Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#248420 :offtopic:
Η οποία χωροφυλακή και αστυνομία πόλεων υπάρχουν ακόμα.......-------------> ως ασφαλιστικά ταμεία !! :dizzy:
Όταν εγώ μπήκα στη Σχολή , σωτήριο έτος 1996 , με αναλογία 7 προς 3 , μας τοποθετούσαν με ονομαστική σειρά στα 2 αυτά ταμεία.. :s_crazy Δηλαδή , οι 7 πρώτοι Χωροφυλακή , οι 3 επόμενοι Πόλεων , κ.ο.κ Η αναλογία 7 προς 3 ήταν λόγω του ότι το Πόλεων θεωρείτο και είναι ακόμη πιο δυνατό σαν ταμείο..Δεν ξέρω τώρα ποια είναι η αναλογία όμως...
End of :offtopic: ...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#248445
gianik έγραψε:Οταν υπαρχει 1 περιπολικο για Γλυφαδα , Βουλα , Βουλ/νη , Βαρη ή για Μαραθωνα , Ν.Μακρη , Ραφηνα , Σπατα , Λουτσα. (σκεψου χλμ αποσταση) μην περιμενεις να σου ερθει στο 1'. Παρ ολα αυτα ομως στα σοβαρα συμβαντα μια χαρα αμεση ανταποκριση υπαρχει κ αυτο στο λεω διοτι το γνωριζω απο 1ο χερι... :iconcool:
Ενημερωση λοιπον μπας κ σωσουμε τπτ...

Άμεση ανταπόκριση:
"Οι ληστές είναι ακόμα μέσα στο σπίτι"

Το περιπολικό ήρθε μετά από 75 λεπτά!!!
Βουλιαγμένη, Οκτώβριος 2013.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#248452
gianik έγραψε:Οταν υπαρχει 1 περιπολικο για Γλυφαδα , Βουλα , Βουλ/νη , Βαρη ή για Μαραθωνα , Ν.Μακρη , Ραφηνα , Σπατα , Λουτσα. (σκεψου χλμ αποσταση) μην περιμενεις να σου ερθει στο 1'. Παρ ολα αυτα ομως στα σοβαρα συμβαντα μια χαρα αμεση ανταποκριση υπαρχει κ αυτο στο λεω διοτι το γνωριζω απο 1ο χερι... :iconcool:
Ενημερωση λοιπον μπας κ σωσουμε τπτ...


Η αλήθεια είναι ότι εδώ στην Καλαμαριά και γενικότερα στη Θεσσαλονίκη βλέπω αρκετά μηχανάκια (ΔΙΑΣ είναι αυτοί, έτσι;;;) να κυκλοφορούν... και σε 1-2 περιπτώσεις που άκουσα (ευτυχώς δεν τους χρειάστηκα εγώ) ήρθαν αυτοί με τα μηχανάκια πολύ γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#248456
gianik έγραψε:Επισης καλο θα ειναι , σε υπεργηρα ατομα , να κραταμε σε ασφαλες μερος τις ταυτοτητες τους κ να τους δινουμε να εχουν ενα εμφανες αντιγραφο πλαστικοποιημενο.Ετσι κατα πρωτον αποφευγουμε την συχνη απωλεια κ το τρεξιμο μετα για επανεκδοση αλλα το κυριοτερο δεν μπορουν να κανουν συναλλαγη σε τραπεζα... :iconcool:


Να ρωτήσω κάτι offtopic με αφορμή αυτό?

Επειδή χρησιμοποιώ 2-3 διαφορετικά αμάξια και μου έχει τυχει να ξεχάσω αρκετές φορές το δίπλωμα σε κάποιο από αυτά (ή στο σπίτι), πόσο θα με κάλυπτε να έχω επικυρωμένα φωτοαντίγραφα του διπλώματος και της ταυτότητας σε κάθε αμάξι σε ενδεχόμενο έλεγχο της τροχαίας? Επίσης, για ποιό λόγο όταν σε σταματάνε σου ζητάνε και ταυτότητα ορισμένες φορές, ενώ έχεις ήδη δώσει το δίπλωμα? Το δίπλωμα δεν πιστοποιεί την ταυτότητα? Αυτό περισσότερο το ρωτάω γιατί ειναι πολυ πιο βολικό να κουβαλάς το δίπλωμα (που εχει μέγεθος πιστωτικης), παρά την ταυτότητα που φθείρεται και αρκετά ευκολα.
Τελευταία επεξεργασία από thednick και 22 Απρ 2016, 10:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#248457 Επειδή το δίπλωμα είναι αφαιρουμενο έγγραφο ΔΕΝ μπορείς να κυκλοφορεις με φωτοτυπία.
Για την ταυτότητα , θαρρώ ότι κακώς σου την ζητούν εφ όσον έχεις μαζί το δίπλωμα.

