Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#855588
bujinkan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Πώς μ'εκνευρίζουν τα Ελληνικά σε τέτοιες εφαρμογές...
από εποχής των πρώτων smartphones έχω μόνιμα τη γλώσσα της συσκευής στα αγγλικά ... Δύο τρεις φορές δοκιμασα τα ελληνικά και δεν άντεξα ούτε μισή ώρα


Απο τον πρωτο υπολογιστη που ειχα, καταλαβα ποσο λαθος ειναι να εχεις το λειτουργικο σε αλλη γλωσσα εκτος των Αγγλικων. Οτι αναζητηση κανεις (για σφαλμα ή οτιδηποτε αλλο) στα Αγγλικα, παιρνεις χιλιαδες αποτελεσματα και σιγουρα μεσα σε αυτα εμπεριεχεται η λυση. Αν ψαχνεις τη λυση στα Ελληνικα (ή σε καποια αλλη γλωσσα) μειωνονται πολυ οι πιθανοτητες να τη βρεις.

Και φυσικα η "σπασμενη μεταφραση" σε καμποσα σημεια του λειτουργικου, που δε βγαζουν και πολυ νοημα στα Ελληνικα...

Εκτοτε πηρα το μαθημα μου. Υπολογιστες και τηλεφωνα ολα στα Αγγλικα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#855597 Όταν χρειάζεται να αναζητήσω κάτι στα αγγλικά το κάνω. Hello!

Οι ηλεκτρονικές συσκευές όμως είναι πάντα στην μητρική γλώσσα.
Όπως κάνουν Γάλλοι, Γερμανοί, Ισπανοί κλπ.

Τα χαμηλ μπαταρ, κατ/νος κλπς αστειοτητες χαχαχα, ήταν λόγω μικρής οθόνης/ χώρου.

.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#855611 Ακριβώς. Άντε να έχουμε και κανένα αστείο όπως το muni της εικόνας λόγω του ότι δεν χωράει στο widget.

Η γλώσσα του κινητού είναι στα Ελληνικά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτό έλειπε κιόλας. Το ότι δεν έχουμε Siri στα Ελληνικά είναι ήδη τεράστιο foul.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#855618 Αν μπορείς να διαβάσεις κάτι μη μεταφρασμένο, το προτιμάς. Ότι και αν είναι αυτό.

Γερμανοί κλπ επίσης μεταγλωττίζουν ταινίες, δεν θα εμπιστευτώ τις προτιμήσεις τους στις γλώσσες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#859125 Αυτό το time machine τι ακριβώς κάνει, Βασικά τι ακριβώς θέλω να μου σώζει και τι να μην σώζει γιατί μάλλον ο δίσκος που αφιέρωσα στο εγχείρημα είναι μόνο 160GB. Δεν θέλω να σώζω τα κείμενά μου, αυτά τα σώζω αλλού ή είναι στο cloud. Ούτε τις εφαρμογές, αυτές τις ξανακατεβάζω. Τι πρέπει να σώζω ώστε αν τύχει κάτι κακό να διατηρούνται οι ρυθμίσεις μου κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#861820 Κερδισα σε κοπη πιτα το παρακατω
Εικόνα
Αποδειξη δεν ειχε...δεν χρειαζομαι ipad παρολο που δειχνει τουμπανο και πανεμορφο.
Παραμενει σφραγισμενο.
Ειναι το μπλε wifi 64αρι 10gen.

Αν ψαχνει κανεις ας μου στειλει. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By GTS
#861832
Geo f1 έγραψε:Κερδισα σε κοπη πιτα το παρακατω
Εικόνα
Αποδειξη δεν ειχε...δεν χρειαζομαι ipad παρολο που δειχνει τουμπανο και πανεμορφο.
Παραμενει σφραγισμενο.
Ειναι το μπλε wifi 64αρι 10gen.

Αν ψαχνει κανεις ας μου στειλει. :s_wink


Δεχεσε ανταλλαγη με κατι αλλο;
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#863019 Καλημέρα, από εχθες πλέον ο γιος μου είναι με κινητό . Με αφορμή ότι ταξιδεύουν αυτή την εβδομάδα στην Αθήνα κ μέσα Ιουνίου θα πάει στην Αγγλία κάναμε το βήμα. Είναι 12 κ όμως όλοι στην τάξη είχαν κινητό εκτός από 2 παιδιά. Εδώ φτάσαμε στην τάξη της μικρής ( τεταρτη δημοτικού ) να έχουν όλοι εκτός από δυο κοριτσάκια κ ένα αγοράκι. Φυσικά κ δε θα πάρει ακόμα η μικρή μας . Αν τα παιδιά δεν έχουν τα κινητά στο σχολείο θεωρώ ότι είναι πολύ μικρές ηλικίας κ τα μεν κ τα δε .

Έχει πλέον ένα iPhone X , που είχα παλαιότερα. Διαβάζω ότι υπάρχουν προγράμματα που περιορίζεις κάπως τη χρήση - αν χρειαστεί - ή ακόμα κ παρακολουθείς πράγματα .
Γνωρίζετε κάτι ;
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#863331 Καλημερα,
Φτιάξε ένα Apple account για το παιδί και όρισε την ηλικία του. Μετά όρισε το ως μέλος της οικογένειας.
Όλα θα μπλοκαριστουν λόγω ηλικίας.
Επιπλέον
1. δες το λινκ που ποσταρε ο φίλος πιο πάνω σχετικά με το screen time. Μέσα σε αυτή έχει την επιλογή να μπορείς να εξαιρέσεις κάποιες εφαρμογές όπως πχ viber κλπ ώστε να μπορεί να επικοινωνεί.
2. Όρισε εσένα η τη μητέρα του ως guardian ώστε να σου ζητάει αδεια για να κατεβάσει εφαρμογές.

Με αυτες τις ρυθμίσεις δεν θα μπορεί να δει ύποπτες ιστοσελίδες ούτε να κατεβάζει στο κινητό ότι του κατέβει χωρίς άδεια.