Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#354410 Σιγά μην ψάξουμε Ελλάδα.
Τους λύγκες παραπάνω τι τους βαζω;

Βόρειος Κορέα
Ερυθρέα
Κιριμπατι
Μογγολία
Ναούρου
Νεπαλ
Ρουάντα
Τόγκο
Καμπότζη

Εκεί πάμε. Που φτάνουν το 70% αποκλειστικό θηλασμό.
Εγώ πιάνω Καμπότζη - Βόρειο Κορέα, εσύ πιάσε τπτ άλλο.

Ελλάδα με 1% ΠΟΥ ΠΑΣ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#354412 Τι που πας; ΤΙ ΠΟΥ ΠΑΣ;

Coupeas.
1-800-MILKA.
Dirty deeds done dirt cheap.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#354413
otso έγραψε:στην ελλαδα δεν λοιπουν οι ιδεες , η χρηματοδοτηση λειπει, τι λες Ιακωβε το ξεκιναμε; το προβλημα ειναι να βρουμε τροφους.


Εγώ τραβάω τα βυζιά μου καθημερινά, γιατί να μην το κάνω για ένα μεροκάματο;;; :hmmm:

Λεφτά θα βρούμε, λεφτά υπάρχουν! :rtfm: Έχει ο admin, θα μας δανείσει ένα εκατομμυριάκι να στήσουμε το μαγαζί! :rtfm:


Οι από πάνω θ΄αναλάβουν τις εισαγωγές πρώτων υλών! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#354426
otso έγραψε: α)εχει δοκιμασει να θηλασει κανεις σαν ενηλικας; ;


Ναι αμε. Δεν είναι ευκολο, το μωρο το κάνει να φαίνεται αλλά δεν είναι.
Το γάλα γαμαει πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354427 Πλάκα κάνεις!
Το είχα πετύχει σε τσόντα κάποτε και μου φάνηκε αηδία :lipsealed:
Η δε πρόταση του otso και κυρίως το ενδιαφέρον του mjacob είναι :s_omg
Άβαταρ μέλους
By gianik
#354429
Asimov έγραψε:Πλάκα κάνεις!
Το είχα πετύχει σε τσόντα κάποτε και μου φάνηκε αηδία :lipsealed:
Η δε πρόταση του otso και κυρίως το ενδιαφέρον του mjacob είναι :s_omg



λινκ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354430 Έχουνε περάσει 20-25 χρόνια, αλλά είμαι βέβαιος ότι ο bihlas θα έχει κάποιο πρόχειρο!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#354431 από πότε ξεκίνησες ρε μπαγάσα να βλέπεις εκπαιδευτική τηλεόραση? :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#354434 Γύρω στα 15 δεν ξεκινάνε όλοι; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#354437
kovathe έγραψε:
otso έγραψε: α)εχει δοκιμασει να θηλασει κανεις σαν ενηλικας; ;


Ναι αμε. Δεν είναι ευκολο, το μωρο το κάνει να φαίνεται αλλά δεν είναι.
Το γάλα γαμαει πάντως.

:thumbsup: :thumbsup:
Πιστεύω θα έκανε πολύ ενδιαφέρουσα γεύση τυριού :metalo:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#354438 @otso
Το λαμπρό σου επιχειρηματικό πνεύμα χάνεται, κινητοποιήσου γρήγορα :rtfm: :rtfm:
Για τυροκόμιση το ανθρώπινο γάλα δεν κάνει, γιατί γιατί είναι φτωχό σε καζεϊνη, ολικά στερεά και λιπαρά, αλλά εάν έχεις τα χρήματα μπορείς να το πετύχεις και να είναι πρωτοποριακό.
Μέχρι να σου εξασφαλίσει ο MΙάκωβος την πρώτη ύλη από τη Βόρεια Κορέα και το Κιριμπάτι :metalo: , πειραματίσου με γάλα γαϊδούρας (μοιάζει στις αναλογίες με το γυναικείο, αν και εκεί θα έχεις έλλειψη πρώτης ύλης) ή του πουλιού το γάλα (εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα πρώτης ύλης, δότες θα βρεις πολλούς).
Και περιμένουμε τις χρημαοτρροές :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By g8777
#354443
gianik έγραψε:
Asimov έγραψε:Πλάκα κάνεις!
Το είχα πετύχει σε τσόντα κάποτε και μου φάνηκε αηδία :lipsealed:
Η δε πρόταση του otso και κυρίως το ενδιαφέρον του mjacob είναι :s_omg



λινκ? :hmmm:


#lactating

#lactatinggranny

#lactatinggrannycat
























#PapandreouVoultepsiscissoring
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354448
manosky έγραψε:Ο θηλασμός είναι πολύ σημαντικός, αλλά υπάρχει ένα θέμα:
το βρέφος (εξ)αναγκάζεται να πιει, λόγω και μόδας, μόνο βρεφικό.
Συχνά δεν τα καταφέρνει, οπότε μένει σχεδόν νηστικό, αφού κουράζεται και αυτό και η μητέρα.
Το ιδανικό είναι να βγαίνει το μητρικό με θήλαστρο και να συμπληρώνεται η ποσότητα με σκεύασμα από τα πολλά που κυκλοφορούν. Δεν ζούμε στα χωράφια της εποχής του Μαρίνου Αντύπα.

ΥΓ: τα δημόσια μαιευτήρια προωθούν τον θηλασμό ιδεοληπτικά (sic). Δεν είνα πανάκεια και σε ορισμένες περιπτώσεις δημουργούν μεγάλο πρόβλημα στα βρέφη.
Αρκεί να δει κάποιος ένα βρέφος που τρέφεται εναλλάξ με μητρικό-σκεύασμα και ένα άλλο που πίνει μόνο μητρικό. Το πρώτο είναι ήρεμο και καλοθρεμμένο, το δεύτερο σκούζει και είναι αδύναμο. Αυτός είναι ο κανόνας, προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις με μητέρες που κατεβάζουν πολύ γάλα και εύκολα και με βρέφη που είναι εύρωστα και μπορούν να αντλούν την ποσότητα που χρειάζονται.


Μανόσκη αυτές οι περιπτώσεις που περιγράφεις δείχνουν προσωπικό που δεν έκανε τη δουλειά του σωστά και δεν ενημέρωσε/εκπαίδευσε όπως έπρεπε τις μαμάδες.

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι πανάκεια ή πιο σωστά 'δεν είναι λόγος να πηδήξει η άλλη από το γκρεμό αν του δώσει σκόνη'.

Το λέω αυτό επειδή μπαίνει ένα στοιχείο 'πανικού' πολλές φορές στις μαμάδες συν η εγκληματική τάση να φορτώνεται τύψεις κάποια που δεν μπόρεσε/θέλησε να θηλάσει το μωρό της.
Είναι που είναι η άλλη με τις ορμόνες τις να χορεύουν χάλι γκάλι μετά την εγκυμοσύνη, μπαίνει και στο manoula,gr να διαβάζει απόψεις τύπου "ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ;"*. :s_bye

Από εκεί και πέρα μην ξαναλέμε τα ίδια.
Σαφώς και το μητρικό γάλα είναι ανώτερο από οτιδήποτε άλλο και με σωστή εκπαίδευση/καθοδήγηση μπορεί να υφίσταται ακόμα και για ένα χρόνο (στις πολιτισμένες κοινωνίες με άντληση στο χώρο εργασίας :) ).

*Είναι οι ίδιες μαμάδες που μετά το χρόνο τις ρωτάς τι τρώει το μωρό και σου λένε "Α τώρα που μεγάλωσε τρώει ότι τρώμε και εμείς συν γάλα φρέσκο (γιατί οι σκόνες είναι του σατανά)".
Δηλαδή το ΖΟΥΔΙ αυτό θήλασε 6-12 μήνες και μετά άρχισε να βομβαρδίζει τα νεφρά του μωρού της με δόσεις αλατιού και πρωτεΐνης που τρώει ενήλικος. :vava:
Οι 'ίδιες μελέτες' που γράφουν για τα οφέλη του μητρικού γάλακτος αναφέρουν ότι το παιδί μέχρι τα 5 πρέπει να τρώει συγκεκριμένα πράγματα (χαμηλή περιεκτικότητα σε αλάτι και πρωτεΐνη), αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τις μαμάδες-ήρωες του manoula.gr.