Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#247866
Chris έγραψε:Στις 100 μαμαδες που ρωτησαν πετυχαν μια με Τζιμη


δεν εχει λογικη ρε συ,εαν το εκαναν με Γιαννη Γιωργο Νικο ,θα ειχαν πολλαπλασιες πιθανοτητες. Δεν στεκει.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#247873 Το άλλο περιστατικό που ακούγεται:
Σε πλησιάζει παιδάκι που κλαίει και φωνάζει ότι ο μπαμπάς του κάτι έπαθε και έπεσε στο δρόμο και δε κουνιέται. Σου ζητάει βοήθεια και σε πάει εκεί που υποτειθεται βρίσκετε ο ετοιμοθανατος αλλά αντί για αυτόν σε περιμενουν 2 νταγλαράδες που σε αρχίζουν στις γρήγορες και σου περνούν κινητό, ρολόι, πορτοφόλι κτλ

...>.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#247876
dimviii έγραψε:
Chris έγραψε:Στις 100 μαμαδες που ρωτησαν πετυχαν μια με Τζιμη


δεν εχει λογικη ρε συ,εαν το εκαναν με Γιαννη Γιωργο Νικο ,θα ειχαν πολλαπλασιες πιθανοτητες. Δεν στεκει.

Σωστο κι αυτο..

Μπιρει να την ειχαν ακουσει να σου μιλαει στο τηλ νωριτερα πχ, μπορει οντως να ηταν παλιοι σου συμμαθητες που το γυρισαν σε απατεωνες, ποιος ξερει
Άβαταρ μέλους
By JBT
#247905 Παίζει και το άλλο: ρίχνουν νερό έξω από την πόρτα κι εσύ ανύποπτος ανοίγεις κλπ κλπ...

:help:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#247922
JBT έγραψε:Παίζει και το άλλο: ρίχνουν νερό έξω από την πόρτα κι εσύ ανύποπτος ανοίγεις κλπ κλπ...

:help:


^^^^κοιτα να δεις τι σκεφτηκαν τα λαμογια.

Νέο περιστατικό εξαπάτησης ηλικιωμένου σημειώθηκε το πρωί της Τετάρτης στα Φάρσαλα.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες του onlarissa.gr, άγνωστοι χτύπησαν το θυροτηλέφωνο του θύματος και του ζήτησαν να τους δώσει χρήματα με την πρόφαση πως τα είχε ανάγκη ο γιος του.

Ο ανυποψίαστος ηλικιωμένος συνομίλησε μαζί τους, ενώ το θράσος των δραστών ήταν τέτοιο, που, αφού τον έπεισαν να κατέβει στην είσοδο της πολυκατοικίας, του έδωσαν και τηλέφωνο προκειμένου να μιλήσει με τον «γιο» του και να του εξηγήσει γιατί χρειάζεται τα χρήματα.

Όπως αποδείχθηκε όμως, ο γιος ήταν κι αυτός μέλος της σπείρας, με αποτέλεσμα οι απατεώνες να φύγουν με ένα ποσό που -κατά τις πρώτες πληροφορίες- υπερβαίνει τα 2.500 ευρώ!

Πηγή: onlarissa.gr
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#247928
dimviii έγραψε:Στην μητερα μου τι της ετυχε?
Περπατουσε σε κεντρικο δρομο του Μοσχατου και την πλησιαζουν νεαροι (μεσα σε αυτοκινητο) και της λενε..
ειστε η μητερα του Τζιμη?(ετσι με φωναζαν μικρο και το ξερουν λιγα ατομα πλεον)
Ναι τους απανταει,υποθετωντας οτι ειναι καποιοι παλιοι συμμαθητες μου(Μοσχατο το πατρικο,εκει πηγα σχολειο μεχρι Λυκειο)
Μας χρωσταει καποια χρηματα,και ειπε να μας τα δωσετε.
Η μανα 70 ετων,ψαρωνει στην αρχη ,αλλα αρχιζει και τους κανει ερωτησεις που δεν μπορουσαν να απαντησουν.Προσφερθηκαν να την πανε και στο σπιτι με το αυτοκινητο εαν δεν ειχε πανω της χρηματα.
Μισο να τον παρω τηλεφωνο τους λεει ,και οι τυποι βαζουν 1η και φευγουν.
Το ονομα που με φωναζαν μικρο πως το εμαθαν? Τα τελευταια 30 χρονια κανεις δεν με φωναζει ετσι,μονο καποιοι λιγοι φιλοι και συγγενεις στο χωριο μου.

