Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#352133
Anonymous Founder έγραψε:Ήρθε ο αφυγραντήρας και δουλεύει μια χαρά. Τον έβαλα σε λειτουργία όταν κάνουμε μπάνιο και σταμάτησε αμέσως το θάμπωμα του καθρέφτη.
Ακόμη δεν έχω πεισθεί γιατί είναι κακό και ανθυγιεινό το να απλώσουμε ρούχα σε ένα δωμάτιο με τον αφυγραντήρα μέσα. Ειδικά ένα δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται πάρα βοηθητικά.
Και αυτό μόνον για την μικρή περίοδο που δεν μπορούμε να τα απλώσουμε έξω, στην Αθήνα είναι 2-3 μήνες το χρόνο και λέω πολύ τώρα...
Γιατί να αγοράσω στεγνωτήριο ενώ δεν το χρειάζομαι; Το οποίο φθείρει και τα ρούχα...

Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς στο απλωμα με αφυγραντηρα, στο απλωμα χωρίς θα έπρεπε να διαφωνούν όλοι γιατί όντως υποβαθμίζει την ποιότητα του αέρα στο σπίτι, δημιουργεί υγρασία στους τοίχους κοκ. Ακόμα και με τον προτεινόμενο επί 10λεπτο καθημερινό αερισμό του σπιτιού δεν λύνεται το πρόβλημα της υγρασίας που δημιουργούν τα απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#352139
otso έγραψε:τι πηρες ,που .ποσο ; θορυβο κανει;


Maeco DD8L
Κόστος 228€ και το αγόρασα από το gadgetnow, είναι στη Δράμα μεν, στέλνει τα πάντα δωρεάν όμως και χωρίς να χρεώνει αντικαταβολή. Ήταν το φθηνότερο στο Skroutz. Έφτασε την επόμενη ημέρα της παραγγελίας, προτείνεται.
Θόρυβο κάνει, έχει τρεις σκάλες λειτουργίας, η μεσαία και η μεγάλη κάνουν αρκετό θόρυβο.
Αν το θέλεις για υπνοδωμάτιο, δεν κάνει, πάρε κάτι άλλο.
Την δουλειά του την κάνει καλά πάντως.
Άβαταρ μέλους
By otso
#352156 ολα κανουν θορυβο , ο καθενας το ακουει διαφορετικα λογω επιπεδου κουφαμαρας και αφασιας. οι κωλοκινεζοι δεν βαζουν αθορυβους ανεμιστηρες. Μυριζει; αλλο σχετικο βεβαια , η μανα μου της λεγαμε καιγεται το φαι και αυτη ελεγε οτι την κοροιδευουμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#352165 Στην αρχή μύρισε λίγο όντως. Τώρα, δεν μυρίζει. Δεν ξέρω αν το συνήθισα, ούτε η κοπέλα μου είπε κάτι πάντως.
Επίσης, δεν δουλεύει συνεχώς, άρα δύσκολο να ανεβάσει την κατανάλωση ρεύματος. Το έχω στο μεσαίο επίπεδο ανεμιστήρα και στο 50% υγρασία. Αυτά είναι και τα προτεινόμενα νομίζω, αλλά δεν ξέρω αν πήγαινα την υγρασία στο 60% αν θα ήταν εντάξει (και θα λειτουργούσε λιγότερο).
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#352194 Κάνει δουλειά.

Η κατανάλωση του είναι στα 300W στην χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα και στα 580W σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις.

ΥΓ. Για την εύρυθμη λειτουργία του αφυγραντήρα, θα πρέπει να μην ξεχνάμε να καθαρίζουμε την πλαστική σίτα που έχει στην πίσω πλευρά του.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352209
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αφού ανοίγεις την μπαλκονόπορτα κομπλέ. Εγώ τα βάζω όλα στο στεγνωτήριο :P

Και εγώ τα έβαζα όλα, μέχρι που βρήκα μία φόρμα μου που είχε γίνει βερμούδα.

fokion έγραψε:και "καμενα¨ λατιχα ρουχων μετα απο καποιες φορές....

Anonymous Founder έγραψε:Γιατί να αγοράσω στεγνωτήριο ενώ δεν το χρειάζομαι; Το οποίο φθείρει και τα ρούχα...


Το στεγνωτήριο δεν χαλάει τα ρούχα, εμείς τα χαλάμε.

Κάθε ρούχο έχει ετικέτα με οδηγίες. Πόσοι τις ακολουθούν; Μεταξύ μας, κανένας...
Υπάρχουν ρούχα που οι οδηγίες τους απαγορεύουν το στεγνωτήριο. Αν τα βάλουμε, σίγουρα δεν θα βγούν καλύτερα απ΄ότι τα βάλαμε.

Το στεγνωτήριό μας (Miele) αλλά και όλα τα σύγχρονα στεγνωτήρια έχουν ένα σωρό προγράμματα και ρυθμίσεις, ανάλογα με το είδος των ρούχων και των υφασμάτων. Αν βάλουμε μάλλινη μπλούζα στο πρόγραμμα που στεγνώνουμε σεντόνια, μη περιμένουμε να βγεί σαν καινούρια! Αυτό δεν είναι ιδιαιτερότητα ή πρόβλημα του στεγνωτηρίου, αλλά της ιδιαίτερης μεταχείρισης που θέλει κάθε ρούχο. Άλλωστε το ίδιο συμβαίνει και με το πλυντήριο. Δεν βάζουμε όλα τα ρούχα στο ίδιο πρόγραμμα, γιατί κάποια θα καταστραφούν.

@saxon, μου θύμισες μια ίδια περίπτωση που είχα κι εγώ πριν από δεκαετίες. Όταν ήμουν φοιτητής η μάνα μου είχε πλύνει το παντελόνι της αγαπημένης μου φόρμας και όπως λες κι εσύ είχε γίνει βερμούδα. Είχε πάντα το συνήθειο να πλένει τα ρούχα σε υψηλές θερμοκρασίες και την έκανε την ζημιά. Τότε είχαμε αυλή και άπλωνε τα ρούχα στο σύρμα. Έβρεξα λοιπόν το παντελόνι, το κρέμασα από το σύρμα με όσα μανταλάκια χωρούσαν το ένα δίπλα στο άλλο, έδεσα στο κάθε μπατζάκι από ένα βάρος ίσως και πάνω από 20 κιλά περίπου (ένα κομμάτι από σιδηροτροχιά και ένα αμόνι) έβαλα δύο κοντάρια εκατέρωθεν της φόρμας γιατί το σύρμα είχε κάνει κοιλιά από το βάρος και την επόμενη μέρα που στέγνωσε, για να το φορέσω έπρεπε να διπλώσω προς τα επάνω τα μπατζάκια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#352212 (ένα κομμάτι από σιδηροτροχιά και ένα αμόνι)
καποιοι κλεβαν απο παλια σιδερο απ τον ΣΕΚ
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352223 το στεγνωτήριο είναι απίστευτη βοήθεια κ αν το χρησιμοποιήσεις σωστά κάνει τα ρούχα πολύ αφράτα. κάθε άλλο παρά τα καταστρέφει...

προσωπικά δε βρίσκω λόγο να αγοράσει κανείς αφυγραντήρα. για τους εξής 2-3 λόγους. Το εύρος ιδανικής υγρασίας στο σπίτι είναι πολύ μεγάλο, οπότε στατιστικά με φυσιολογική θέρμανση είσαι στο μ.ο. σχεδόν πάντα. Δεύτερον πόσες ώρες περνάτε στο σπίτι για να διακαιολογεί μια τέτοια συσκευή το κόστος κτήσης κ λειτουργείας? (διαρκώς ρεύμα ή ανταλλακτικά φακελάκια κτλ) συν το πονοκέφαλο αγόρασε φακελάκια, ψάξε-ρύθμισε τη συσκευή κτλ. 3ον τις υπερβολικές τιμές υγρασίας μπορείς να τις αντισταθμίσεις, δλδ παίξε με θέρμανση ή αερισμό κτλ...

Στο σπίτι έχω σε κάθε δωμάτιο θερμόμετρο-υγρόμετρο (μέχρι κ στο ψυγείο :lol: ) κ γενικώς ελέγχω... Γενικά μια χαρά...

@Κon5: αν μπορείς να αγοράσεις miele πάρε τα, είναι κατάτι ποιο ποιοτικά. Έχουν ακριβό σέρβις κ ανταλλακτικά πάντως κ εν τέλει όλες οι ηλ. συσκευές απαρχαιώνονται με τα χρόνια. Είτε γιατί θα καίει περισσότερο ρεύμα σε 10 χρόνια σε σχέση με τα νέα μοντέλα, είτε γιατί μια βλάβη θα κάνει όσο ένα νέο πλυντήριο. Σε εμάς χάλασε η πλακέτα στο miele και η επισκευή έκανε 400€ με περαστικά κτλ σε miele 17 ετών... Αν είχα ένα siemens θα το πέταγα κ θα έπαιρνα καινούριο, θα είχε νέα λάστιχα, τσιμούχες κτλ. Το στεγνωτήριο που πήρα είναι bosch, πολύ καλό κτλ... Αυτό που μετράει στα είδη αυτά είναι να έχει 4-5 προγράμματα που σε ενδιαφέρουν, δλδ 40-60°C για βαμβακερά κ σεντόνια, ένα πρόγραμμα για ευαίσθητα σε 30-40, ένα για μεταξωτά κ μάλλινα. Και να μπορείς να ρυθμίσεις πρόπλυση κ στροφές. Αυτά τα προσφέρουν όλα τα μοντέλα πάνω κάτω πλέον. Γνώμη μου είναι να πάρεις ένα bosch-siemens ή κάποια τέτοια μάρκα κ καθάρισες από το να δώσεις για miele.
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 14 Ιαν 2017, 13:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#352227 1) Υπαρχουν και τα Γιαννενα
2) Φακελακια; What;
3) Δεν το ανοιγεις μονο οταν εισαι σπιτι, σε περιοχες με προβλημα υγρασιας καλο ειναι να ειναι μονιμα σε αναμονη.
4) Βρογχιτιδες & παιδια.Μοιραστειτε τις εμπειριες σας.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#352228 Την συσκευή την αφήνεις μόνιμα ανοιχτή στην ρύθμιση που έχεις επιλέξει. Αν η υγρασία στον χώρο ανέβει πάνω από αυτό το όριο, τότε μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία η συσκευή.

Ο αερισμός δεν εξυπηρετεί πάντα, ειδικά αν έξω έχει 80-90% υγρασία.

Από το να βάφεις τοίχους που έχουν πιάσει μούχλα, καλύτερα το κόστος του αφυγραντήρα. Σε εμάς είχαν πιάσει μούχλα μέχρι και τα υφασμάτινα καπελάκια των φωτιστικών :help:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352231
g8777 έγραψε:1) Υπαρχουν και τα Γιαννενα
2) Φακελακια; What;
3) Δεν το ανοιγεις μονο οταν εισαι σπιτι, σε περιοχες με προβλημα υγρασιας καλο ειναι να ειναι μονιμα σε αναμονη.
4) Βρογχιτιδες & παιδια.Μοιραστειτε τις εμπειριες σας.

1)Και στην Καλαμαριά και στη Θεσσαλονίκη έχει μια χαρά υγρασία λόγω θάλασσας. Μην το παρακάνουμε. Καλά, για εδώ στη Γερμανία τί να πω, χωρίς αφυγραντήρα είμαι στο 40%.
2) Υπάρχουν κ αυτά https://www.amazon.de/UHU-airmax-47130- ... ntfeuchter

H ΠΑΠΑΤΖΑ ! Για όσους τα αγοράζουν :lol:

3) Γενικά σου εξήγησα, παίξε με τη θέρμανση κ αερισμό.
4) Δλδ εκτός σπιτιού, σχολείο κτλ τί γίνεται?

axel12p έγραψε:Την συσκευή την αφήνεις μόνιμα ανοιχτή στην ρύθμιση που έχεις επιλέξει. Αν η υγρασία στον χώρο ανέβει πάνω από αυτό το όριο, τότε μπαίνει αυτόματα σε λειτουργία η συσκευή.

Ο αερισμός δεν εξυπηρετεί πάντα, ειδικά αν έξω έχει 80-90% υγρασία.

Από το να βάφεις τοίχους που έχουν πιάσει μούχλα, καλύτερα το κόστος του αφυγραντήρα. Σε εμάς είχαν πιάσει μούχλα μέχρι και τα υφασμάτινα καπελάκια των φωτιστικών :help:

στο δωμάτιο αυτό τι θερμοκρασία είχατε γενικά?
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 14 Ιαν 2017, 14:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#352234 Καθόλου παπατζα, μια χαρά κάνουν δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#352235
dimik έγραψε:Ακόμα και με τον προτεινόμενο επί 10λεπτο καθημερινό αερισμό του σπιτιού δεν λύνεται το πρόβλημα της υγρασίας που δημιουργούν τα απλωμένα ρούχα μέσα στο σπίτι.

< >


Γιατί 10 λεπτό μόνο; Εγώ αφήνω την μπαλκονόπορτα σε ανάκληση μέχρι να στεγνώσουν και κλείνω την πόρτα του δωματίου για να μη μπαίνει κρύο στο υπόλοιπο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#352236
PeterPan έγραψε:1)Και στην Καλαμαριά και στη Θεσσαλονίκη έχει μια χαρά υγρασία λόγω θάλασσας. Μην το παρακάνουμε. Καλά, για εδώ στη Γερμανία τί να πω, χωρίς αφυγραντήρα είμαι στο 40%.


Δεν χρειαζεσαι αφυγραντηρα τοτε, μαλλον υγραντηρα. :lol:

2) Υπάρχουν κ αυτά https://www.amazon.de/UHU-airmax-47130- ... ntfeuchter

H ΠΑΠΑΤΖΑ ! Για όσους τα αγοράζουν :lol:


Αυτα κανουν για κανα αμαξι που εχει παρει νερο (καλη ωρα, αγορασα το ιδιο χτες :rant: ). Για οικιακη χρηση θα παρεις σοβαρο μηχανημα, τελεια& παυλα.

3) Γενικά σου εξήγησα, παίξε με τη θέρμανση κ αερισμό.


Πως ακριβως η θερμανση και ο αερισμος ΜΕΙΩΝΟΥΝ την υγρασια; :hmmm:

4) Δλδ εκτός σπιτιού, σχολείο κτλ τί γίνεται?


Μεχρι να φτασει η ωρα να παει το παιδι σχολειο καλο ειναι να μην το ακολουθει ιστορικο βρογχιτιδας, οποτε κανεις οτι μπορεις για να ελεγξεις το περιβαλλον του. Αν σας τεθει ερωτημα για αγορα αφυγραντηρα στο σχολειο ποια θα ειναι η απαντηση σου;