Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#219487 μου φαίνεται ότι όλοι θα περάσουμε από εδώ....

Δεν ξέρω αν ακριβώς έχω μετανιώσει για κάποιες επιλογές στην ζωή μου, αλλά θα έλεγα περισσότερο ότι με τρώει η περιέργεια για το πως θα εξελισσόταν τα πράγματα (what if) αν είχα ακολουθήσει το "άλλο κλαδί του δέντρου". Ελπίζω να χωράνε και αυτά στο παρόν νήμα.
Ας γράψω εν συντομία για τα επαγγελματικά, όπως ξεκίνησε και ο Jim, όπου δεν ξέρω (μάλλον ναι...??) αν θα πρέπει να έχω μετανιώσει για μια επιλογή που δεν έκανα πριν 6 περίπου χρόνια, στα επαγγελματικά. Όντας 15+ χρόνια (έως σήμερα) στην θέση που είμαι, πριν 6-6.5 χρόνια απέρριψα πρόταση με 3yrs closed contract, 1200 μικτά επιπλέον των τότε αποδοχών μου +μερικά extra perks, σε ανταγωνιστική εταιρεία. Σημαντική διαφορά τότε, λίγο μεγαλύτερη σήμερα (με κάτι ψιλομειώσεις μισθών), αλλά ήταν (και είναι) μεγάλος όμιλος και δεν ξέρω αν ήμουν καλύτερα εκεί. Η πιεστική και αγχωτική καθημερινότητα, το έντονο στρες που βιώνω τον καιρό αυτό στον εργασιακό περιβάλλον κάνει το μυαλό μου να γυρνάει συνεχώς πίσω, σε εκείνη την βροχερή Πέμπτη (το θυμάμαι), που είπα το όχι...
Οπότε βλέπω και ξαναβλέπω εκείνο το επεισόδιο του Star Trek Voyager (Year of Hell), και εύχομαι για ένα δικό μου Krenim timeship, έτσι, για να εξερευνήσω και το παραπάνω εναλλακτικό timeline....

(πάω να δω τον professeur για καφέ, ίσως και τίποτα μπύρες, και επιστρέφω για αισθηματικά, gambeta style) :superman:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#219491
Chuckie V2.0 έγραψε:Δεν ξέρω αν ακριβώς έχω μετανιώσει για κάποιες επιλογές στην ζωή μου, αλλά θα έλεγα περισσότερο ότι με τρώει η περιέργεια για το πως θα εξελισσόταν τα πράγματα (what if) αν είχα ακολουθήσει το "άλλο κλαδί του δέντρου".

Αυτό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#219506
Serf έγραψε:Είναι άλλο πράγμα το "θα έπρεπε να είχα διαλέξει τη δουλεια στη ΜΕΤΚΑ για καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη" απο το "μετανιώνω που δεν τη διαλεξα". Είμαι σίγουρος οτι ο Τζίμης ο Κλαρκ δεν το μετανιώνει. Γιατί η επιλογή του αυτή οδήγησε στο να γνωρίσει τη γυναικα του που έφερε στον κοσμο το παιδι τους. Κι αυτό δε νομιζω να το αλλάζει για μια δουλειά.



Διαφωνω. Δεν αλλαζει ΑΥΤΟ το παιδι με ΑΥΤΗ τη γυναικα. Αν ειχε ακολουθησει την επιλογη Α στην t=0 θα ακολουθουσε ενα διαφορετικο timeline (= ενα παραλληλο συμπαν) με πιθανοτατα διαφορετικες επιλογες στη ζωη του. Δυστυχως δεν νομιζω ποτε να αποκτησουμε τη δυνατοτητα να επισκεπτομαστε ως ανεξαρτητοι παρατηρητες παραλληλα συμπαντα για να εκτιμησουμε τις συνεπειες των αποφασεων μας.
Συνηθως οταν "μετανιωνουμε" για μια επιλογη επιθυμουμε να αλλαξουμε μονο την επιλογη μας διατηρωντας ολα τα υπολοιπα ως ειναι. Ε, αυτο δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει.

On topic : Μετανοιωσα που πριν καμποσα χρονια δεν εδωσα για τριτη φορα πανελληνιες.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#219510
g8777 έγραψε:
On topic : Μετανοιωσα που πριν καμποσα χρονια δεν εδωσα για τριτη φορα πανελληνιες.


Been there, done that.
Ακόμα βλέπω εφιάλτες που και που , 8 χρόνια μετά την τρίτη φορά . :lipsealed:
Ο στόχος της ΑΣΟΕΕ τουλάχιστον επετεύχθει.
Μετανιώνω όμως που δεν πήγα στην Αμερική κατευθείαν.
Άλλες φορές μετανιώνω (και άλλες όχι) που στα 16 όταν και είχα παίξει σε camp των Grizzlies και μου ζήτησαν να πάω σχολείο εκεί , εγώ τους έφτυσα.
Δεν ξέρω αν θα μετανιώσω που έφτυσα ένα από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια στα οικονομικά πρόπερσι.

Επίσης άλλες φορές μετανιώνω και άλλες όχι για την προσοχή σε :inlove: , που δεν έπρεπε. Κυρίως για τον χαμένο χρόνο , αλλά και αυτά είναι μεγάλο σχολείο , γιατί είναι με τον δύσκολο τρόπο.

Κοινός παρανομαστής βέβαια, και αναφέρθηκε ήδη διεξοδικά σε προηγούμενα ποστς, ζυγίζοντας τις περιστάσεις τότε , θεωρήσαμε όλοι μας ότι ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή αυτή που διαλέξαμε. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν υπάρχει όφελος στο ''μετανιώνω'' .

Πάμε παρακάτ' .
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#219512 Δεν μπορω να πω οτι μετανιωνω για κατι...

Λυπαμαι για το αν στενοχωρησα ή αδικησα καποιον (ή καποια), εν αγνοια μου, αθελα μου ή γιατι αδιαφορησα και δοθεισης της ευκαιριας θα προσπαθησω να επανορθωσω εστω και ζητωντας συγνωμη...

Οταν μου δοθηκε η ευκαιρια ζητησα συγνωμη απο 2ο ξαδερφο μου για κατι που εκανα ως παιδι μετα απο 25 χρονια... (ανωδυνο μεν αξεχαστο δε)...

Δεν υπαρχουν αναιρεσεις/undos, ουτε ταξιδια στο χρονο, τα λαθη του παρελθοντος ειναι φαροι κακοτοπιων για το μελλον...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#219515
g8777 έγραψε:
Serf έγραψε:Είναι άλλο πράγμα το "θα έπρεπε να είχα διαλέξει τη δουλεια στη ΜΕΤΚΑ για καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη" απο το "μετανιώνω που δεν τη διαλεξα". Είμαι σίγουρος οτι ο Τζίμης ο Κλαρκ δεν το μετανιώνει. Γιατί η επιλογή του αυτή οδήγησε στο να γνωρίσει τη γυναικα του που έφερε στον κοσμο το παιδι τους. Κι αυτό δε νομιζω να το αλλάζει για μια δουλειά.



Διαφωνω. Δεν αλλαζει ΑΥΤΟ το παιδι με ΑΥΤΗ τη γυναικα. Αν ειχε ακολουθησει την επιλογη Α στην t=0 θα ακολουθουσε ενα διαφορετικο timeline (= ενα παραλληλο συμπαν) με πιθανοτατα διαφορετικες επιλογες στη ζωη του. Δυστυχως δεν νομιζω ποτε να αποκτησουμε τη δυνατοτητα να επισκεπτομαστε ως ανεξαρτητοι παρατηρητες παραλληλα συμπαντα για να εκτιμησουμε τις συνεπειες των αποφασεων μας.
Συνηθως οταν "μετανιωνουμε" για μια επιλογη επιθυμουμε να αλλαξουμε μονο την επιλογη μας διατηρωντας ολα τα υπολοιπα ως ειναι. Ε, αυτο δεν ειναι τοσο ευκολο να συμβει.

On topic : Μετανοιωσα που πριν καμποσα χρονια δεν εδωσα για τριτη φορα πανελληνιες.


+1...όπως επίσης το ότι στην πρώτη φορά δήλωσα ελάχιστες σχολές και δεν πέρασα πουθενά για λίγα μόρια και ότι την 2η φορά δήλωσα συγκεκριμένες σχολές και μόνο......και όλα αυτά για τι άλλο, για μια γυναίκα που επιπλέον χώρισα στο 1ο έτος. :lol:

Βέβαια με τα μυαλά που έχω τώρα ίσως θα έπρεπε να πάρω την επιλογή του εξωτερικού που μου έδωσαν τότε. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#219528
g8777 έγραψε:Αν ειχε ακολουθησει την επιλογη Α στην t=0 θα ακολουθουσε ενα διαφορετικο timeline (= ενα παραλληλο συμπαν) με πιθανοτατα διαφορετικες επιλογες στη ζωη του.

Εικόνα

PRECISELY!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#219546 Λυπάμαι που ενώ ήμουν καλός μαθητής(τοπ 3 σε σχολείο με 450 άτομα), γάμησα το σύμπαν στις πανελλήνιες για μια γκόμενα 20 χρόνια πριν... Ήταν υπερτούμπανο, αλλά κατέληξα σε ΤΕΙ. Δεν μπόρεσα ποτέ ξανά να μπω σε ροή σοβαρού διαβάσματος. Τουλάχιστον δεν στοίχισε στο εργασιακό..
Μετανιώνω που εφόσον τα μούτζωσα, δεν σπούδασα το οικογενειακό αντικείμενο, αλλά έγραψα στα @@ τη συμβουλή της οικογένειας. Ίσως να είχα γλιτώσει κάποιες "σφαλιάρες" που έφαγα.
Αυτά όμως ανούσια... Γιατί κυρίως μετανιώνω που λόγο απουσία διακριτικότητας και με το άλλοθι της ειλικρίνειας, έχω πληγώσει ανθρώπους οικείους. Μερικές φορές καλύτερα να λες ψέματα. Όχι για να γίνεις αρεστός ή συμπαθής. Όταν η αλήθεια δεν θα αλλάξει κάτι, κράτα την για εσένα. :(
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#219549 Ναι, η αληθεια δεν εξυπηρετει παντα, η σιωπη ειναι καποιες φορες προτιμοτερη...
(και το ψεμα αλλα σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#219556 Ωραίο θέμα Ξενοφών.

Προσωπικά δεν μετανιώνω για κάποια απόφαση της ζωής μου για τον απλούστατο λόγο ότι ήταν αποτέλεσμα μελέτης των στοιχείων και δεδομένων που είχα εκείνη την στιγμή και φυσικά των διαθέσιμων ρεαλιστικών επιλογών μου. Το αν το αποτέλεσμα αποδείχθηκε εκ των υστέρων μη ικανοποιητικό είναι άλλο θέμα, αλλά όπως είπε και ο Trident1971, hindsight is 100% και οι αποφάσεις ήταν σωστές με τα δεδομένα της στιγμής κατά την οποία πάρθηκαν. Το 2005 για παράδειγμα που αποστρατεύτηκα για να ιδιωτεύσω δεν μπορούσα να φανταστώ την κρίση που θα έρχονταν. Το μόνο που μετανιώνω είναι ότι πλήγωσα κάποιους ανθρώπους (κυρίως συντρόφους) χωρίς να το έχω σκοπό μεν, φερόμενος εγωιστικά δε.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 13 Φεβ 2016, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kobulis
#219557
Chuckie V2.0 έγραψε:Οπότε βλέπω και ξαναβλέπω εκείνο το επεισόδιο του Star Trek Voyager (Year of Hell), και εύχομαι για ένα δικό μου Krenim timeship, έτσι, για να εξερευνήσω και το παραπάνω εναλλακτικό timeline....


Δε φαντάζεσαι πόσο μέσα έπεσες!
Αυτό σκεφτόμουν χθες βράδυ συνοδεία Cardhu, εκείνο το διπλό επεισόδιο και αναρωτιόμουν για εναλλακτικά timelines....

Είναι βέβαια και το restore to previous settings that worked των windows, που μας κακομαθε και το ζητάμε.

Αλλά πραγματικά δεν έχει πλέον νόημα να μετανοιωσεις για πράγματα που δεν είσαι 100% σίγουρος πώς θα σου έβγαιναν.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σχεδιάσεις και να παλέψεις για το καλύτερο υπό τις δεδομένες συνθήκες.

Ίσως βέβαια να (θέλω να) το πιστεύω μετά από ένα ατέλειωτο μενού λάθος αποφάσεων σε μεγάλα θέματα, αλλά η παρούσα κατάσταση παραμένει και όσα έγιναν δεν αλλάζουν.

Απλά μέχρι 16 μήνες πριν θα μπορούσα να σας γράψω λίστα με επικές βλακείες που κατάφερα να κάνω. Πριν 16 μήνες όμως γεννήθηκε η κόρη μου που απλά δε θα μπορούσε να ήταν καλύτερη.

Μονο που την εχω αγκαλιά αισθάνομαι τόσο πλήρης που πραγματικά δε θα άλλαζα απολύτως τίποτα στο υπάρχον timeline.

Εκείνη την ημέρα μηδένισε το κοντέρ και πλέον πάμε για άλλα...

.
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#219565 Μέχρι σήμερα άφηνα λίγο πολύ τη ροή των πραγμάτων να με καθοδηγήσει, και ως τώρα πιστεύω ότι έχω αποφύγει αρνητικές εκβάσεις. Πχ όταν μου προτάθηκε (όπως σε όλους) να κάνω διδακτορικό, το έκανα, και χάρη σε αυτό δουλεύω σήμερα (εκτός ακαδημαϊκού χώρου βέβαια). Δεν το είχα σκοπό, αλλά δεν είχα και οποιονδήποτε άλλο σκοπό. :-P

Αντίστοιχα, τις λίγες φορές που ανησύχησα για το πού με οδηγεί η ροή των πραγμάτων, τα αρνητικά σενάρια που είχα στο μυαλό μου δεν ήταν τελικά βάσιμα. Το μόνο what if είναι ίσως το post doc στο εξωτερικό, αλλά δεν το κυνήγησα και ποτέ, άρα...

Μετανιώνω βέβαια για πολλά μικρά πράγματα, για κακούς χωρισμούς, ή περιττά νεύρα, αλλά προσπαθώ να επανορθώσω, ακόμη και μετά από χρόνια.

Τώρα όμως (για αυτό ξεκίνησα με το "μέχρι σήμερα"), ήρθε η ώρα (ή πλησίασε επικίνδυνα) να λάβω μία απόφαση αμιγώς εσωγενή: τεκνοποίηση ή όχι; Για πρώτη φορά νιώθω ότι πρέπει να επιλέξω ένα δρόμο χωρίς επιστροφή, αναλογιζόμενος πόσο δύσκολα θα είναι τα πράγματα αν το μετανιώσω! Δε με πήραν εντελώς τα χρόνια (mid thirties), αλλά...

Ουσιαστικά, προσπαθώ να αποφύγω το να μετανιώσω κάποτε για κάτι που δε διορθώνεται. Δύσκολο! :-)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#219573 Έχω μετανιώσει που φέρθηκα καλά σε άτομο που όχι μόνο δεν το άξιζε αλλά βγήκα και ζημιωμένος.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#221196
kovathe έγραψε:
Chuckie V2.0 έγραψε:Δεν ξέρω αν ακριβώς έχω μετανιώσει για κάποιες επιλογές στην ζωή μου, αλλά θα έλεγα περισσότερο ότι με τρώει η περιέργεια για το πως θα εξελισσόταν τα πράγματα (what if) αν είχα ακολουθήσει το "άλλο κλαδί του δέντρου".

Αυτό.


Και αυτό. Εννοείται.

Απλά στη δική μου περίπτωση ήταν καταφανής λάθος απόφαση :metalo: