Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#351710 (φαντάζομαι) θα είναι διαφορετικά σχεδιασμένες ώστε να μην κυκλοφορεί νερό στα πάσα που χρειάζεται για να περιστραφεί;
Τέσπα, κάτι που δεν θα πηγάινει νερό σε σημεία που πηγαίνει στις άλλες και χαλάνε.

[ΝΒ δεν έχω ιδέα για τις βρύσες, και ούτε ήξερα πως υπήρχαν. Αλλά σε άλλα πράγματα που με μηχανικό τρόπο ελέγχουν την κυκλοφορία υγρών ή και αερίων, το antifrost / environment protection / κλπ συνήθως κάτι τέτοιο είναι]
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351712 Αυτό που λέει ο mjacob. Είναι σχεδιασμένες ώστε να αποτρέπεται ο εγκλωβισμός νερού στην μπίλια που έχουν εσωτερικά για τον έλεγχο της ροής.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#351785 @Pitt & mjacob :
Αμάν με αυτές τις googlaρισμένες φωτό σας ! :rant:

Εικόνα
:lol:
6 τέτοιες παίζουν μπαλίτσα, όπου δηλ. χρειάστηκε εξωτερική βρύση !
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351799
dimitrisB έγραψε:@Pitt & mjacob :
Αμάν με αυτές τις googlaρισμένες φωτό σας ! :rant:


Ε, τι θέλεις να κάνω βρε Δημήτρη; Να πάω στο σπίτι και να τις βγάλω φωτογραφία; :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#351802 :s_dunno

Πλακίτσα προφανώς, αλλά επειδή έχω το χρόνο, τυχαίνει να είμαι και σπιτι και θέλοντας να επιβεβαιώσω αυτά που γράφονται, κάνω και τον ... τζερτζελέ μου ! :innocent:
END :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#351804
fokion έγραψε:Απωρία ασχετου. Τι "ειδικό" εχουν κι είναι "αντιπαγωτικές"?


Θα έχουν πλαστική μπίλια υποθέτω.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#352455 Καλησπερα,
φιλαρακι θελει να φτιαξει κατι τετοιο

https://akeenlife.com/2012/11/13/diy-rustic-shelf-building/

https://akeenlife.com/2012/11/01/diy-rustic-shelf-part-2/

που να παει να βρει σωληνες τετοιους και τα σχετικά εξαρτηματα?
τωρα τελευταια ολο πλαστικους βρισκεις για νερο...
να υποθεσω οτι οι συγκεκριμενοι ειναι καπως βαμμενοι μαυροι? ή όχι?

αν παιζει κατι κοντα Αγια Παρασκευή και να κανει και τα σπειρωματα, ακομα καλυτερα.... 21Quadra ακουει?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#352469 Εμένα μου μοιάζουν με αυτούς που έβαζαν παλιά στις οικοδομές, το μαύρο χρώμα με μπερδεύει... δεν ξέρω πως λέγονται.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#352470 σε μαγαζια υδραυλικών ειδων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352546
trident1971 έγραψε:Εμένα μου μοιάζουν με αυτούς που έβαζαν παλιά στις οικοδομές, το μαύρο χρώμα με μπερδεύει... δεν ξέρω πως λέγονται.

Πρασινη σωληνα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#352560
trident1971 έγραψε:Εμένα μου μοιάζουν με αυτούς που έβαζαν παλιά στις οικοδομές, το μαύρο χρώμα με μπερδεύει... δεν ξέρω πως λέγονται.

δεν έχει ιδιαίτερο όνομα, σιδηροσωλήνα ύδρευσης γαλβανιζέ θα είναι.
Επειδή είναι γαλβανιζέ θέλει ειδικό αστάρι για να πιάσει το χρώμα καλά πάνω.
Υπάρχουν χρώματα μετάλλου που κάνουν σα σφυρίλατο, θα του πηγαίνουν.

Επίσης το εργαλείο που κάνει σπείρωμα λέγεται βιδολόγος.
Τώρα Αγία Παρασκευή μπορεί να χρεώσουν πολλά, θα πήγαινα προς Πειραιά ή άλλη περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#352563
Red Garland έγραψε:[ σιδηροσωλήνα ύδρευσης γαλβανιζέ θα είναι.


:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#352565 Στο πατρικό της :inlove: έσπασε μέσα στον τοίχο η σωλήνα που οδηγεί στην εξωτερική βρύση στο μπαλκόνι. Τί κάνουμε για να μην ξανασυμβεί? Βάζουμε αρμαφλεξ γύρω από τη σωλήνα μέσα στον τοίχο? Ποιο πάχος αρμαφλεξ φτάνει σια θερμοκρασίες έως -15 βαθμούς ? 9mm πάχος είναι οκ ?