Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#366872 Δεν καταστρέφεις τίποτα, αν προσέχεις και δεν[
έβαλα ένα σορτσάκι και πήρα τους δρόμους
.
Οι υπερβολές καταστρέφουν, οι λάθος γυμναστές, και οι τσιγκουνιές σε εξοπλισμό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#366893 κοίτα γυμναστική χωρίς φθορά δε νομίζω ότι υπάρχει, αργά ή γρήγορα κάτι χαλάς όσο περισσότερο γυμνάζεσαι

το τρέξιμο ανήκει στη κατηγορία όπου μπορείς εύκολα να πάθεις διάφορα

βέβαια σε κάθε περίπτωση το γενικότερο καλό για την υγεία σου (και όχι μόνο) είναι πιο σημαντικό από τυχόν φθορές.
αλλά ανθρώπους που να είναι 40-50 κτλ (και πιο μικροί βέβαια) που να αθλούνται χωρίς κουσούρια δεν ξέρω να υπάρχουν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#366901 Προφανώς, γιατί όλοι έχουν κάνει τις μλκίες τους.
Δεν έχω γόνατα. Αλλά δε φταίει το τρέξιμο. Φταίνε οι διπλές προπονήσεις. Φταίει ο μλκας που αν δεν βγάζαμε 15χλμ σε λιγότερο από 60min το πρωί, μας έβαζε να τα ξανατρέξουμε το βράδυ. Fταίνε τα τσιμέντα που παίζαμε μπάλα με τα dr martens στο σχολείο. Φταίει η αγγαρεία στην προθέρμανση και στην αποκατάσταση. Φταίνε τα "καινούρια" εξωτερικά παπούτσια, που είχαν φάει τα ψωμιά τους. Και πολλά άλλα.

Τώρα θα μου πεις ότι αν δεν ξεκινούσα τρέξιμο, δε θα ήταν πρόβλημα τα άλλα. Δεν σταματάμε να οδηγάμε, επειδή γίνονται ατυχήματα. ΑΛΛΑ μαθαίνουμε να οδηγάμε σωστά. Σεβόμενοι τους κανόνες, χωρίς να έχουμε πιει κλπ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#366903 σχεδόν κανείς δε μαθαίνει αν δε πάθει

και ακόμα και αυτοί που έχουν την τέλεια καθοδήγηση (Αθλητές) προπονούνται τόσο έντονα ή κάποια στιγμή υπερεκτιμούν και αυτοί τις δυνάμεις τους που παθαίνουν με τη σειρά τους τη ζημιά

εγώ πάντως συσσωρευτικές ζημιές ευτυχώς δεν έχω πάθει, δεν έχω λιώσει άλλωστε όπως άλλοι που έχουν τέτοιες.
απλά αραιά και που τσακίζω κάτι και επειδή μέχρι στιγμής καταφέρνω και επουλώνω χωρίς παρατράγουδα έχω την (χαζή) πεποίθηση ότι δεν θα πάθω τίποτα σοβαρό

φυσικά ξέρω ότι αυτό είναι βλακεία, από την άλλη δε μπορώ να συγκρατηθώ :lol:

μιας και λέμε για βλακείες πάντως, το ποδαράκι μου μια χαρά πάει, ανέλπιστα καλά θα έλεγα, όμως καμιά φορά παρατηρώ ότι χάνω την ισορροπία μου :hmmm:

έχω παραπατήσει κάνα δυο φορές και σκέφτομαι μήπως θέλει κάποιου είδους "καλιμπράρισμα" με τον εγκέφαλό μου ή αν απλά κάποιοι μυες δεν έχουν επανέλθει πλήρως από την ακινησία :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 20 Φεβ 2017, 17:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#366905 Εγώ μετά το ταράκουλο που έπαθα πέρσι με πόνο στο γόνατο από ερεθισμό λαγονοκνημιαίας ταινίας και αφού με το περίμενε δεν έγινε τίποτα το μελέτησα λίγο και άλλαξα τον τρόπο που τρέχω, πατάω πιο πολύ έξω (ώστε να μειώνω το υπερπρηνισμό), μίκρυνα και το βηματισμό αυξάνοντας τη συχνότητα (λιγότερες καταπονήσεις και μειωμένο χτύπημα) και βλέπω και καλούς για μένα χρόνους και εξάλειψη του πόνου. Για να δούμε, αυξάνω σιγά σιγά και προσεκτικά την απόσταση...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#366908
QsisVTS έγραψε:σχεδόν κανείς δε μαθαίνει αν δε πάθει

και ακόμα και αυτοί που έχουν την τέλεια καθοδήγηση (Αθλητές) προπονούνται τόσο έντονα ή κάποια στιγμή υπερεκτιμούν και αυτοί τις δυνάμεις τους που παθαίνουν με τη σειρά τους τη ζημιά

Αυτό το λέει η εμπειρία σου;

Από τους συναθλητές μου, πριν από 25-28 χρόνια που ξεκινήσαμε, μάλλον ήμουν ο πιο γκαντέμης. Και αυτό γιατί είχα κατασκευαστικό θέμα(χαλαρά γόνατα), που δεν ασχολήθηκε σοβαρά κανείς στα 10 μου. Και όταν έφτασα κάποια στιγμή στα 107 κιλά στα 30 μου, επέλεξα το τρέξιμο για να επανέλθω(γιατί αυτό ήξερα να κάνω). Και έφερα καταπονήσεις πρωτόγνωρες για τα γόνατά μου.
Γνωστοί μου από εκείνα τα χρόνια, έχουν κάποια μικρά προβληματάκια. Και κάποιοι δεν έχουν απολύτως τίποτα.
ΣΙΓΟΥΡΑ όμως όλοι μας, είμαστε περισσότερο υγιείς από τους μπουχέσες που λαχανιάζουν να ανεβούν 2 ορόφους σκαλιά.

Τεσπα, αυτά που γράφεις απλά δεν ισχύουν, και είναι αφορισμοί χωρίς γνώση. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από ένα οργανισμό που αθλείται. Οι γενικές εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο, με δείχνουν 10 χρόνια νεότερο. Και αυτό είναι που δεν δείχνει η εξωτερική εμφάνιση. Το τι δηλαδή γίνεται στα εσωτερικά σου όργανα. Τα 3-4 χρόνια που είχα σαπίσει, είχα απλά φυσιολογικές τιμές.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#366931
kyr80 έγραψε:...Οι γενικές εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο, με δείχνουν 10 χρόνια νεότερο. Και αυτό είναι που δεν δείχνει η εξωτερική εμφάνιση. Το τι δηλαδή γίνεται στα εσωτερικά σου όργανα. Τα 3-4 χρόνια που είχα σαπίσει, είχα απλά φυσιολογικές τιμές.
Οι γενικές εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτα σχετικό με την ηλικία. Υπάρχουν 90χρονοι που πεθαίνουν από φυσικό θάνατο με άψογες εξετάσεις, δεν είναι νεότεροι. Και τι θα πει απλά φυσιολογικές τιμές, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από φυσιολογικές τιμές, το εύρος των φυσιολογικών τιμών απλά δικαιολογούν την διαφορετικότητά μας. Η σύγκριση οφείλει να γίνει με παλιότερες δικές σου εξετάσεις και όχι με το μέσο όρο.
Αφού όμως εξασφαλίσεις τις καλές εξετάσεις η εξωτερική εμφάνιση νομίζω μπορεί να δείξει πολλά. Κυρίως σε χρώμα, ποιότητα, υφή, ελαστικότητα, ξηρότητα, καθαρότητα δέρματος, ρυτίδες (πρόσωπο, λαιμός, αγκώνες, χέρια), φλεβίτσες, το πόσο έχεις κρεμάσει, το πόσο κοιλιά έχεις και άλλα τέτοια. Μαλλιά-τρίχες, δόντια/ούλα-νύχια, ιδίως ποδιών, λάμψη ματιών (έχει να κάνει με την ψυχολογία). Και βέβαια φυσική κατάσταση και ευκινησία.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#367069
QsisVTS έγραψε:καλά στο τρέξιμο είναι δεδομένο ότι καταστρέφεις το σώμα σου

