Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#253384
kovathe έγραψε:Mα τα σκυλιά τους τα βλέπουν σαν εργαλεία όχι σαν κατοικίδια.


Ακριβώς όπως ο καλός μάστορας προσέχει και περιποιείται τα εργαλεία του έτσι και αυτοί πρέπει να φροντίζουν τα δικά τους...εργαλεία, πόσο μάλλον που δεν είναι άψυχα σίδερα αλλά ζώα με νοημοσύνη και αγάπη χωρίς υστεροβουλία για το αφεντικό τους, εγώ αν είχα πχ ένα τόρνο με τη νοημοσύνη και την αγάπη του σκύλου θα τον είχα αγκαλιά ακόμα και στο κρεβάτι μου τι θέλεις να μου πείς δηλαδή, ότι επειδή τα θεωρούν εργαλεία είναι και για κλωτσιές ?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#253394 Τα θεωρουν αντικειμενα αυτό λέω.
Γι αυτο τα πετανε σε κουτια, τα τουφεκανε αν δεν κυνηγούν καλά ή αρρωστησουν σοβαρά κλπ.
Τα εργαλεία τα προσέχεις αλλά δεν τα παίρνεις στην καμπίνα αγκαλιά, τα πετάς στη μπαγκαζιερα πχ αυτό λέω.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#253399
kovathe έγραψε:Τα θεωρουν αντικειμενα αυτό λέω.
Γι αυτο τα πετανε σε κουτια, τα τουφεκανε αν δεν κυνηγούν καλά ή αρρωστησουν σοβαρά κλπ.
Τα εργαλεία τα προσέχεις αλλά δεν τα παίρνεις στην καμπίνα αγκαλιά, τα πετάς στη μπαγκαζιερα πχ αυτό λέω.


Έχεις δίκηο σε όλα όπως και στην μετέπειτα κακομεταχείριση που το σκυλί κάνει εμετούς από το καυσαέριο μετά από 2-3 ώρες ταξίδι και το κλωτσάνε ή το πυροβολάνε όπως λες, για να αποδώσει ο σκύλος θέλει και πρέπει να νιώθει καλά, αλήθεια γιατί κανείς δεν έκανε μια αεροδυναμική μελέτη ώστε να αποφεύγονται τα φαινόμενα της αναπνοής των καυασερίων ?

Δεν ξέρω αν τα ζώα είναι στην μπαγαζιέρα ή στο τιμόνι, έχω αμφιβολίες ποιός είναι πού.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#253400 g8777
Επειδή κάνω υποβρύχιο ψάρεμα (ερασιτεχνικά) , δεν έχουν καμμία σχέση οι κυνηγοί με τους ψαροντουφεκάδες. :x
Πριν παντρευτώ ασχολιόμουν και με το κυνήγι , στο χωριό μου και πέριξ , υπάρχουν 2-3 μεγάλες ομάδες γουρουνάδες. Είχα κολήσει για 1-2 χρόνια , είδα απίστευτα μέρη που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν , όμως γρήγορα αποτραβήχτηκα για πολλούς λόγους..
1ον Δεν μπορούσα να τους ακολουθήσω οικονομικά..
Ανθρωποι που γκρίνιαζαν γιατί δεν υπάρχει μεροκάματο και δεν τα βγάζουν πέρα , χαλούσαν 5-6Κ για ένα σκυλί , ο καθένας είχε από έναν ασύρματο των 200€ , gps κολλάρα για τα σκυλιά αξίας 500€ , τα μποτάκια τους εννοείτε το ίδιο , κάθε χρονιά άλλη καραμπίνα κ.ο.κ...
2ον Από κάποια στιγμή και πέρα κατάλαβα ότι ειδικά το κυνήγι του γουρουνιού είναι εξαιρετικά επικίνδυνο (όποιος έχει κάνει παγάνα με καταλαβαίνει..)
3ον. Δεν είχα τόσο ελέυθερο χρόνο κάθε Τετάρτη και Σαβ/κο να τρέχω μαζί τους..
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#253402
gianik έγραψε:Επειδή κάνω υποβρύχιο ψάρεμα (ερασιτεχνικά)

Μια μικρή σημείωση. Το "(ερασιτεχνικά)" δεν χρειάζεται. Δεν υπάρχει επαγγελματικό υποβρύχιο ψάρεμα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#253403 Εννοώ δεν βουτάω σε βάθος >5 μέτρων , δεν έχω 10 στολές και 32 ψαροντούφεκα , δεν έχω άπνοια 1 λεπτό κ.ο.κ :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#253405 Εμένα με ξέρεις πόσο ακριβοδικαιος είμαι. Δεν θα κάνω κριτική μόνο επειδή είμαι hater. Όταν λοιπόν λέω ότι οι ψαροντουφεκαδες είναι της πλάκας ιστορία δεν έχει νόημα να ξεκινήσει συζήτηση. Μίλησα; Μίλησα.












