Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#366882 Έλεος βρε παιδιά με τα πάντα από το net, υπάρχουν σε αυτές τις τιμές και στα μαγαζιά με τα βιομηχανικά είδη τα πάντα, ήμαρτον δηλαδή, μετά στα άλλα τοπικά γκρινιάζουμε για τα χάλια της οικονομίας, για τα ταμεία, για την ανεργία, για τους πολιτικούς, κλπ, αμάν, πιά, ας δούμε και λίγο εμείς τι κάνουμε, και για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για τα μικροέξοδα μέχρι 100€ εγώ αγοράζω τα πάντα από εδώ αν βρίσκω αυτό που θέλω, από εκεί και πάνω μετράνε οι διαφορές στην συνολική τιμή στην πόρτα μου, θεωρώ πάντως αυτές τις αγορές του δεκάρικου ότι βοηθάνε στην απαξίωση της οικονομίας μας ρίχνοντας λερό στον μύλο των ξένων οικονομιών, τώρα μπορείτε να με βρίσετε ελεύθερα αλλά κατά βάθος ξέρετε ότι έχω δίκηο.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#366897 Του lidl είναι μια χαρά εργαλεία.

Υπόψιν οτι το καρυδάκι που φαίνεται στο 3:45 στο βίντεο εδώ: https://youtu.be/lyOS5h_4mcI?t=225 και με το οποίο έλυσα τις βίδες του μπλόκ, προέρχεται απο σετάκι του Lidl, και όποιος έχει κάνει αυτή τη δουλειά ξέρει πόσο σφιχτές είναι αυτές οι βίδες, ακόμα και με την καστάνια των 45cm δυσκολεύτηκα να τις βγάλω.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#366927
fubar.gr έγραψε:Του lidl είναι μια χαρά εργαλεία.

Υπόψιν οτι το καρυδάκι που φαίνεται στο 3:45 στο βίντεο εδώ: https://youtu.be/lyOS5h_4mcI?t=225 και με το οποίο έλυσα τις βίδες του μπλόκ, προέρχεται απο σετάκι του Lidl, και όποιος έχει κάνει αυτή τη δουλειά ξέρει πόσο σφιχτές είναι αυτές οι βίδες, ακόμα και με την καστάνια των 45cm δυσκολεύτηκα να τις βγάλω.


+1
Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έλυσα ολόκληρο σκούτερ (υπ όψην πρωην νοικιάρικο οπότε η σκουριά είχε την τιμητική της) με συλλογή που είχα πάρει από το Lidl. Πρέπει να ξόδεψα πάνω από τρια μπουκάλια αντισκωριακό (επίσης από τα Lidl :lol: ) και τα καρυδάκια δε μάσησαν πουθενά.
Δε διαφωνώ ότι αν κάποιος πληρώσει για FACOM θα πάρει καλύτερο εργαλείο αλλά για χομπίστικη φάση μια χαρά είναι.

21 quadra έγραψε:Έλεος βρε παιδιά με τα πάντα από το net, υπάρχουν σε αυτές τις τιμές και στα μαγαζιά με τα βιομηχανικά είδη τα πάντα, ήμαρτον δηλαδή, μετά στα άλλα τοπικά γκρινιάζουμε για τα χάλια της οικονομίας, για τα ταμεία, για την ανεργία, για τους πολιτικούς, κλπ, αμάν, πιά, ας δούμε και λίγο εμείς τι κάνουμε, και για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για τα μικροέξοδα μέχρι 100€ εγώ αγοράζω τα πάντα από εδώ αν βρίσκω αυτό που θέλω, από εκεί και πάνω μετράνε οι διαφορές στην συνολική τιμή στην πόρτα μου, θεωρώ πάντως αυτές τις αγορές του δεκάρικου ότι βοηθάνε στην απαξίωση της οικονομίας μας ρίχνοντας λερό στον μύλο των ξένων οικονομιών, τώρα μπορείτε να με βρίσετε ελεύθερα αλλά κατά βάθος ξέρετε ότι έχω δίκηο.


Μαζί σου μάστορα, αλλά στην επαρχία κάποιοι το έχουν παραχέσει. Όταν ο άλλος σου πουλάει ΜΙΑ αρίδα στην τιμή που αγοράζεις ολόκληρο σετ (τυχαίο παράδειγμα) από το νετ εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι και τα άλλα 3-4 μαγαζιά στην περιοχή πουλάνε στις ίδιες τιμές φτάνει κάποτε η στιγμή που αγανακτείς.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366944 μια χαρα είναι τα parkside του lidl για ερασιτεχνικη χρηση.Κατα καιρους βγαζουν σετ κασετινα με καρυδάκια σε 1/4 καρε(τη μικρη δλδ καστανια με καρυδακι μεχρι 14χιλιοστα) με μυτες τορξ αλλεν ισια σταυρωτα με 10 ευρω.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#366967
blinkys έγραψε:
21 quadra έγραψε:Έλεος βρε παιδιά με τα πάντα από το net, υπάρχουν σε αυτές τις τιμές και στα μαγαζιά με τα βιομηχανικά είδη τα πάντα, ήμαρτον δηλαδή, μετά στα άλλα τοπικά γκρινιάζουμε για τα χάλια της οικονομίας, για τα ταμεία, για την ανεργία, για τους πολιτικούς, κλπ, αμάν, πιά, ας δούμε και λίγο εμείς τι κάνουμε, και για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για τα μικροέξοδα μέχρι 100€ εγώ αγοράζω τα πάντα από εδώ αν βρίσκω αυτό που θέλω, από εκεί και πάνω μετράνε οι διαφορές στην συνολική τιμή στην πόρτα μου, θεωρώ πάντως αυτές τις αγορές του δεκάρικου ότι βοηθάνε στην απαξίωση της οικονομίας μας ρίχνοντας λερό στον μύλο των ξένων οικονομιών, τώρα μπορείτε να με βρίσετε ελεύθερα αλλά κατά βάθος ξέρετε ότι έχω δίκηο.


Μαζί σου μάστορα, αλλά στην επαρχία κάποιοι το έχουν παραχέσει. Όταν ο άλλος σου πουλάει ΜΙΑ αρίδα στην τιμή που αγοράζεις ολόκληρο σετ (τυχαίο παράδειγμα) από το νετ εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι και τα άλλα 3-4 μαγαζιά στην περιοχή πουλάνε στις ίδιες τιμές φτάνει κάποτε η στιγμή που αγανακτείς.


Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν και αυτοί αλλά μιλάω γενικά, δεν γίνεται να παραγγέλνουμε στο net ένα 5λιτρο λάδι και το φίλτρο, το θεωρώ ξεφτίλα και δεν παίρνω πίσω τίποτα από τα παραπάνω, τουλάχιστον εγώ κάνω ότι μπορώ και το παλεύω γνωρίζοντας ότι κάποια πράγματα τα πληρώνω 10-30% ακριβότερα αλλά κάτω από 100€ όταν χρειάζομαι κάτι και το έχω άμεσα δεν κάθομαι να μπλέξω με τις διαδικασίες και να αισθάνομαι και άσχημα, αν ήταν να σωθώ από αυτό το είδος της οικονομίας θα είχα σωθεί εδώ και πολλά χρόνια, μου κάθεται ανάποδα για 10-20€ να παραγγείλω στον net όταν είναι στη βιτρίνα στο απέναντι μαγαζί αυτό που θέλω, που θα το πιάσω στο χέρι μου και θα το δώ, θα κοιτάξω και κάτι άλλο αν δεν μου κάνει, αυτό το ραντεβούσ τα τυφλά για το δεκάρικο δεν είναι ούτε του γούστου μου ούτε του στύλ μου, και φωτογραφική μηχανή που ήθελα πέρισυ γιατί έσπασα την προηγούμενη έδωσα 400€ μετρητά και την πήρα από εδώ, θα μπορούσα να γλυτώσω 50€, σιγά τα τσάγαλα δηλαδή, δεν μπου περισσεύουν αλλά δεν μου κάθεται καλά αυτή η πολιτική αγορών.

