Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#223584 Κοίτα, εκεί που δουλεύω εγώ τίθεται θέμα ασφάλειας ανθρώπων (το βασικότερο) και εξοπλισμού / εγκαταστάσεων αξίας εκατομμυρίων... πολλών εκατομμυρίων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#223595 Νομίζω ότι έχω περάσει από αρκετά χόμπυ...

πιάνο για μια 3ετία πιτσιρικάς, το βαρέθηκα και τώρα έχει πάνω του σεμεδάκια, είχα μουσικό αυτί έλεγαν οι καθηγητές του σολφέζ αλλά βαρέθηκα την εξάσκηση σε κάποιο σημείο :lol:

ενασχόληση με τα αεροπορικά θέματα, διάβαζα Πτήση και Διάστημα από την 5η-6η δημοτικού, όταν κόπηκε κάθε ελπίδα για την ΣΙ από τον οφθαλμίατρο τα έκοψα κι εγώ :x

μοντελισμός, μέχρι που αποφάσισε να ξεσκονίσει την συλλογή αεροσκαφών B ΠΠ η ελληνίδα μάνα και ακόμα ψάχνω τους έλικες :lol: πάντως είχα φτάσει σε καλό επίπεδο με αερογράφο κλπ

H/Y από τον υπερτούμπανο 386 με την έγχρωμη οθόνη, τον σκληρό δίσκο και την κάρτα γραφικών κάπου στα μέσα των 90s, άπειρο κατσαβίδιασμα, Overclocking με κάτι Cyrix και Celeron 300A και φυσικά πολύ gaming. Ο προγραμματισμός όπως και τα μαθηματικά δεν μου άρεσαν ποτέ, ήμουν της φυσικής, του κατσαβιδιού και της θεωρίας :lol:

Gaming με flight simulators και strategy games, τώρα τελευταία πιο λίγο λόγο χρόνου αλλά την τελευταία 16ετία τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα.

Διάβασμα ιστορίας, περισσότερο στρατιωτικής και δη από Ρωμαική περίοδο μέχρι και Ψυχρό πόλεμο, αυτό το ξεκίνησα από μικρός και συνεχίζω μέχρι και σήμερα, έχω μαζέψει άπειρους τόνους βιβλίων και περιοδικών. Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να έχω το ιδανικό σπίτι για μένα με το ψηλοτάβανο δωμάτιο-βιβλιοθήκη και γραφείο, καναπέ, πολυθρόνα στην μέση. Θα μου άρεσε να κάθομαι στο γραφείο ή να ξαπλώνω στον καναπέ με όλα τα βιβλία γύρω μου και να διαβάζω στα σκοτεινά με μόνο ένα λαμπατέρ δίπλα μου.

Όσο ήμουν Ελλάδα μου άρεσαν πολύ τα road trips, νομίζω ότι τα μόνα μέρη που δεν έχω πάει ή περάσει έστω από μέσα είναι οι Σέρρες και η Δράμα από Β. Ελλάδα, Μεσολόγγι-Αγρίνιο-Άρτα από κεντρική και Ναύπλιο, Άργος, Σπάρτη από νότια. Ξεκινούσα στο ξεκάρφωτο με την γυναίκα για καφέ στα Γιάννενα από την Λάρισα επειδή βαριόμαστε μια Κυριακή πρωί, είχαμε και φίλους, συμφοιτητές παντού οπότε κάθε ΣΚ είμασταν και κάπου αλλού :inlove:

Τα τελευταία 4 χρόνια ανακάλυψα και τα δίκυκλα, οπότε βόλτες σε βουνά και λαγκάδια, πίστες, τεχνικές οδήγησης κοκ, απώτερος στόχος ταξίδια που θα περιλαμβάνει πάνω από 2 χώρες και δυνατότητα για 2 μοτοσυκλέτες, μία για πίστα και μια για καθημερινή

αυτά τα λίγα προς το παρόν :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#223625 Περι αεροβολων...
στην πολυκατοικια που εμενα παντρεμενος, μια 4 μελης οικογενεια σε ενα διαμερισμα ειχε απιστευτα περιεργη λογικη σε σχεση με το πλυσιμο των ρουχων. Εβλεπες απλωμενα στο μπαλκονι:

- 3 πετσετες μπανιου και ενα παντελονι
- ενα τραπεζομαντηλο, ενα πουκαμισο, 2 μπλουζες
- 3 παντελονια και 1 βρακι
- κουρτινες και μπλουζακια
- 10 βρακια, 2 μαξιλαροθηκες

και αλλα, παντα ασχετα μεταξυ τους...

