Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#369014 @ kyr80: Τα περισσότερα ομαδικά αθλήματα. Βαριέμαι το γυμναστήριο. Έχω κάνει 3 τρίμηνα στο παρελθόν, και τις 3 φορές το παράτησα με μεγάλη χαρά. Συμπάσχω με τα χάμστερ όταν βρίσκομαι στο γυμναστήριο.

@ Italakias: Με δύο μικρά παιδιά, χωρίς park & ride (παππούδες) standby, ακόμη και να πας για σουτάκια είναι δύσκολο.

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#369025 Τι εννοεις είσαι συνιδιοκτήτης και πληρώνεις συνδρομή?
Αν θες πες καμία λεπτομέρεια (Ελλάδα είναι το γυμναστήριο?).

Αν δεν εχεις κάποιο σκοπό πάντως, είναι θέμα χρονου να βαρεθεις το οτιδήποτε.
Όταν δε βλέπεις αποτελέσματα το ίδιο.
Dedication beats motivation λένε οι σοφοί αμερικανοί.
Στην αρχή μπορεί να θες κάποιο κίνητρο, μετα σου γίνεται συνήθεια ακόμη και εθισμός που λέει ο λογος. Αν περιμένεις να ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες χεστα....
Εγω πλέον , αν μια μέρα δε μπορω να κάνω την προπόνηση μου τρελαινομαι, ακόμη και αν πρεπει να ξεκουραστω επειδή είμαι πιασμενος ολόκληρος ξερωγω πρεπει κάτι να κάνω γιατί αλλιως νιώθω οτι μουχλιαζω.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#369032
Scotch έγραψε:@ kyr80: Τα περισσότερα ομαδικά αθλήματα. Βαριέμαι το γυμναστήριο. Έχω κάνει 3 τρίμηνα στο παρελθόν, και τις 3 φορές το παράτησα με μεγάλη χαρά. Συμπάσχω με τα χάμστερ όταν βρίσκομαι στο γυμναστήριο.

@ Italakias: Με δύο μικρά παιδιά, χωρίς park & ride (παππούδες) standby, ακόμη και να πας για σουτάκια είναι δύσκολο.

< >

Την μια λες βαριεσαι ,τωρα λες οτι εχεις δυο παιδια.
Ενταξει,παντα υπαρχει λιγος χρονος ,αν οχι καθημερινα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#369055
italakias έγραψε:Την μια λες βαριεσαι ,τωρα λες οτι εχεις δυο παιδια.

Το γυμναστήριο το βαριέμαι, έχω δεν έχω παιδιά. Στα υπόλοιπα, που δε βαριέμαι, δεν πάω λόγω παιδιών.

@ kovathe: Συμφωνώ σε όσα γράφεις. Είμαι σίγουρος όμως πως ό,τι και να ξεκινήσω, θα το σταματήσω γρήγορα γιατί πια δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος ούτε για κατούρημα...
Σχετικά με το γυμναστήριο, θεώρησέ το έναν χώρο, τον οποίο έχουμε διαμορφώσει ως γυμναστήριο, που κάθε μέλος πληρώνει τη συνδρομή του προκειμένου να συνχίσει να υφίσταται. Δεν είναι κερδοσκοπικό, είναι μόνο για να βγαίνουν τα έξοδά του (κάποιου είδους λέσχη δηλαδή).
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#369073
kovathe έγραψε:Εγω πλέον , αν μια μέρα δε μπορω να κάνω την προπόνηση μου τρελαινομαι, ακόμη και αν πρεπει να ξεκουραστω επειδή είμαι πιασμενος ολόκληρος ξερωγω πρεπει κάτι να κάνω γιατί αλλιως νιώθω οτι μουχλιαζω.


Αυτό , just saying , είναι το άλλο άκρο. Παν μέτρον άριστον έλεγαν και οι δικοί μας κάποτε...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#369123
italakias έγραψε:Κοιτα,το μπασκετ και περισσοτερο το ποδοσφαιρο ειναι ωραια γιατι γυμναζεσαι ενω διασκεδαζεις παραλληλα.
Παρε μια μπαλιτσα και τραβα ριξε μερικα καλαθια. αφου εχεις διπλα σου χωρο. :thumbsup:


Αν είχα παρέα για μπάσκετ δεν θα έκανα καθόλου γυμναστική σε γυμναστήριο. Αυτά που έκανα τότε δεν μπορώ να τα κάνω με τίποτε τώρα. Και μόνο ότι χάνεις την ευλυγισία σου και ότι δεν μπορείς να τρέξεις όπως παλιά είναι πολύ σημαντικό. Τώρα, όσο και να προπονηθώ, δεν μπορώ να κάνω για πλάκα την παλιά συντήρηση που έκανα 3 φορές την εβδομάδα (5km σε 25min και ήμουν μια χαρά για να παίζω μπάσκετ).

Πάμε στο άλλο τώρα. Με όλα αυτά που γίνονται στο σχολείο φέτος, την τρομερά μεγάλη απόσταση, το πρωινό ξύπνημα, το 2ο μετ/κο, το παιδί που θέλει πολύ παιχνίδι, είμαι μονίμως ψόφιος. Προσπαθώ να κάνω γυμναστική, απλά για να συντηρηθώ μέχρι το καλοκαίρι που θα χαλαρώσω και θα πέσω με τα μούτρα, ακόμη και στις διακοπές. Πριν σχεδόν δύο εβδομάδες έχω σχολείο αργά. Ξυπνάω νωρίς, όπως τις άλλες ημέρες, για να μην χαλάσω το πρόγραμμα του οργανισμού. Ήμουν, βέβαια, ξενύχτης, αλλά λέω θα κάνω γυμναστική στις 7-8:00. Κάνω τα pushups μου με βάρος στην πλάτη, όλα καλά. Ξεκινάω έλξεις στο μονόζυγο. Το πράγμα δεν πήγαινε καλά. Ήμουν πιασμένος από τις έλξεις που είχα κάνει πριν 2-3 ημέρες (είχα βάλει λάστιχο για μείωση βάρους και είχα κάνει κάπου 100 έλξεις), αφού είχα καιρό να κάνω πριν γυμναστική, ο εγωισμός, όμως, δεν με άφηνε να σταματήσω και να πιάσω καμιά μπάρα να κάνω κωπηλατική. Ήθελα να κάνω και κολλητά τα πάντα (30s άσκηση - 30s κενό) για να προλάβω και μπάνιο, φαγητό και μετά να φύγω για σχολείο, οπότε στην τελευταία επανάληψη (5χ8) το πράγμα δεν βγαίνει, αλλά ο εγωισμός, είπαμε... τραβάω μία, νιώθω να τσιμπάει πίσω δεξιά ο τραπεζοειδής μέχρι χαμηλά, αλλά επιμένω. Τελικά, ενώ κάνω την επανάληψη κρακ κρακ και μένω στον τόπο. Πόνος, ούτε να γυρίσω κεφάλι δεν μπορούσα. Σταμάτησα, όμως; Μπα... στα καπάκια 4χ8 πιέσεις ώμων, μετά δικέφαλοι, τρικέφαλοι, γάμπες και squats και με τι ολοκληρώνω; με shrugs που, επειδή είχα λίγα κιλά στο σπίτι (2x20kg), τα κρατούσα 2s στην άρση. Τελικά, πηγαίνω στο σχολείο και ήμουν λες και είχα καταπιεί λοστό. Πονούσα ακόμη και ακίνητος. Με ξεκούραση 1,5 εβδομάδα, με αλοιφές και μασάζ από την γυναίκα (το μισεί και με μισεί όταν το ζητάω) σήμερα πιστεύω ότι είμαι καλά, οπότε από Τρίτη μπαίνω ξανά στο πρόγραμμα (χαλαρά για φέτος, είπαμε) και βλέπουμε πότε θα την πάθω ξανά γιατί τα νεύρα και ο εγωισμός είναι οι χειρότεροι σύμβουλοι σε τέτοια θέματα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#369155
Νίκος Παππάς έγραψε:http://www.rebootwithjoe.com/the-magic-of-minimum-exercise/

Discuss.

Από το Moto G

Συμφωνώ απόλυτα ως προς το οτι το λίγο είναι καλυτερα απ το τίποτα.
Και φυσικά σχεδόν στα πάντα βρίσκει εφαρμογή η αρχή της μίνιμουμ προσπάθειας / επένδυσης για να εχεις έστω κάποιο αποδεκτό αποτέλεσμα.
Απο κει και πέρα αν θες το κάτι παραπανω πράττεις αναλόγως.

Scotch έγραψε:@ kovathe: Συμφωνώ σε όσα γράφεις. Είμαι σίγουρος όμως πως ό,τι και να ξεκινήσω, θα το σταματήσω γρήγορα γιατί πια δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος ούτε για κατούρημα...
Σχετικά με το γυμναστήριο, θεώρησέ το έναν χώρο, τον οποίο έχουμε διαμορφώσει ως γυμναστήριο, που κάθε μέλος πληρώνει τη συνδρομή του προκειμένου να συνχίσει να υφίσταται. Δεν είναι κερδοσκοπικό, είναι μόνο για να βγαίνουν τα έξοδά του (κάποιου είδους λέσχη δηλαδή).


Αν θες πραγματικά πολύ κάπου θα το στριμωξεις. Ακόμη και με ενα 20λεπτο κάθε 2 μέρες γίνεται δουλεια, τροπος υπάρχει. Δες και τον Πιπίνο που προλαβαίνει και τουμπανιαζει με σουπερ απαιτητικό πρόγραμμα, 25 ώρες έχει βγάλει απ τη μέρα του....
Εσύ ξέρεις καλύτερα το χρονο σου και τις προτεραιότητες σου βέβαια.

