Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#381640 Μολις γυρισα από 12 χλμ τρέξιμο σε χόρτο με τα νέα παπά. Salomon s lab speedcross. Ως τώρα ετρεχα με τα παλιά asics. Διαφορετική εντελώς αίσθηση. Σόλα που δεν κρατάει λάσπες χόρτα, παρά σε ελάχιστο βαθμό, πιο ελαφρύ "σασί" αρκετά πιο δεμένος σκελετός. Σίγουρα λιγότερο άνετα, που μεταφράζεται σε πληροφόρηση του τι ακριβώς πατάς.

Το γράπωμα στο έδαφος είναι από άλλο πλανήτη, εξ άλλου προορίζονται για τρέξιμο σε βουνό.

Αρκετά ευχαριστημένος. Να δούμε κ σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#382397 έχω ένα θέμα και δεν είμαι βέβαιος αν απλά μου λείπει ύπνος

η περασμένη βδομάδα με πήγε πολύ άσχημα από θέμα δουλειάς είχα και αγχος κοιμόμουν λίγο, μετά τη παρασκευή ξενύχτησα (ιερή παρασκευή το ονομάζουμε) κοιμάμαι 3 ξυπνάω 8, πάω προπονούμαι φουλ σαπίλα (δεν είχαμε κάνει και 25η μαρτίου οπότε ήμουν δυο βδομάδες off, γενικά διαπίστωσα και σε άλλους τη σαπίλα)

φεύγω γυρνάω σπίτι τρώω κάτι, συνεχίζω κοινωνικές υποχρεώσεις (ιερός καφές σαββάτου)

γυρνάω σπίτι τρώω πάλι πολύ αυτή τη φορά και ξεραίνομαι

ξυπνάω φοβερά δύσκολα και ρημάδι, δε κουνιόμουν, την έβγαλα σπίτι πολύ ήρεμα

τρώω αρκετά κοιμάμαι

ξυπνάω κυριακή, παραμένω ρημάδι

δεν κάνω πολλά πράγματα, τρώω κοιμάμαι απόγευμα (έπεφταν ροχαλητά στον απογευματινό ύπνο από ότι έμαθα..)
ξυπνάω ρημάδι

χθες δευτέρα ρημάδι όσο δε πάει (με ψιλοκαλό ύπνο_)

σήμερα νιώθω ότι κάπως έχω συνέλθει, αλλά και πάλι θα κοιμόμουν άμα με άφηναν σε ησυχία

σίγουρα έχω τα εξής προβλήματα:
1) μάλλον μεγαλώνω :lol:
2) όπως έχουν οι συνθήκες για αυτό το διάστημα δεν μπορώ να προπονούμαι αρκετά ώστε το σώμα μου να είναι μόνιμα συνηθισμένο στη καταπόνηση

από την άλλη όμως μου έκανε εντύπωση το πόσο ρημάδι ήμουν μετά από τη προηγούμενη εβδομάδα και αναρωτιέμαι τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να μη το ξαναπάθω, γιατί θα έρθουν και άλλες ζόρικες εβδομάδες

η διατροφή μου γενικά είναι ολοκληρωμένη και πολυποίκιλη και δε λέω όχι όταν πεινάω σε ποσότητα (αν και τη περασμένη βδομάδα και αυτή λίγο ήταν σκατά αφού γυρνούσα αργά νηστικός σπίτι και το είχα ρίξει και λίγο στην οικονομία)

ύπνο όσο μπορώ κάνω, βάζω και απογεύματα στο παιχνίδι να πιάνω το 8ωρο.. βέβαια αν είχα την ευχέρεια θα κοιμόμουν πολύ περισσότερο ειδικά πρωινές ώρες

τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ώστε να έχω ενέργεια.. έχω σκεφτεί να προσθέσω κι άλλη γυμναστική :hmmm: αλλά δε νομίζω ότι βοηθάει, άλλους δε βλέπω να τους βοηθάει το ίδιο σκατά(αναλογικά ο καθένας με τις δυνάμεις του) είναι αν απέχουν πολύ από τη καταπόνηση του ξύλου και ας κάνουν κολυμβητήρια/γυμναστήρια/σκαρφαλώματα τις άλλες μέρες

μήπως μου λείπει καμιά βιταμίνη που δεν έχω σκεφτεί; :hmmm: τι μπορεί να σου λείπει και να είσαι ρημάδι;