Καποια μερα, κρεμοντουσαν απο τα μανταλακια μπορει και 15 ζευγαρια καλτσες, οι περισσοτερες μαυρες

Εκει μου περασε η ιδεα να μπορουσα να τους κανω μερικες τρυπες. :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#223746 Αυτό που έλεγα νωρίτερα για τον τζαναμπέτη :s_wacko

Διαβάζουμε ένα από τα πολλά βιβλία που τούς πήραμε (ζώα, παραμύθια, αμάξια, τα πάντα όλα) και όπως γυρίζει τη σελίδα και βλέπει τούτο

Εικόνα


πετάει ένα
βόλβο
και άρχισε το πανηγύρι στο σπίτι :s_crazy

Σημείωση: δεν είχαμε ασχοληθεί ποτέ μαζί με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, τώρα πλέον τα παρακολουθεί μόνος του :lol: Ήταν δεν ήταν 2,5 ετών...

:s_cool
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#224025 Λοιποοοον. Χόμπυ. Ίσως περισσότερα αυτά που πλέον είναι στο χρονοντούλαπο, παρά τα ενεργά.

Δυστυχώς διάφορα ωραία και χρονοβόρα (π.χ. pen&paper RPG's, σοβαρό διάβασμα) εγκατελείφθησαν με το τέλος της φοιτητικής ζωής :( Μαζί με ορισμένα άλλα ευχάριστα και όχι ιδιαιτέρως χρονοβόρα, αλλά κάπως επιβλαβή :innocent:
Πήρε και η μπάλα κάποια πιο αθλητικά, όπως αναρρίχιση και σκι.

Ο προγραμματισμός θα παρέμενε χόμπυ αν δεν είχε γίνει δουλειά. Εντάξει, προσφέρει ακόμα συγκινήσεις, σε κάποιες φάσεις.

Μεγάλος έρωτας πλέον το SCUBA :inlove: :inlove: τα ταξίδια :inlove: :inlove: :inlove: και ο συνδυασμός των δύο :metalo:
Οι στιγμές που βρίσκεσαι σε μια πραγματικά ελεύθερη ζωντανή άγρια φύση, με όλο το μοτίβο χρωμάτων, ποικιλίας και ιδιομορφίας ζωής, "μηδενικής βαρύτητας"και υγρού στοιχείου, είναι απλά μαγικές.

Από το μικρότερο πιο παράξενο οργανισμό που θα χρειαστείς μακρά εμπειρία για να καταφέρεις να εντοπίσεις και να παρακολουθήσεις, μέχρι το μεγαλύτερο δέος ενός apex predator, αυτή η ανεμπόδιστη επαφή με τη ζωή μέσα σε ένα "φροϋδικό" εμβρυικό περιβάλλον, δημιουργεί μια ασυναγώνιστη εμπειρία.
Θα τη συγκρίνω μόνο με την αίσθηση του να περπατάς ανάμεσα σε ξένες κουλτούρες, ανάμεσα στα ξεχασμένα ερείπια περασμένων εποχών, ανάμεσα σε ζωντανά ερίπια, στα λιγοστά μέρη που η φύση ακόμα κυριαρχεί και δεν έχει παραμεριστεί από την ανθρώπινη σύγχρονη τεχνολογία.

Ο πλανήτης μας, τόσο η φύση αλλά και το ανθρώπινο είδος, είναι τελικά το ομορφότερο και πιο ενδιαφέρον πράγμα που μπορεί να γνωρίσει κανείς. Μακάρι, μαζί με αυτή την παρέα που καταφέραμε να δημιουργήσουμε με τα χρόνια, να συνεχίσω να μπορώ να ταξιδεύω. Γιατί δεν τελειώνουν και τα μέρη με τίποτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#229658
Corto Maltese έγραψε:
deep purple έγραψε:Το σκάκι το κόλλησα όταν είχαν γίνει δύο κολλητές ολυμπιάδες στην Θεσσαλονίκη την δεκαετία του 80, στα περίπτερα της έκθεσης. Είχα δει από κοντά Κασπάροβ, Κορτσνόι και αν θυμάμαι καλά και τον Σπάσκυ. Μεγαλεία...

Είσαι σίγουρος για τον Κασπάροφ; Νομίζω ότι είχε έρθει μόνο ο Κάρποφ. Ο Σπάσκι είχε έρθει με τη Γαλλία αν θυμάμαι καλά :)



deep purple έγραψε:Ναι ο Σπάσκυ είχε έρθει με την Γαλλία (νομίζω μετά τα ματς με τον Φίσερ την κοπάνησε στην Δύση), αλλά για τον Κασπάροβ είμαι σίγουρος ότι ήταν για τον Καρπόφ δεν θυμάμαι. Το λέω για τον Κασπάροβ γιατί θυμάμαι ότι είχε εκνευρίσει τον Κορτσνόι (έπαιζε με την Ελβετία), δεν καθόταν καθόλου κι όλο πείραζε τις πιτσιρίκες. Δεν είμαι σίγουρος ότι δεν το έκανε επίτηδες για να εκνευρίσει τον γερο-Βίκτωρα...


Off topic αλλά δεν άντεξα :lol:

Στην Ολυμπιάδα του 88 είχαν έρθει και οι 2 Κ στη Θεσσαλονίκη.
Στην Ολυμπιάδα του 84 δεν είχε έρθει κανείς από τους 2 για τον προφανή λόγο ότι ήταν εν εξελίξει το μεταξύ τους ματς (84-85) και ήταν η πρώτη φορά που η σοβιετική ομάδα κατέβαινε χωρίς κανένα παγκόσμιο πρωταθλητή (πρώην ή νυν, αλλά ούτε καν μελλοντικό!)…Αυτό δεν την εμπόδισε φυσικά να κερδίσει το χρυσό με Μπελιάβσκυ πρώτη σκακιέρα.

Ο Spassky ήταν παρών και το 84 και το 88 με τη Γαλλία (συνολικά έπαιξε 3 Ολυμπιάδες με Γαλλία + το 86 στο Ντουμπάι).

Ως προς την ιστορία με τον Κορτσνόι και τον Καπάροβ δεν ξέρω αν εννοούσες ότι έπαιξαν μεταξύ τους, αλλά στην Ολυμπιάδα του 88 αυτό δεν συνέβη. Δεν έπαιξε Σ. Ένωση – Ελβετία και ως εκ τούτου ο Κορτσνόι δεν έπαιξε με Κασπάροβ. Για την ακρίβεια σε Ολυμπιάδα Κασπάροβ και Κορτσνόι μόνο μια φορά έχουν συναντηθεί και αυτή ήταν το 1982 στη Λουκέρνη στο 10ο γύρο, ένα Μπενόνι με φοβερές περιπλοκές και πίεση χρόνου, που κέρδισε ο Κασπάροβ μαύρος, έπεσε η σημαία του Κορτσνόι σε χαμένη όμως θέση. Νομίζω άλλωστε ότι ήταν και η πρώτη τους κανονική επίσημη παρτίδα. Την επόμενη χρονιά, το 83, ο Κασπάροβ τον κοπάνησε στο ματς των διεκδικητών στο Λονδίνο 4-1 (και 6 ισοπαλίες).
Μίνι επεισόδιο στην Ολυμπιάδα του 88 έγινε στην παρτίδα Σορτ – Κορτσνόι του 8ου γύρου που κέρδισε ο Σορτ και εκνευρίστηκε γιατί ο Κορτσνόι συνέχισε να παίζει σε χαμένη θέση (μια γαλλική που έστησε ένα κομμάτι ο Κορτσνόι σε καλή θέση),αρνήθηκε να κάνει ανάλυση μετά την παρτίδα, ο Κορτσνόι θύμωσε και τον ειρωνεύτηκε και ο Σορτ δεν πήρε ούτε παρτιδόφυλλο φεύγοντας :lol:

:offtopic: ΤΕΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#253303 Διαφήμιση λαθροθηρίας προστατευόμενων ειδών διά χειρός προέδρου κυνηγετικού συλλόγου!

Εικόνα

:omg:


Εικόνα


Nαι χοντρε. Βαρα παλαμακια. :x Οταν λεω εγω οτι εδω πρεπει να πεσει τοσο πλουτωνιο ετσι ωστε οτιδηποτε απο λειχηνα και ανω να επιστρεψει πισω στον Περιοδικο Πινακα γελαγατε. :adminpower:

Ελληνας + Κυνηγος----------> Ο,τι πιο σιχαμενο κυκλοφορει στο Συμπαν. Ακομα και απο σμουθι απο ευκοιλια Σπαικ και ροχαλα Ιταλακια. :s_yes






















































Και σμεουρο.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#253320 Mην το ψάχνεις. Στη πλειοψηφία τους είναι βλάχοι, αξεστοι, κουτοπονηροι με πλήρη περιφρονηση των κανόνων του ίδιου του 'σπορ' που υποτίθεται ακολουθούν.

Θυμάμαι ακόμη τον πατέρα μου να μου εξηγεί τι επιτρέπεται και τι όχι και γιατί, την αναπαραγωγή, τα προστατευομενα κλπ κλπ όταν οι άλλοι γύρω τουφεκαγαν ότι να ναι, όπως να ναι, να κρύβουν θηραματα σε θαμνους για να τα πάρουν μετά ή άλλη μέρα, να κυνηγούν με φακούς τη νύχτα και ότι |λογοκρισία| θες...

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#253323 κατι αλλο που μου εχει κανει εντυπωση με τυς κυνηγους ειναι η ''αγαπη'' τους για τα σκυλια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#253369
dimviii έγραψε:κατι αλλο που μου εχει κανει εντυπωση με τυς κυνηγους ειναι η ''αγαπη'' τους για τα σκυλια.


Αυτό ξαναπές το, τα βάζουν στις άθλιες μπαγαζιέρες που έχει τρύπες για να αερίζονται τάχα μου και να πέρνουν ανάσα αλλά ταυτόχρονα αυτό το κουτί γεμίζει καυσαέρια από την οπισθέλκουσα του αυτοκινήτου που είναι κυρίως τετράγωνα ( Jeep - SUV ) και τραβάει όλο το καυσαέριο μέσα στο κουτί και όταν φθάνουν στον προορισμό τους είναι ημιλιπόθυμα τα καημένα και κάνουν 1-2 ώρες να συνέλθουν και το ίδιο βάσανο τραβάνε στην επιστροφή και μετά σου το πάιζουν και φιλόζωοι, βρε ούστ ούγκα - ούγκα άθλιοι αμόρφωτοι.

Ας κάνουν το ίδιο ταξίδι με ανοιχτό το πόρτ μπαγκάζ ή την πίσω πόρτα και αν δεν λιποθυμίσουν από το καυσαέριο εγώ θα ζητήσω συγγνώμη από αυτούς τους ανεγκέφαλους
Άβαταρ μέλους
By g8777
#253383 Τα συγκεκριμενα ατομιδια κανουν τους καγκουρες του Μπουρναζιου να μοιαζουν με αριστουχες της σχολης Ουρσουλινων Μοναχων. Οποτε εχει πεσει στα χερια μου περιοδικο του ειδους ξερναω μεχρι και το εμβολιο της ιλαρας που εκανα 2 χρονων. Για να μην πιασω τους ψαροντουφεκαδες. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΩ.