Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224474
nass έγραψε:Το να γράφεις κώδικα είναι απλό.
Το να μπορείς να διαπιστώσεις τις διαδικασίες της εταιρείας και να τις αποτυπώσεις στις δεδομένες εφαρμογές, πόσο δε μάλλον να σχεδιάσεις καινούργιες εφαρμογές, δεν είναι εξίσου απλό.


^^
ΑΥΤΟ
Αυτο σημαινει εμπειρια κυριοι... τι να τον κανεις το μηχανικο οταν απο τη μπιζνα δεν ξερει που παν τα τεσσερα. και αντε και την καταλαβε μεσες ακρες... για βαλτον να την αποτυπωσει σε κωδικα.


φτανουμε στη γωστη φαση με τη γελοιογραφια


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#224479
trident1971 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )


Ειναι ή μαλλον ηταν (ας μη μιλαω στον ενεστωτα). Θεωρητικα τεραστιες δυνατοτητες, μακραν ομως πιο δυσκινητο ειδικα σε θεματα ιδιαιτεροτητων απο τα αντιστοιχα Ελληνικα προϊοντα, που επειδη ξεκινησαν απο κατω προς τα πανω, (ενω το SAP το αναποδο) ειχαν το πλεονεκτημα του οτι καταλαβαιναν και ταιριαζαν καλυτερα τις "Ελληνικες" αναγκες και οργανωση. Οταν καποιες εταιριες βεβαια εγιναν πολυ μεγαλες, δικαιως πηγαν SAP. Μερικες το πληρωσαν πολυ ακριβα, (οχι μονο χρηματικα, αυτο ηταν σιγουρο, αλλα και σε θεματα ομαλης λειτουργιας) γιατι δεν ειχαν την απαιτουμενη εσωτερικη οργανωση και παιδεια (οντας Ελληνικες γαρ) :iconcool:


Πρίν χρόνια είχα παραβρεθεί σε επίδειξη ενός εξειδικευμένου πακέτου διαχείρισης που εφτιαχνέ μια μικρή ελληνική εταιρία (δεν θυμάμαι καν το όνομα, πιθανόν να έχει κλείσει εδώ και καιρό) για συγκεκριμένο εμπορικό κλάδο.

Ενα απο τα key selling points ήταν πως υπήρχε ενσωματωμένη η δυνατότητα καταχώρησης "μαύρων" κινήσεων και κατα κάποιο τρόπο η τήρηση διπλών βιβλίων

Το SAP έχει αυτή τη δυνατότητα?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224483
Pitt έγραψε:Έτσι!
...και αντί για προσαρμογή του ERP στις ανάγκες της επιχείρησης, είχαμε περιπτώσεις προσαρμογής των λειτουργιών της επιχείρησης στις διαδικασίες που επέβαλε το ERP. :lol:


Τα μεταξωτα βρακια... :rtfm:
Οι καλυτεροι υποψηφιοι πελατες... σαν τις παντρεμενες που θελουν να πηδηχτουν... εχουν βαρεθει τον αντρα τους...
αν και το να ξηλωσουμε ανταγωνισμο ηταν πολυ σπανιο, λογω του κοστους...


fubar.gr έγραψε:Το SAP έχει αυτή τη δυνατότητα?


Θεωρητικα κανενα δεν εχει... τροποι ομως παντα υπαρχουν στα Ελληνικα πακετα τουλαχιστον που αυτος που εγραψε το οτιδηποτε ειναι στο διπλανο γραφειο.

Το Navision της Microsoft, ας πουμε "αντιστοιχο" πολυεθνικο προϊον, οταν ειχε προωτοερθει στην Ελληνικη αγορα, δεν ειχε καν υποστηριξη για μεταχρονολογημενες επιταγες... χρειαστηκε να γραψουν customια... δεν υπηρχε τετοιο πραγμα στο εξωτερικο, οταν το ζητησαν οι εξω νομιζαν οτι τους δουλευουν.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#224498
fubar.gr έγραψε:Το SAP έχει αυτή τη δυνατότητα?


