Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#343130 Μετα απο μερικες εβδομαδες χρησης με το 2015 Macbook Retina 13 μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο μηχανημα, πολυ ωραια οθονη, πολυ καλο πληκτρολογιο και κατασκευη αρκετα γρηγορο. Ενα μειον που βλεπω οτι για το μεγεθος του ειναι βαρυ και αρα ειναι λογικη η προσπαθεια της εταιρειας στο καινουριο να μειωσει το μεγεθος και το βαρος.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις θυρες που προσφερει το 2015 λαπτοπ γιατι μπορω να χρησιμοποιησω την οθονη και αλλα περιφερειακα χωρις επιπλεον κοστος και με μεγαλη ευκολια.

Επισης φορτιζει πολυ γρηγορα (2.5 ωρες) και παροτι τρεχει 1440 σε εξωτερικη οθονη μονιμα η μπαταρια αντεχει 5 ωρες. Ωραιο και το φωτακι που γινεται πρασινο οταν φορτισει.

Αν αξιζει τα λεφτα του? Οριακα ισως το συγκεκριμενο που ειναι το φτηνοτερο της σειρας. Γενικα μπορεις να κανεις παρομοια δουλεια με καποιο φτηνοτερο Λενοβο/ΗΡ 13αρι και τα Win 8.1 εχω την εντυπωση οτι ειναι ποιο δυνατο λειτουργικο απο το OS X.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#343134 1.5 κιλό είναι βαρύ; :hmmm: θα μπορούσε βέβαια να μην είναι μεταλλικό αν δεν ήθελαν βάρος, το αλουμίνιο δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#343136
GTS έγραψε:Μετα απο μερικες εβδομαδες χρησης με το 2015 Macbook Retina 13 μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο μηχανημα, πολυ ωραια οθονη, πολυ καλο πληκτρολογιο και κατασκευη αρκετα γρηγορο. Ενα μειον που βλεπω οτι για το μεγεθος του ειναι βαρυ και αρα ειναι λογικη η προσπαθεια της εταιρειας στο καινουριο να μειωσει το μεγεθος και το βαρος.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τις θυρες που προσφερει το 2015 λαπτοπ γιατι μπορω να χρησιμοποιησω την οθονη και αλλα περιφερειακα χωρις επιπλεον κοστος και με μεγαλη ευκολια.

Επισης φορτιζει πολυ γρηγορα (2.5 ωρες) και παροτι τρεχει 1440 σε εξωτερικη οθονη μονιμα η μπαταρια αντεχει 5 ωρες. Ωραιο και το φωτακι που γινεται πρασινο οταν φορτισει.

Αν αξιζει τα λεφτα του? Οριακα ισως το συγκεκριμενο που ειναι το φτηνοτερο της σειρας. Γενικα μπορεις να κανεις παρομοια δουλεια με καποιο φτηνοτερο Λενοβο/ΗΡ 13αρι και τα Win 8.1 εχω την εντυπωση οτι ειναι ποιο δυνατο λειτουργικο απο το OS X.


Άγη σε βάθος χρόνου θα δεις αν αξίζει τα λεφτά του διότι δε πρόκειται να σε απασχολήσει ξανά το θέμα laptop τουλάχιστον για επόμενα 5 χρόνια.

Το MBP που έχω είναι από το 2011 και ακόμα κρατάει η μπαταρία του, ακόμα πάει το ίδιο γρήγορα και ακόμα κάνει αυτά που θέλω. Κανένας ουσιαστικός λόγος αναβάθμισης, πέραν του μεγέθους (έχω 15άρι και θα ήθελα 13άρι).
Άβαταρ μέλους
By sargus
#343148
mjacob έγραψε:double tap στο home button?


Φυσικά!! Είναι πολύ χρήσιμο. Γι'αυτό και λέω ότι τα κάνω σχεδόν όλα με το ένα χέρι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#343150
QsisVTS έγραψε:1.5 κιλό είναι βαρύ; :hmmm: θα μπορούσε βέβαια να μην είναι μεταλλικό αν δεν ήθελαν βάρος, το αλουμίνιο δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει


Ειναι βαρυ (σχετικα βεβαια ειναι αυτα) αλλα αν πιασεις το καινουριο θα δεις διαφορα. Βεβαια θα το καταλαβεις αν το μεταφερεις για ωρες σε σακιδιο/αεροπλανα κλπ επισης μην ξεχνας οτι και ο φορτιστης εχει μεγεθος.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#343182 εγώ προσπαθώ να γεμίζω τη τσάντα μου με όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα για να μη μου λείψουν δεν είμαι καλό παράδειγμα, τιγκάρω μέχρι να ξεχυλώσει

μέχρι και το μπουφάν μου πάει κάποια αισθητά κιλά :lol:

πρέπει να κουβαλάω διαρκώς πράγματα άνω των 10 κιλών επάνω μου τώρα που το σκέφτομαι :hmmm: ειδικά όταν πάω για δουλειά

μεγαλύτερο βάρος από το να μεταφέρω τον εαυτό μου δεν παίζει :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By xenos
#345272 Το 7 πολυ klein φωτογραφιες βγαζει.


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#345274 Σιγουρα καλυτερο σε σχεση με το 5. 6αρι δεν ειχα για να συγκρινω. Σιγουρα χειροτερες απο lg g4 επισης

Εικόνα


< >