Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#247729 Ενημέρωση για συμβάν πριν 1 ώρα στο σπίτι μου, αφορά όλους.

Χτύπησε το τηλέφωνο, το σήκωσε η γυναίκα μου και μια κυρία…λέγοντας ότι είναι δικηγόρος της είπε ότι ο γιος μας προκάλεσε ένα τροχαίο και χτύπησε πολύ σοβαρά ένα παιδί και τον έχει κρατήσει η αστυνομία, του έχουν πάρει το κινητό και πρέπει να δώσουμε 30.000€ για να αποκρυβεί το συμβάν, θα τα δώσουν στον πρόεδρο του δικαστηρίου και διάφορα άλλα που αναστατώνουν εύκολα τις μανάδες όταν αφορούν τα παιδιά τους.

Έβαλαν και κάποιο παιδί να κλαίει και να λέει μαμά δώστα, μαμά δώστα τα λεφτά, θα σκοτωθώ μαμά κλπ, ένα σκηνικό που η γυναίκα μου ακόμα τρέμει, τις είπαν να μην το πεί πουθενά ούτε στον πατέρα του παιδιού, τους είπε ότι δεν είναι δυνατόν να μην ενημερώσω τον άντρα μου, της ζητούσαν να τους δώσει ένα κινητό να επικοινωνήσουν, η γυναίκα μου τους είπε ότι δεν έχει κινητό και ούτε έχει λεφτά στο σπίτι και πρέπει να πάει στην τράπεζα.

Η τάχα μου δικηγόρος της είπε ότι η τράπεζα δεν δίνει τόσα λεφτά ζήτα από συγγενείς, δεν είσαι εσύ μάνα και διάφορα άλλα, σε ερώτηση της γυναίκας μου που τον έχουν τον Στέφανο να πάει εκεί αμέσως της είπε ότι δεν μπορείτε να έρθετε εδώ, είμαστε στην αστυνομία του και δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του γιατί τους έχουν πάρει το κινητό και όταν θα μας δώσετε τα χρήματα να τα δώσουμε θα βγούμε από την πίσω πόρτα γιατί μπροστά είναι Αλβανοί αγριεμένοι και διάφορες παπαριές.

Εγώ ήμουνα κάτω στο μηχανουργείο και δεν την άφηναν τα απανωτά τηλεφωνήματα να με ειδοποιήσει, όταν βρήκε μια ευκαιρία μου χτύπησε και ανέβηκα επάνω και μόλις μου είπε ότι ο Στέφανος χτύπησε ένα ξένο παιδί και πήρε μια ξένη δικηγόρος και ζητάει χρήματα της είπα αμέσως ότι είναι κομπίνα και δεν τρέχει τίποτα, αν έχει γίνει πράγματι ατύχημα δεν υπάρχει περίπτωση να είναι έτσι τα πράγματα και να μας πουν που τον έχουν, να πάμε να τον δούμε, εκείνη τη στιγμή χτύπησε το τηλέφωνο και το σήκωσα εγώ, φαίνεται ότι μόλις άκουσε αντρική φωνή κατάλαβε ότι δεν θα προχωρήσει άλλο η κομπίνα και δεν ξαναπήραν.

Πήρα τον γιο μου στο κινητό και μου απάντησε αμέσως, έπεσε από τα σύννεφα το παιδί, ήταν μέσα στο αυτοκίνητο του και πήγαινε σε δουλειά χωρίς κανένα πρόβλημα, οπότε έγινε άμεσα λήξη του συναγερμού και είπα της γυναίκας μου και πήρε τηλέφωνο στην Αστυνομία και έκανε καταγγελία και περιμένουμε κάποιον αστυνομικό που είπαν ότι θα στείλουν να κάνει μια καταγραφή περιγράφοντας εκείνη το συμβάν όπως έγινε ακριβώς.

Αυτά τα αναφέρω να ενημερώσετε τα σπίτια σας ότι αυτά τα ξαφνικά ότι το παιδί σας χρειάζεται άμεσα χρήματα γιατί είναι στην αστυνομία, ή στην εφορία και χρειάζεται χρήματα και πείτε μου που να έρθουμε να μας τα δώσετε να του τα πάμε είναι απλά κομπίνα, εγώ πονηρεύτηκα αμέσως γιατί έχω διαβάσει πολλές ίδιες περιπτώσεις, αλλά μια νοικοκυρά, μια ηλικιωμένη κλπ είναι πολύ εύκολο να πέσει στην παγίδα μέσα στην αγωνία και στην σύγχυση που της προκαλούν με επιτήδειο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#247734 Ειχε συμβει το ιδιο σε μια συναδελφο εδω διπλα μου πριν κανεναν μηνα.
Την πηρε η μανα της μεσα στα κλαματα για να την ρωτησει αν χτυπησε καποιο παιδι κλπ.
Εκανε μιση μερα να συνελθει η γυναικα.
Γενικα πρεπει να παιζει πολυ αυτο το κολπο.
Εγω το ειπα και στους δικους μου να το εχουν στο νου τους.
Οπως επισης να μην σηκωνουμε κλησεις με αποκρυψη εν ετη 2016.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#247737 Είναι κλασική κομπίνα αυτή και όχι μόνο στην Ελλάδα. Παρόμοιο σκηνικό έτυχε σε Βούλγαρο συνάδελφο ο οποίος εργάζεται στην Αγγλία κι οι γονείς του είναι στη Βουλγαρία. Το σκηνικό βρώμισε γιατί οι γονείς ήξεραν ότι ο γιός τους δεν είναι στο αστυνομικό τμήμα του Μπουργκάζ που τους έλεγαν στο τηλ. Μεγάλα @@ οι τύποι και πατάνε στο άγχος των γονέων.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#247745 Και εδώ στην Θεσσαλονίκη το έχουν παρακάνει μ' αυτό το κόλπο. Παρά το γεγονός ότι έχει αναφερθεί και συζητηθεί τόσο πολύ, συνεχίζουν απλοί και συνήθως ηλικιωμένοι άνθρωποι και πέφτουν στην παγίδα. Και αν δεν πέσουν, μόνο η αναστάτωση και η ταραχή που περνάνε φτάνει...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#247763 Καλά και αυτοί οι αθεόφοβοι ζητάνε 30.000
Που να τα βρει ο άλλος να τα δώσει αμέσως.
Δέχονται και επιταγές; Ότι να ναι πραγματικά......
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#247771 λένε μην είναι κάνας ηλίθιος που έχει λεφτά στο στρώμα του, για μένα πάντως ευτυχώς αν και θα το πίστευαν ότι πάτησα κάνα παιδάκι δε θα έδιναν 30 χιλιάρικα με τη καμία :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#247792 Πρίν λίγο έφυγε το 100, κατέγραψαν το συμβάν και μας είπαν να πάμε στο τμήμα να κάνουμε μήνυση κατ΄αγνώστων για να αρθεί το απόρρητο της τηλ. γραμμής που μας πήραν για να βρούν τον κάτοχο της γραμμής και να πράξουν τα δέοντα.

Οι αστυνομικοί μας είπαν ότι αυτοί που μας πήραν δεν περιμένουν ότι όσους πέρνουν να προχωρούν το θέμα με καταγγελίες, μηνύσεις και λοιπά.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#247794 Και στα Γιάννενα συνέβη πριν κανά μήνα, μετά το αρχικό σοκ που υπέστη η μητέρα συνειδητοποίησε ότι το αυτοκίνητο της κόρης της ήταν στο σπίτι και με το που τους το αναφέρει κλείνουν το τηλ επιτόπου. Κι έχει συμβεί και σε άλλους απ ότι μάθαμε.
Άβαταρ μέλους
By nass
#247800 Και πολύ καλά κάνετε 21quadra! :)