Όλα γίνονται, θέληση να υπάρχει... :innocent:

Οι μεταχρονολογημένες επιταγές αποτελούν στο SAP μέρος της λεγόμενης τουρκοποίησης (αν δεν απατώμαι). Υποθέτω πρώτοι οι Τούρκοι τις χρειάστηκαν και μετά εμφανιστήκαμε κι εμείς να τις χρησιμοποιήσουμε!!!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224503
Serf έγραψε:
fubar.gr έγραψε:Το SAP έχει αυτή τη δυνατότητα?


Όλα γίνονται, θέληση να υπάρχει... :innocent:

Οι μεταχρονολογημένες επιταγές αποτελούν στο SAP μέρος της λεγόμενης τουρκοποίησης (αν δεν απατώμαι). Υποθέτω πρώτοι οι Τούρκοι τις χρειάστηκαν και μετά εμφανιστήκαμε κι εμείς να τις χρησιμοποιήσουμε!!!


Τουρκοποιηση... :lol:
οπως το λες, μοιαζει πολυ πιθανον... υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να επαιξε πρωτα στην Τουρκια (λογω μεγαλυτερων επιχειρησεων και αναγκης εφαρμογης του λογισμικου εκει) οπου συναντησαν εκπληκτοι την αναγκη προσθεσης της συγκεκριμενης "λειτουργικοτητας" (ας την πουμε ετσι, να ειμαστε επαγγελματιες) και οταν ζητηθηκε το ιδιο αργοτερα στην Ελλαδα, ειπαν περηφανοι πλεον, "ναι, το εχουμε". :yahoo:

Για το NAV, εγινε οπως τα λεω, εχοντας μαρτυριες απο αρκετους early adopters. Παθανε πλακα οι Δανοι οταν ακουσαν το request να υπαρξει τετοια λειτουργια απο τον κορμο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224505
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:Δεν σε καταλαβα, θελεις να γινεις πιο σαφης?

Όχι, δεν θέλω είναι η αλήθεια...


Γιατι να μη θελεις, αναρωτιεμαι... :hmmm:

Ισως γιατι αυτο που εγραψες, μοιαζει υπερβολικα με αυτο που εγραψες στα εργασιακα προ ημερων και το ερωτημα μου ΚΑΙ εκει για περαιτερω εξηγηση εμεινε αναπαντητο, οπως και εδω??

Αν λοιπον ΔΕΝ σε παρεξηγησα και ειναι το ιδιο πραγμα που ειπες και εκει, για πες, σε αυτο το νημα επιτρεπεται να μιλαω ή ΔΕΝ ξερω ΚΑΙ εδω τι μου γινεται, ως ΑΣΧΕΤΟΣ με τη συγκεκριμενη συζητηση???
Άβαταρ μέλους
By bill33
#224550
fubar.gr έγραψε:
trident1971 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )


Ειναι ή μαλλον ηταν (ας μη μιλαω στον ενεστωτα). Θεωρητικα τεραστιες δυνατοτητες, μακραν ομως πιο δυσκινητο ειδικα σε θεματα ιδιαιτεροτητων απο τα αντιστοιχα Ελληνικα προϊοντα, που επειδη ξεκινησαν απο κατω προς τα πανω, (ενω το SAP το αναποδο) ειχαν το πλεονεκτημα του οτι καταλαβαιναν και ταιριαζαν καλυτερα τις "Ελληνικες" αναγκες και οργανωση. Οταν καποιες εταιριες βεβαια εγιναν πολυ μεγαλες, δικαιως πηγαν SAP. Μερικες το πληρωσαν πολυ ακριβα, (οχι μονο χρηματικα, αυτο ηταν σιγουρο, αλλα και σε θεματα ομαλης λειτουργιας) γιατι δεν ειχαν την απαιτουμενη εσωτερικη οργανωση και παιδεια (οντας Ελληνικες γαρ) :iconcool:


Πρίν χρόνια είχα παραβρεθεί σε επίδειξη ενός εξειδικευμένου πακέτου διαχείρισης που εφτιαχνέ μια μικρή ελληνική εταιρία (δεν θυμάμαι καν το όνομα, πιθανόν να έχει κλείσει εδώ και καιρό) για συγκεκριμένο εμπορικό κλάδο.

Ενα απο τα key selling points ήταν πως υπήρχε ενσωματωμένη η δυνατότητα καταχώρησης "μαύρων" κινήσεων και κατα κάποιο τρόπο η τήρηση διπλών βιβλίων

Το SAP έχει αυτή τη δυνατότητα?

Για πολλά χρόνια στο μαγαζί έιχαμε τους Ορίζοντες της Computer Logic.Eμπορικό πρόγραμμα ,ανήκει στο SAP που λέτε; http://portal.singularlogic.eu/product/130/orizontes
Σε αυτό το πιο έυκολο ήταν να φτίαξεις μια ακόμα εταιρία που μπορείς να παίζεις με όλες τι κινήσεις.Αλλωστε αμα την εγκατάσταση του έφτιαχνε μια εταιρία που την ονόμαζε ΔΟΚΙΜΗ.Φαντάζομαι και για μαυρες κινήσεις θα βολέυε.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224565 Ετσι για το χαβαλε:

SAP ειναι "μαρκα/κατασκευαστης", οπως η "Singular".
Tο προιον της (βλεπε Οριζοντες) λεγοταν παλιοτερα R/3, τωρα η επομενη εκδοχη του λεγεται ΗΑΝΑ ή καπως ετσι. Εχει επικρατησει ομως στην "καθομιλουμενη" στην αγορα να ονομαζεται SAP.

Ταξη μεγεθους διαφορας (στο περιπου, με παραδειγμα μπακαλικο):

οι Οριζοντες ειναι το καθαρα εμπορικο οπως ειπες (αποθηκη, τιμολογηση), το λογιστικο κομματι του το εχει ο λογιστης στο γραφειο του.... και καλυπτει μια υποτιθεμενη εταιρια που "εμπορευεται βιδες, μπουλονια κλπ διαφορων ειδων και τυπων" τα οποια αγοραζει απο διαφορους παραγωγους και τα διαθετει στην αγορα...

το R/3 καλυπτει μια εταιρια που κατασκευαζει αυτοκινητα, φορτηγα κλπ ή ενα δυιλιστηριο, σε ολο το φασμα αναγκων τους. Η εταιρια αυτοκινητων και το δυιλιστηριο, ψωνιζουν βιδες και μπουλονια απο αυτην με τους Οριζοντες. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#224605
QsisVTS έγραψε:Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )


Δεν ξέρω αν είναι πολύπλοκο για έναν προγραμματιστή, έχοντας όμως δουλέψει καθημερινά με SAP ως χρήστης επί 3+ χρόνια (και έχοντας εμπειρία και από άλλα ERP μικρά και μεγάλα) έχω να πω ότι και εύκολο στη χρήση του είναι και παπάδες κάνει.

Αν έχει στηθεί σωστά βέβαια και αν έχει σωστή υποστήριξη...

Στον όμιλο που δούλευα που το είχαμε, τους έβγαινε ένα κόστος 1-1,5 εκ / έτος (άδειες ανά χρήστη, server, τμήμα που ασχολούνταν με το SAP, κτλ). Προφανώς και ΔΕΝ κάνει για μικρές επιχειρήσεις...


Pitt έγραψε:...και αντί για προσαρμογή του ERP στις ανάγκες της επιχείρησης, είχαμε περιπτώσεις προσαρμογής των λειτουργιών της επιχείρησης στις διαδικασίες που επέβαλε το ERP. :lol:


Το ζω καθημερινά... :help:


Deleted User 1 έγραψε:Η μάνα μου πάντως που ανάθεμα κι αν ξέρει από που ανοίγει ένα pc, μια χαρά έγινε στα γεράματα consultant και πήγε και έστησε σαν team leader κιόλας όλο το SAP FI στα γραφεία της 3E όταν άρχισε να στήνει τα business units σε Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχία κτλ.

|λογοκρισία| πρόγραμμα είναι πάντως γενικά. Πολύ δυσχρηστο για τον απλό χρήστη και καταργεί πολλές λογικές των Windows/Office που τις έχουμε δεδομένες και πρέπει να τις ξεμάθουμε. Για αποθήκες και retail ίσως είναι λίγο καλύτερο.


Διαφωνώ. Το έχω ζήσει και ΑΝ ΣΤΗΘΕΙ ΣΩΣΤΑ και ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΩΣΤΑ κάνει παπάδες... Αλλά έχει το αντίστοιχο κόστος και πρέπει να έχεις και καλή ομάδα να στο τρέχει...


fubar.gr έγραψε:Ενα απο τα key selling points ήταν πως υπήρχε ενσωματωμένη η δυνατότητα καταχώρησης "μαύρων" κινήσεων και κατα κάποιο τρόπο η τήρηση διπλών βιβλίων

Το SAP έχει αυτή τη δυνατότητα?


Τα πάντα γίνονται... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#224615
bill33 έγραψε:Για πολλά χρόνια στο μαγαζί έιχαμε τους Ορίζοντες της Computer Logic.Eμπορικό πρόγραμμα ,ανήκει στο SAP που λέτε; http://portal.singularlogic.eu/product/130/orizontes
Σε αυτό το πιο έυκολο ήταν να φτίαξεις μια ακόμα εταιρία που μπορείς να παίζεις με όλες τι κινήσεις.Αλλωστε αμα την εγκατάσταση του έφτιαχνε μια εταιρία που την ονόμαζε ΔΟΚΙΜΗ.Φαντάζομαι και για μαυρες κινήσεις θα βολέυε.

σε εμπορικά ή λογιστικά προγράμματα μπορείς να έχεις μια εταιρεία που τη λες "δοκιμή", "demo" , "test" τη λέω εγώ για να κάνεις τα πειράματά σου

από κει και πέρα είναι πολύ απλό να δουλεύεις μια εταιρεία που να τη λες μαύρος-bill να κάνεις ο,τι είναι να κάνεις εκεί, να παίρνεις το backup της σε ένα στικάκι (ή σε cloud αν θες να είσαι μοντέρνος) και κάθε φορά να τη σβήνεις τελείως από το πρόγραμμα

αυτό είναι συνηθισμένη τακτική συναδέλφων μου που τρέχουν δικές τους δουλειές την ώρα της εργασίας τους και δε θέλουν να αφήνουν ίχνη, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αυτό που περιγράφεις γιατί όχι;

έχεις σε ένα στικάκι το backup κρυπτογραφημένο κιόλας και έχεις διπλά ή κρυφά βιβλία έτσι απλά, δεν υπάρχει λόγος κάτι τέτοιο να βρίσκεται ανά πάσα στιγμή στον υπολογιστή σου
Άβαταρ μέλους
By nass
#224629
Pitt έγραψε:...και αντί για προσαρμογή του ERP στις ανάγκες της επιχείρησης, είχαμε περιπτώσεις προσαρμογής των λειτουργιών της επιχείρησης στις διαδικασίες που επέβαλε το ERP. :lol:


Μερικές φορές ισχύει αυτό που λες, άλλες φορές οι "ανάγκες της επιχείρησης" εξυπηρετώνται καλύτερα με κάποιες καλύτερες διαδικασίες, που επιβάλλει το (όποιο) SAP.