Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#366794
kyr80 έγραψε:
Kon5 έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Σήμερα δοκίμασα στο πρωινό μέλι με ταχίνι αντί για βούτυρο.

:superman:


3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον στα δημητριακά ρίχνω μέλι, ταχίνι, γκότζι μπέρι, βατόμουρα, καρύδια και ωμά αμύγδαλα.
Τούρμπο


Η γυναίκα μου τρώει κάθε πρωί, εδώ και 15 χρόνια που την ξέρω, τέτοιο πρωινό. Κάνει μια γαβάθα με αλεσμένα φρούτα, γιαούρτι, βρώμη, και ξηρούς καρπούς. Κάποια στιγμή μέτρησα γραμμάρια και θερμίδες από τι έβαζε μέσα. Ξεπερνούσαν τις 1000 θερμίδες.


Χαχα με αυτο μου θυμισες τώρα ακριβώς αυτό που είχα κανει κι.εγω.
Μάλιστα ηταν το 1ο πράγμα που μετρησα όταν ξεκίνησα να ζυγιζω και να μετραω φαγητό και θερμίδες.

Έτσι έβαζα κι εγώ, γιαούρτι, ξηρ καρπούς, διάφορα berries κ σταφίδες, φρεσκοκομμένα φρούτα, βρώμη κλπ.
Όταν τα μέτρησα και βγήκαν 1000+ θερμίδες ψιλοκουφαθηκα.
Και έτρωγα ενα μεγαλο διαστημα το συγκεκριμένο+ 3 αβγά με φυστικοβουτυρο για πρωινό ιδιαιτερα όταν ήθελα να κάνω προπόνηση αργοτερα.
Είναι τρομερό ποσο υποτιμαμε τις θερμίδες που τρώμε.
Αλλη φορά μέτρησα σε μια "ελευθερη" μέρα ποσο έφαγα (δλδ ελεύθερα οτι και όσο ήθελα) και βγήκαν κάπου 7000 θερμίδες!! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#366798 @Kovathe

Μέγιστε γαύρε , άξιο παιδί του κυρ Σάββα , θέλω τα φώτα σου... :lol:

Από αύριο ξεκινάω κολύμπι στην πισίνα.
Θέλω να μου βγάλεις ένα προγραμματάκι με τις εξής προυποθέσεις :
διάρκεια max 1 ώρα .
να μην είναι βαρετό.
να μην είναι και για επαγγελματίες πολίστες , να μπορώ να οδηγήσω ή να κάνω ποδήλατο μετά..... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#366832 Κοίτα, για κολύμπι δεν είμαι ειδικός να ξέρω και πολλά, ουτε έχω ψάξει ιδαίτερα το θέμα.
Εγω θα το αντιμετώπιζα μάλλον σαν τύπου διαλλειμματικη.
Δλδ θα εκανα ξερωγω 10 Χ 50αρια προσπαθώντας να βελτιωσω κάθε φορά χρονο και να μικρυνω λίγο τα διαλείμματα μέχρι να βρω ανάσες για το επόμενο.
Δε θέλει ιδιαίτερο προγραμματισμό νομιζω, απλα τρόπους να βελτιώνεις κάθε φορά και λίγο την προηγ επίδοση.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#366833 κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ , εξάλλου το έχω ξανακάνει πριν 2-3 χρόνια...
προχτές που πήγα στον ορθοπεδικό με κρίση στην μέση , κάνοντας μου κάποιες ασκήσεις μου είπε ότι γενικά είμαι σε καλή κατάσταση , πλην όμως έχω πολύ σφιχτούς οπίσθιους μηριαίους και αυτό δεν βοηθάει γενικά την μέση , ελπίζω το κολύμπι να με λύσει λίγο ....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#366834
gianik έγραψε:
Από αύριο ξεκινάω κολύμπι στην πισίνα.
Θέλω να μου βγάλεις ένα προγραμματάκι με τις εξής προυποθέσεις :
διάρκεια max 1 ώρα .
να μην είναι βαρετό.
να μην είναι και για επαγγελματίες πολίστες , να μπορώ να οδηγήσω ή να κάνω ποδήλατο μετά..... :iconcool:

Εχεις κολυμπησει ποτε σε πισινα; 50αρα η 25αρα ειναι αυτη που θα πας;

Προγραμμα δεν ξερω να σου βγαλω, αλλα αν ειναι η πρωτη σου φορα και ειναι 50αρα, προσπαθησε να μην πιεις πολυ νερο :lol: :lol: :lol:

Βαρετο. Δυσκολο να μην ειναι, αφου στο κολυμπι εισαι εσυ και το πλακακι, αυτο κοιτας συνεχεια :lol: :lol:

Γενικα πραγματα, διατασεις πριν και μετα το προγραμμα σε ομους δικεφαλους, τετρακεφαλους (ποδια) και γαμπες. ΚΑΛΕΣ διατασεις για να μπορεις μετα να κανεις και κατι αλλο.

Ξεκινας με σταθερο ρυθμο να κανεις 50αρια με διαλλειμμα 30 δευτερα. Προσπαθησε να κρατας σταθερο ρυθμο. Με τον καιρο θα πηγαινεις πιο γρηγορα και θα βγαζεις περισσοτερα μετρα και θα μπορεις να μειωσεις το διαλλειμμα. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σανιδα για να δυναμωσεις τα ποδια, βαρελακι για τα χερια κτλ
Άβαταρ μέλους
By gianik
#366837 50αρα είναι Νικόλα , έχω ξανακάνει, ευχαριστώ για τις οδηγίες , μάλλον θα χτυπήσω κ ένα φτηνιαρικο aqua mp3 για να μην βαρεθω σε κάνα μήνα....
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#366839 Για κολύμπι, απο μισή ώρα τη φορά, εναλλαγές στυλ, ξεκούραση για κάνα 2λεπτο μετά απο 2-4 επαναφορές.

Τυπικά πράγματα , κοινώς , άκου τον οργανισμό σου, μην πιέσεις πολύ.

Ο στόχος σου είναι να καταφέρεις να αυξήσεις το χρόνο παραμονής σου στο νερό με max 45-60 λεπτά

Αν η πισίνα είναι 50άρα, περιορίσου σε πήγαινε - έλα και ξεκούραση μέχρι να άνοιξουν τα πνευμόνια σου.

ΥΓ brace yourself, μετά την προπόνηση θα εκπλαγείς απο το ΠΟΣΟ πολύ μπορείς να φας :help:
Δώσε σημασία στη πρωτείνη , λιγότερους υδατάνθρακες , ακόμη λιγότερη ζάχαρη - λιπαρά.

ΥΓ 2 : όταν φτάσεις 3 προπονήσεις την εβδομάδα , 1 ώρα τη φορά, δοκίμασε κάποιο άλλο άθλημα για πλάκα,
απλά για να συνειδητοποιήσεις τι αντοχές έχεις αποκτήσει πλέον :)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366842 Από τεχνική κατέχεις ή θα βαράς στο βρόντο? Αν δεν ξέρεις και τις 4 τεχνικές να τις εναλλάσσεις θα βαρεθείς πολύ γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#366844 Καλά ντε δεν θα πάει για μετάλλιο να αρχίσει και τις πεταλούδες.

Εγώ θα προτείνω πιο ενδιαφέρουσα προπόνηση, κολύμβηση με το ένα χέρι μπροστά και το άλλο στο πλάι μόνιμα, κολύμβηση με ένα βάρος στο ένα χέρι, σπριντακια.
Τα έκανα επί ενάμιση χρόνο με προπονητή βέβαια που έβαζε διάφορες παραλλαγές, πχ με ρούχα, με τσάντα στην πλάτη φορτωμένη με πετσέτα κλπ και είχε τρομερά αποτελέσματα και πάνω από όλα δεν βαριόσουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#366856 https://connect.garmin.com/modern/activity/853741457
https://connect.garmin.com/modern/activity/1243896575
https://connect.garmin.com/modern/activity/1265948081

Σου δείχνω 3 προπονήσεις διαφορετικής απόστασης. Σε ανοιχτή θάλασσα μετρούσα χεριές. Στην πισίνα ήθελα να βαρέσω ναρκωτικά, γιατί ανά 50μ ήθελε να γυρνάω.
Πολύ καλή λύση είναι η μουσική.
Αγοράζεις κάτι τέτοιο και γράφεις χλμ
http://www.digitalpassion.gr/product/so ... 4gb-green/
Άβαταρ μέλους
By Chris
#366858 Εγω γενικα προσπαθω να κολυμπαω μονο με τα χερια, μπας και ανοιξω λιγο, τα ποδια ειναι ηδη γυμνασμενα και δεν εχουν αναγκη. Αυτο με το βαρελακι δεν το ηξερα, φανταζομαι κραταει τα ποδια στην επιφανεια και σταθερα?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#366860
Chris έγραψε:Εγω γενικα προσπαθω να κολυμπαω μονο με τα χερια, μπας και ανοιξω λιγο, τα ποδια ειναι ηδη γυμνασμενα και δεν εχουν αναγκη. Αυτο με το βαρελακι δεν το ηξερα, φανταζομαι κραταει τα ποδια στην επιφανεια και σταθερα?

:s_yes Μπορεις να φορας και μπλουζακι βαμβακερο και να κανεις χερια, εκει να δεις πονο μετα απο καποια μετρα. :lol: Στο τελος βγαζεις το μπλουζακι και νομιζεις οτι πετας! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#366865 Δεν είναι θέμα χρόνου στην πισίνα η τεχνική. Είναι για να έχεις αποτέλεσμα και για να μη χτυπήσεις. Επειδή έχω πάει 2 χρόνια κολυμβητήριο κανονικά σε σύλλογο με δάσκαλο κτλ (συν καμιά 6-7 χρόνια ψαροντούφεκο), ξέρω ότι η κολύμβηση είναι μανίκι, δεν είναι τρέξιμο, έβαλα ένα σορτσάκι και πήρα τους δρόμους.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#366867 Όσο είναι το τρέξιμο
έβαλα ένα σορτσάκι και πήρα τους δρόμους

, άλλο τόσο είναι το κολύμπι

έβαλα ένα μαγιό και βούτηξα στη θάλασσα


Επειδή τα έχω κάνει και τα 2, θεωρώ το κολύμπι μακράν πιο εύκολο από το τρέξιμο. Και τις πιθανότητες τραυματισμού μικρές.