Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#365797 Προσοχή με τις τρύπες σε τοίχο που δεν έχετε χτίσει, όχι ποτηροτρύπανο, μπορείτε να πάρετε σβάρνα κανά σωλήνα :vava:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#365821 Και καλωδιώσεις!!!!!!!!!!!!

Δημητρη εχεις προφανως απολυτο δικιο....
Απλά στη περιπτωση μου ηξερα τι τρυπαγα καθοτι κρεβατοκαμαρα - κι επίτηδες επαιζα κατω από τα κουτια
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#365832 Καλύτερα καλέμι και προσεκτικά ή να δανειστώ από έναν γνωστό μου ένα κρουστικό δράπανο που έχει;
Με αφρό πολυουρεθάνης, δε πιστεύω να έχω κανένα πρόβλημα να μου τραβάει υγρασία από έξω;

Εντωμεταξύ έψαχνα στο Internet για πολυουρεθάνη και μου βγάζει το παρακάτω :lol:

Εικόνα
http://www.protothema.gr/world/article/513608/berdepse-ton-afro-gia-ta-mallia-me-tin-poluourethani-kai-na-ta-apotelesmata/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#365834
fokion έγραψε:Και καλωδιώσεις!!!!!!!!!!!!

Δημητρη εχεις προφανως απολυτο δικιο....
Απλά στη περιπτωση μου ηξερα τι τρυπαγα καθοτι κρεβατοκαμαρα - κι επίτηδες επαιζα κατω από τα κουτια


Οι καλωδιώσεις είναι το λιγότερο. Φτιάχνονται άμεσα. Αν τρυπήσεις νεροσωλήνα όμως :lipsealed:

Α, και τέτοιες εργασίες πρέπει να γίνονται στο φως της ημέρας και να είναι και ανοιχτά τα μαγαζιά για το ω μη γένοιτο :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366692 αρχιζει και κανει παλι τσαλιμάκια το ηλεκτρικο ρολο της μπαλκονόπορτας του σαλονιού.
Ειχε Ιταλικο μοτερ ,τα επαιξε στα 8 χρονια ,ηρθε τεχνικος το αλλαξε και μου εβαλε λεει Γερμανικο (becker)που δεν θα εχω πρόβλημα.
Ε αυτό χαλασε στα 6 χρονια. :lol:
γτχκτπς
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366697 Κρίμα!
Μήπως το ρολό είναι ελάχιστα μεγαλύτερο σε σχέση με το κουτί του, οπότε βρίσκει-στριμώχνεται κάπου-κάπως , ακόμα και στους οδηγούς του κασώματος , οπότε και "σκοτώνει" τα μοτέρ?
Δεν είναι λογικό να στο κάνει 2 φορές και μάλιστα στο ίδιο ρολό, όταν τα άλλα είναι ακόμα ΟΚ. :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366705 στους οδηγούς παντως που τσεκαρισα δεν είναι σφιχτο,εχει ένα μικρο παιξιμο δεξια-αριστερα.
Εχω αλλαξει και στην κρεβατοκαμαρα το μοτερ,δεν είναι το μοναδικο.
Απιστευτο μου φαινεται για ένα μοτερ που δουλευει 1 λεπτο καθημερινα να χαλαει τοσο γρηγορα.Μαλιστα είχαμε βαλει αρκετα παραπανω από τα κιλα του ρολου για να μην εχουμε προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#366707 Προχτες αλλαξα εγω μοτερ για το ρολο dim στο ενα υπνοδωματιο..
130 για το ιταλικο μοτερ..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366708
gianik έγραψε:Προχτες αλλαξα εγω ρολο dim στο ενα υπνοδωματιο..
130 για το ιταλικο μοτερ..


τι εκανε το δικο σου?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#366709 Ανεβαινε κ σταματαγε στο μισο μετρο περιπου. Εκλεινα τον διακοπτη. Μετα απο λιγο αν προσπαθουσες μπορει κ να ανεβαινε λιγο ακομα. Κ μετα λιγο ακομα κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#366710 @ gianik
Για πές και σύ στα πόσα χρόνια.
Για να κάνω κουμάντο ... :lipsealed:
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisB και 19 Φεβ 2017, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366715 εχω 3 ηλεκτρικα ρολλα,τα 2 στο σαλονι και ένα στην κρεβατοκαμαρα.
το ένα του σαλονιού αλλαχθηκε και τωρα ξαναθελει αλλαγμα.Της κρεβατοκάμαρας αλλαχθηκε στα 8 χρονια μαζι με του σαλονιού.
Το άλλο του σαλονιού δουλευει μια χαρα από το 2004.
Χρηση εχουν ακριβως ιδια και τα 2 του σαλονιού,ανοιγουν και κλεινουν μαζι πρωι-βραδυ.