.
Άβαταρ μέλους
By nass
#248474
thednick έγραψε:πόσο θα με κάλυπτε να έχω επικυρωμένα φωτοαντίγραφα του διπλώματος και της ταυτότητας


Φωτοαντίγραφα ναι, επικυρωμένα όχι, απαγορεύεται η επικύρωσή τους (προφανώς επειδή μπορούν να αφαιρεθούν)
Οπότε δεν σε καλύπτει... μόνο αν πέσεις σε ψυχοπονιάρη αστυνομικό

Εφ΄όσον έχεις δίπλωμα (δηλ. δημόσιο ταυτοποιητικό έγγραφο με φωτογραφία = ταυτότητα, δίπλωμα, διαβατήριο) δεν χρειάζεται ταυτότητα, εγώ την αφήνω σπίτι -εκτός από τράπεζες όπου όποιο ταυτοποιητικό έγγραφο έχεις δηλώσει, με αυτό πρέπει να πηγαίνεις για ανάληψη οπότε αν έχεις δηλώσει ταυτότητα, πρέπει να προσκομίσεις ταυτότητα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#248506
Dimsabas έγραψε:
gianik έγραψε:Οταν υπαρχει 1 περιπολικο για Γλυφαδα , Βουλα , Βουλ/νη , Βαρη ή για Μαραθωνα , Ν.Μακρη , Ραφηνα , Σπατα , Λουτσα. (σκεψου χλμ αποσταση) μην περιμενεις να σου ερθει στο 1'. Παρ ολα αυτα ομως στα σοβαρα συμβαντα μια χαρα αμεση ανταποκριση υπαρχει κ αυτο στο λεω διοτι το γνωριζω απο 1ο χερι... :iconcool:
Ενημερωση λοιπον μπας κ σωσουμε τπτ...

Άμεση ανταπόκριση:
"Οι ληστές είναι ακόμα μέσα στο σπίτι"

Το περιπολικό ήρθε μετά από 75 λεπτά!!!
Βουλιαγμένη, Οκτώβριος 2013.

αν είναι να κινδυνεύσουν μπορεί :hmmm: γενικά αργούν πάντως

αλλά μια φορά που τους φώναξα εγώ επειδή καιγόταν ένα αυτοκίνητο στη γειτονιά (ξεκαθάρισμα) έσκασαν ασφαλίτες σε 3-4 λεπτά και πυροσβεστική σε κάτω από 10' και ευτυχώς δεν πήραν και τα γύρω αυτοκίνητα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#248534
gianik έγραψε:Ο.κ τότε , μην πάρεις το 100...

.

Σοβαρά τώρα, αυτή είναι η απάντηση;

Ή είναι γενικότερη νοοτροπία του κλάδου; Γιατί το πλήρωμα του περιπολικού κάτι αντίστοιχο απάντησε. "Και νωρίς ήρθαμε..."

Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι το είπαν καλοπροαίρετα, εννοώντας ότι ήταν το ταχύτερο που μπορούσαν να κάνουν, είναι τουλάχιστον ατυχές σχόλιο σε κάποιον που είναι έξω από το ανοιγμένο σπίτι του και δεν ξέρει καν αν οι ληστές είναι ακόμα μέσα.
Πραγματικό περιστατικό που ΜΟΥ συνέβη εκεί και τότε που ανέφερα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#248574 Δημητρη μην αρπαζεσαι.
Οι 99 στους 100 οταν παιρνουν την Αμεση Δραση λενε οτι ειναι μεσα οι ληστες. Τρεχουν σαν παλαβοι οι αστυνομικοι κ οταν φτανουν βλεπουν τον παθων να περιμενει εξω απο το σπιτι επειδη βρηκε την πορτα διαρρηγμενη.Τους ρωτας τι εγινε; Σου απαντουν οτι λειπαμε 1 μηνα διακοπες γυρισαμε , η πορτα σπασμενη. Αυτο λοιπον ειναι απλη καταγραφη.Κακο να αργησεις , δεν ειπαμε να κανεις 1 ωρα να πας , αλλα μπορει εκεινη την ωρα κατι αλλο να ηταν πιο επειγον.
Ακομα κ εσυ , το πρωι μας εγραψες οτι οι ληστες ηταν μεσα στο σπιτι κ τωρα γραφεις οτι ησουν απ εξω χωρις προφανως να ξερεις τι γινοταν μεσα. Πιστεψε με λοιπον , 75 λεπτα για μια απλη καταγραφη κλοπης , ναι ηταν πολυ , ναι αργησαμε , αλλα φιλαρακι μην γραφεις οτι οι δραστες ηταν μεσα κ καναμε 75' να ερθουμε. Αυτο δεν γινεται ουτε σε 100 χρονια. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... Στο λεω με γνωση , δεν υποστηριζω τον κλαδο.
Δημητρη , οταν ακουμε για τετοια σηματα , δηλαδη για κλοπη εν τω πρατεσθαι , τρεχουμε σαν τρελοι , μονο αυτο μας εχει μεινει , θες απο τρελα , θες απο |λογοκρισία| , θες απο φιλοτιμο , ξερω εγω οτι θες ...
Ολοι θα θελαμε να ειχαμε πιο πολλα περιπολικα , πιο πολλους ΔΙΑΣ , να ερχονται στο 1' αλλα δεν γινεται...

.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#248578
gianik έγραψε:....
Δημητρη , οταν ακουμε για τετοια σηματα , δηλαδη για κλοπη εν τω πρατεσθαι , τρεχουμε σαν τρελοι , μονο αυτο μας εχει μεινει , θες απο τρελα , θες απο |λογοκρισία| , θες απο φιλοτιμο , ξερω εγω οτι θες ...
...


...θες απο καθήκον, θες γιατί γι αυτό πληρωνεστε, θες γιατί έτσι έλεγε το job description οταν διαλεξατε να κανετε αυτή τη δουλειά...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#248579 Όταν χτύπησε ο συναγερμός στο σπίτι, οι Δίας ήρθαν σε 5'. Δεν ξέρω αν έτυχε η αν βοηθούσε η ώρα (απογευματακι) αλλά είχα εκπλαγει.

...>.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#248611 Είδηση δεν είναι ότι η ΔΕΗ ηλεκτροδοτησε το τελευταίο χωριό στον Όλυμπο, η είδηση είναι ότι δεν το ηλεκτροδοτησε.

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#248649 Όταν φτάνω έξω από το σπίτι μετά από βόλτα τριών ωρών κι είναι παραβιασμένη η πόρτα, δεν ξέρω αν οι διαρρήκτες είναι μέσα ή έχουν φύγει.
Το αυτό αναφέρω στην αστυνομία που παίρνω τηλέφωνο και περιμένω 75 λεπτά απέξω, στο αυτοκίνητο, μαζί με σύζυγο και πιτσιρίκι 10 μηνών. Αν στο τηλεφωνικό κέντρο ήξεραν ότι έχουν ήδη φύγει, πάω πάσο. Κι όπως καταλαβαίνεις, τα λεπτά σε αυτές τις περιπτώσεις περνάνε αργά και βασανιστικά.
Κι επειδή έχω κουμπάρο μέσα στο Σώμα κι άλλους δύο φίλους, θα έλεγα ότι το "τρέξιμο" είναι η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας. Μου έχουν αναφέρει μάλιστα για τον άγραφο κανόνα της μισάωρης καθυστέρησης, ώστε να είναι σίγουροι ότι δε θα έχουν κανένα κακό συναπάντημα. Προφανώς (κι ευτυχώς) δε σκέφτονται όλοι όπως ο κουμπάρος μου.