Έχω υπόψη μια παρόμοια ιστορία. Η πιο λογική υπόθεση είναι ότι κάπως μαθαίνουν το όνομα από τη γειτονιά. Υποψιάζομαι όμως ότι μπορεί και να το ψαρεύουν από τον ηλικιωμένο. Ας πούμε της λέει "με έστειλε το παιδί σου", "ποιός ο Τάκης, η Μαρία?" Αρχίζει να της μιλάει για τον Τάκη και μέσα στο ξάφνιασμα η ηλικιωμένη έχει ξεχάσει την ιστορία και νομίζει ότι αυτός είπε το όνομα.
Στην περίπτωση που ξέρω, έκανε και πως μιλάει στο γιό της στο τηλέφωνο! Απλά δεν το έδινε στην ίδια ... και κάτι ψιλιάστηκε.

Αυτό που θέλει όμως προσοχή είναι ότι μπορεί αυτή να είναι η πρώτη προσπάθεια σε ηλικιωμένο που στοχοποίησαν. Και συνεχίζουν ...
Δεύτερη προσπάθεια να παραφυλάξουν μια ημέρα που παίρνει το μισθό από την τράπεζα και να βουτήξουν το τσαντάκι. Της μιλάει π.χ. μια κοπέλα κι άλλος αρπάζει ... μέχρι να καταλάβει να φωνάξει έχουν εξαφανισθεί.
Τρίτη προσπάθεια η είσοδος στο σπίτι, ημέρα που έχει γυρίσει από την τράπεζα! Της ζητάει π.χ. νερό γιατί λιποθυμάει (πρόσχημα κάποια σοβαρή ασθένεια), μπαίνει στο σπίτι και μαζεύει μέχρι τελευταίο σεντ. Λέγε-λέγε μπορεί να την μπερδέψει ... "για το παιδί που τον έστειλε" και να πάνε και στη τράπεζα με το βιβλιαράκι!

Δυστυχώς οι ηλικιωμένοι φαίνεται ότι αρχίζουν να μπερδεύονται πολύ πριν είναι εμφανές κάποιο πρόβλημα άνοιας και αυτοί οι τύποι το ξέρουν και ξέρουν ότι η πιθανότητα επιτυχίας είναι πολύ μεγάλη.

Υ.Γ. Αρκεί η αστυνομία να παρακολουθούσε που και που καμιά συνοικιακή τράπεζα την ημέρα που μπαίνουν οι μισθοί των συνταξιούχων, θα τσίμπαγε κάποιους κλέφτες/απατεώνες. Το λιγότερο θα τους εντόπιζε!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#247946 Πριν χρόνια ενώ ήμουν έφηβος ή φοιτητής χτυπήσαν στην γιαγιά μου που τότε έμενε μαζί μας και της είπαν για μένα με το όνομά μου για πράματα που μου αρέσουν και ότι έχω κανονίσει να μας βάλουν καλή κεραία για να βλέπει καλύτερα τηλεόραση κλπ κλπ και δώσε τόσα.... Μάλλον τα έδωσε, όχι πολλά, το ερώτημα όμως είναι πως κάποιοι άγνωστοι ήξεραν λεπτομέρειες. Ίσως από καθαρίστρια, ίσως από τη γειτονιά, μπορεί να είναι φίλος υπαλλήλου στο τοπικό μαγαζάκι...

