Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#290610 Και πώς βρίσκεται κανείς εστω και δοκιμαστικά σε μια τετοια θέση ώστε να αποδείξει ότι το έχει?

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#290624 Internships και Traineeships είναι συνήθως το 1ο βήμα. Αλλιώς μέσα από εταιρίες και θέσεις με χαμηλότερα στάνταρντ.

Θα το ξαναπώ: η καριέρα σας βασίζεται σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό στις συγκυρίες και στο timing. Για τις αλλαγές (αρχή, προαγωγές, μεταπήδηση από εταιρία σε εταιρία κλπ.) φυσικά μιλάω, όχι για την ποιότητα και τις επιδόσεις σας.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#290629
mjacob έγραψε:ε, έτσι όπως σε είδαν, τους αδικείς; :hmmm: :innocent:


Κανονικά θα έπρεπε να σε προβληματίζει το ότι σήκωσαν το τηλέφωνο :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#290750
rx8_drifter έγραψε:Σε μενα ζητήθηκε αντιγραφο πτυχίου πάντως.


Για να επιβεβαιωσουν οτι πραγματι εχεις το πτυχιο. Τυπικη διαδικασια.

Για το θεμα της ΙΤ δουλειας χωρις πτυχιο γινεται αλλα παντα θα ειναι στο support or development . Ποτε δεν θα ανεβεις σε management level ουτε θα παρει πολλες προαγωγες. Βεβαια υπαρχουν πολλα χρηματα σε συμβολαια και οσο αντεχει καποιος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#300804 Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για Dubai World διαχείριση λιμανιών κλπ; Δεχόμεθα και pm :)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#306119 Εμεις εδω παντως συνεχιζουμε και προτιμουμε Ελληνες, απο την ανοιξη του '15 που ξεκινησα εγω εχουν προσληφθει 2 ακομα, trainees, το δευτερο παληκαρι πηρε το οκ σημερα και ξεκιναει τη Δευτερα :yahoo:

Πως ζηλευω αυτη την αισθηση, να περιμενεις προσφορα οντας 99% σιγουρος οτι θα ερθει, και τις μερες που περνανε απο την υπογραφη μεχρι το ξεκινημα. Μοναδικο συναισθημα
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#310035 Για να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο, στη δική μου εταιρία από τη στιγμή που πήγα εγώ ως 1ος Έλλην στο προσωπικό παγκοσμίως, έχουν προστεθεί ακόμα 5 και τώρα μπήκε και μια intern στο κόλπο. Από ό,τι φαίνεται, αφήνουμε καλές εντυπώσεις (ειδικά σε σχέση με μερικές άλλες εθνικότητες, stereotype alert :ninja: ).

Και μια που από ό,τι φαίνεται, έχω χρεωθεί πλήρως το Technical Support τμήμα μας, θα κάνω ξανά :oops: έκκληση να εκμεταλλευτούμε τον Νόμο Μπόσμαν και να φέρουμε και Έλληνες άσους στο troubleshooting σε Routing & Switching που να θέλουν να ασχοληθούν βαθύτερα με network security & virtualization. Για το ζήτημα του endpoint δεν αναφέρομαι καν, η αναζήτηση εκεί πονάει.

Οι προοπτικές είναι μεγάλες, οι αποδοχές (μισθός, μπόνους, μετοχές) αρκετά καλές, η ενασχόληση θα γίνει με μια από τις πιο δυνατές τεχνολογίες αυτή τη στιγμή και υπάρχουν και πιστοποιήσεις που μπορούμε να παρέχουμε μέσα στη δουλειά.

Ειλικρινά, είναι μια χρυσή ευκαιρία για κάποιον που θέλει να εξελιχθεί και να βγάλει και μερικά ευρώ αρκετά εύκολα στην άκρη μέχρι το επόμενο βήμα. Μπορώ να εξηγήσω αρκετά παραπάνω και με απόλυτη διαφάνεια σε όποιον ενδιαφέρεται.

Η θέση είναι στο λινκ:
http://bit.ly/TSEAmsterdam

Διαδώστε και χρωστάω ένα τραπέζι σε όποιον μου βρει κάποιον που θα την πάρει τη ρημάδα τη θέση (ψάχνουμε καμιά 10αρια τέτοιους). :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#310037 Αν με εκπαιδεύσετε, έρχομαι εγώ. Έτσι και θα έχω τη δουλειά, και το τραπέζι.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#310048 Κι εγω ψηνομαι, και με καλη εμπειρια, εχω κανει πολλα restart στα router μου.

Το στερεότυπο ισχύει και εδώ πάντως, μου εχουν πει ξεκαθαρα για συγκεκριμενες θεσεις, 'εχεις κανα φιλο Ελληνα? Φερτον να τον παρουμε επιτοπου'. Ε και λογικο ειναι, 8-9 εδω περα και ειμαστε ολοι τουλαχιστον σοβαροι και κανουμε τα βασικα. Απο τις υπολοιπες εθνικοτητες με μεγαλο δειγμα, 2 στους 3 πετανε αετο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#310049 Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; :hmmm: Είναι γιατί οι καλοί των άλλων εθνικοτήτων μένουν στον τόπο τους και δεν ξενιτεύονται;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#310056 Θα σε γελασω. Ισως να μπορουσε να το απαντησει ο hrας-αιδεσιμοτατος.

Το δειγμα μου ειναι κυριως PIGS-ανατολικοευρωπαιοι/ρωσοι-κινεζοι-και λιγο νοτιοαμερικανοι. Οι υπολοιπες χωρες εκπροσωπουνται απο 1-2 ατομα, οποτε δε βγαινει συμπερασμα.