Όσο για το γυμναστήριο ακούγεται πολύ καλό το concept, μακάρι να μπορουσα να στησω κάτι αντίστοιχο με κάποιον εδώ.

georgetz έγραψε:
kovathe έγραψε:Εγω πλέον , αν μια μέρα δε μπορω να κάνω την προπόνηση μου τρελαινομαι, ακόμη και αν πρεπει να ξεκουραστω επειδή είμαι πιασμενος ολόκληρος ξερωγω πρεπει κάτι να κάνω γιατί αλλιως νιώθω οτι μουχλιαζω.


Αυτό , just saying , είναι το άλλο άκρο. Παν μέτρον άριστον έλεγαν και οι δικοί μας κάποτε...


Δίκιο εχεις.
Μάλιστα οι τραυματισμοί από την υπερχρηση (κάτι τενοντίτιδες ειδικά) παραμονεύουν, αλλά δε γαμεις...
Αμα κάτι σε φτιάχνει δύσκολα το μειωνεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#375101 σκάω το σάββατο στα πρόθυρα ίωσης να προπονηθώ (παρόλο που ξύπνησα περίεργα δεν είχα καταλάβει ακόμα ότι ήμουν άρρωστος) και κατά τη διάρκεια ένιωσα πρώτη φορά σε τόσα χρόνια την ανάγκη να ζητήσω άδεια να πιω νερό γιατί πήγα να χάσω το φως μου

τεσπα τελειώνω επιτυχώς το όλο θέμα μετά για κάποιες ώρες ήμουν στη τσίτα και μέχρι να βραδιάσει ήμουν ρημάδι, χθες ρημάδι, σήμερα ρημάδι (μου είπαν και στη δουλειά φύγε, αλλά δεν πάω πουθενά, θα κάτσω εδώ με τα μικροβία μου :whistlink: έτσι κι αλλιώς με πάει γ@@##!@@ς ο μάρτιος, ίσως θα 'πρεπε να έρχομαι και σκ να βγει η δουλειά )

τουλάχιστον παρόλα αυτά δε μου έπεσε πολύ η όρεξη και έφαγα σαν άνθρωπος να τουμπανιαστώ

αν το σκ είναι καλά τα πράγματα θα ξαναπάω θάλασσα, νομίζω ότι το παγωμένο νερό είναι ο,τι καλύτερο μετά το ουίσκι όταν κρυώνεις

το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι το παλικάρι που κάναμε μαζί τη περισσότερη ώρα πρέπει σίγουρα να το κόλλησα και δουλεύει δυο δουλειές ρε γαμώτο..

ελπίζω μέχρι τη τετάρτη να έχω στρώσει
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#376087 Το παγωμένο νερό είναι καλό όταν είσαι καλά. Αν δεν είσαι καλά μπορεί να σε ρίξει πολύ άσχημα ή και να σε σκοτώσει.
Αντίστοιχα και το ουίσκι δεν είναι καλή ιδέα όταν το αμυντικό σου σύστημα δουλεύει υπερωρίες.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#376098 Πάντως το κολυμβητήριο είναι πολύ αγχολυτικό...
Ξύπνησα πριν λίγο , η :inlove: έφυγε για την δουλειά , ο :superman: για το σχολείο...
θα πάω σε καμμιά ώρα στην πισίνα , ο καιρός είναι τέλειος , για κανά 40λεπτο που κάθομαι μέσα αισθάνομαι πολύ ωραία, Τα πρωινα δεν έχει και πολύ κόσμο ...βέβαια ακόμα δεν έχω καταπολεμήσει την πείνα που με πιάνει με το που γυρνάω αλλά θα γίνει και αυτό.. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#376101
gianik έγραψε:Πάντως το κολυμβητήριο είναι πολύ αγχολυτικό...
Ξύπνησα πριν λίγο , η :inlove: έφυγε για την δουλειά , ο :superman: για το σχολείο...
θα πάω σε καμμιά ώρα στην πισίνα , ο καιρός είναι τέλειος , για κανά 40λεπτο που κάθομαι μέσα αισθάνομαι πολύ ωραία, Τα πρωινα δεν έχει και πολύ κόσμο ...βέβαια ακόμα δεν έχω καταπολεμήσει την πείνα που με πιάνει με το που γυρνάω αλλά θα γίνει και αυτό.. :innocent:


Είναι το άτιμο, ξεκίνησα την προηγούμενη εβδομάδα λόγω του γόνατου και είναι πολύ ανακουφιστικό για το σώμα και αγχολυτικό, ειδικά η πρωινή προπόνηση κάθε Σάββατο στις 8, μετά έχω ενέργεια για όλη την μέρα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#376104
gianik@08:28 έγραψε:Ξύπνησα πριν λίγο

ξυπνάς ένα δίωρο νωρίτερα. Τι διάλο, 7 θα κοντεύει.
Σήμερα που ξύπνησες μεσημέρι, πάνε αγόρασε ένα blender.
gianik έγραψε:βέβαια ακόμα δεν έχω καταπολεμήσει την πείνα που με πιάνει με το που γυρνάω αλλά θα γίνει και αυτό..

Φτιάχνεις ωραίο smoothie :shifty: πληροφορίες εντός