Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#356210
Kon5 έγραψε:Παρήγγειλα αυτό και το περιμένω.

https://www.miele.gr/domestic/tumble-dr ... E630WP_Eco

8άρι είναι xenos και Α+++


Καλοριζικο! :metalo:

Αλλα μην αγχωνεσαι, και αυτο δεκα χρονια παν κατ θα σου αντεξει. Αμα βγαλει και καμια βλαβη στο μεταξυ, τι κινητο ειπαμε εχεις? :lol:


:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Serf
#361291 Βρισκόμαστε σε αναζήτηση απορροφητήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
- Συρόμενος
- Πλάτος 60εκ

Δεν έχω ιδέα για τι απορροφητική ισχύ να κοιτάξω. Ο νυν απορροφητήρας είναι κοντά 20ετίας από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αγνοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του για να έχω βάση σύγκρισης. Τι προτείνει το αγαπητό forum; Από μάρκα ποιοτική χωρίς να είναι από πλευράς image/κόστους η αντίστοιχη της mercedes τι να κοιτάξω;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#361305
Serf έγραψε:Βρισκόμαστε σε αναζήτηση απορροφητήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
- Συρόμενος
- Πλάτος 60εκ

Δεν έχω ιδέα για τι απορροφητική ισχύ να κοιτάξω. Ο νυν απορροφητήρας είναι κοντά 20ετίας από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αγνοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του για να έχω βάση σύγκρισης. Τι προτείνει το αγαπητό forum; Από μάρκα ποιοτική χωρίς να είναι από πλευράς image/κόστους η αντίστοιχη της mercedes τι να κοιτάξω;



Elica :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#361389 Ακριβώς! :s_thumbsup
Εχω τον Elica Ciak, ο οποίος επιλέχθηκε λόγω του τρόπου που "σύρεται", ώστε να κρύβεται μέσα στο ντουλάπι με τον τρόπο που δείχνει και το video στο link. Εχει εξαιρετική απορροφητικότητα, αλλά είναι σχετικά θορυβώδης.

Συμφωνώ λοιπόν με την πρόταση του Pitt, αλλά αν τίθεται θέμα κόστους, επειδή η συγκεκριμένη μάρκα είναι ακριβή, προτείνω Davoline και εναλλακτικά Fourlis.
Σε κάθε περίπτωση, μακρυά απο TEKA.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#361430 Teka εχω, και οσο ειμαι ευχαριστημενος απο τις υπολοιπες συσκευες, τοσο θελω να ξηλωσω τον απορροφητηρα :lol: Όταν παντρευτω και βλέπουμε :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By g8777
#361435 +1 για Teka. Απλα τριμπουρδελα. Περιμενω να μας ψοφησει ετσι ωστε να χωσω τις ατσαλινες γροθιες μου στον πινακα και να τον τραβηξω ολον εξω απο εκει.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#361476
dimitrisB έγραψε:Ακριβώς! :s_thumbsup
Εχω τον Elica Ciak, ο οποίος επιλέχθηκε λόγω του τρόπου που "σύρεται", ώστε να κρύβεται μέσα στο ντουλάπι με τον τρόπο που δείχνει και το video στο link. Εχει εξαιρετική απορροφητικότητα, αλλά είναι σχετικά θορυβώδης.

Συμφωνώ λοιπόν με την πρόταση του Pitt, αλλά αν τίθεται θέμα κόστους, επειδή η συγκεκριμένη μάρκα είναι ακριβή, προτείνω Davoline και εναλλακτικά Fourlis.
Σε κάθε περίπτωση, μακρυά απο TEKA.
Pitt έγραψε:
Serf έγραψε:Βρισκόμαστε σε αναζήτηση απορροφητήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
- Συρόμενος
- Πλάτος 60εκ

Δεν έχω ιδέα για τι απορροφητική ισχύ να κοιτάξω. Ο νυν απορροφητήρας είναι κοντά 20ετίας από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αγνοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του για να έχω βάση σύγκρισης. Τι προτείνει το αγαπητό forum; Από μάρκα ποιοτική χωρίς να είναι από πλευράς image/κόστους η αντίστοιχη της mercedes τι να κοιτάξω;



Elica :s_thumbsup
Serf έγραψε:Βρισκόμαστε σε αναζήτηση απορροφητήρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
- Συρόμενος
- Πλάτος 60εκ

Δεν έχω ιδέα για τι απορροφητική ισχύ να κοιτάξω. Ο νυν απορροφητήρας είναι κοντά 20ετίας από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και αγνοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά του για να έχω βάση σύγκρισης. Τι προτείνει το αγαπητό forum; Από μάρκα ποιοτική χωρίς να είναι από πλευράς image/κόστους η αντίστοιχη της mercedes τι να κοιτάξω;


Εγω μετα απο πολυ ψαξιμο και συζητησεις επελεξα αυτον
http://elica.com/CY-en/products/hoods/elite-26, το φθινωπορο.
Ποτε ξανα φτηνο απορροφητηρα ή αλλη μαρκα.

Στη πρωτη σκαλα το δουλευουμε αντε στη δευτερη αν εχει πανω απο μια κατσαρολα και δεν ακουγεται τιποτα...βασικα ακουγονται οι χαραμαδες του σπιτιου που εισερχεται ο αερας που ρουφαει ο πουστ#ς :metalo: Στη τριτη σκαλα ή στο μαξ τον ακους, λιγοτερο απο οτι ο παλιος στη πρωτη και εξω απο το σπιτι ειαι σαν να περνανει boeing 747 ...Η πορτα και τα παραθυρα αν πας να τα ανοιξεις ειναι σαν να εχουν ελατηρια, θελουν και επιπλεον βοηθεια στο κλεισιμο. :tomato: :s_thumbsup
Οποτε καταλαβαινεις τι θα παρεις αν θες ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ και οχι κατι που να πιανει το χωρο ενος απορροφητηρα, θα κανει θορυβο τουρμπινας και θα ρουφαει σαν χρυσοψαρο!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#361502 Μιας και λέμε για απορροφητήρα επαναφέρω το παρακάτω πρόβλημα μιας και ακόμα υφίσταται

Dimitris_P έγραψε:
Pitt έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ρε γμτ μερικές φορές όταν μαγειρεύω κάτι και βγάζει αρκετό, αλλά όχι τόσο πολύ ατμό, πχ τώρα που βράζω πατάτες, ακόμα κι αν έχω τον απορροφητήρα στα 2/3, γεμίζει το πλακάκι, τα πέριξ ντουλάπια και τα πλαινά του απορροφητήρα τόσους υδρατμούς που υγροποιούνται και φτάνουν εώς τον πάγκο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ο απορροφητήρας δείχνει να τραβάει με την μέθοδο της χαρτοπετσέτας.


Όχι βέβαια, δεν είναι φυσιολογικό!

Αν το σκεύος είναι κάτω από τον απορροφητήρα και όχι κάπου έξω από την προβολή του στον πάγκο, θα έλεγα ότι ο απορροφητήρας σου δεν τραβάει όσο θα έπρεπε. Άντε να δεχτώ ότι γίνεται συμπύκνωση στα πλακάκια λόγω μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας, ιδιαίτερα αν το σκεύος είναι πίσω και κοντά σ’ αυτά, αλλά και στα πλαϊνά του απορροφητήρα; Αυτό σημαίνει ότι οι υδρατμοί δεν απορροφώνται, αλλά γλύφουν τα πλαϊνά του απορροφητήρα και διασκορπίζονται στο χώρο.

Μήπως έχεις μικρή διατομή, μεγάλη διαδρομή ή πολλές γωνίες στον σωλήνα;
Ο απορροφητήρας έχει ένα ή δύο μοτέρ; Αν έχει δύο, έλεγξες αν δουλεύουν και τα δύο;

Η διαδρομή είναι σύνολο ~1.40. ~0.20 από τον απορροφητήρα εώς πάνω από το ντουλάπι και μετά 1.20 εώς ευθεία έξω. Είναι 12.5ρης πλαστικός και στο τέλος πριν την έξοδο υπάρχει συστολή για 10 (γαμώ τις 10ρες τρύπες τους :rant: )

Ο απορροφητήρας είναι ένας pyramis (δεν θυμάμαι μοντέλο) με 1 κινητήρα turbo (3τάχυτο).


Καθαρίζω τακτικά τα φίλτρα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#361508
Dimitris_P έγραψε:Μιας και λέμε για απορροφητήρα επαναφέρω το παρακάτω πρόβλημα μιας και ακόμα υφίσταται

Dimitris_P έγραψε:
Pitt έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ρε γμτ μερικές φορές όταν μαγειρεύω κάτι και βγάζει αρκετό, αλλά όχι τόσο πολύ ατμό, πχ τώρα που βράζω πατάτες, ακόμα κι αν έχω τον απορροφητήρα στα 2/3, γεμίζει το πλακάκι, τα πέριξ ντουλάπια και τα πλαινά του απορροφητήρα τόσους υδρατμούς που υγροποιούνται και φτάνουν εώς τον πάγκο. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ο απορροφητήρας δείχνει να τραβάει με την μέθοδο της χαρτοπετσέτας.


Όχι βέβαια, δεν είναι φυσιολογικό!

Αν το σκεύος είναι κάτω από τον απορροφητήρα και όχι κάπου έξω από την προβολή του στον πάγκο, θα έλεγα ότι ο απορροφητήρας σου δεν τραβάει όσο θα έπρεπε. Άντε να δεχτώ ότι γίνεται συμπύκνωση στα πλακάκια λόγω μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας, ιδιαίτερα αν το σκεύος είναι πίσω και κοντά σ’ αυτά, αλλά και στα πλαϊνά του απορροφητήρα; Αυτό σημαίνει ότι οι υδρατμοί δεν απορροφώνται, αλλά γλύφουν τα πλαϊνά του απορροφητήρα και διασκορπίζονται στο χώρο.

Μήπως έχεις μικρή διατομή, μεγάλη διαδρομή ή πολλές γωνίες στον σωλήνα;
Ο απορροφητήρας έχει ένα ή δύο μοτέρ; Αν έχει δύο, έλεγξες αν δουλεύουν και τα δύο;

Η διαδρομή είναι σύνολο ~1.40. ~0.20 από τον απορροφητήρα εώς πάνω από το ντουλάπι και μετά 1.20 εώς ευθεία έξω. Είναι 12.5ρης πλαστικός και στο τέλος πριν την έξοδο υπάρχει συστολή για 10 (γαμώ τις 10ρες τρύπες τους :rant: )

Ο απορροφητήρας είναι ένας pyramis (δεν θυμάμαι μοντέλο) με 1 κινητήρα turbo (3τάχυτο).


Καθαρίζω τακτικά τα φίλτρα

Τι τελειωμα εχεις στην εξοδο της σωληνως?
Περσιδα ή διχτυωτο κατι?
Το δευτερο δεν ενδεικνυεται.
ΥΣ. Να προσθεσω πως οι pyramis ειναι του κιλου και αυτοι οποτε...ψαξε για απορροφητηρα!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#361761
dimitrisB έγραψε:Ακριβώς! :s_thumbsup
Εχω τον Elica Ciak, ο οποίος επιλέχθηκε λόγω του τρόπου που "σύρεται", ώστε να κρύβεται μέσα στο ντουλάπι με τον τρόπο που δείχνει και το video στο link. Εχει εξαιρετική απορροφητικότητα, αλλά είναι σχετικά θορυβώδης.

Συμφωνώ λοιπόν με την πρόταση του Pitt, αλλά αν τίθεται θέμα κόστους, επειδή η συγκεκριμένη μάρκα είναι ακριβή, προτείνω Davoline και εναλλακτικά Fourlis.
Σε κάθε περίπτωση, μακρυά απο TEKA.


H Davoline μας δουλεύει... έχει δύο ιστοτόπους με διαφορετικά μοντέλα έκαστος... να βασιστώ στο @copyright αυτών για το τι ισχύει; :dizzy: :dizzy:

link1
link2

Π.χ.: αυτός που τον λέει Lux αλλά χαρακτηριστικά στον ένα άλλα στον άλλον.

EDIT: Στο skroutz φαίνεται να ισχύουν αυτοί του παλιότερου ιστοτόπου...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#361775 Εγώ, εδώ θα έψαχνα και -κατά περίπτωση- θα διάβαζα χαρακτηριστικά.
http://www.skroutz.gr/c/408/aporrofitir ... CE%B9.html

Να πώ πως στο εξοχικό, έχουμε τον Davoline Telscopic 60 cm, σε καφέ λόγω "παραδοσιακών" ντουλαπιών σε κερασιά.
Περισσότερο, δε μπορώ να βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#361783
dimitrisB έγραψε:Ακριβώς! :s_thumbsup
Εχω τον Elica Ciak, ο οποίος επιλέχθηκε λόγω του τρόπου που "σύρεται", ώστε να κρύβεται μέσα στο ντουλάπι με τον τρόπο που δείχνει και το video στο link. Εχει εξαιρετική απορροφητικότητα, αλλά είναι σχετικά θορυβώδης.

Συμφωνώ λοιπόν με την πρόταση του Pitt, αλλά αν τίθεται θέμα κόστους, επειδή η συγκεκριμένη μάρκα είναι ακριβή, προτείνω Davoline και εναλλακτικά Fourlis.
Σε κάθε περίπτωση, μακρυά απο TEKA.


Τα 320m3/h απορροφητικότητας στο max του είναι οκ δηλαδή, σωστά; Για να έχουμε ένα σημείο σύγκρισης. Π.χ. ο elite 26 που έχει ο nek πάει μέχρι τα 480 με "overboost" ( :lol: ) στα 581.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#361784
dimitrisB έγραψε:Εγώ, εδώ θα έψαχνα και -κατά περίπτωση- θα διάβαζα χαρακτηριστικά.
http://www.skroutz.gr/c/408/aporrofitir ... CE%B9.html

Να πώ πως στο εξοχικό, έχουμε τον Davoline Telscopic 60 cm, σε καφέ λόγω "παραδοσιακών" ντουλαπιών σε κερασιά.
Περισσότερο, δε μπορώ να βοηθήσω.


Προφανώς δεν περιμένω από το forum απάντηση για το ποια ιστοσελίδα είναι η σωστή :) Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο. Απλά μου φάνηκε ψιλο-τραγικό!

In skroutz we trust!
Άβαταρ μέλους
By nEK
#362009
Serf έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Ακριβώς! :s_thumbsup
Εχω τον Elica Ciak, ο οποίος επιλέχθηκε λόγω του τρόπου που "σύρεται", ώστε να κρύβεται μέσα στο ντουλάπι με τον τρόπο που δείχνει και το video στο link. Εχει εξαιρετική απορροφητικότητα, αλλά είναι σχετικά θορυβώδης.

Συμφωνώ λοιπόν με την πρόταση του Pitt, αλλά αν τίθεται θέμα κόστους, επειδή η συγκεκριμένη μάρκα είναι ακριβή, προτείνω Davoline και εναλλακτικά Fourlis.
Σε κάθε περίπτωση, μακρυά απο TEKA.


Τα 320m3/h απορροφητικότητας στο max του είναι οκ δηλαδή, σωστά; Για να έχουμε ένα σημείο σύγκρισης. Π.χ. ο elite 26 που έχει ο nek πάει μέχρι τα 480 με "overboost" ( :lol: ) στα 581.


Δεν εχω λογο να πιστεψω πως δεν ειναι ή δεν πλησιαζουν αυτα τα νουμερα. Το ονομα αλλα και η προσωπικη μου εμπειρια αυτο λεει.
Φ150 τρυπα εχει ο δικος μου, ψαξε δες ποσοι απορροφητηρες βγαζουν τετοια εξοδο.
Άβαταρ μέλους
By otso
#362121 Θεμα φουρνος ανω παγκου . στην πραξη εχουν διαφορα τα 56 απο τα 65 lit; Γιατι ο ενας Ηλεκτρική σύνδεση (W) 3200 και ο αλλος 2500; οι 250 βαθμοι δεν ειναι αρκετοι; χρειαζονται οι 270 η οι 300; αυτο το νεο φρουτο που ριχνουν ενα ποτηρι νερο μεσα και τον αναβουν καθαριζει;