορούσε να ειπωθεί για ασφάλεια ζωής, τζάμπα λεφτά αν τελικά δεν ασθενήσεις, άρα άχρηστη.

Εντύπωση πάντως μου κάνει που σχολίασες τον παραλληλισμό μου και όχι την παραπάνω αναφορά για... πρόσκρουση με κομήτη. :slap:
Φαντάζομαι την θεωρείς ως λογική απόδειξη!

Δεν πειράζει. Όπως λες, πάμ'παρακάτ...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#344279 Ίδια λογική με αυτό που είπες έχει και ο κομήτης, μην το υπεραναλυουμε χωρίς λόγο.
Όντως, παμ' παρακατ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#344309 @Zorz
Το πρόβλημα με τα Miele είναι ότι αν χαλάσουν μπλέκεις με την τραγική αντιπροσωπεία (και με εξωφρενικό κόστος επισκευής).

.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#344356 τελικά το εσιαξες, ή το πρωτοχρονιατικο τραπέζι των 50 ατόμων θα τα πλύνεις στο χέρι; :hmmm: :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#344359 Στο χέρι! Είπα να μη φωνάξω μάστορα, μου ράψει κανα κουστουμάκι και μου ρθει καμιά αποπληξία χρονιάρες μέρες (λήγει και ο ΕΝΦΙΑ :rant: ), οπότες το άφησα για την άλλη βδομάδα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#344370
Asimov έγραψε:Στο χέρι! Είπα να μη φωνάξω μάστορα, μου ράψει κανα κουστουμάκι και μου ρθει καμιά αποπληξία χρονιάρες μέρες (λήγει και ο ΕΝΦΙΑ :rant: ), οπότες το άφησα για την άλλη βδομάδα :rtfm:


Ε ναι, ο μαστορας να μη κανει γιορτες :innocent:
mjacob έγραψε:Μάλιστα.
Το επιπλάκι όμως 6.340€ το πήραμε. ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ.

Ποσο?
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#344580 1300 λέμε :rtfm:

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#344616 Τα εντρυ λεβελ Ιταλικων με εχουν καλυψει 35 χρονια οικογενεια με 4 μελη. Το φτηνο κοστος και αλλαγη μετα απο 15 χρονια σου δεινει τη δυνατοτηα να πας σε νεο μοντελλο χωρις κερατιατικα σε σερβις και ανταλλακτικα.... των Miele κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#344660
224v έγραψε:Τα εντρυ λεβελ Ιταλικων με εχουν καλυψει 35 χρονια οικογενεια με 4 μελη. Το φτηνο κοστος και αλλαγη μετα απο 15 χρονια σου δεινει τη δυνατοτηα να πας σε νεο μοντελλο χωρις κερατιατικα σε σερβις και ανταλλακτικα.... των Miele κ.λ.π.

από αυτά που εχω πληρωσει και δει,και εγω αυτης της λογικης είμαι. Δεν μπορεις να βγαλεις ακρη με ηλεκτρικες συσκευες στο θεμα αξιοπιστιας,οποτε κατι φθηνο ώστε να μην κλαις όταν θα ερθει η ωρα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#344666 Εφαρμόζετε την ίδια λογική και για την επιλογή των "συσκευών"* που σας μεταφέρουν;
Αν όχι, γιατί; Τι αλλάζει μ΄αυτές; :hmmm:

*Για τα αυτοκίνητά σας εννοώ