:inlove:










Mjacob πως δεν υπάρχει. Δισεκατομμύρια σελφις με ψάρια που δεν πρόκειται ποτέ να φάνε αποδεικνύουν το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#253406 Τα 3 που γράφτηκαν για τους γουρουνάδες ισχύουν ατόφια και για τους ψαροντουφεκάδες, κάποια και σε μεγαλύτερο βαθμό.
1. Υπάρχουν τέτοιοι με σκάφη και εξοπλισμό που κάνουν τους κυνηγούς να φαίνονται φτωχαδάκια μπροστά τους.
2. Το ψαροντούφεκο μόνο ακίνδυνο δεν είναι
3. Έχεις τον απαιτούμενο χρόνο να πεταχτείς π.χ. Αμοργό για καλή ψαριά? Όχι._
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#253407 Νομίζω ότι στο Ιόνιο κάθε χρόνο οι Ιταλοί ψαροντουφεκάδες κάνουν πάρτι γεμίζοντας τις ταβέρνες της περιοχής πουλώντας μεγάλα και ακριβά ψάρια, αυτό έχω ακούσει και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έβλεπα και αυτό το σκηνικό στα μέρη μας.

https://www.youtube.com/watch?v=8sdUZqOoAq4
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#253409
g8777 έγραψε:Mjacob πως δεν υπάρχει. Δισεκατομμύρια σελφις με ψάρια που δεν πρόκειται ποτέ να φάνε αποδεικνύουν το αντίθετο.

Στην ελλάδα απαγορεύεται η πώληση ψαριών που έχουν αλιευτεί με ψαροτούφεκο.
Αφού δεν μπορείς να πουλάς, δεν μπορεί να υπάρχει και επάγγελμα. Το ψαροτούφεκο είναι μόνο ερασιτεχνικό.


Στην πράξη το ξέρω πως πουλιούτναι σε ταβέρνες (για ελλάδα μιλάμε, νόμος :svivhaha: ) και πολλοί ψαροτουφεκάδες βγάζουν πολύ καλό μηνιάτικο.
Τελευταία επεξεργασία από mjacob και 08 Μάιος 2016, 13:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#253410 υπαρχουν ψαροντουφεκαδες που βγαζουν σε μονιμη βαση πολυ ακριβα ψαρια,τροφοδοτωντας απο ταβερνες μεχρι ιδιωτες που μπορουν να πληρωσουν αρκετες εκατονταδες ευρω για ενα φρεσκο ψαρι.
Γνωριζω ατομο που εχει κανει πολυκατοικιες απο αυτο το επαγγελμα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#253413 Aααα, εσυ το πας εκει. ΟΚ δεν διαφωνω. Απλα επιβεβαιωνομαι για αλλη μια φορα ποσο της πλακας ειναι. Μιλησα; Μιλησα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#253414
dimviii έγραψε:υπαρχουν ψαροντουφεκαδες που βγαζουν σε μονιμη βαση πολυ ακριβα ψαρια,τροφοδοτωντας απο ταβερνες μεχρι ιδιωτες που μπορουν να πληρωσουν αρκετες εκατονταδες ευρω για ενα φρεσκο ψαρι.
Γνωριζω ατομο που εχει κανει πολυκατοικιες απο αυτο το επαγγελμα.

Δεν είναι επάγγελμα.
Είναι παρανομία

Ή τελοσπάντων είναι τόσο επάγγελμα όσο το να σπρώχνεις ναρκωτικά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#253430 Καμια σχεση οι ψαροτουφεκαδες με τους κυνηγους. Το αν καποιοι (λιγοι που θεωρουν εαυτους "επαγγελματιες") παρανομουν, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

<+
Άβαταρ μέλους
By italakias
#253443
mjacob έγραψε:
dimviii έγραψε:υπαρχουν ψαροντουφεκαδες που βγαζουν σε μονιμη βαση πολυ ακριβα ψαρια,τροφοδοτωντας απο ταβερνες μεχρι ιδιωτες που μπορουν να πληρωσουν αρκετες εκατονταδες ευρω για ενα φρεσκο ψαρι.
Γνωριζω ατομο που εχει κανει πολυκατοικιες απο αυτο το επαγγελμα.

Δεν είναι επάγγελμα.
Είναι παρανομία

Ή τελοσπάντων είναι τόσο επάγγελμα όσο το να σπρώχνεις ναρκωτικά.

Οτι ναναι το σχολιο σου.
Οι ψαροντουφεκαδες ψαρευουν πρωτα για την παρτι τους να εχουν στην καταψυξη ψαρια και να δωσουν και σε τιποτε φιλους τους.
Εννοειται οτι δεν πιανουν ολοι ψαρια και οτι δεν υπαρχει χρονος για καθημερινη ενασχοληση .
Βασικα περισσοτερο χομπυ και εννοειται οτι εαν καποιος θελει να ζησει πουλωντας ψαρια ,θα ασχοληθει επαγγελματικα με καικια διχτυα και ολα οσα χρειαζονται ,που και εκει δεν βγαινει κανα σοβαρο μεροκαματο πια.
Εννοειται αυτα περι πολυκατοικιων ειναι ραδιοαρβυλες και παραμυθακια