Πριν από λίγα χρόνια κόντεψαν να στείλουν τους γονείς μου με τηλεφώνημα ότι ο αδελφός μου έχει χτυπήσει και δεν ξέρω εγώ τι αλλά ο ίδιος δεν μπορούσε να μιλήσει και χρειαζόντουσαν λεφτά, μα δεν έχουμε, να στείλουμε αυτοκίνητο να σε πάει να πάρεις κλπ κλπ. Ετοιμαζόντουσαν να βγούνε από το σπίτι αλλά ευτυχώς τους έκοψε και πήραν τηλέφωνο τον αδελφό μου που απάντησε κανονικά. Μετά μάθαμε ότι παίζουν διάφορα σενάρια όπως σε περιμένουνε μόλις βγεις από το σπίτι αν είσαι με λεφτά ή μπαίνουν στο σπίτι και σε κλέβουν όταν ξέρουν ότι έφυγες κοκ. Το πιο ενδιαφέρον ήταν ότι έμοιαζε να πήραν τηλέφωνο από τον αριθμό του αδελφού μου....
Άβαταρ μέλους
By thednick
#247997 Παλιότερα αρκετές VοIP υπηρεσίες έδιναν τη δυνατότητα να κάνεις κλήση με τον αριθμό που ορίζεις εσύ. Οι μεγάλες υπηρεσίες πλέον δεν το επιτρέπουν αυτό αν δεν πιστοποιήσουν ότι όντως εισαι κάτοχος του αριθμού, αλλά μπορεί ακόμη και τώρα να υπάρχουν κάποιες μικρότερεςπου να το επιτρέπουν.

Λογικά με κάποιον τρόπο είχαν αποκτήσει τον αριθμο του και έκανα αυτό το κόλπο για να φανεί πιο αληθοφανές.

Τα κλασικά κολπα (ο γιος σου θελει λεφτά, κτλ) είναι γνωστά και απορώ πως την πατάνε με αυτά. Αλλά κάποια άλλα, όπως πχ αυτό με το νερό, είναι πολύ επικίνδυνα, και ακόμη και εγώ (που είμαι νέος :lol: ) μάλλον θα άνοιγα την πόρτα αν έβλεπα νερά να τρέχουν...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#248184 Χθές κατα τις 12 τα μεσάνυχτα χτυπάει το κινητό της γυναίκας μου. Ήταν η μητέρα φίλης της γυναίκας μου και την είχαν πάρει τηλέφωνο και της είχαν πεί λίγο πολύ αυτά που γράφει και ο 21 quadra στην αρχή.

Εντελώς κατα τύχη, λίγες ώρες πρίν είχα διαβάσει αυτό το thread και μάλιστα το έλεγα και στην γυναίκα μου, οπότε ξέραμε οτι είναι απάτη.

Αλλιώς θα ήταν πολύ δύσκολο να καταλάβουμε τι συμβαίνει, καθώς η μητέρα ήταν σε τέτοια κατάσταση πανικού που με το ζόρι μπορούσε να μιλήσει και δέν καταλάβαινες τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#248398
dimviii έγραψε:Στην μητερα μου τι της ετυχε?
Περπατουσε σε κεντρικο δρομο του Μοσχατου και την πλησιαζουν νεαροι (μεσα σε αυτοκινητο) και της λενε..
ειστε η μητερα του Τζιμη?(ετσι με φωναζαν μικρο και το ξερουν λιγα ατομα πλεον)
Ναι τους απανταει,υποθετωντας οτι ειναι καποιοι παλιοι συμμαθητες μου(Μοσχατο το πατρικο,εκει πηγα σχολειο μεχρι Λυκειο)
Μας χρωσταει καποια χρηματα,και ειπε να μας τα δωσετε.
Η μανα 70 ετων,ψαρωνει στην αρχη ,αλλα αρχιζει και τους κανει ερωτησεις που δεν μπορουσαν να απαντησουν.Προσφερθηκαν να την πανε και στο σπιτι με το αυτοκινητο εαν δεν ειχε πανω της χρηματα.
Μισο να τον παρω τηλεφωνο τους λεει ,και οι τυποι βαζουν 1η και φευγουν.
Το ονομα που με φωναζαν μικρο πως το εμαθαν? Τα τελευταια 30 χρονια κανεις δεν με φωναζει ετσι,μονο καποιοι λιγοι φιλοι και συγγενεις στο χωριο μου.