έχω σκεφτεί να ανεβάσω ανεξέλεγχτα το φαγητό για να έχω άπειρη ενέργεια καλού κακού, αλλά μου ακούγεται λίγο βλακεία από τη στιγμή ειδικά που είμαι 100 κιλά βούβαλος (αν και το σάββατο που έχουμε γιορτές και θα είμαι μετά από προπόνηση θα φάω μέχρι θανάτου)

όταν έκανα προπόνηση 3 φορές τη βδομάδα πάντως ήμουν πολύ καλύτερα, μπορεί να αργούσαν να γίνουν καλά οι τραυματισμοί μου (πχ τον αγκώνα μου τον είχα ταλαιπωρημένο ένα 6μηνο και έγινε καλά όταν κάθισα με σπασμένο πόδι που δεν έκανα τίποτα), αλλά συνολικά ήμουν πιο συνηθισμένος στη ταλαιπωρία και δε με πείραζε καθόλου η κούραση
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#382436 Εγω θα πρότεινα να κοιμάσαι νωρίς όσο γίνεται (πριν τις 11- 12) και να χάσεις κιλά.
Και όσο γίνεται καλύτερη διατροφή, πολύ λαχανικό, φρούτα, καλό κρεατικό, ψάρι κλπ χωρίς πολύ τζανκ φουντ.
Αν δεν κοιμάσαι καλά το βράδυ και δεν τρως ποιοτικά δεν προλαβαίνει το σωμα να ανακάμψει.
Το άγχος παιζει πολύ μεγαλο ρολο επίσης, είναι μεγαλος παράγοντας επιβάρυνσης.

Αρχικα αυτό και μετα ψαχνεις μήπως σου λείπει κάνα μαγνήσιο ή ψευδάργυρος ξερωγω για να πάρεις συμπλήρωμα.

Α, και φυσικά όταν κανεις προπόνηση χωρίς στάνταρ πρόγραμμα (δλδ μια βδομάδα πολύ, μια λίγο, 2 καθόλου πχ) το σωμα δεν προσαρμόζεται σωστα και όταν τελικά κανεις σε διαλύει.
Θέλει τακτικά και να προσαρμόζεται σταδιακά στο στρες της προπόνησης, δε μπορείς να μπεις ξαφνικα σε φουλ πρόγραμμα.
Το βλέπω και σε μένα, αν για μια βδομάδα χάσω προπονήσεις, θέλω τουλάχιστον αλλες 3-4 να επανελθω στο προηγούμενο επίπεδο, και εγω είμαι και σε αρκετά καλη φυσική κατασταση ηδη, με χαμηλό βαρος σχετικά, προπονημενος κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από kovathe και 04 Απρ 2017, 19:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#382447 Η διατροφή μου δεν είναι τόσο κακή, δεν τρώω τόσο junk, παρά ελάχιστα, απλά αν φάω οτιδήποτε θα φάω πολύ

Τώρα με το θέμα των προπονήσεων έχω πέσει σε κακή περίοδο όχι από δικό μου φταίξιμο απλά έτσι έχει το θέμα, αλλά σε λιγότερο από μηνα θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση πιστεύω απλά θα τρέχουμε στου διόλου το κώλο

Όσο για το άγχος ναι έχει αυξηθεί, γιατί έχουν σκάσει θέματα και στους γύρω μου πέρα από τα δικά μου και πολλές φορές δεν κάνω ποιοτικό ύπνο τώρα που το σκέφτομαι ή κοιμάμαι από εξάντληση για να κοιμηθώ βαθιά :hmmm:

Τεσπά ελπίζω από μήνα να στρώσει το θέμα, γιατί δε μπορώ να συνεχίσω να είμαι ρημαδι, σε γενικές γραμμές αντέχω αλλά νομίζω ότι για να αντέχω καταπιεζω πολύ τον εαυτό μου. Ίσως άμα κάτσω λίγες μέρες το πασχα έρθω στα ίσα μου γιατί έχω να πάρω και άδεια από το καλοκαίρι και θα ξαναπάρω καλοκαίρι

Και τη φορά που έκατσα με το πόδι μου πάλι δουλειές έκανα
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#382547
QsisVTS έγραψε:ύπνο όσο μπορώ κάνω, βάζω και απογεύματα στο παιχνίδι να πιάνω το 8ωρο..

Μια σημείωση, γενικά λένε ότι ο βραδινός ύπνος δεν αντικαθίσταται από μεσημέρι-απόγευμα.
Καλύτερα συνεχόμενο 8ωράκι το βράδυ, παρά ύπνο απόγευμα με ύπνο στις 2 το πρωί.

+ σωστή στάση στον ύπνο, γιατί η κούραση και το άγχος συνήθως οδηγεί στο στραβοκοίμισμα.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#382567 Κιούση θύμισέ μου τι ύψος έχεις, για 100 κιλά ελπίζω να είσαι 1.85 κοντά. Εγώ στο 1.85 και λαπάς είχα
φτάσει 90 κιλά λίγο μετά τα Χριστούγεννα και πριν λίγο καιρό άρχισα να κόβω λίγο φαγητό - ποτό και
να περπατάω 8 χιλιόμετρα τη μέρα. Τώρα είμαι στα 86 και θέλω να πέσω στα 82, δεν θα με χαλούσε
βέβαια να πέσω και στα 80 (78 ήμουν στα 16). Όταν πέσω στα κιλά που θέλω θα πάω γυμναστήριο,
θα κάνω μόνο βάρη και θα πλακωθώ στην πρωτεΐνη (σκόνη και τόνο) να αυξήσω την μυική μου μάζα
και να γίνω ωραίος μια φορά στη ζωή μου. Νιώθω ότι με πιάνει μια κρίση των 30 (28 μέρες έμειναν),
είμαι καιρό single, έχω φάει αρκετές χυλόπιτες από πιτσιρίκες τελευταία, πέρα απ την προσωπική
μου ικανοποίηση - βελτίωση, θέλω να αυξήσω και τις μετοχές μου στο άλλο φύλο προφανώς.
Όταν φτάσω τον στόχο μου θα ενημερώσω :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#382584 είμαι γύρω στο 1.77

τα κιλά μου ακούγονται πολλά και είναι πολλά, σίγουρα θα μπορούσα να αποχωριστώ κάνα 7-8αρι, αλλά όχι παραπάνω
δεν είμαι και τόσο λιπώδης

δεν είμαι δηλαδή 100 κιλά όπως το φαντάζεσαι (δεν είναι αυτό αυτό που φαντάζεσαι :lol: )

τα κιλά έχουν και τα καλά τους και τα κακά τους, φυσικά αυτό δεν είναι βάρος που θα μπορούσα να έχω μια ζωή, αν δηλαδή άρχισα να πλησιάζω τα 60 μη σου πω και 50 θα έπρεπε οπωσδήποτε να αρχίσω να τα χάνω γιατί δε θα ζούσα για πολύ ακόμα, αλλά όπως είμαι τώρα είναι αρκετά διαχειρίσιμα και μου δίνουν και έναν όγκο που δεν κουνιέται εύκολα :shifty:

στα "ιδανικά" κιλά του ύψους μου πάντως ήμουν πολύ αδύνατος, δεν το προτιμούσα να σου πω την αλήθεια

από την άλλη για 100κιλος σε σχέση με 100κιλους που έχουν λιώσει σε προπόνηση βλέπω ότι έχω γιγάντια περιθώρια βελτίωσης, αλλά θα ήθελα να χτίσω πάνω σε αυτό διατηρώντας το βάρος μου παρά να πέσω σε κιλά και να χάσω πολύ σε δύναμη γιατί η διαφορά είναι έντονη. αλλά ο όγκος θέλει δουλειά για να τον κουμαντάρεις και θα έπρεπε να κάνω περισσότερη
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#382603 Σαν bmi πάντως χτυπάς 30+, που βέβαια από μόνο του δεν σημαίνει και πολλά. Ο καλύτερος τρόπος για να βρεις το ιδανικό σου βάρος είναι με λιπομέτρηση σε ειδικό, βάζοντας στη σούπα και τα επίπεδα μυϊκής και οστέϊνης μάζας (δεν ξέρω εάν κολλάνε και ορμονικές μετρήσεις), αλλά και τον τρόπου ζωής, γιατί αθλείσαι. Αλλιώς πας ψιλοτυφλά.

Από προσωπική εμπειρία, κολλητός είναι στο 1.75 και κατοστάρης εδώ και κάμποσα χρόνια (τώρα βρίσκεται στη τρυφερή ηλικία των 26). Ενώ είναι πολύ δυνατό παιδί, μυϊκά, είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ ότι πρέπει να χάσει δέκα κιλά στο νερό. Υπόψιν ότι μιλάω για σώμα γαϊδουριού, χοντρά πόδια, μεγάλες πλάτες, αλλά και πάλι τα 100 είναι πολλά. Πάρα πολλά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#382615 In the meanwhile.....

1.44' τα 100m κολύμπι σε 20ρα πισίνα, χθεσινές μετρήσεις.
Αύριο έχει χρονομέτρηση στα 1000m.

Προηγήθηκαν μετρήσεις max επαναλήψεων στο 1' για 6 ασκήσεις, από push ups με το μισό σώμα μέσα στο νερό μέχρι άλματα με τα γόνατα στο στήθος, έλξεις με TRX και εκτάσεις χεριών με λάστιχα.

Για (πολύ) πάνω από τα 100kg καλά τα πάω, ειδικά με κάτι -80kg που βάζουν και χρονόμετρο στο ρολόι πριν τα σπρίντ :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#382616 ναι βαράω κόκκινα σε αυτό, αλλά αυτό δε λέει όλη την αλήθεια

η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να αποχωριστώ γύρω στα 8 κιλά και θα ήμουν σίγουρα καλύτερα, αλλά από κει και κάτω θα χάνω πολύτιμα πράγματα

στο "νορμάλ" βάρος μου που είναι τα 76-77 κιλά είμαι σπίνος και σαφώς πιο αδύναμος

μία λιπομέτρηση πάντως θα ήταν καλό να κάνω γιατί έχω περιέργεια να δω πού βρίσκομαι, το βάρος μου πάντως κατανέμεται σχετικά ομοιόμορφα στο σώμα μου με τα πόδια και τη πλάτη να έχουν το πρώτο λόγο, τα χέρια μου από τη στιγμή που δεν κάνω καθαρά γυμναστηριακές ασκήσεις να "πρηστούν" παραμένουν στα 40cm αλλά γενικά έχω τη δύναμη που θα ήθελα

κυρίως λίπος από τη περιοχή της κοιλιάς με παίρνει να χάσω, βυζιά, κώλους, πόδια, χέρια δεν έχω και κάτι το ιδιαίτερο

και η αντοχή μου δεν είναι καθόλου κακή, φυσικά φτάνω σε σημείο να τα παίζω αλλά το κάνω σε επίπεδο που λογικό είναι να συμβαίνει. δεν κουράζομαι όμως όταν τρέχω, περπατάω ανηφόρες, σκάλες και λοιπές σαπίλες. παίρνω τα 100 κιλά μου και τα πάω :lol: σε πτώσεις όμως και λοιπή ταλαιπωρία υπάρχει το ανάλογο τράνταγμα και κούνημα του εσωτερικού μου είναι και εκεί κολλάει το ότι θα ήθελα να κάνω περισσότερες μέρες.

αυτό το ζόρισμα μόνο με διαρκή εξάσκηση το συνηθίζεις και δε σε βοηθάει το να κάνεις οτιδήποτε άλλο και είναι και σχετικά εύκολο να ξεσυνηθίσεις όταν απέχεις
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#382621
dimik έγραψε: άλματα με τα γόνατα στο στήθος, έλξεις με TRX και εκτάσεις χεριών με λάστιχα.


αυτό το πράγμα εγώ πρέπει να το κάνω πολύ περισσότερο, πρέπει να βελτιώσω το πόσο ψηλά πηδάω και να το εξασκήσω και να μη βασίζομαι μόνο σε δύναμη που έχω γενικά, έχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι όταν χρειάζεται να πηδήξω και να πέσω με τα πόδια με πιάνει μία μαλάκυνση και κάτι δεν κάνω σωστά (να πέφτω στα χέρια και να κυλάω είμαι καλύτερος )

επίσης σε άλμα (που προσγειώνομαι με χέρια και κυλάω) σε σχέση με παλιά έχω μειώσει πολύ το μήκος μου, ίσως βέβαια φοβάμαι μη χτυπήσω κιόλας και δε το παρακάνω, αλλά δεν δικαιλογούμαι