Μου φαίνεται πάντως κουλό, να υπάρχουν άνθρωποι που τσιμπάνε σε κάτι τέτοιο (όπως και στα Νιγηριανά e-Mail)
Βέβαια ο Αινστάιν δεν είχε πει για την ανθρώπινη βλακεία ? :roll:
Άβαταρ μέλους
By umaga
#247815 το εχουν πει στης ειδήσεις αυτο πολές φορες
βαλτε αναγνώριση κλήσης και ενεργοποιήστε τη φραγη εισερχομένων κλήσεων με απόκρυψη
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#247816 Αυτό που θα πω καλό είναι να μη γίνεται αλλά τέτοια munopanes θέλουν συνδυασμό Kacey-kovathe να τους κλείσουν ραντεβού και να παραλάβουν 30.000 @@.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#247817 άμα σε ξεμοναχιάσουν με 30 χιλιάρικα και ξέρουν ότι έχεις όντως τόσα μαζί σου οι ματσόλες δε θα βοηθήσουν
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#247819
nass έγραψε:Και πολύ καλά κάνετε 21quadra! :)

Μου φαίνεται πάντως κουλό, να υπάρχουν άνθρωποι που τσιμπάνε σε κάτι τέτοιο (όπως και στα Νιγηριανά e-Mail)
Βέβαια ο Αινστάιν δεν είχε πει για την ανθρώπινη βλακεία ? :roll:

Ξέρω άτομο που την πάτησε από Νιγηριανό :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#247843 Εμένα μου τηλεφώνησαν πριν καμμιά βδομάδα απο αστυνομικό τμήμα και με ρώτησαν (με σπαστά ελληνικά) αν έχω παιδί που οδηγάει...

...>.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#247858
Dimitris_P έγραψε:
nass έγραψε:Και πολύ καλά κάνετε 21quadra! :)

Μου φαίνεται πάντως κουλό, να υπάρχουν άνθρωποι που τσιμπάνε σε κάτι τέτοιο (όπως και στα Νιγηριανά e-Mail)
Βέβαια ο Αινστάιν δεν είχε πει για την ανθρώπινη βλακεία ? :roll:

Ξέρω άτομο που την πάτησε από Νιγηριανό :s_rofl


να μην σας φαινεται περιεργο οτι καποιοι την πατανε. Εαν ειναι τυχεροι και πεσουν σε ηλικιωμενους ανθρωπους αυξανονται δραματικα οι πιθανοτητες.

Στην μητερα μου τι της ετυχε?
Περπατουσε σε κεντρικο δρομο του Μοσχατου και την πλησιαζουν νεαροι (μεσα σε αυτοκινητο) και της λενε..
ειστε η μητερα του Τζιμη?(ετσι με φωναζαν μικρο και το ξερουν λιγα ατομα πλεον)
Ναι τους απανταει,υποθετωντας οτι ειναι καποιοι παλιοι συμμαθητες μου(Μοσχατο το πατρικο,εκει πηγα σχολειο μεχρι Λυκειο)
Μας χρωσταει καποια χρηματα,και ειπε να μας τα δωσετε.
Η μανα 70 ετων,ψαρωνει στην αρχη ,αλλα αρχιζει και τους κανει ερωτησεις που δεν μπορουσαν να απαντησουν.Προσφερθηκαν να την πανε και στο σπιτι με το αυτοκινητο εαν δεν ειχε πανω της χρηματα.
Μισο να τον παρω τηλεφωνο τους λεει ,και οι τυποι βαζουν 1η και φευγουν.
Το ονομα που με φωναζαν μικρο πως το εμαθαν? Τα τελευταια 30 χρονια κανεις δεν με φωναζει ετσι,μονο καποιοι λιγοι φιλοι και συγγενεις στο χωριο μου.