Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#367854
Στις 7 Μαρτίου θα ανακοινωθεί η απόφαση του δικαστηρίου με το τι μέλλει γενέσθαι με τα 103 εκατ. ευρώ που έχουν δεσμευθεί για την υπόθεση της Energa -Hellas Power.

Στο δικαστήριο τέθηκαν πλείστα όσα νομικά ζητήματα, με κυριότερο το που θα αποδοθούν τα δεσμευμένα ποσά. Στο δημόσιο και τους δήμους ή στον ΛΑΓΗΕ ΑΔΜΗΕ;

Η υπεράσπιση του Αχ. Φλώρου επιχειρηματολόγησε λέγοντας ότι τα 83 από τα 103 εκατ. πρέπει να αποδοθούν άμεσα στο Δημόσιο και τους Δήμους, καθώς τα ποσά που τους οφείλονται (από το ΕΤΗΔΕ και δημοτικά τέλη,) είναι δημόσια έσοδα και συνεπώς ακατάσχετα.

Οι συνήγοροι του ΛΑΓΗΕ υποστήριξαν ότι δεν μπορεί να αποκλειστεί από την απόδοση των χρημάτων κανένα από τα παθόντα νομικά πρόσωπα και συνεπώς πρέπει να δοθούν χρήματα αναλογικά και σε ΛΑΓΗΕ και σε ΑΔΜΗΕ.

Τέλος οι συνήγοροι των κατηγορουμένων υπέβαλλαν σειρά αιτημάτων για άρσεις δεσμεύσεων τραπεζικών λογαριασμών, οι οποίοι είναι παγώμενοι από την έναρξη της έρευνας.


http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=863535
Άβαταρ μέλους
By dstou
#377008
ρίχνουν μισό δισ. σήμερα σε νέα αιολικά πάρκα


Ναι ρε, πράσινη ανάπτυξη.

Εικόνα


Ο μόνος λόγος που ρίχνουν αυτοί το μισό δισ. είναι γιατί περιμένουν να το πάρουν από την δική μας τσέπη με τρελοχρεώσεις τύπου 'τέλος ΕΤΜΕΑΡ" στο λογαριαμό της κάθε ΔΕΗ - και δεν έχουμε επιλογή να μην τους το πληρώσουμε ...
:iconcool:



http://www.capital.gr/forum/thread/5968414?messageId=5968414
Άβαταρ μέλους
By mirage
#377117 Εγώ οτσο μου δεν εχω αναγκη ειμαι ραδιενεργός. Πανε πιες κανα τσίπουρο τωρα Σαββατο ειναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#377124
dstou έγραψε:
ρίχνουν μισό δισ. σήμερα σε νέα αιολικά πάρκα


Ο μόνος λόγος που ρίχνουν αυτοί το μισό δισ. είναι γιατί περιμένουν να το πάρουν από την δική μας τσέπη με τρελοχρεώσεις τύπου 'τέλος ΕΤΜΕΑΡ" στο λογαριαμό της κάθε ΔΕΗ - και δεν έχουμε επιλογή να μην τους το πληρώσουμε ...
:iconcool:



http://www.capital.gr/forum/thread/5968414?messageId=5968414


Πες του butthurt ότι το levelised κόστος του onshore wind είναι πλέον σχεδόν συγκρίσιμο με νέες μονάδες CCGT. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#377167
mirage έγραψε:Εγώ οτσο μου δεν εχω αναγκη ειμαι ραδιενεργός. Πανε πιες κανα τσίπουρο τωρα Σαββατο ειναι.

< >

Δεν είσαι αρκετά :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#377185 Ναι οντως. Στο αμεσσο μελλον αλλα και μεσομακροπροθεσμα δεν προκειταί να ξαναβαλω anti-C. Δοση μονο απο την φυση, γιατρους και μπανανες.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#377498 Για μια μικρή πολυκατοικία , 4 διαμερίσματα όλα και όλα, ενα ανα όροφο, οι δυο όροφοι δε λειτουργούν , χωρίς γκαραζόπορτες να δουλεύουν , μόνο φωτισμός σκάλας και ασανσέρ πρώτος δεύτερος όροφος, ποια ειναι νορμαλ καταλανωση κοινόχρηστου ρεύματος ανα λογαριασμό;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#377562
Zorz έγραψε:
dstou έγραψε:
ρίχνουν μισό δισ. σήμερα σε νέα αιολικά πάρκα


Ο μόνος λόγος που ρίχνουν αυτοί το μισό δισ. είναι γιατί περιμένουν να το πάρουν από την δική μας τσέπη με τρελοχρεώσεις τύπου 'τέλος ΕΤΜΕΑΡ" στο λογαριαμό της κάθε ΔΕΗ - και δεν έχουμε επιλογή να μην τους το πληρώσουμε ...
:iconcool:



http://www.capital.gr/forum/thread/5968414?messageId=5968414


Πες του butthurt ότι το levelised κόστος του onshore wind είναι πλέον σχεδόν συγκρίσιμο με νέες μονάδες CCGT. :iconcool:

:inlove:
Αν έχεις sources ρίξε καμία. Τελευταία επίσημη θυμάμαι είχε βγάλει η IEA το 2015.

Στο levelised cost βέβαια πέρα από το ότι εξαρτάται τι βάζει κανείς μέσα (emissions allowances ) κτλ. υπάρχει και η προσέγγιση που λέει ΟΚ τόσο βγαίνει από το "εργοστάσιο", αλλά το ένα είναι stochastic(Μαρί-Μίνωας Κυριακού) και το άλλο δεδομένο(Ανδρέας-Μιμή). Και συνήθως δεν βάζουν το κόστος μονάδων επιφυλακής, κατά τον υπολογισμό στα ΑΠΕ.
Νταξ, ολόκληρη συζήτηση...
Ο Economist είναι προ βδομάδων(25,02,2017) τεύχος με κύριο θέμα τις ΑΠΕ και το τι μέλλει γενέσθαι στην αγορά και το σύστημα ενέργειας.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#377564 Απ'όσα περιγράφεις, ο μεγαλύτερος καταναλωτής είναι το ασανσέρ, οπότε εξαρτάται από το πόσο το χρησιμοποιούνε οι ένοικοι. Εργένηδες, οικογένειες, πόσα μέλη, πόσοι δουλεύουν κλπ.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#377594 @KiloMeater
Περί τις 150 ΚWh ανά μήνα.
Kι αν υπάρχει θέρμανση-λεβητοστάσιο κοινόχρηστο, φτάνουμε στις 200-220ΚWh max μηνιαίως (σύνολο) , οπότε και ο λογαριασμός της ΔΕΗ με λοιπούς φόρους -χρεώσεις , πρέπει να κυμαίνεται στα 200-250€ (max) συνολικά ανά τετράμηνο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#377724 Το μεγάλο πρόβλημα στους κοινοχρηστους ρεύματος είναι τα δημοτικά τέλη αν έχουν δηλωθεί όλα τα τετραγωνικά από τον κατασκευαστή (σπάνιο, αλλά συμβαίνει...)