Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#337373 Η εισαγωμενη μπορει να σου στοιχισει τα ιδια και περισσοτερα στην σημερινη ελλαδα οπου οι τιμες πεφτουν.
Ακομη και η παραεισαγωγη ελαστικων αυτοκινητων εχει σταματησει,το οποιο κερδος στο τρωει το κοστος μεταφορας.
Δεν ισχυει ομως παντου αυτο που λεω.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#337416
italakias έγραψε:
gianik έγραψε:Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα διαπραγματευσης αλλα τζιρου.
Αν εσυ πουλας 3 μπαταριες Bosch τον μηνα , ενω εγω 33 , ποιος θα παρει καλυτερη τιμη;

Υ.γ
Ποσο χρονων εισαι;

Με περνας για |λογοκρισία|;
Οταν βγαλω το πεντοχιλιαρο και του το ακουμπησω στο τραπεζι,τοτε γινεται η διαπραγματευση.
Τοσα διαθετω,τι εκπτωση μου κανεις.
Μπορεις;
Καλως .
Δεν μπορεις,αντε γεια,παω σε αλλον.


Μη νομίζεις ότι οι έμποροι με 10 - 20 χρόνια στην αγορά έχουν ανάγκη το πεντοχίλιαρο, για να πετύχεις καλή τιμή πρέπει να φέρεις μόνος ένα container από την Κίνα αλλιώς στην καλύτερη θα είναι μεροδούλι - μεροφάϊ και στο τέλος θα χρωστάς κιόλας στο κράτος, σκέψου ότι κάθε κατοστάρικο που αλλάζει χέρια 4 φορές καταλήγει στο κράτος μέσω της φορολογίας του 24%.

Η συνολική φορολογία μαζί με τις προκαταβολές δεν αφήνει πολλά περιθώρια, πρίν κάνεις κάτι βάλε κάτω τα έξοδα και δες ένα καλό λογιστή ή φοροτεχνικό, από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις σήμερα, από τα σταθερά έξοδα και την φορολογία μαζί την ασφάλιση σου και μετά βλέπεις συνεργασίες, τζίρους, κλπ, κλπ, τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν 5 χρόνια πρίν.

Το τυράκι είναι το είδος και ο τζίρος, η φάκα είναι τα σταθερά μηνιαία έξοδα, με πόσα χρήματα μπορείς να επιδοτείς το ξεκίνημα σου μέχρι να πάρει μπροστά η δουλειά, 2-3-6-12 μήνες αν χρειαστεί ? Τα έχεις στην άκρη αυτά τα χρήματα ?

Παλαιότερα αν δεν έσπερνες 3 χρόνια στην αγορά δεν θέριζες, σήμερα που είναι απείρως δυσκολότερο το εμπορικό και όχι μόνο περιβάλλον πόσο θα αντέξεις ? Σκέψου καλά μη χάσεις ότι έχεις μαζέψει, δεν είναι εποχές για κινήσεις αυτού του τύπου, βρές κάτι πιό ειδικό που θα σου περιορίσει τον ανταγωνισμό και θα σου αφήνει μεγαλύτερο κέρδος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#337423
italakias έγραψε:
gianik έγραψε:Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα διαπραγματευσης αλλα τζιρου.
Αν εσυ πουλας 3 μπαταριες Bosch τον μηνα , ενω εγω 33 , ποιος θα παρει καλυτερη τιμη;

Υ.γ
Ποσο χρονων εισαι;

Με περνας για |λογοκρισία|;
Οταν βγαλω το πεντοχιλιαρο και του το ακουμπησω στο τραπεζι,τοτε γινεται η διαπραγματευση.
Τοσα διαθετω,τι εκπτωση μου κανεις.
Μπορεις;
Καλως .
Δεν μπορεις,αντε γεια,παω σε αλλον.


Σκας εσύ αύριο με το 5χηνο... Σε έναν χονδρέμπορο που έχει άλλους 50 πελάτες που του δίνουν 5χηνο / μήνα. Και οι 5 καλοί του πελάτες (που θα τους χαλάσεις την πιάτσα) θα τον πιάσουν και θα του ξηγηθούν 2 φωνήεντα... Για πες μου εσύ, ποιον θα υποστηρίξει;;; Τους καλούς του πελάτες (που συνεργάζεται μαζί τους χρόνια, ίσως και 10ετίες) ή τον ψάρακα που έσκασε με ένα 5χίλιαρο και νομίζει πως γαμάει και δέρνει;;; :iconcool:

Για να πάρεις καλές τιμές πρέπει α) Να κάνεις καλό τζίρο και β) να πληρώνεις καλά (εκτός από το να πληρώνεις πάντα, να πληρώνεις όσο πιο σύντομα γίνεται, αν είναι με προκαταβολή ακόμα καλύτερα).

α) Ο καλός τζίρος δεν γίνεται με το να σκάσεις μύτη μία φορά και να πάρεις 100 μπαταρίες. Πρέπει να παίρνεις σταθερά μεγάλες ποσότητες. Ιδίως σε είδη με μικρό περιθώριο, που ο άλλος βασίζεται στον όγκο πωλήσεων για να βγάλει ένα κέρδος, αυτό είναι πάααααρα πολύ σημαντικό. Και για να το χτίσεις αυτό θέλεις χρόνο. Αν νομίζεις ότι θα σκάσεις μύτη με ένα σκασμό λεφτά και θα πάρεις τις τιμές που παίρνει ο άλλος που δουλεύει δεκαετίες, ετοιμάσου για μία δυσάρεστη έκπληξη... :rtfm: Και να στο πω και αλλιώς... Έστω ότι οι πελάτες του χονδρέμπορου βλέπουν ότι τους κάνεις ζημιά και μαζεύονται και πιάνουν τον χονδρέμπορο και του ξηγούνται ότι είτε σε κόβει εσένα είτε τους χάνει αυτούς... τι νομίζεις θα διαλέξει;;; :iconcool: Και δεν είναι απαραίτητο να σου αρνηθεί την πώληση (κάτι παράνομο), αλλά μπορεί να σου δίνει αυξημένες τιμές (άρα να σε πετάει εκτός αγοράς) ή να σου καθυστερεί τις παραδόσεις (ρε φίλε, δεν έχω διαθέσιμο απόθεμα, θα περιμένεις), πράγμα που μπορεί να σε κάνει να μην έχεις απόθεμα εσύ για τους πελάτες σου και να χάσεις πελατεία... Η μαγκιά στην αγορά κατακτιέται μετά από καιρό... :rtfm:

β) Αυτό (ιδίως το να πληρώνεις προκαταβολή ή μετρητά) προϋποθέτει ότι έχεις κάποιον τρόπο να χρηματοδοτείς το"μαγαζί". Τι εννοώ: Σήμερα αγόρασες 100 μπαταρίες, για να τις πουλήσεις και να πάρεις τα λεφτά από τις πωλήσεις θέλεις κάποιες μέρες... Ας πούμε 1 μήνα. Εσύ θα πρέπει να πληρώσεις τις μπαταρίες προκαταβολή, ενώ επιπλέον θα έχεις και τρέχοντα έξοδα (πχ αν έχεις κάποιον να γυρνάει τις βενζίνες, μισθούς, ενοίκια, κτλ) και θα πρέπει να ζεις κιόλας. Αυτό σημαίνει ότι δεσμεύεις ένα Χ κεφάλαιο για την επιχείρηση και ότι αν μεγαλώσει το μαγαζί (πχ 150 μπαταρίες το μήνα από 100) θα πρέπει να βρεις έξτρα κεφάλαιο. Από δάνειο το ξεχνάμε έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα, άρα θα πρέπει να δεις αν έχεις δικά σου κεφάλαια στην άκρη για να χρηματοδοτήσεις αυτή την ιστορία.

Μακάρι να το κάνεις και να σου πετύχει, απλά πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι και τόσο απλό.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#337425 Nταξ μωρέ, δεν έγινε και τίποτες.
Τόσα και τόσα μαγαζιά άνοιξαν και έκλεισαν σε 3-4 μήνες και σήμερα τα βλέπεις με καμιά 10ριά λογαριασμούς απο τράπεζες-ΔΕΚΟ πεταμένες στο πάτωμα απ΄τους ταχυδρόμους, ώστε να φαίνονται πλέον σαν τη.... νέα βιτρίνα.

Ένα φεσο-κατάστημα ακόμα .... δεν κάνει κακό ! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#337427 italakias, τελειως μπακαλιστικα, για να βγαζεις 1500€ τον μηνα πρεπει να κανεις τζιρο 6000€ τον μηνα με κερδος 50%. Γιατι απο τα 3000€ που θα κερδιζεις τα μισα θα πανε σε φορο και ασφαλιστικες εισφορες.

Χωρις να υπολογιστουν τα παγια εξοδα, νοικι, ρευμα, μισθος υπαλληλου, διαφημιση κτλ.
Αν υποθεσουμε οτι θες αλλα 2000€ για αυτα τον μηνα, δηλαδη + 4000€ στον τζιρο (ειπαμε, 50% κερδος το οποιο δεν ξερω αν ειναι εφικτο στο συγκεκριμενο ειδος), παμε στα 10Κ€ μηνιαιως.

Ποσες μπαταριες θα πρεπει να πουλας για να βγαζεις αυτα τα 10Κ; Σε ποσο καιρο απο την εναρξη θα το καταφερεις; Μεχρι τοτε που θα μπαινεις μεσα, εχεις τα χρηματα για να στηριξεις το εγχειρημα;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#337503
Νίκος Παππάς έγραψε: Μεχρι τοτε που θα μπαινεις μεσα, εχεις τα χρηματα για να στηριξεις το εγχειρημα;


Αυτό είναι το κυριότερο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#337506
markvag έγραψε:
Σκας εσύ αύριο με το 5χηνο... Σε έναν χονδρέμπορο που έχει άλλους 50 πελάτες που του δίνουν 5χηνο / μήνα. Και οι 5 καλοί του πελάτες (που θα τους χαλάσεις την πιάτσα) θα τον πιάσουν και θα του ξηγηθούν 2 φωνήεντα... Για πες μου εσύ, ποιον θα υποστηρίξει;;; Τους καλούς του πελάτες (που συνεργάζεται μαζί τους χρόνια, ίσως και 10ετίες) ή τον ψάρακα που έσκασε με ένα 5χίλιαρο και νομίζει πως γαμάει και δέρνει;;; :iconcool:


Μου ελεγε ενας μια ιστορια που δουλευει σε μεγαλη μεταφορικη.

3-4 νταλικερηδες πηγαν μονοι τους στον παραγωγο που πηγαιναν ως υπαλληλοι της μεγαλης μεταφορικης. Του εδωσαν καλυτερη τιμη και λεει παραγωγος οκ. Παρτε και εσεις καποιο φορτιο λεβεντες μου.

Το εμαθε το μεγαλι ψαρι και εκανε ενα τηλ. Παιρνω απο σενα 100 νταλικες πραγματα το μηνα και πηγες 10 νταλικες πραγματα στους αλλους για καλυτερη τιμη. Βρες που θα στειλεις τις αλλες 90.

Οχι οχι θα παρεις και τις 100 εσυ μεγαλο μου ψαρι.

Επεσε και 2ο τηλεφωνο στους αυτονομιστες. Έλατε πισω με τις νταλικες σας και το ξεχναμε τι εγινε.

Η ελευθερη αγορα καθοριζει τα πραγματα πολυ γρηγορα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#337508
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε: Μεχρι τοτε που θα μπαινεις μεσα, εχεις τα χρηματα για να στηριξεις το εγχειρημα;


Αυτό είναι το κυριότερο.

Ολόκληρο 5χιλιαρο έχει ο άνθρωπας. Τι ανόητες ερωτήσεις είναι αυτές! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#337535 επιχείρηση φωτοβολίδα ακούγετε η ιδεα με τις μπαταριες..σωστα τα ειπαν οι προηγουμενοι.
Κανεις δεν θα κανει κανεις κολοτουμπες με ενα 5χιλαρο στο τραπεζι . Εχεις υπολογίσει φορους ? Εκτακτα εξοδα ?
Σε τι θα διαφερεις εσυ απο ολους τους αλλους που κανουν το ιδιο πραγμα ?
Το επιχειρηματικό σου πλάνο είναι ελλιπές και η αγορα καταβροχθιζει με βουλιμία τέτοιους εμπορους...



αλλα οφειλω να πω οτι ειναι πιο προτοτυπη ιδεα απο καφετερια η το frozen γιαουρτι ή τα νανου...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#337542 Πραγματική ιστορία.
Υπήρχε στο Αγρίνιο μεγάλη εταιρία πλαστικών που έφτιαχνε όλους τους πλαστικούς περιέκτες που έβαζαν οι παραγωγοί ελιάς τις επεξεργασμένες ελιές τους, από το απλό τρίκυλο πλαστικό δοχείο μέχρι τα μεγάλα πλαστικά βαρέλια των 250 κιλών, μονοπωλούσε την αγορά και είχε μαζέψει όλο το χρήμα του κλάδου από όλη την Ελλάδα, μπήκε στο χρηματιστήριο την εποχής της τρέλλας, μάζεψε και από εκεί λεφτά και τι αποφάσισαν οι μεγάλοι... :dizzy: εγκέφαλοι της εταιρίας ?

Να ανοίξουν υπερσύχρονο εργοστάσιο επεξεργασίας ελιάς με αποτέλεσμα να χάσουν όλους τους πελάτες των πλαστικών :s_whiteflag γιατί είδαν την φιλική τους μέχρι χτές εταιρία να γίνεται ανταγωνιστής τους, έτσι σε 2 χρόνια κατέβασε ρολλά και το εργοστάσιο των πλαστικών και το εργοστάσιο επεξεργασίας της ελιάς, χάθηκαν τα χρήματα που κόστισε το εργοστάσιο, χάθηκαν τα χρήματα των επενδυτών στο χρηματιστήριο, και η αγορά των πλαστικών για τις ελιές μοιράστηκε σε άλλους πλαστικατζήδες που έπιναν στην υγεία των άπλυστων και ανόητων κορόϊδων :yahoo: που νόμιζαν ότι θα κατακτούσαν όλη την αγορά της ελιάς.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#337615
markvag έγραψε:
italakias έγραψε:
gianik έγραψε:Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα διαπραγματευσης αλλα τζιρου.
Αν εσυ πουλας 3 μπαταριες Bosch τον μηνα , ενω εγω 33 , ποιος θα παρει καλυτερη τιμη;

Υ.γ
Ποσο χρονων εισαι;

Με περνας για |λογοκρισία|;
Οταν βγαλω το πεντοχιλιαρο και του το ακουμπησω στο τραπεζι,τοτε γινεται η διαπραγματευση.
Τοσα διαθετω,τι εκπτωση μου κανεις.
Μπορεις;
Καλως .
Δεν μπορεις,αντε γεια,παω σε αλλον.


Σκας εσύ αύριο με το 5χηνο... Σε έναν χονδρέμπορο που έχει άλλους 50 πελάτες που του δίνουν 5χηνο / μήνα. Και οι 5 καλοί του πελάτες (που θα τους χαλάσεις την πιάτσα) θα τον πιάσουν και θα του ξηγηθούν 2 φωνήεντα... Για πες μου εσύ, ποιον θα υποστηρίξει;;; Τους καλούς του πελάτες (που συνεργάζεται μαζί τους χρόνια, ίσως και 10ετίες) ή τον ψάρακα που έσκασε με ένα 5χίλιαρο και νομίζει πως γαμάει και δέρνει;;; :iconcool:

Για να πάρεις καλές τιμές πρέπει α) Να κάνεις καλό τζίρο και β) να πληρώνεις καλά (εκτός από το να πληρώνεις πάντα, να πληρώνεις όσο πιο σύντομα γίνεται, αν είναι με προκαταβολή ακόμα καλύτερα).

α) Ο καλός τζίρος δεν γίνεται με το να σκάσεις μύτη μία φορά και να πάρεις 100 μπαταρίες. Πρέπει να παίρνεις σταθερά μεγάλες ποσότητες. Ιδίως σε είδη με μικρό περιθώριο, που ο άλλος βασίζεται στον όγκο πωλήσεων για να βγάλει ένα κέρδος, αυτό είναι πάααααρα πολύ σημαντικό. Και για να το χτίσεις αυτό θέλεις χρόνο. Αν νομίζεις ότι θα σκάσεις μύτη με ένα σκασμό λεφτά και θα πάρεις τις τιμές που παίρνει ο άλλος που δουλεύει δεκαετίες, ετοιμάσου για μία δυσάρεστη έκπληξη... :rtfm: Και να στο πω και αλλιώς... Έστω ότι οι πελάτες του χονδρέμπορου βλέπουν ότι τους κάνεις ζημιά και μαζεύονται και πιάνουν τον χονδρέμπορο και του ξηγούνται ότι είτε σε κόβει εσένα είτε τους χάνει αυτούς... τι νομίζεις θα διαλέξει;;; :iconcool: Και δεν είναι απαραίτητο να σου αρνηθεί την πώληση (κάτι παράνομο), αλλά μπορεί να σου δίνει αυξημένες τιμές (άρα να σε πετάει εκτός αγοράς) ή να σου καθυστερεί τις παραδόσεις (ρε φίλε, δεν έχω διαθέσιμο απόθεμα, θα περιμένεις), πράγμα που μπορεί να σε κάνει να μην έχεις απόθεμα εσύ για τους πελάτες σου και να χάσεις πελατεία... Η μαγκιά στην αγορά κατακτιέται μετά από καιρό... :rtfm:

β) Αυτό (ιδίως το να πληρώνεις προκαταβολή ή μετρητά) προϋποθέτει ότι έχεις κάποιον τρόπο να χρηματοδοτείς το"μαγαζί". Τι εννοώ: Σήμερα αγόρασες 100 μπαταρίες, για να τις πουλήσεις και να πάρεις τα λεφτά από τις πωλήσεις θέλεις κάποιες μέρες... Ας πούμε 1 μήνα. Εσύ θα πρέπει να πληρώσεις τις μπαταρίες προκαταβολή, ενώ επιπλέον θα έχεις και τρέχοντα έξοδα (πχ αν έχεις κάποιον να γυρνάει τις βενζίνες, μισθούς, ενοίκια, κτλ) και θα πρέπει να ζεις κιόλας. Αυτό σημαίνει ότι δεσμεύεις ένα Χ κεφάλαιο για την επιχείρηση και ότι αν μεγαλώσει το μαγαζί (πχ 150 μπαταρίες το μήνα από 100) θα πρέπει να βρεις έξτρα κεφάλαιο. Από δάνειο το ξεχνάμε έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα, άρα θα πρέπει να δεις αν έχεις δικά σου κεφάλαια στην άκρη για να χρηματοδοτήσεις αυτή την ιστορία.

Μακάρι να το κάνεις και να σου πετύχει, απλά πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι και τόσο απλό.


Κάθε φορά που τα συζητάμε γελάω με την επιχειρηματικότητα των ΕΛ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#337628
REALZEUS έγραψε:
Κάθε φορά που τα συζητάμε γελάω με την επιχειρηματικότητα των ΕΛ. :lol:


Γιατί;;; Δεν βλέπεις πόσο υγιής και γεμάτος ζωή είναι ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα;;; :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#337781 Μπαταρίες δεν στοκάρεις.Το μολύβι που περιέχουν είναι χρηματιστηριακό είδος,οπότε μπορείς να την πατήσεις και να στοκάρεις με ακριβή τιμή.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#337832 Μαγκες διαβασα τα σχολια σας αλλα δεν μπορω να απαντησω ξεχωριστα γιατι εχω πονοκεφαλο.

Προς το παρον θα πω οτι εχω μαθει στην ζωη μου να μην φοβαμαι και να παιρνω ρισκα.
Στην κριση ειναι τα λεφτα και επειδη θα εχουμε την ιδια οικονομικη κριση για πολλα χρονια ,εχω αποφασισει να ζησω με αυτην και να πορευτω μαζι της.
Η επιχειρηματικοτητα θελει τολμη,ο φοβος ειναι καλος οταν σε προφυλασει και οχι οταν σε τρομαζει και επηρεαζει την σκεψη σου και τις αποφασεις προς το χειροτερο.
Οσο υπαρχει εμποριο ,θα υπαρχουν αυτοι που βγαζουν λεφτα και αυτοι που δεν βγαζουν.
Και αυτο δεν εχει να κανει με την κριση αλλα με τις κινησεις του καθε επιχειρηματια.
Περιμενα πιο θετικες αποψεις και οχι μονο αρνητικες,θα καταστραφεις,θα χασεις τα λεφτα σου,θα σε φανε,θα στα παρει το κρατος μεσο φορων κτλ.

Η λογικη μου λεει,οτι εαν στην αγορα της μπαταριας κινειται ενα Χ ποσο ευρω(οπως και σε καθε εμπορικο επαγγελμα),το οποιο μοιραζεται σε καταστηματα πωλησης,ο μοναδικος τροπος για να μπω και να παρω μεριδιο μεσω των πωλησεων, ειναι να μειωσω τον τζιρο σε καποιους αλλους καταστηματαρχες.
Εαν δεν το καταφερω αυτο,σημαινει οτι δεν πουλαω δλδ βαζω λουκετο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#337836
italakias έγραψε:Στην κριση ειναι τα λεφτα και επειδη θα εχουμε την ιδια οικονομικη κριση για πολλα χρονια ,εχω αποφασισει να ζησω με αυτην και να πορευτω μαζι της.


Ποια κρίση;
Δεν έχουμε κρίση. Κρίση είχαμε τα προηγούμενα χρόνια. Τώρα ζούμε την πραγματικότητα (σχεδόν).