Καμια ζημια στα γονατα να παθεις και αυτο εαν εισαι υπερβαρος ή εχεις ατυχημα.
Γενικοτερα το τρεξιμο ειναι η καλυτερη ασκηση γιατι βελτιωνει το καρδιοαναπνευστικο ,δυναμωνει τα ποδια και σε κανει πιο ευκινητο,πιο σβελτο ,πιο αναλαφρο.
Αισθανεσαι νεοτερος .
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#367071
italakias έγραψε:Γενικοτερα το τρεξιμο ειναι η καλυτερη ασκηση γιατι βελτιωνει το καρδιοαναπνευστικο ,δυναμωνει τα ποδια και σε κανει πιο ευκινητο,πιο σβελτο ,πιο αναλαφρο.
Αισθανεσαι νεοτερος .


Φαντάσου τι κάνει το κολύμπι .
Άβαταρ μέλους
By italakias
#367077
saxon_747 έγραψε:
italakias έγραψε:Γενικοτερα το τρεξιμο ειναι η καλυτερη ασκηση γιατι βελτιωνει το καρδιοαναπνευστικο ,δυναμωνει τα ποδια και σε κανει πιο ευκινητο,πιο σβελτο ,πιο αναλαφρο.
Αισθανεσαι νεοτερος .


Φαντάσου τι κάνει το κολύμπι .

Κατωτερη ασκηση απο το τρεξιμο.
Δεν γυμναζει τις αρθρωσεις,δεν δυναμωνει τα οστα.
Το μονο καλο που εχει σε σχεση με το τρεξιμο ,ειναι οτι γυμναζεσαι χωρις φορτιο,αρα δεν καταπονεις το σωμα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#367079
sknipper έγραψε:
kyr80 έγραψε:...Οι γενικές εξετάσεις που κάνω κάθε χρόνο, με δείχνουν 10 χρόνια νεότερο. Και αυτό είναι που δεν δείχνει η εξωτερική εμφάνιση. Το τι δηλαδή γίνεται στα εσωτερικά σου όργανα. Τα 3-4 χρόνια που είχα σαπίσει, είχα απλά φυσιολογικές τιμές.
Οι γενικές εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτα σχετικό με την ηλικία. Υπάρχουν 90χρονοι που πεθαίνουν από φυσικό θάνατο με άψογες εξετάσεις, δεν είναι νεότεροι. Και τι θα πει απλά φυσιολογικές τιμές, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από φυσιολογικές τιμές, το εύρος των φυσιολογικών τιμών απλά δικαιολογούν την διαφορετικότητά μας. Η σύγκριση οφείλει να γίνει με παλιότερες δικές σου εξετάσεις και όχι με το μέσο όρο.
Αφού όμως εξασφαλίσεις τις καλές εξετάσεις η εξωτερική εμφάνιση νομίζω μπορεί να δείξει πολλά. Κυρίως σε χρώμα, ποιότητα, υφή, ελαστικότητα, ξηρότητα, καθαρότητα δέρματος, ρυτίδες (πρόσωπο, λαιμός, αγκώνες, χέρια), φλεβίτσες, το πόσο έχεις κρεμάσει, το πόσο κοιλιά έχεις και άλλα τέτοια. Μαλλιά-τρίχες, δόντια/ούλα-νύχια, ιδίως ποδιών, λάμψη ματιών (έχει να κάνει με την ψυχολογία). Και βέβαια φυσική κατάσταση και ευκινησία.

αυτό με τις εξετάσεις είναι γεγονός... μου έφεραν σήμερα μια ασθενή 87 ετών που όταν την είδα είπα μέσα μου "κάτσε να δω τα εργαστηριακά..." περίμενα να γίνεται χαμός κ αυτή τα είχε όλα ρολόι :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#367727 1η βουτια σημερα στην πισινα μετα απο ~3 χρονια ...
Μπηκα χαλαρα κανοντας ζεσταμα ,εκανα κ τις διατασεις οπως μου ειπε ο κοουτς Νικος Παππας, εκανα συνολικα δεκα 50αρια ,με καλυτερο χρονο προς το τελος , οταν κ ειχα "λυθει" καπως, 55sec.. :oops:
Ευελπιστω σε καμμια βδομαδα να εχω πεσει στα 45 sec ...
Βοηθαει πολυ το 4πλο χρονομετρο που εχει στις 2 ακρες της πισινας...