Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#222585 Ειμαι κορνιζοποιος στο επαγγελμα, συνεχιστης την μικρης επιχειρησης που εφτιαξε ο πατερας μου το 1965.
Μια δουλεια που μου αρεσε απο μικρος, οταν τα καλοκαιρια με επαιρνε ο πατερας μαζι του και με εβαζε να κανω διαφορες μικροδουλειες και που την αγαπησα οσο μαθαινα τα μυστικα της.
Απο την Δεκεμβρη του 1988 που απολυθηκα απο τον στρατο εγινε το επαγγελμα μου, εμαθα να κοβω, να καρφωνω, να βαφω με πιστολι η πινελο, να αναμιγνυω χρωματα για να φτιαξω το επιθυμητο.
Στοκαρισμα, τριψιμο, μονταρισμα ειχα μαθει μικροτερος.
Εκεινες τις εποχες αγοραζαμε την κορνιζα αβαφη σε βεργες.
Το πραγματικα δυσκολο της δουλειας ηταν το χρυσωμα. Sealer, surfacer, γομολακα, mixion, χρυσωμα, ξανα γομολακα, βερνικι, πατινες :inlove:

Τοτε καταλαβα τον πατερα που μου ελεγεοτι, οσο την μαθαινεις, τοσο την αγαπας μεχρι να γινει αλκοολικι.

Απο το 1997 που η ειχειρηση περασε στο ονομα μου, καταργηθηκε το βαφειο γιατι θα επρεπε να παω σε βιοτεχνικο παρκο, οποτε αρχισαμε να δουλευουμε με ετοιμη βιομηχανικη κορνιζα, κρατωντας ομως καποια χειροποιητα σχεδια , τα οποια πλεον ελαχιστοι πληρωνουν :(

Δεν ξερω τι μου επιφυλλασει το μελλον αφου πλεον εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα, θα ηθελα πολυ να παρω συνταξη απο αυτη την δουλεια και ισως αν φτιαξουν τα πραγματα και του αρεσει, να μαθω στον γιο μου την δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#222586 αν μετα απο αυτο το τοπικο που εχει τοσες προσωπικες αφηγησεις ,πλακωθουμε παλι καποιοι μεταξυ μας ,ειμαστε εντελως απαραδεκτοι.

μπραβο ρε Geo για το τοπικ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#222600
pik. έγραψε:αν μετα απο αυτο το τοπικο που εχει τοσες προσωπικες αφηγησεις ,πλακωθουμε παλι καποιοι μεταξυ μας ,ειμαστε εντελως απαραδεκτοι.

μπραβο ρε Geo για το τοπικ.

Συμφωνώ απολύτως.

.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#222603 Μηχανικός Η/Υ ή Software Engineer όπως λένε στο χωριό. Κατ' επαγγελμα και χόμπυ, μιας που δεν νομίζω να έκανα οτιδήποτε άλλο στη ζωή μου. Από την στιγμή που έπιασα στα χέρια μου τον πρώτο υπολογιστή (μπράβο ρε father) ήξερα ότι με αυτό θα ασχοληθώ. Δεν νομίζω να δήλωσα και οτιδήποτε άλλο πέραν των 3-4 μηχ. η/υ σχολών που υπήρχαν όταν έδινα πανελλήνιες.

Πέρασα και ένα φεγγάρι από Biomedical Engineering, αλλά αυτό κι αν ήταν περισσότερο από χόμπυ. Ήθελα να λέω ότι έχω υπάρξει και φοιτητής ιατρικής και να κάνω λίγη ανατομία :inlove:

Πρώτα χρόνια σε παρόχους κινητής χτίζοντας συστήματα rating, και επεξεργασίας κίνησης :innocent:
Στρατός :lol:
Startup σε mobile άλλου.
startup σε mobile δικό μου. Με τα πολλά και πολλά βάσανα κατέληξα να με φωνάξουν στο χωριό για κάποιους μήνες, εκεί μετά από την αντίστοιχη πάλη κατέληξα σε μια συνεργασία με τοπικό startup και σε κάτι σαν acquihire. Γενικά θα έλεγα ότι ο κύκλος αυτός έχει υπάρξει τεράστιο σχολείο ζωής και αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να το κάνω, παρά τις τεράστιες πληγές που έχει αφήσει.

Οπότε πλέον, mobile platforms, big data, predictive analytics και price optimisation σε mobile games.
Έχω το team που φτιάχνουμε τις native πλατφόρμες για android :rant: :rant: :s_hang και ios :inlove: :inlove: και μοιράζω το χρόνο μου μεταξύ χωριού και πόλης.

Στα άλλα της συζήτησης, κι εγώ δεν νομίζω ότι θα μπορουσα να μην δουλεύω. Και αν για τον οποιονδήποτε λόγο απλά είχα λεφτα ή ένα άκοπο εισόδημα, νομίζω πως θα τα έτρωγα όλα σε startups και ταξίδια.
Δλδ ό,τι κάνω και τώρα, αλλά τώρα *πρέπει* να βγάλω πρώτα και να τα φάω μετά :lol: Και αυτό το πρέπει, είναι όλη η διαφορά του κόσμου :s_yes
Άβαταρ μέλους
By mirage
#222605 Field engineer στο τμημα service στη μεγαλυτερη εταιρεια στο χωρο της ενεργειας και οχι μόνο.
Δουλευω κυριως σε ατμοηλεκτρικα εργοστασια, steam αλλα και gas turbine, στο κομματι του στροβιλου.
Η δουλεια ειναι ενδιαφερουσα αλλα και αρκετα στρεσαριστικη αφου σπανια δουλευεις με τους ιδιους ανθρωπους ενω παντα υπαρχουν πολλα που μπορουν να πανε στραβα.
Παρολα αυτα το περιβαλλον ειναι ενδιαφερον και φυσικα βρισκεσαι σε διαφορα εξωτικα μερη οπως τωρα που γραφω απο καπου στο Μεξικο.


< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#222609 @Nίκος Παππάς πολύ ωραίο επάγγελμα! :thumbsup: Έχω έναν παππούλη εδώ στη γειτονιά που κάνει κορνίζες και τρελαίνομαι να χαζεύω, και φυσικά όταν χρειάζομαι κάτι τον στηρίζω. Ωραία τέχνη, στην κυριολεξία μεταμορφώνει το περιεχόμενο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#222610
rocsta έγραψε:@Nίκος Παππάς πολύ ωραίο επάγγελμα! :thumbsup: Έχω έναν παππούλη εδώ στη γειτονιά που κάνει κορνίζες και τρελαίνομαι να χαζεύω, και φυσικά όταν χρειάζομαι κάτι τον στηρίζω. Ωραία τέχνη, στην κυριολεξία μεταμορφώνει το περιεχόμενο.

:s_roses
Να σκεφτεις οτι ηθελα να γινω mjacob αλλα δεν τα καταφερα να μπω πολυτεχνειο :lol:
Παλι καλα γιατι θα του ειχα παρει ολες τις δουλειες :tomato: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#222613 Έχει κι αλλού σχετικές σχολές ρε συ... Πχ μπορούσες να μπεις αναλυτής προγραμματιστής στο ΕΚΠΑ

