Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By criuser
#222378
QsisVTS έγραψε:
criuser έγραψε:Η μαγκιά άμα έχεις λεφτά δεν είναι να μην δουλεύεις . Είναι να επιλέγεις τους πελάτες σου . :rtfm:

Γιατί αν δεν δουλεύεις η κατάθλιψη είναι δίπλα σου . Αφού σε 4-5 μήνες θα έχεις βαρεθεί τα πάντα .

Αν δεν πιέζεσαι μπορείς να βάλεις εσύ τους ρυθμούς δουλειάς και τότε όλα είναι καλύτερα .

διαφωνώ, το να μη δουλεύεις το μόνο κακό που σου κάνει είναι ότι δεν εξασκείς πολύ το μυαλό σου

κατά τα άλλα είσαι πιο ήρεμος και ευτυχισμένος και ζεις περισσότερο με καλύτερη υγεία

αν έχεις και λεφτά ασχολίες βρίσκεις


Και εγώ διαφωνώ μαζί σου . Το μυαλό σου το εξασκείς με διάφορους τρόπους , όπως διαβάζοντας ή γράφοντας στα φόρουμ και τσακώνεσαι με διάφορους :whistlink: :innocent: :lol:
Αλλά πιό ήρεμος και πιό ευτυχισμένος δεν είσαι . Τουλάχιστον αν σου άρεσε η δουλειά σου .
Εγώ που δουλεύω στο 10-20 % των παλιών ρυθμών που βέβαια για έναν ΔΥ ή με το 7ωρο ήταν πολύ έντονοι , εργασία και δουλειά γραφείου από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ κάθε μέρα με ένα 2ωρο διάλλειμα το μεσημέρι για καφέ και συζήτηση και σάββατο 9-2 , δεν είμαι πιό ευτυχισμένος και ήρεμος τα τελευταία 5 χρόνια .
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#222380 Επειδή λόγο επαγγέλματος, έχω μακρά περίοδο "αγρανάπαυσης" κάθε χρόνο, ΔΕΝ την παλεύεις χωρίς δουλειά. Βαριέσαι τη ζωή σου.
Άβαταρ μέλους
By nass
#222382
trident1971 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Δεν παρακολουθούν όλοι όλα τα θέματα ή δεν δίνουν σημασία σε κάποια μέλη ή/και γραφόμενά τους οπότε μη τα θεωρούμε όλα αυτονόητα. Πχ για τον belgarion πολύ πρόσφατα έτυχε και διάβασα αλλού, για τον famas δεν ήξερα κλπ


Οι δυο που αναφερεις και αρκετοι αλλοι, κρατουν σχετικα χαμηλο προφιλ και μπορουσες να πιασεις τι κανουν μονο απο μια λεξη εδω, μια λεξη εκει. Αντιθετα, ποιος δεν ξερει οτι ο kacey ειχε πρατηριο σιγαρεττων ή οτι ο RZ ηταν στις ΕΔ ή οτι ο Drifter πχ ζουσε/σπουδαζε στην Ολλανδια ή οτι ο Geakos εργαζεται σε τραπεζα? Ουδεις θεωρω απο τους συχνους επισκεπτες.


Για τους 3 από τους 4 που ανέφερες ξέρουμε τι έκαναν στο παρελθόν. Ξέρεις όμως τι κάνει σήμερα ο REALZEUS ή ο rx8_drifter ? Ή τι κάνει στην τράπεζα ο Geo f1, μπορεί να είναι από ταμίας έως CEO, που λέει ο λόγος.

Οποιος συμμετέχει στο θέμα πρέπει να το κάνει υπό ίσους όρους, όχι να λένε οι άλλοι και αυτός "ε, για μένα τα ξέρετε".
Άβαταρ μέλους
By nass
#222384
rx8_drifter έγραψε:@nass ε όχι, εκτός αν απ τη δουλειά σου έχεις γίνει όντως πλούσιος :lol:

Αυτό που λεω είναι αν θα συνεχιζες να δουλεύεις αν είχες εξασφαλισμένο ένα ευ ζειν.

Ξέρω πολλούς που θα συνέχιζαν, όπως επίσης και άλλους ( HF και η αφεντια μου πχ) που δεν υπήρχε περίπτωση. Αν κατά κάποιο τρόπο εξασφαλιζα τα μισά απ όσα βγάζω χωρίς δουλειά ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ καν να εργαστω


Πλούσιος δεν έχω γίνει (ανάλογα με τον ορισμό του καθενός φυσικά) αλλά αν ήθελα θα μπορούσα να σταματήσω να εργάζομαι για κάποια (όχι 1-2) χρόνια. Δεν με ενδιαφέρει όμως και άρα η απάντηση στην ερώτησή σου είναι "ναι, θα συνέχιζα". Που ήταν άλλωστε αυτό που είχα γράψει εξ΄ αρχής.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#222387 Εγώ πάντως άνετα έκανα ένα μηνιαίο διάλειμμα κάθε 6 μήνες. Εξοχικό, ψάρεμα, μπαλίτσα-μπασκετάκι, ποτό-φαί, φίλοι και γενικά αρντάν. Μετά από εκεί θα έπαιζε βαρεμάρα. Τους μήνες που θα εργαζόμουν θα έκανα dolce vita, γιατί ως γνωστόν η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#222389
nass έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Δεν παρακολουθούν όλοι όλα τα θέματα ή δεν δίνουν σημασία σε κάποια μέλη ή/και γραφόμενά τους οπότε μη τα θεωρούμε όλα αυτονόητα. Πχ για τον belgarion πολύ πρόσφατα έτυχε και διάβασα αλλού, για τον famas δεν ήξερα κλπ


Οι δυο που αναφερεις και αρκετοι αλλοι, κρατουν σχετικα χαμηλο προφιλ και μπορουσες να πιασεις τι κανουν μονο απο μια λεξη εδω, μια λεξη εκει. Αντιθετα, ποιος δεν ξερει οτι ο kacey ειχε πρατηριο σιγαρεττων ή οτι ο RZ ηταν στις ΕΔ ή οτι ο Drifter πχ ζουσε/σπουδαζε στην Ολλανδια ή οτι ο Geakos εργαζεται σε τραπεζα? Ουδεις θεωρω απο τους συχνους επισκεπτες.


Για τους 3 από τους 4 που ανέφερες ξέρουμε τι έκαναν στο παρελθόν. Ξέρεις όμως τι κάνει σήμερα ο REALZEUS ή ο rx8_drifter ? Ή τι κάνει στην τράπεζα ο Geo f1, μπορεί να είναι από ταμίας έως CEO, που λέει ο λόγος.

Οποιος συμμετέχει στο θέμα πρέπει να το κάνει υπό ίσους όρους, όχι να λένε οι άλλοι και αυτός "ε, για μένα τα ξέρετε".


Στις 3 πρωτες ερωτησεις, "ναι", "περιπου", "back office, σιγουρα οχι ταμιας", και μου αρκει. Αν η δουλεια του αλλου δεν ειναι ευκολα κατανοητη απο παιδακι δημοτικου (μπογιατζης, γιατρος, στρατιωτικος κλπ) δεν βγαζεις πολυ ευκολα συμπερασμα απο τα συμφραζομενα. Εννοειται οτι υπαρχουν και οι ας πουμε προσωπικες γνωριμιες που εκει μαθαινεις κατι παραπανω.

Το θεμα ξεκινησε με το τι κανει ο otso που θεωρησα οτι ειναι γνωστο τοις πασι εδω μεσα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#222390 Κι εγώ θα ήθελα μια άδεια-έστω άνευ αποδοχών- κανά τρίμηνο για να κάνω ταξιδάκια, America road trip κλπ :metalo:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#222394
Deleted User 1 έγραψε:Εγώ πάντως άνετα έκανα ένα μηνιαίο διάλειμμα κάθε 6 μήνες. Εξοχικό, ψάρεμα, μπαλίτσα-μπασκετάκι, ποτό-φαί, φίλοι και γενικά αρντάν. Μετά από εκεί θα έπαιζε βαρεμάρα. Τους μήνες που θα εργαζόμουν θα έκανα dolce vita, γιατί ως γνωστόν η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη.

Dimitris_P έγραψε:Κι εγώ θα ήθελα μια άδεια-έστω άνευ αποδοχών- κανά τρίμηνο για να κάνω ταξιδάκια, America road trip κλπ :metalo:


Και μόλις δώσατε το λόγο για τον οποίο ΔΕΝ γίνονται αυτά. Μόνος σου, δεν θα τα κάνεις.
Και όταν όλοι δουλεύουν σε νορμάλ μέρες και ωράρια, απλά σκοτώνεις το χρόνο σου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#222399 Ακριβώς. Εξαρτάται τις ηλικίες βέβαια. Ας πούμε στην ηλικία μας οριακά να έχεις τίποτα παρέες με φοιτητές που θα μπορούσαν να ακουλουθήσουν εν μέρει ένα τέτοιο πρόγραμμα.

Εγώ πάντως εκτός από τους πολύ κολλητούς έχω και τις ανάλογες παρέες για κάθε άλλη ασχολία.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#222401
criuser έγραψε:
Και εγώ διαφωνώ μαζί σου . Το μυαλό σου το εξασκείς με διάφορους τρόπους , όπως διαβάζοντας ή γράφοντας στα φόρουμ και τσακώνεσαι με διάφορους :whistlink: :innocent: :lol:

επειδή αυτό που περιγράφεις το έχω κάνει πολύ περισσότερο καιρό από το να δουλεύω απλά όχι

μέχρι και το διάβασμα σε ακαδημαϊκό επίπεδο αν και πολύ πιο απαιτητικό και πολύπλοκο από τις περισσότερες πραγματικές δουλειές δε συγκρίνεται με τη δουλειά όπου αν δεν έχεις το μυαλό στο κεφάλι σου παίζονται πολλά λεφτά

πνευματικά αν και ασχολούμαι με "χαζομάρες" είμαι πιο συγκεντρωμένος από ποτέ
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 19 Φεβ 2016, 13:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#222402
Deleted User 1 έγραψε:Ακριβώς. Εξαρτάται τις ηλικίες βέβαια. Ας πούμε στην ηλικία μας οριακά να έχεις τίποτα παρέες με φοιτητές που θα μπορούσαν να ακουλουθήσουν εν μέρει ένα τέτοιο πρόγραμμα.

Εγώ πάντως εκτός από τους πολύ κολλητούς έχω και τις ανάλογες παρέες για κάθε άλλη ασχολία.

δεν έχει να κάνει με τις ηλικίες, άμα πας τώρα κάτω στις καφετέριες της γλυφάδας θα δεις πολλούς εισοδηματίες και "επιχειρηματίες" που πρακτικά τα ξύνουν

αν γίνεις τέτοιος κάνεις και τις ανάλογες παρέες

και μενα οι φίλοι μου τώρα δουλεύουν και δε θα μπορούσα να περιμένω από αυτούς, απλά θα άλλαζα παρέες αν συνέχιζα στη φάση που ήμουν κάποτε

βέβαια έχω και φίλους που τα ξύνουν και έχουμε μια επαφή ακόμα, αλλά ομολογουμένως είμαστε σε διαφορετική φάση , εγώ 12 καταρρέω δε μπορώ να ακολουθήσω ξενύχτια μέχρι πρωίας πλέον και ακόμα και σε άδεια όταν είμαι δε μπορώ να σηκώνομαι μετά τη μία το μεσημέρι, θεωρώ πολυτέλεια να σηκωθώ 10
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#222404 Ντάξει αυτό που λες εσύ προϋποθέτει εισοδήματα. Έτσι ναι, βγαίνω κι εγώ κάθε βράδυ, αρχίζω τα Rock, Bogart, Cinderalla, Opus, Albion κτλ και γνωρίζω τον αντίστοιχο κόσμο και ανοίγουμε παρτίδες.

Εγώ το πήγα στο πιο ρεαλιστικό. Δηλαδή με τη δουλειά και τα εισοδήματα που έχω τώρα, απλά να κάθομαι 2 μήνες το χρόνο. Κι ας μην πληρώνομαι αυτούς τους δύο μήνες. Είπαμε dolce vita τους μήνες της δουλειάς.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#222407 μπορείς όπως είπα και πιο πίσω να είσαι low level φυτοζωιστής

δε θα έχεις κάποια από τα πράγματα που έχεις μάθει να έχεις, αλλά δε θα ζορίζεσαι κιόλας
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#222408 Εγώ με ένα 500αρικακι το μήνα για τους 2 μήνες ξυσίματος θα ήμουν αρχηγόπουλο. Ίσα για τις βενζίνες μου, τους εξοπλισμούς των χόμπυ και τη μάσα.