Το ιδιο εχει γινει στη μανα μιας φιλης, που μαλιστα ειχε μολις παραλαβει και το εγγονακι απο τον παιδικο σταθμο.
Συνδυασμος ηλικιωμενης με 4χρονο παιδι, ο'τι πρεπει. Διπλο άγχος, τυπου "η κορη μου εχει την αναγκη μου, πρεπει να τρεξω, και τι να κανω και το παιδι" που θολωνει πολυ την κριση. Ευτυχως τελευταια στιγμη της εκοψε.

Το μαντεμα το ονοματος "ειστε η μαμα του Τζιμη" δεν εχει σημασια, οι τυποι ειναι εξπερ στο να αποσπουν πληροφορια τεχνηεντως. Ακομα και αν δεν ηταν το σωστο, ενδεχομενως να επαιζε το
- "ναι καλε του ψηλου, πως τον ελεγαν"
- "Δημητρη"
- "α, ναι, μα πως μπερδευτηκα ετσι, τι κανετε πως ειστε, εχουμε να σας δουμε απο το σχολειο" κλπ


Ξυλο μεχρι να κατουρανε αιμα :rant:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#248405 Παιδια ολα αυτα που προαναφερθηκαν , τα εχω ποσταρει κατα καιρους...
Οι απατεωνες , κλεφτρονια κ.λ.π το εχουν αναγαγει σε επιστημη.Καθημερινα ακους κ νεους τροπους , "υπαλληλοι" της ΔΕΗ που ηρθαν να μετρησουν , "προθυμος" νεαρος που θελει να σε βοηθησει να αλλαξεις λαστιχο στο παρκιν του σουπερ μαρκετ ,κ.λ.π
Νομιζω η καλυτερη προληψη ειναι η ενημερωση των ηλικιωμενων (κυριως) ατομων σχετικα. Κοινως τους λες "παππου, γιαγια , μπαμπα , μαμα , ο Θεος ο ιδιος να ερθει κ να σου ζητησει λεφτα , παρε τηλεφωνο το 100 αμεσως..". :rtfm:
Επισης καλο θα ειναι , σε υπεργηρα ατομα , να κραταμε σε ασφαλες μερος τις ταυτοτητες τους κ να τους δινουμε να εχουν ενα εμφανες αντιγραφο πλαστικοποιημενο.Ετσι κατα πρωτον αποφευγουμε την συχνη απωλεια κ το τρεξιμο μετα για επανεκδοση αλλα το κυριοτερο δεν μπορουν να κανουν συναλλαγη σε τραπεζα... :iconcool:
Επισης , τις πολυαγαπημενες μας γυναικες , γκομενες κ.λ.π της πονηρευουμε λιγο.
Επαθε λαστιχο; Μας ειδοποιει αμεσως..ΔΕΝ δεχεται βοηθεια απο τον 1ο τυχοντα..
Μιλαμε με 2-3 γειτονες που εχουμε καλες σχεσεις , ωστε αν δουν τυχον υποπτη προσεγγιση ατομων στην οικια μας κ ενω εμεις λειπουμε να παρουν την Αμεση Δραση κ.λ.π
Άβαταρ μέλους
By JBT
#248406 Αυτό με την "άμεση δράση" ήταν κάπως οξύμωρο πάντως... :help:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#248408 Οταν υπαρχει 1 περιπολικο για Γλυφαδα , Βουλα , Βουλ/νη , Βαρη ή για Μαραθωνα , Ν.Μακρη , Ραφηνα , Σπατα , Λουτσα. (σκεψου χλμ αποσταση) μην περιμενεις να σου ερθει στο 1'. Παρ ολα αυτα ομως στα σοβαρα συμβαντα μια χαρα αμεση ανταποκριση υπαρχει κ αυτο στο λεω διοτι το γνωριζω απο 1ο χερι... :iconcool:
Ενημερωση λοιπον μπας κ σωσουμε τπτ...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#248416
JBT έγραψε:Αυτό με την "άμεση δράση" ήταν κάπως οξύμωρο πάντως... :help:


Έμεινε από την παλιά εποχή της Αστυνομίας Πόλεων και της Ελληνικής Χωροφυλακής... :shifty: