Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#351584
mirage έγραψε:Θωμα ποσα mrem τρως τον χρόνο;

< >

Σε μSv είμαστε, αριθμό του πόσο τρώω τον χρόνο δε γνωρίζω, αλλά όποτε είμαι για εργασίες συντήρησης στο SIS18 που είναι και το ποιό ραδιενεργό πείραμα, μαντέυω κάμποσα :lipsealed: . Την περασμενη βδομαδα ήμουν σε μαγνήτη που είχε κάμποσα μSv , εκείνη την στιγμή όπως δούλευα (φόραγα και στολή) έσκασε μύτη το τμήμα για μετρήσεις και με έδιωξαν κακήν κακώς :x . Η μέτρηση έδειξε 280μSv . Πέρσυ έτυχε να καβαλάω έναν μαγνήτη που είχε 380μSv :lipsealed: :ninja: :shifty: , πάλι το τμήμα για τις μετρήσεις έσκασε μύτη όταν είχα περάσει από πίσω. :rant: :rant: :rant: :rant: . Η πλάκα είναι ότι είμαι ο μόνος που δεν έχουν μολυνθεί τα ρούχα του στο τμήμα, δεν ξέρω αν πρέπει να φοβηθώ πλέον. Πάντως εξετάσεις αίματος βγαίνουν πολύ καλές.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#351590 Υπαρχει ετησιο οριο έκθεσης οπως ξερεις και φυσικα το ποσο γραφει το TLD και το ED σου πρεπει να σου γνωστοποιουνται. Επισης πρεπει να ξερεις απο πριν με τι δουλεύεις απο αποψη εκθεσης. Το αν εχουν μολυνθει ή οχι τα coveralls δε λεει κατι.

< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#351599 _

Ότι και αν λέει ορίστε μία φωτογραφία του στο σκοτάδι:
Εικόνα









(φοβερή ιστορία, να είσαι γερός να πετυχαίνεις πάντα ό,τι βάζεις στόχο)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#351602
mirage έγραψε:Υπαρχει ετησιο οριο έκθεσης οπως ξερεις και φυσικα το ποσο γραφει το TLD και το ED σου πρεπει να σου γνωστοποιουνται. Επισης πρεπει να ξερεις απο πριν με τι δουλεύεις απο αποψη εκθεσης. Το αν εχουν μολυνθει ή οχι τα coveralls δε λεει κατι.

< >

Είμαστε λίγο "χύμα" οι εργαζόμενοι, δοσύμετρο υπαρχει υποχρεωτικά,μετά είναι στην διακριτικη ευχέρεια του καθενος να βαζει, στολή, γάντια, μάσκα, σακουλακια για τα παπουτσια, αν και υπαρχει περιοδος που μας κηνυγανε οταν ολοι φευγουν με αρπαγμενα ρουχα όπως πέρσυ τον Αυγουστο, υποθετω το τμημα που κρατάει τις μετρήσεις μας να ρίχνει σήμα οταν κάτι δεν πάει καλά.
Παντως σε δευτερο δοσυμετρο ποιο ακριβειας εχω δει μεχρι 18μSv να γράφει. Γενικά όταν δουλευουμε σε κάτι πολύ μολυσμένο μας συνοδευουν απο τις μετρήσεις και πάμε εναλλάξ.
Πάντως για SIS100 είναι κομμάτια που δεν είναι επισκέψημα από ανθρώπους, οι μελέτες λένε για 20 χρόνια? απο την στιγμή που ξεκινήσει για να μην μπεί άνθρωπος σε συγκεκριμμένο κομμάτι. Δε θυμάμαι καλά ή δε το κατάλαβα καλά λόγω γερμανικών. Πάντως το νέο θα είναι μπόμπα :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#351606 Μου κάνουν εντύπωση αυτά που διαβάζω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#351607
drdino έγραψε:Μου κάνουν εντύπωση αυτά που διαβάζω.
Εικόνα

Πάω για ύπνο να ηρεμήσω, γιατί σε έκαψα και εσένα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#351609 που είναι αυτό το τοπιο? :omg:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#351612
dimviii έγραψε:που είναι αυτό το τοπιο? :omg:

Χαλκιδική :shifty:
Άβαταρ μέλους
By otso
#351843 οι γυναικες ειναι της συνηθειας , αν λοιπον την γαμουσες σαυτην την παραλια σιγουρα εχει παει και ολους τους επομενους εκει και σιγουρα εχει κανει ολες τις στασεις και τα κολπα που δεν εκανε σε σενα.