.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#222652 Να δείτε τελικά που αυτό το θέμα θα γίνει το αγαπημένο μας .
Ευτυχείς όσοι αγαπούν την δουλειά που κάνουν .
Ευτυχέστεροι όσοι έκαναν το χόμπι τους επάγγελμα και ζουν άνετα από αυτό .
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#222657 Τελείωσα Ιατρική στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο το 2009 και τώρα βρίσκομαι στο τελευταίο έτος ειδικότητας Ορθοπαιδικής κ Τραυματολογίας στη Γερμανία. Μένω εδώ κ 5 χρόνια στο Έσσεν γιατί βρήκα μια πολύ όμορφη γωνιά που μου θυμίζει Ελλάδα κ γιατί ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...
Ασχολούμαι με όλο το εύρος της ορθοπαιδικής, τραύματα-κατάγματα, πολυτραύματα κτλ. Κυρίως όμως με ισχία και αρθροσκοπήσεις γόνατος, αστραγάλου, χιαστούς. Είμαι πολύ τυχερός που βρίσκομαι σε μία κλινική που μου προσφέρει πληθώρα τέτοιων χειρουργείων κ που με εμπιστεύονται πλέον. Στο 4 έτος της σχολής, όταν έκανα ορθοπαιδική, το μόνο που με ενδιέφερε ήταν η αθλητιατρική, το γόνατο κ οι χιαστοί. Χαίρομαι που μπορώ κ ασχολούμαι με αυτά τα χειρουργεία. Βέβαια όλα αυτά ήρθαν μετά από πολλές ώρες δουλειάς. 5 χρόνια τώρα ζω για τη δουλειά. Δυστυχώς αφιερώνω πολλές ώρες. Κάθε μέρα το ξυπνητήρι χτυπά στις 4:50 και είμαι στο νοσοκομείο στις 5:45 μετά από μισή ώρα δρόμο. Εκεί έχω τους ασθενείς μου αλλά κ τα επείγοντα που θα έρθουν στα κρεβάτια που έχω. Με έχει κουράσει απίστευτα η γραφειοκρατία κ η καταγραφή των πάντων, πχ πως ήταν η πληγή στην αλλαγή, αν περπάτησε κτλ. Πρέπει να γίνει αυτό, αλλά είναι πολύ γραφειοκρατία. Όταν ξεκίνησα πριν 5 χρόνια, υπήρχαν μέρες που πήγαινα σπίτι στις 10 το βράδυ. Σήμερα τελειώνω κάπου μετά τις 6. Έμενα κ μένω ακόμη μέχρι αργά στα χειρουργεία, τότε έκανα τη λάτζα, σήμερα όχι τόσο. Πλέον χειρουργώ μόνος αυτά που με ενδιαφέρουν πολύ κ ελπίζω να συνεχίσω κι άλλο έτσι.

Εδώ και 4 χρόνια ξεκίνησα να ασχολούμαι με τις μικρές ομάδες της Schalke την Κ17, Κ 19 και την Κ 23. Μετά από 4 χρόνια είμαι ο τελευταίος της γενιάς εκείνης που ξεκινήσαμε κ πλέον είμαι υπεύθυνος για όλες τις Κ της Σάλκε. Έχω 2 νεότερους συναδέλφους που μοιράζουμε τα παιχνίδια κ προσπαθώ να βρω ακόμη 1-2 για να κάνουμε μια καλή ομάδα. Έχω αφιερώσει πολλά Σάββατα για τα ματς, καθημερινό χρόνο για παίχτες που τραυματίζονται κ έρχονται για υπέρηχο ή μαγνητική κτλ. γραφειοκρατία απίστευτη. Πρέπει να σημειώνει κανείς όλα ηλεκτρονικά γιατί παίζουν μάνατζερς κ αργότερα ίσως σου ζητήσουν το λόγο γιατί καθυστερεί να παίξει ο παίχτης κτλ. Έχω ζήσει κ καλές στιγμές όμως. Με τους Κ 19 πήραμε πέρυσι πρωτάθλημα Γερμανίας κ πρόπερσι πήγαμε ημιτελικό εφηβικού Champions League στην Ελβετία. Εκεί γνώρισα κ τον κ. Πιλάβιο ως εκπρόσωπο της Uefa και παίξαμε εναντίον της Κ 19 της Μπαρτσελόνα. Χάσαμε τελικά 1-0 αλλά αυτή η ομάδα έβγαλε μεγάλα αστέρια όπως τον Leroy Sane , τον Draxler και τον Felix Platte που τώρα παίζουν στη μεγάλη ομάδα κ στην εθνική Γερμανίας.

Γενικά η ζωή μου είναι εντελώς πεζή, δεν έχω χρόνο πλέον για λογοτεχνία, σκάκι, τίποτα πλέον. ΣΚ καμιά βόλτα να ξεσκάσω με τη γυναίκα, εφημερία ή διάβασμα. Ελπίζω όμως πως μέχρι τα 35 να έχω βρει τον τρόπο να κάνω κ αυτά πραγματικότητα, έχω δώσει άλλα 5 χρόνια διορία στον εαυτό μου...

Όμως με "γεμίζει" αν κ με κουράζει... Τη δευτέρα πχ χειρούργησα ένα 22χρονο κορίτσι με συμφύσεις στο γόνατο μετά από ένα χειρουργείο πριν 4 μήνες. 2 μήνες τώρα μπορούσε να λυγίσει το γόνατο μέχρι 30 μοίρες. Μία μέρα μετά το χειρουργείο μπορούσε να το λυγίσει 100 μοίρες και 3 μέρες μετά έφυγε με 110 μοίρες. Όταν πέρασα να την δω για να της πω τί να κάνει από εδώ κ πέρα κ την είδα να χαίρεται, της είπα πως εγώ την χειρούργησα κ πως δεν ήθελα να χαλάσει το αποτέλεσμα ! (γενικώς δεν το κάνουμε για πολλούς λόγους). Το χαμόγελο κ το "ευχαριστώ" της με γέμισε τόσο πολύ... δεν περιγράφεται...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#222677 Ωραιος Peter!!
Μεγαλη ευθυνη να εισαι γιατρος..Να χειρουργεις..Να απαγορευεται ουσιαστικα να κανεις λαθος.


Αντε να πω και γω 2-3 πραγματα παραπανω μιας και στο 1ο ποστ <πεταξα> μια Πειραιως και ξεμπερδεψα.

Δεν ημουν καλος μαθητης. Δεν διαβαζα ολη την χρονια και διαβαζα με την μανα μου στις εξετασεις μονο για αυτο και περναγα ανετα τις ταξεις. Το μυαλο μικρος το ειχα στο μπασκετ..Ψηλωσα σχετικα αποτομα.
Μετα το σχολειο αφου αποφασισα να μην δωσω πανελληνιες εκανα ειδικευση σε πολυκλαδικο λυκειο. Σε κλαδο κοινωνικης προνοιας..Εκανα πρακτικη και δουλεψα 3 μηνες σε εναν παιδικο σταθμο στην ηλιουπολη.
Ναι.
Ηταν φοβερη εμπειρια. Η διευθυντρια ομως μου ειχε πει οτι δεν εχω μελλον λογω φυλλου..Δεν το πολυχωνευαν ευκολα οι γονεις να βλεπουν ενα μαντραχαλο με τα μωρα τους..
Παρολο που μου ελεγαν τα καλυτερα οι νηπιαγωγοι εκει..
Διαλλειμα απο ολο αυτο για την μαμα πατριδα..Και μετα εβγαλα με αγγαρια μια σχολη λογιστικης (μπλιαχ λεμε)!!
Το 2000 πρακτικα αρχισα να εργαζομαι..Σε τραπεζα..(Citi)! Cash management and wire transfers το τμημα...
Τον αμεσως επομενο χρονο μεταφερθηκε το τμημα στο Δουβλινο..Κεντροποιηση ολων των εμβασματως της Ευρωπης εκει περα..
Γιωργο θες να πας? Να μου πεις μεχρι αυριο...Ηταν τα λογια του αδικοχαμενου πρωην προισταμενου μου..
Δεν το σκεφτηκα σχεδον καθολου.Ναι απαντησα και εφυγα τον επομενο μηνα για 2 χρονια στην ομορφη Ιρλανδια.
Εκει ημουν για ενα χρονο στο κομματι το ελληνικο (CITIGRAA) και εναν χρονο στο κομματι το γαλλικο (CITIFRPP)
Ομως μου λειπε η Ελλαδα. Και παρολο που τα λεφτα ηταν πολυ καλα (με την αναλογη ακριβη ζωη βεβαια) επεστρεψα..

Αφου εκατσα λιγους μηνες,αρχισα να στελνω βιογραφικα..Για να μην περιμενω απραγος πηγα μεσω εξωτερικης εταιριας στην Eurobank και επαιρνα τηλς κοσμο που χρωστουσε σε δανεια..Σκατοδουλεια..Εκατσα 2 μηνες
-Γιωργο δεν θα ανανεωσουμε την συμβαση..Παιρνεις πολλες υποσχεσεις για πληρωμες αλλα αυτες δεν μετατρεπονται σε καταθεσεις, ηταν τα λογια του τοτε προισταμενου...Παραημουν ευγενικος ηταν τα τελευταια λογια του.

Ομως ηδη ειχα παει σε συνεντευξεις και ειχα βρει δουλεια σε αλλη Τραπεζα,οποτε αρχες του 2003 πηγα στην Ελληνικη Τραπεζα..Υπεθυνος στα εισερχομενα εμβασματα. Μετα απο 3 χρονια πηγα στο Back Office με κυριο αντικειμενο τα ομολογα. Μεχρι τα γνωστα γεγονοτα του 2013 και την Κυπρο οπου μας αγορασε η Πειραιως.

Αυτα τα ολιγα. :)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#222681 Είμαι κι εγώ από αυτούς που λατρεύουν τη δουλειά τους.

Εργάζομαι σε πολυεθνική ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών επαγγελματικών ειδών και έχω την εμπορική ευθύνη ενός region της Αν. Ευρώπης.

Αυτό σημαίνει αρκετά συχνά ταξίδια, νούμερα, πωλήσεις, event, trainings (πελατών) κλπ...χαμός. :)

Το αντικείμενο ειναι εκπληκτικό τόσο προϊοντικά όσο τεχνολογικά.

Αν όλα πάνε καλά, σε λίγο οι ευθύνες αυξάνονται καθώς απ'οτι φαίνεται θα πάρω ομάδα.


Sent from a mobile device
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#222691 Παρόλο που έμαθα κιθαρα, σπουδασα video editing και ηχοληψια, λόγω του παθους μου με τη μουσική, δεν ακολουθησα το επάγγελμα παρά μόνο για 6 μήνες στην ΕΤ3.

Έπρεπε να βρω μια κανονική δουλειά και έτσι έστειλα βιογραφικό σε μεγάλη εταιρία ειδών πληροφορικής (retail) στην οποία με προσλαβανε ως πωλητη. Στα 4 χρόνια που εργαστηκα εκεί έκανα αρκετά σεμινάρια και μετεκπαιδευσεις, άρχισε να μου αρέσει το επάγγελμα και εξελίχθηκα.

Ακολουθησαν αλλά 8 χρόνια εργασίας σε αντίστοιχες εταιρίες σαν πωλητής, σαν διευθυντής καταστηματος, γενικά, τα πάντα όλα. Εργάστηκα σε νεοιδρυθησες εταιρίες, σε μικρές, σε μεγάλες και μάζεψα αρκετή εμπειρία και γνώσεις.

Πάντα όμως σκεφτόμουν να ιδρυσω τη δική μου εταιρεία, να την "τρέξω" όπως θέλω, όπως φαντάζομαι. Με τον κολλητό μου και κουμπάρο μου πάντα λέγαμε ότι θα ήταν ωραίο να κάναμε κάτι μαζί... Όταν ένιωσα έτοιμος, το συζητήσαμε, το μελετησαμε, φτιάξαμε ένα business plan και πριν 2 χρόνια ξεκινήσαμε την officeplus (αναλωσιμα εκτυπωτων & είδη γραφείου) Ο ένας έμπειρος οικονομολογος, ο άλλος έμπειρος πωλητής πόσο "εξω" να πεφταμε... Και όντως, παρόλο που το κλίμα δεν βοηθάει, τα σημάδια είναι πολύ αισιοδοξα.

Η εταιρία, πέρα από το φυσικό κατάστημα, διαθετει τμήμα b2b και eshop. Εμείς, ασχολούμαστε κυριολεκτικά με τα πάντα, από το Α μέχρι το Ω. Έχει πολύ δουλειά, αλλά βοηθάει η οργάνωση μας και η τεχνολογία.

Και φυσικά το να πίνεις καφέ κάθε πρωί με τον κολλητό σου είναι ανεκτίμητης αξίας...

Αν είχα όλα τα χρήματα που χρειάζομαι, δεν ξέρω αν μπορούσα να αφήσω την εταιρία. Απλά θα την "ετρεχα" χωρίς άγχος και θα έκανα πράματα για την εταιρία που τώρα η δεν μπορώ η έχω μεταθεσει για το μέλλον.

...>.