Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#352571 δεν είναι πρόβλημα το αρμαφλεξ εάν εσπασε η βρυση μεσα στο τοιχο. Παλια κατασκευή το σπιτι/υδραυλικα?
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352572
PeterPan έγραψε:Στο πατρικό της :inlove: έσπασε μέσα στον τοίχο η σωλήνα που οδηγεί στην εξωτερική βρύση στο μπαλκόνι. Τί κάνουμε για να μην ξανασυμβεί? Βάζουμε αρμαφλεξ γύρω από τη σωλήνα μέσα στον τοίχο? Ποιο πάχος αρμαφλεξ φτάνει σια θερμοκρασίες έως -15 βαθμούς ? 9mm πάχος είναι οκ ?


Το ίδιο έπαθε και ο κουμπάρος μου στην Καλαμαριά. Ο σωλήνας ήταν μόνο 1 εκ μέσα στον σοβά και πάγωσε.

Αφού σκάψεις και αντικαταστήσεις τον σωλήνα, κάλυψέ τον γεμίζοντας όλο το άνοιγμα με πολυουρεθάνη, κατά προτίμηση χαμηλής διόγκωσης. Όταν ξεραθεί η πολυουρεθάνη, την ξυρίζεις με μια λεπίδα ή μαχαίρι ώστε να έρθει λίγο πιό μέσα από το επίπεδο του τοίχου. Από επάνω στοκάρεις, βάφεις και καθάρισες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352574
Pitt έγραψε:
PeterPan έγραψε:Στο πατρικό της :inlove: έσπασε μέσα στον τοίχο η σωλήνα που οδηγεί στην εξωτερική βρύση στο μπαλκόνι. Τί κάνουμε για να μην ξανασυμβεί? Βάζουμε αρμαφλεξ γύρω από τη σωλήνα μέσα στον τοίχο? Ποιο πάχος αρμαφλεξ φτάνει σια θερμοκρασίες έως -15 βαθμούς ? 9mm πάχος είναι οκ ?


Το ίδιο έπαθε και ο κουμπάρος μου στην Καλαμαριά. Ο σωλήνας ήταν μόνο 1 εκ μέσα στον σοβά και πάγωσε.

Αφού σκάψεις και αντικαταστήσεις τον σωλήνα, κάλυψέ τον γεμίζοντας όλο το άνοιγμα με πολυουρεθάνη, κατά προτίμηση χαμηλής διόγκωσης. Όταν ξεραθεί η πολυουρεθάνη, την ξυρίζεις με μια λεπίδα ή μαχαίρι ώστε να έρθει λίγο πιό μέσα από το επίπεδο του τοίχου. Από επάνω στοκάρεις, βάφεις και καθάρισες.

Έλα ρε, στην Καλαμαριά κ αυτός? Μήπως είναι κ Καραμπουρνάκι? :lol:
Κ εγώ έτσι σκέφτηκα να τους πω να το κάνουν, αλλά με αρμαφλεξ. Θα τους πω να πουν στον υδραυλικό τους την πατέντα με την πολυουρεθάνη.

@ diimvii : κατασκευή 20ετίας, γενικά καλή πολυκατοικία...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352576
PeterPan έγραψε:Έλα ρε, στην Καλαμαριά κ αυτός? Μήπως είναι κ Καραμπουρνάκι? :lol:


Βρυούλων... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352592 Εγω απλα να πω πως αν ειχε λαστιχο και παγωσε το νερο η μονωση μπορει να μην τον εσωζε γιατι ο παγος θα ανεβαινε προς τα πανω και ισως να εφτανε και λιγο μεσα. Το.πιο πιθανο θα ηταν να εσπαγε παλι απο εξω ή να χαλουσε η βρυση. Κατα τα αλλα πολυουρεθανη χαμηλης διογκωσης και στοκαρισμα.
Α και κατι ακομα αν η βρυση σας ειναι αντιπαγωτικη αν εχετε λαστιχο ή ειναι τοποθετημενη με κλιση προς τα επανω θα παγωσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#352594
trident1971 έγραψε:Καλησπερα,
φιλαρακι θελει να φτιαξει κατι τετοιο

https://akeenlife.com/2012/11/13/diy-rustic-shelf-building/

https://akeenlife.com/2012/11/01/diy-rustic-shelf-part-2/

που να παει να βρει σωληνες τετοιους και τα σχετικά εξαρτηματα?
τωρα τελευταια ολο πλαστικους βρισκεις για νερο...
να υποθεσω οτι οι συγκεκριμενοι ειναι καπως βαμμενοι μαυροι? ή όχι?

αν παιζει κατι κοντα Αγια Παρασκευή και να κανει και τα σπειρωματα, ακομα καλυτερα.... 21Quadra ακουει?



Στα εξαρτήματα υδραυλικού, Γιαννόπουλος - Αγγελόπουλος, στο επόμενο φανάρι μετά την ΕΡΤ αριστερά στο ρεύμα προς Αθήνα.
Κλασσικά μεταλλικά μαύρα υδραυλικά εξαρτήματα, υπάρχουν και γαλβανισμένα.

Υπάρχουν και σε διάφορα μήκη με σπείρωμα αλλιώς πρέπει να ανοίξει σπειρώματα στο μήκος που θέλει, το σπείρωμα είναι σωλήνος όπως το λένε στην πιάτσα, τα συνδετικά εξαρτήματα έχουν όλα σπείρωμα, θα πρέπει να τα ζητήσει σύμφωνα με το απαιτούμενο πάχος, πάντα σε ίντσες είναι αυτά, 1/2 - 3/4 - 1¨ κλπ

Να πάει με το έτοιμο σχέδιο στον Γιαννόπουλο - Αγγελόπουλο στον πάγκο που είναι τα παιδιά, να το δείξει για να μετρήσουν αυτοί πόσες γωνιές, Ταυ, φλάτζες κλπ θα χρειαστεί, αφού τους πεί πρώτα το πάχος, πχ 1¨ή 1.1/2 ή 2¨κλπ, και να ρωτήσει ποιός θα μπορέσει να του κάνει τα σπειρώματα στις σωλήνες, οι σωλήνες είναι 3μετρες νομίζω ή και μεγαλύτερες με σπειρώματα στα 2 άκρα, οπότε θα χρειαστεί να ανοιχτούν σπειρώματα σε κάθε άκρο με βιδολόγο που έχουν οι υδραυλικοί.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#352612 Στο λεβητοστάσιο έχει ένα "τάφ" ανοδίου 1 1/4", και είναι ως εξής:
Εικόνα
Η μέτρηση έγινε με μέτρο και όχι με παχύμετρο αλλά και με το 2ο αν θυμάμαι καλά έβγαζα κάτι ανάμεσα σε 35 και 36 mm.
Πρέπει να το ξεβιδώσω για να αντικαταστήσω το ανόδιο που έχει μέσα, αλλά δεν τα καταφέρνω. Έχω δοκιμάσει με κάβουρα και άλλα παρόμοια εργαλεία και δεν "παίρνει" με τίποτα.

Να αγοράσω ένα μεγάλο γαλλικό κλειδί, να ψάξω για γερμανικό 35άρι-36άρι ή να πάρω ένα 36άρι καρυδάκι;

Το παξιμάδι έχει ξεβιδωθεί στο παρελθόν οπότε δεν είναι ότι δεν γίνεται. Απλά δεν έχω το σωστό εργαλείο...ή το σωστό τρόπο. :help:
Άβαταρ μέλους
By glf
#352631 Εγώ φέτος που άνοιξα δικό μου ανόδιο πήγα και πήρα το σωστό γερμανικό κλειδί και... λεβιέ απο λαστιχάδικο γνωστού..
Με κάβουρα δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσει, θα στράβωνε και το κεφάλι
Άβαταρ μέλους
By glf
#352633 Α για τις βρύσες, εγώ τις έχω σε ξεχωριστό κύκλωμα και τις κλείνω απο διακόπτη στο γκαράζ. Μετά τις ανοίγω να φύγει η πίεση και έτοιμος για παγωνιά.
Η εγκατάσταση με αυτό τον τρόπο έγινε καθαρά με σκεπτικό τη χειμερινή σαιζόν
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#352643 Δεν είανι προτιμότερο να αφήσεις να τρέχει ελάχιστα για να έχει ροή?

Αν έχει συνεχόμενη παγωνιά δε μπορείς να μένεις χωρίς νερό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#352646
glf έγραψε:Εγώ φέτος που άνοιξα δικό μου ανόδιο πήγα και πήρα το σωστό γερμανικό κλειδί και... λεβιέ απο λαστιχάδικο γνωστού..
Με κάβουρα δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσει, θα στράβωνε και το κεφάλι


Λεβιέ! Τόσο ζόρι;

Αν έχουμε ίδιο ανόδιο, τι νούμερο κλειδί πήρες; 36;

Όντως με κάβουρα το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τραυματίσω ελαφρώς την κεφαλή :lipsealed:
Δεν μπορώ να θυμηθώ τι είχε χρησιμοποιήσει ο υδραυλικός που μου το άλλαξε τελευταία φορά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352650
mirage έγραψε:Εγω απλα να πω πως αν ειχε λαστιχο και παγωσε το νερο η μονωση μπορει να μην τον εσωζε γιατι ο παγος θα ανεβαινε προς τα πανω και ισως να εφτανε και λιγο μεσα. Το.πιο πιθανο θα ηταν να εσπαγε παλι απο εξω ή να χαλουσε η βρυση. Κατα τα αλλα πολυουρεθανη χαμηλης διογκωσης και στοκαρισμα.
Α και κατι ακομα αν η βρυση σας ειναι αντιπαγωτικη αν εχετε λαστιχο ή ειναι τοποθετημενη με κλιση προς τα επανω θα παγωσει.

< >

ευχαριστώ Θανάση, θα κάνω μια skype κλήση με τον πεθερό να του τα πω, να δω τί θα μου πει κ αυτός...

στο πατρικό μου είχε λάστιχο με νερό μέσα κιόλας (μέχρι τη λαβή στην άκρη του λάστιχου) κ πάγωσε κ το λάστιχο, έμεινε σπιράλ. Αφού ανέβηκε η θερμοοκρασία το αποσυνέδεσα... πάντως το έκανα στην τύχη, δεν το ήξερα. απλώς έντυσα τη βρύση απ' έξω, γι' αυτό το έβγαλα...
Άβαταρ μέλους
By glf
#352712 Είπα οτι οι εξωτερικες βρύσες είναι ξεχωριστό κύκλωμα. Νερό έχω στο σπίτι, απλά δε μπορώ να πλύνω τα μπαλκόνια :)

rx8_drifter έγραψε:Αν έχει συνεχόμενη παγωνιά δε μπορείς να μένεις χωρίς νερό :hmmm: