Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#200150 Ανοίγω αυτό το θέμα να σχολιάζουμε στο τέλος κάθε έτους πως τα πήγαμε, lessons learned, ιδέες για στόχους της επόμενης χρονιάς.

Καταρχάς να προτείνω σε όσους δεν το κάνουν, να το προσπαθήσουν: σκεφτόμαστε μερικά πράγματα που θα θέλαμε να πετύχουμε μέσα στη χρόνια και τα γράφουνε κάπου. Στο τέλος της χρονιάς τα κοιτάμε και βγάζουνε μερικά συμπεράσματα , τί πετύχαμε, τί Όχι. Σε αυτά που δεν γίνανε, τι συνέβη, άλλαξαν οι προτεραιότητες; Μήπως τελικά δεν μας είναι τόσο σημαντικά όσο νομίζουμε κάποια πράγματα; μήπως μπορούμε να μάθουμε κάτι για την επόμενη χρονιά;

Ο δικός μου απολογισμός είναι κάπου στην μέση, μάλλον με θετικό πρόσημο. Πέτυχα τα περισσότερα στο επαγγελματικό επίπεδο και έθεσα βάσεις για καλύτερο 2016.
Σε προσωπικό επίπεδο πέτυχα μερικά (έλεγχο βάρους, ένα μικρό road trip κ.α.), σε άλλα δεν πήγα τόσο καλά (βελτίωση των γερμανικων μου πχ, κάτι μικροθέματα υγείας που έλεγα θα ασχοληθώ να φτιάξω), μερικά θα τα αντικαταστήσω για το '16, τελικά δεν είναι τόσο σημαντικά όσο πίστευα καποτε. Του χρόνου βλέπω πιο πολύ οικογενειακούς στόχους με τα παιδιά, να τα βοηθήσω να βρούνε καμία επιπλέον εξωσχολικη δραστηριότητα κτλ. Έχω και μερικούς δύσκολους, που αφορούν αποφάσεις για μετάβαση από short σε long term πλάνα για εδώ που ζούμε πλέον που τους αποφεύγω, αλλά τα καταγράφω για να με"πιέζουν" για λύση.

Overall θα έλεγα το 2015, κλεινοντας τα 40μου, ήταν καλύτερο από το 2014, πιο ουσιαστικό και δημιουργικό.
Καλά να είμαστε να έχουμε ένα καλύτερο 2016.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#200221 Μια ανεξάρτητη αρχή παλιότερα οργάνωνε ένα ΠΣΚ το χρόνο μια μικρή εκδρομή για να κάνουν ακριβώς αυτό. Να δούνε τι κάνανε, τι στόχους πιάσανε, τι πρέπει να βελτώσουν κλπ. Μια ωραία λέξη που χρησιμοποιούσαν είναι ο αναστοχασμός. Περιλαμβάνει την ανασκόπηση αλλά είναι πιο ευρεία, περιέχει την κριτική και τους νέους στόχους.

Για μας (γιατί απαξ κι έχεις οικογένεια πάμε όλοι μαζί) το 2015 χρεώνεται σαν καλή χρονιά για όλους. Το σπουδαιότερο, από υγεία γενικά καλά.
Αναβαθμίστηκα στην εργασία μου, έχω βελτιώσει φυσική κατάσταση
Η σύζυξ βρήκε part time δουλειά στον τομέα της και είναι ευχαριστημένη (συν επιπλέον έσοδο στον οικογενειακό κορβανά). Επέκταση κοινωνικότητας.
Η κόρη ξεκίνησε κανονικό σχολείο και είχε την τύχη να την δεχτούνε σε καλό δημόσιο οπότε γλυτώνουμε τα δίδακτρα του ιδιωτικού (χάσαμε του πρώτου τριμήνου που είχαμε ήδη δώσει). Πάει καλά και κοινωνικά και εκπαιδευτικά, δασκάλα και κόρη ευχαριστημένες.
Στα μείον υστερήσαμε σε διακοπές.

Στόχοι για το 2016, να παραμείνουμε καλά στην υγεία μας. Να κάνουμε ωραίες διακοπές (αυτό μας λείπει πολύ, θέλουμε ήλιο και θάλασσα).
Μπαμπάς: το μόνιμο θέμα συγκράτησης βάρους (είμαι σχετικά καλά αλλά πρέπει να κοιτάμε εμπρός), επιστημονική κατάρτιση που έχει μείνει λίγο πίσω, πρέπει να τους κυνηγήσω για να μου δώσουν αναδρομικά αυτά που δεν μου έχουν δώσει ακόμα
Μαμά: καλά τα yoga και πιλάτες και έχουν κάνει διαφορά αλλά πρέπει να ξεκινήσει αεροβική άσκηση. Στήσιμο επαγγελματικών συνεργασιών για το μέλλον.
Κόρη: μπορεί να βελτιώσει συγκέντρωσή της και πρέπει να καταργήσει το πιπιλάκι (την άνοιξη θα επισκεφτεί ορθοδοντικό που μου είπε θα της "μιλήσει" σχετικά)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#200252 Εύχομαι να μην φτάσετε ως τα 60 για να συνειδητοποιήσετε οτι κάνατε τη ζωή σας στατιστική ανάλυση.
Χρόνια πολλά!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#200255 Ανασκόπηση χρονιάς από τις 23:00 ως τις 23:59 συνοδεία καλού σινγκλμαλτικου. Όλα τα άλλα (διαγράμματα Venn, fishbones και λοιπά) μου φαίνονται όχι απλά ξένα αλλά και εντελώς περιττά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#200256 Και τι διαφορά έχει το πού ζουν; Όλα τα παραπάνω μου θυμίζουν το project schedule του έργου που δουλεύω κάθε φορά. Ξεκινάς με τις ευγενέστερες των προθέσεων, και όσο προχωράει το πράγμα, το πραγματικό (actual) διαφέρει όλο και περισσότερο από το αρχικό (baseline)...
Αλλά στο τέλος νιώθεις ωραία που έκανες την δουλειά... :lol:
Προγραμματισμό ή ευχές μπορείς να κάνεις σε κάθε σημείο του πλανήτη. Το αν θα σου βγει, παραμένει περισσότερο αποτέλεσμα εξωγενών παραγόντων και όχι της δικής σου προσπάθειας (δεν μιλάμε για εντελώς προσωπικά ζητήματα "να χάσω 3 κιλα").
Για να είμαι εντός τόπικ όμως, θα δώσω και τα δικά μου (και ΔΕΝ ζω στο εξωτερικό).
-Νέα, όμορφη, με ωραίο κώλο, και ακόρεστη όρεξη για σεξ.
-Ένα σωστό βιογραφικό. Κοντεύω να κλείσω 10 χρόνια τώρα που δεν έστειλα ένα.
-Να φτιάξω επιτέλους σωστά το Linkedin.
-Να προσπαθήσω να βρω δουλειά με ακόμη περισσότερα χρήματα μένοντας Ελλάδα ή πηγαίνοντας Καραϊβική, σίγουρα όχι κάπου χωρίς ήλιο και θάλασσα.

Απ' ολα τα παραπάνω ο μόνος στόχος που είναι απαραίτητος, είναι ο πρώτος (και πρέπει να γίνει και άμεσα...). Τα υπόλοιπα είναι δευτεροτριτεύοντα. Είμαι μια χαρά όπως είμαι. Και θα είμαι το ίδιο μια χαρά και του χρόνου τέτοιο καιρό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#200265 Φετος ηταν μια περιεργη χρονια για εμας..
2 εγκυμοσυνες που σταματησαν :( ..
Στην δουλεια , στοχος μου ειναι να γυρναω σπιτι καθε φορα ναι μεν σωος κ αβλαβης κ εγω κ οι συναδελφοι μου , εχοντας συνναμα κανει κ σωστα την δουλεια μου.Στην δουλεια μου δεν βαζω ποσοτικους στοχους. Μονο αυτο , να γυρναω πισω στο παιδι μου...
Τον τελευταιο καιρο με εχει πιασει μια φοβια , γιατι ακουω ολο αρρωστιες στον κυκλο μου , νεους ανθρωπους που φευγουν απο την παλιοαρρωστια κ καθε φορα που αισθανομαι εναν πονο η μια ενοχληση ο νους μου παει σε αυτους.. :(
Στοχοι κ ευχες για το 2006 , θα διαλεγα τον ερχομο ενος 2ου μωρου καθως επισης το να ειμαστε καλα κ υγιης να πηγαινουμε ταξιδακια (με γεμιζει πολυ σαν ανθρωπο το να ταξιδευω..) :)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#200288
sknipper έγραψε:.....


Ωραίο το πλάνο σας, ελπίζω του χρόνου τέτοιες μέρες να κοιτάς πίσω και όλα να έχουν πάει κατ'ευχήν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#200290
JimClark έγραψε:Εύχομαι να μην φτάσετε ως τα 60 για να συνειδητοποιήσετε οτι κάνατε τη ζωή σας στατιστική ανάλυση.
Χρόνια πολλά!

Και εγώ το ίδιο, αλλά ούτε και το άλλο άκρο είναι καλύτερο, πάμε και ότι βρέξει ας κατεβάσει.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#200294 Να βρω καλύτερη δουλειά!
Ή να πάω για μεταπτυχιακό.
Ένα από αυτά μου αρκεί!
Άβαταρ μέλους
By nEK
#200296 Στοχος για το 2016 να συνεχισουμε να εχουμε υγεια. Χωρις πολλα προβληματα και να παραμεινουμε στη χωρα αυτη, ειρηνικη, που μας χτυπαει αλυπητα μπας και αλλαξει κατι και δουμε ασπρη μερα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#200305
nEK έγραψε:Στοχος για το 2016 να συνεχισουμε να εχουμε υγεια. Χωρις πολλα προβληματα και να παραμεινουμε στη χωρα αυτη, ειρηνικη, που μας χτυπαει αλυπητα μπας και αλλαξει κατι και δουμε ασπρη μερα.

Το να εχουμε υγεια το 2016 ειναι στοχος; :tomato:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#200331 Χμ... Στο περίπου. Αν κάνεις κάτι για αυτό, πχ συστηματική άσκηση, αλλαγή σε διατροφικές συνήθειες, μπορεί να είναι στόχος.

Πράγματα που δεν εξαρτώνται από εμάς (απο το παγκόσμια ειρήνη μέχρι το να μου κάτσει το λαχείο) είναι ευχές αλλά όχι στόχοι. Αντίστοιχα και μερικά που είδα πιο πάνω, πχ να βρω καλύτερη δουλειά: αν έχεις ένα σχέδιο πως να συμβεί αυτό, είναι valid στόχος, αν απλά η προσδοκία είναι να έρθει με την υπομονή κάνοντας τίποτα για αυτό, μαλλον όχι.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#200339 οι στόχοι μου για το 2016 είναι να εκπληρώσω τους στόχους μου

οι στόχοι όμως είναι κάτι μεταβαλλόμενο στο οποίο πρέπει να προσαρμόζεσαι οπότε δε το περιορίζω σε συγκεκριμένο άμεσο χρονικό διάστημα

οι μακροπρόθεσμοι στόχοι είναι το ζητούμενο, οι οποίοι σαν "παζλ" ενώνονται από τους μικρούς και τελικά οδηγείσαι κάπου που ίσως δεν περίμενες κιόλας

αυτό που θέλω πάντως για το 2016 πέρα από υγεία (το προφανές για να κάνουμε τα υπόλοιπα) είναι να νιώθω περήφανος και καλά με όσα κάνω και κυρίως με αυτά που επιλέγω να κάνω στη ζωή μου, γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να φύγουμε, το θέμα είναι ανά πάσα στιγμή να έχουμε κάτι να να αφήσουμε πίσω μας ώστε να μας θυμούνται με ωραίο τρόπο αυτοί που μένουν πίσω