Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#945
vasilis έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα ακουρευτα δέντρα? Έχω μπροστά στο μαγαζί 3, εχουν μεγαλώσει υπερβολικά, αγγίζουν τα καλώδια της ΔΕΗ, τα μισά είναι στο δρόμο και κρύβουν σχεδόν εντελώς το καταστημα...

telefono στον δήμο


Υπάρχει συγκεκριμένη υπηρεσία? Έχουμε κανα τηλέφωνο? Γενικά, ανταποκρίνονται?
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#951 Δοκίμασε σ' αυτό. Του Δήμου Θεσ/νίκης είναι.
Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος, Παπαρρηγοπούλου 7, τηλέφωνο 2310 523339, 2310 511742, fax 2310 523339
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#955
cosneo έγραψε:Δοκίμασε σ' αυτό. Του Δήμου Θεσ/νίκης είναι.
Διεύθυνση Διαχείρισης Αστικού Περιβάλλοντος, Παπαρρηγοπούλου 7, τηλέφωνο 2310 523339, 2310 511742, fax 2310 523339



Τhanx! :s_smile
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#1293
famas έγραψε:Απο τα θετικα της αστυνομευσης λογω ΔΕΘ ειναι το κυνηγητο σε καθε γυφτο, επαιτη, παραεμπορα που λυμαινει τη πολη μας.


(υποθετοντας πως εννοεις λυμαινεται)
ποιες ακριβως καταστροφες/φθορες/εκμεταλλευση προκαλουν οι ζητιανοι στην πολη μας ρε φαμας; :)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#1316 Φοβάμαι ότι δε ζεις εδώ. Εχουν εξαφανιστεί τα καλαθάκια σκουπιδιών, οι βάσεις και τα καρτοτηλέφωνα, μέχρι και τα κίτρινα Π για να μην ανεβαίνουν τα αμάξια στα πεζοδρόμια έχω δει να κόβουν με σιδεροπρίονο για να αναφέρω τα πιο τρανταχτά.
Άβαταρ μέλους
By famas
#1318 Επαίτες, κυρίως εισαγόμενοι με αληθινά ή ψεύτικα ελαττώματα που ασκούν την επαιτεία κατ' επάγγελμα. Για παράδειγμα να σου πω ότι ο γνωστός επαίτης που είχε στέκι έξω από το πρώην φωκά, νυν άτικα, με κύριο χαρακτηριστικό τα παραμορφωμένα πόδια, ερχόταν κάθε βράδυ στο παγωτατζίδικο που δούλευα για να αλλάξει τα κέρματα με χοντρά. Ε, λοιπόν τα ποσά που έφερνε ξεπερνούσαν το σύνηθες του μεροκάματου κι όταν τον είπαμε γιατί αφού βγάζει τόσα δεν πάει να κάνει καμιά εγχείρηση να γίνει καλά, μας απάντησε ότι δεν θέλει να χάσει μια τόσο επικερδή ασχολία.
ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 407.- ΕΠΑΙΤΕΙΑ. Όποιος επαιτεί από φυγοπονία ή φιλοχρηματία ή κατά συνήθεια τιμωρείται με κράτηση έως έξι (6) μήνες ή με πρόστιμο έως τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ. H χρηματική ποινή μπορεί να επιβληθεί και μαζί με την ποινή της κράτησης. Σχόλια: - Το άρθρο 407 τίθεται όπως αντικαταστάθηκε από την παρ. 3στ΄ του άρθρ. 24, του Ν. 4055/ 6-3-12 – ΦΕΚ 51ΑΑ/12-3-12.
http://www.tetravivlos.gr/index.php?opt ... &Itemid=21
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#1323 κορτο, αυτα που γραφεις τα κανουν οι ζητιανοι;!

φαμα, δηλαδη αυτος ο ζητιανος που επελεξε (ασπουμε πως δεν επιθυμει να παει σε γιατρους) να ζει σακαταμενος και να πορευεται απ'τα ρεστα λυμαινεται την πολη σου; οτι δηλαδη εκμεταλλευεται τους συμπολιτες σου και τον θεωρεις επιβλαβη;
δεν λεω πως δεν υπαρχει επιτηδευμενη συμπεριφορα αλλα την εικονα να περναν οι μπατσοι και να διωχνουν αυτους τους ανθρωπους, δεν καταλαβαινω ποια προβληματα του συμπολιτη σου λυνει και τον ευχαριστει
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#1331 Συγκοινωνούντα δοχεία είναι όλοι αυτοί. Σήμερα κλέβουν δημόσια μέταλα, αύριο ζητιανεύουν, μεθαύριο ανάποδα κοκ. Κυκλώματα είναι δουλεμπορίας και απορώ με βάση ποια ανθρωπιστική λογική τα υπερασπιζόμαστε;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#1602 Κάπου εδώ μάλλον κολλάνε και οι παρακάτω ιστορίες...

1) Ζητιάνα με πιάτσα στο κέντρο που έμενε άνω πόλη και καθημερινά κατέβαινε το πρωί στη και γυρνούσε το βράδυ από τη "δουλειά" με ταξάκι... αυτό το άκουσα...

2) Παιδάκι (μελαμψό) μπαίνει με πατερίτσες και εμφανέστατη δυσκολία στο περπάτημα σε μαγαζί στην Καλαμαριά που ήμουν και ζητιανεύει με ύφος πολύ σπαραχτικό... Δεν θυμάμαι αν του δώσανε/με κάτι. Μετά από λίγη ώρα, εγώ έχω κάνει μία βολτίτσα στην περιοχή και ξαναβρίσκομαι έξω από το ίδιο μαγαζί, οπότε σκάει το ίδιο παιδάκι με τις πατερίτσες κάτω από τον ώμο και τρέχοντας... με το πόδι του να έχει θεραπευτεί θαυματουργικά... Ίσως να έτρεχε από τη χαρά του που πλέον δεν κούτσαινε... :shifty: Αυτό το είδα με τα μάτια μου...

3) Ζητιάνες (η μία γριά και "μόνιμη" στο σημείο και η άλλη νέα με μωρό στην αγκαλιά :s_mad ) να μαλώνουν για το ποια θα κάτσει στο στέκι, με τη γριά να καταφέρνει να διώξει τη νεότερη που της έκλεβε πελατεία... Μπροστά στα μάτια μου και αυτό...

4) Σε συνέντευξή του ο τότε υπεύθυνος αντιδήμαρχος Θεσσαλονίκης (έχει 7-8 χρόνια που την άκουσα στο ράδιο) εξηγεί ότι ο δήμος είχε ένα κτίριο για τη φιλοξενία αναξιοπαθούντων. Δεν υπήρχε καμία υποχρέωση για να μείνεις εκεί, απλά πήγαινες και σε φιλοξενούσαν, έστω για ένα διάστημα. Ε, δεν πατούσε ψυχή. Μάλλον δεν το ξέρουν, σκέφτηκαν... Πιάσανε κόσμο που ζητιάνευε από 'δω και από 'κει και τους είπανε ότι μπορούν να έρθουν να κοιμηθούν σε ένα ζεστό κρεβάτι και να φάνε ένα πιάτο φαΐ, χωρίς κάποια υποχρέωση... Δεν ήρθε κανείς. Ο ίδιος το απέδωσε στο ότι οι ζητιάνοι που βλέπουμε στο δρόμο είναι ουσιαστικά "εργαζόμενοι" σε μεγάλες μπίζνες που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη πολλών ανθρώπων...

Και δυστυχώς, δεν νομίζω να έχει άδικο...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#1614 Νύμφη του Θερμαϊκού και όχι Νύφη του Θερμαϊκού... :s_dunno
Αν θελαμε να το πουμε κάπως στη δημοτική, θα ήταν μάλλον η «Νεράιδα του Θερμαϊκού».
Άβαταρ μέλους
By Chris
#1616 ωωωω ντροπή

συγνώμη, από μνήμης το έβαλα και είχα αρκετά χρόνια να ακούσω την έκφραση
Άβαταρ μέλους
By ambient
#1658 γμτ... από το τοπικό απουσιάζει το επικό ξέσπασμα του kyr80 για τους τουρίστες του δεκαπενταύγουστου στη Χαλκιδική :s_biggrin