Στα πράγματα του CNC ΟΚ, εκεί ναί όταν τα 150€ ενός εξαρτήματος εδώ τα είχαν 600€ γιατί είναι σε στόκ και είναι είδος slow moving εντάξει, αλλά όχι και να παραγγείλω και τις βίδες στο net που λέει ο λόγος.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367000 Πήρα ένα κολλητήρι parkside από το lidl γιατί είχα χάσει τη βάση στο δικό μου και δεν με βόλευε. Καλό φαίνεται, έχει ρύθμιση θερμοκρασίας και 2 ρολά καλάι. Δεν είμαι ο ειδικός βέβαια για να κρίνω, ερασιτεχνικά κολλάω.
Αλήθεια η θερμοκρασία τι ρόλο παίζει στην κόλληση; Πότε θες χαμηλη, πότε μεσαία και πότε υψηλή;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#367048 Quadra έχει ξαναγίνει η συγκεκριμένη κουβέντα.

Πρώτον , δεν έχει ο καθένας απέναντι από το σπίτι του/ δουλειά του, μαγαζί με βιομηχανικά υλικά. Δε πιστεύω ότι είναι πολύ αυτοί που θα επιλέξουν να μετακινηθούν για να αγοράσουν κάτι που κάνει 10-20€, τι στιγμή που μέσα από το internet μπορείς να κάνεις και έρευνα αγοράς αλλά και να σου έρθει απευθείας στο σπίτι σου χωρίς να ταλαιπωρηθείς.

Και άντε ας πούμε ότι έχεις χρόνο να τρέχεις στα μαγαζιά να δεις αν υπάρχει αυτό που θες. Αν το μαγαζί σου πει όχι 10% πάνω αλλά 50% πάνω, τι θα κάνεις; Θα χάσεις και άλλο χρόνο να βρεις αυτό που θέλεις στην καλύτερη δυνατή τιμή; Αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία; Πολύ αμφιβάλλω.

Το πράγμα αλλάζει φυσικά αν μιλάμε για καταστήματα που έχουν παρουσία στο internet και μπορείς να επιλέξεις το ελληνικό κατάστημα για να αγοράσεις με την ησυχία σου αυτό που θέλεις και να υποστηρίξεις την ελληνική επιχείρηση σε σχέση με τον κινέζο του eBay.

Δημήτρη η θερμοκρασία στο κολλητήρι έχει σχέση με το τι θέλεις να κολλήσεις. Αν θες να κολλήσεις κάποιο ευαίσθητο στη θερμοκρασία υλικό (π.χ. πλαστικό βύσμα) τότε ρυθμίζεις χαμηλά την θερμοκρασία για να μην καταστραφεί. Αν θέλεις να κολλήσεις κάτι το οποίο αποτελείται από μια μεγάλη μεταλλική επιφάνεια που "τραβάει" πολύ θερμότητα για να ζεσταθεί, τότε πρέπει να ρυθμίσεις την θερμοκρασία σε υψηλότερη τιμή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#367050 Παιδιά μην το πάμε μακριά. Αυτές εδώ οι μαλακιούλες:

http://www.ebay.com/itm/151547524309

3.16€ στο ebay, 17,90€ (+μεταφορικά) στο φθηνότερο μαγαζί του Σκρουτζ. Ε προσωπικά όσο και να θέλω να στηρίξω την εσωτερική οικονομία, νιώθω ντιπ |λογοκρισία| να πάω να το πληρώσω 6 φορές πάνω κι ας μιλάμε για 20€. Από τον ίδιο κινέζο παρήγγειλε και ο Σκρουτζάς, τι διάολο υπεραξία απέκτησε το δικό του στη διαδρομή? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367131 Αν το θες για μία φορά πήγαινε σ'έναν ηλεκτρολόγο να στο βγάλει. Αλλιώς παρήγγειλέ το να το έχεις
Άβαταρ μέλους
By gakost
#367237
Deleted User 1 έγραψε:Παιδιά μην το πάμε μακριά. Αυτές εδώ οι μαλακιούλες:

http://www.ebay.com/itm/151547524309

3.16€ στο ebay, 17,90€ (+μεταφορικά) στο φθηνότερο μαγαζί του Σκρουτζ. Ε προσωπικά όσο και να θέλω να στηρίξω την εσωτερική οικονομία, νιώθω ντιπ |λογοκρισία| να πάω να το πληρώσω 6 φορές πάνω κι ας μιλάμε για 20€. Από τον ίδιο κινέζο παρήγγειλε και ο Σκρουτζάς, τι διάολο υπεραξία απέκτησε το δικό του στη διαδρομή? :dizzy:


Από την οπτική σου έχεις δίκιο. Αν όμως είχες μαγαζί ή έστω βιβλία θα έβλεπες τα €20 λογική τιμή. Η μόνη υπεραξία είναι η ευκολία του να το έχεις την επόμενη μέρα στο σπίτι σου.

Το πιο απλό θα σου πω μην κοιτάς το 20, με το που σου έκοψε απόδειξη έγινε 15 και βγάλε και τα 3+ που στοίχισε η αγορά του πας στα 12 σκάρτα. Αν βγάλεις και τα κερατιάτικα του σκρουτζ που χωρίς να ξέρω ακριβή νούμερα ξέρω ότι ξεσκίζει με τις προμήθειες. Από τα 10 ίσως και λιγότερα πρέπει να βγάλει ΤΕΒΕ - ΚΛΕΒΕ - ΕΦΚΑ κλπ κερατιάτικα και να του μείνει και κάτι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#367239 Συμφωνώ. Ξέρω πως καταλήγει εκεί η τιμή αλλά υπάρχει μία λεπτή γραμμή μεταξύ του σωστού profit margin (το οποίο ευχαρίστως να πληρώσω δεδομένης της ευκολίας που παρέχει) και της αισχοκέρδιας. 500% πάνω η τιμή δεν μπορεί παρά να είναι αισχροκέρδια και ας μιλάμε για αστείο τελικό ποσό.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#367243 αν σου έλεγα ότι ο κινέζος του ebay το αγοράζει από το εργοστάσιο με το κιλό κάτω από 1€ και το πουλάει με 300% mark up τι θα έλεγες;

Σαν καταναλωτής ψάχνω και αγοράζω με βάση το συμφερότερο κι εγώ απλά έμαθα όταν ήμουνα συνεταιρος του κράτους ότι με αστεία ποσοστά κέρδους το μόνο που καταφέρνεις είναι να γίνεις οφειλέτης του δημοσίου και να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ.

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να μιλάμε για αισχροκέρδεια, δεν κάνει κάτι παράνομο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#367271 Το πιο πιθανό είναι ότι ο καταστηματάρχης αγοράζει από κάποιον προμηθευτή, μιας και αμφιβάλλω αν μπαίνει στην διαδικασία να τα αγοράσει απευθείας από Κίνα και να μπλέκει με εκτελωνσιμούς κλπ. Οπότε μπαίνει και άλλος στην αλυσίδα, με το δικό του ποσοστό κέρδους και αυτός.

Σε κάθε περίπτωση εμείς οφείλουμε να κάνουμε έρευνα αγοράς και ανάλογα να επιλέγουμε. Προσωπικά, αν η διαφορά τιμής είναι κάτω από 20% θα επιλέξω να το αγοράσω από εδώ. Σπάνια πάντως συναντώ τιμές 5 φόρες πάνω από Κίνα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#368758 Σκέφτομαι την αγορά ενός πλυστικού με ανέσεις, δηλαδή να έχει καρούλι για το λάστιχο και να μην κάνει πολύ θόρυβο. Υπάρχει ήδη ένα απλό μοντέλο της Karcher, το K1 νομίζω, που μάλλον θα πάει στο εξοχικό. Οπότε λογικά και το νέο για karcher το βλέπω μιας και υπάρχουν ήδη ανταλλακτικά.

Έχω δει ότι το K3 Premium έχει καρούλι και 6μ λάστιχο. Επειδή έχω προέκταση αναρωτιέμαι μήπως μπορεί να χωρέσει κι αυτή στο καρούλι για πιο άνετο πλύσιμο αμαξιού. :hmmm: Ε και καμιά πλύση χαλιού στη βεράντα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#368761 Nilfisk θα πάρεις, όλα τα Κουτσερ (σωστή προφορά) φτιάχνονται πλέον στην Γκάνα, με ότι αυτό συνεπάγεται.