Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#859848
pro έγραψε:Ρώτησα γιατί τα μικρά καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα απ΄όσα υποθέτουμε, αρκεί να τους μιλήσεις ανάλογα. Θυμάμαι περίπτωση φίλου που είπε σε παιδάκι το πολύ 3 ετών να μην πλησιάσει σε μια συσκευή γιατί κάνει τζιζ και το παιδάκι απάντησε "έχει ρεύμα;" και τον άφησε παγωτό. Οκ, το δικό σου είναι μικρούλι ακόμη οπότε για αρχή πάρε κάποια μέτρα.


Στο χωριό μου τα παιδάκια συζητούσαμε για sex , και κάναμε sex από τα 5-6 . "Δάσκαλοι" τα μεγαλύτερα αδέλφια , στην περίπτωσή μου η 9χρονη αδελφή της 6χρονης περτενέρ μου που ήταν κι αυτή παρούσα την πρώτη μας φορά.
Ευκαιρίες για sex αμέτρητες , όλο το χωριό γεμάτο αποθήκες , εγκαταλελημένα σπίτια και ρεματιές easily accessible με ποδήλατα.
Εξάλλου κι όλα τα οικόσιτα ζωάκια κάνανε sex μπροστά στα μάτια σου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#859850
Χρήστος Λάππας έγραψε:Να επισημάνω απλά ότι είτε δεχόμαστε ότι όλοι ανεξαιρέτως έχουν δικαίωμα υπεράσπισης (οπότε ο δικηγόρος τους θα προσπαθήσει να βρει κάτι να πει υπέρ τους όσο εξωφρενικό και αν ακούγεται), είτε αποφασίζουμε για ποιες κατηγορίες ανθρώπων δεν πρέπει να ισχύει το δικαίωμα.

Οι μπάτσοι που κατηγορούνται για εγκλήματα πρέπει να έχουν το δικαίωμα υπεράσπισης;
Οι κατηγορούμενοι για παιδεραστία;
Οι δολοφόνοι; Όσοι αφαιρούν ανθρώπινες ζωές και μάλιστα όχι εν βρασμώ ψυχής αλλά προμελετημένα, πρέπει να έχουν δικαίωμα υπεράσπισης; Πρέπει να υπάρχει κάποιος να πει κάτι για να τους υπερασπιστεί ανεξαρτήτως του πόσο απεχθές είναι το έγκλημα τους;

Θυμίζω για παράδειγμα ότι η -εκλεγμένη με τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ- συνήγορος του Κουφοντίνα (ναι, του Κουφοντίνα που κρίθηκε ένοχος για τις εν ψυχρώ δολοφονίες 11 ανθρώπων) είχε κατηγορήσει τις οικογένειες των θυμάτων της «17Ν» ότι υβρίζουν τον Κουφοντίνα όταν τον λένε… δολοφόνο :dizzy: και είχε υποστηρίξει ότι «η λογική που στιγματίζει τον παραβάτη και τον θέλει εφ’ όρου ζωής εκτός της κοινωνίας είναι μεσαιωνική»
(https://www.iefimerida.gr/ekloges/ioann ... os-athinas)



Με εκπλησσει not δυσαρεστα not το γεγονος οτι θα εφτανες στις εσχατιες του whataboutism για να εξασκησεις τα κυραπαντεληδικα αντακλαστικα σου, ακομα και αν επρεπε να δικαιολογησεις ιδεολογικους συνοδοιπορους σαν τον Λιακο.


Μυξις, δευτέρα φυσις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#859851 Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή αλλά όταν υπερασπίζεσαι συνεχώς τα σκατα, είσαι μύγα..

.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#859852 ^Νόστιμο σαρακοστιανο στικι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#859856 Κρατιέσαι με τα ζόρια, εντάξει δεν είσαι και σαν τον μπούφο που δεν μπορεί να μη βγει κάρτα με την πρώτη ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#859859 Μη βρίζεις το Νίτσε που σου απάντησε.

NiTse έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Αθώωση Μίχου και ενοχή της μάνας ο εισαγγελέας. Ελπίζω το θράσος του κυκλώματος ΝΔ και δικαστών να τους οδηγήσει στην αυτοκαταστροφή, αλλιώς δεν έχουμε καμιά ελπίδα ως άνθρωποι. Ως χώρα δεν το συζητάω κάν

Το διάβασα και εγώ αλλά μου φαίνεται πολύ γενικό. Ο Μίχος μπορεί να είχε δέκα κατηγορίες στο κατηγορητήριο. Πρότεινε την αθώωση για όλες;



Αφενός είναι λογική απορία (γιατί δεν ισχύει αυτό που εγραψες).
Αφεδυο δεν ξέρει ο άνθρωπος ότι είσαι μύστης (μη σου πω και Μπιστης) της νομικής επιστήμης.

@Νιτσε ο Μαλτεζος είναι εξαίρετος φορουμονομιμοδιδασκαλος.
Τα ποστακια του διδάσκονται στη Νομική Κομοτηνής.
Γι αυτό και έχει τη σχετική κωλοπρεμουρα με ιδιωτικά - θα τον βγάλουν εκτός διδακτέας ύλης. :(
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#859870 Κάνεις ότι μπορείς, παραλία παραλία, συγκινητικό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859886
Serf έγραψε:

:lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :rant: :rant: :rant:

https://vasopantazi.gr/about/

Όλα τα μπουμπούκια υπερασπίζεται...


Ντρέπεται και η ντροπή.

Dimitris_P έγραψε:Όλοι έχουν το δικαίωμα υπεράσπισης


Ναι, αλλά υπάρχουν και όρια. Μιλάμε για 11-12χρονο παιδί. Και πρέπει να είναι κανείς είτε παιδεραστής ο ίδιος, είτε τελείως σκατόψυχος για να πετάξει τέτοια κουράδα.


Serf έγραψε:Δεν είπα ότι δεν πρέπει να προσπαθεί να δικαιολογεί τον πελάτη της. Αλλά έχω κάθε δικαίωμα να την κρίνω για τον τρόπο που το κάνει.

Θα μπορούσε να επικαλεστεί παιδικά τραύματα του πελάτη της, ψυχολογικά προβλήματα, κτλ. Εκείνη, όμως, επιχειρηματολογεί ότι η 12χρονη ήταν πορνη. Έχω το δικαίωμα να θεωρώ ότι η ίδια είναι πορνη στην ψυχή;

.


Όχι μόνο έχεις τέτοιο δικαίωμα, αλλά για εμένα είσαι εξαιρετικά επιεικής. Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω μία λέξη σε καμία από τις γλώσσες που γνωρίζω που να μπορεί να χαρακτηρίσει την εν λόγω δίποδη κουράδα με πτυχίο νομικής. Άντε ο πελάτης της είναι ανώμαλος - άρρωστος και (ελπίζω, αν και δεν το νομίζω) θα τιμωρηθεί. Αυτή;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#859901 Ελπίζω να καταλαβαινουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι η δικηγόρος που ενδεχομένως να δείχνει και υπερβάλλοντα ζήλο στην υπεράσπιση του πελάτη της. Το πρόβλημα είναι η κρατική λειτουργός εισαγγελέας που λέει απίστευτα πράγματα στην πρότασή της και που θα όφειλε εκ θέσης να είναι αυστηρή. Σε σημείο να την κράζει η Μπακογιάννη και να προκαλεί αμηχανία σε εκείνους που θέλει να πουλήσει εξυπηρέτηση. Τελικά αυτό που λένε κάτι φίλοι μου ότι το πρόβλημα με τους δικαστές είναι πως δεν είναι ιδιαίτερα έξυπνοι, γιατί αν ήταν θα είχαν γίνει δικηγόροι, φαίνεται να ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859905
Corto Maltese έγραψε:Ελπίζω να καταλαβαινουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι η δικηγόρος που ενδεχομένως να δείχνει και υπερβάλλοντα ζήλο στην υπεράσπιση του πελάτη της.


Προφανώς. Η δικηγόρος απλά δεν ανήκει στο ανθρώπινο είδος. Η εισαγγελέας εκτελεί υπηρεσία.


Edit: Νομίζω πως ταιριάζει εδώ:

Στο στόχαστρο του Αρείου Πάγου και του Άδωνι Γεωργιάδη η Ευρωπαία Εισαγγελέας


Συνεχίζοντας, ο υπουργός Υγείας υποστήριξε: «Εγώ δηλαδή δεν σας κρύβω ότι αν υπάρχει διαδικασία, ακόμα και να αμφισβητήσουμε τη θέση της, θα πρέπει το κάνουμε. Είναι απαράδεκτο αυτό που έκανε και ελπίζω να υπάρχουν θεσμοί στις Βρυξέλλες να την τιμωρήσουν γι’ αυτό. Στις Βρυξέλλες, τα κράτη στην Ευρωπαϊκή Ένωση παραμένουν ανεξάρτητα κυρίαρχα κράτη και δεν δεχόμαστε κομισάριους ή δερβέναγες για να μας πουν τι θα κάνουμε στη χώρα μας».

«Έχει θεσμικό ρόλο και μίλησε με ιταμό ύφος σε μία ανεξάρτητη κυρίαρχη Δημοκρατία. Ήταν παντελώς απαράδεκτη και απορώ πως ο κόσμος δε βλέπει πόσο απαράδεκτο είναι, ένας άνθρωπος που έχει αξίωμα δημόσιο να παρεμβαίνει με αυτό τον τρόπο σε ένα κυρίαρχο κράτος» επέμεινε.


Ο μπουμπούκος του παχέως εντέρου μας θεωρεί πως μπορεί να κάνει κουμάντο και στους Ευρωπαίους δικαστικούς, μιας και η υπόθεση έχει ξεφύγει από τους εδώ, που είναι οι μαριονέτες του...

Πέραν του γελοίου της υπόθεσης να μιλάει για σεβασμό σε νόμους και θεσμούς ο μπουμπούκος που ο μόνος "θεσμός" που έχει σεβαστεί στη ζωή του είναι της δικτατορίας...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#860519 https://www.protothema.gr/greece/articl ... n-mathiti/

Κυψέλη: 19χρονος Γεωργιανός εισέβαλε με μαχαίρι σε γυμνάσιο - Τραυμάτισε τον διευθυντή και έναν μαθητή

Ο δράστης τραυμάτισε με μαχαίρι τον διευθυντή και με σφυρί τον μαθητή από τη Νιγηρία επειδή παλαιότερα είχε τσακωθεί με τον αδελφό του

:s_shout
Καταντια
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#860700 https://www.protothema.gr/greece/articl ... mata-tous/
Άνοιξαν σπίτια σε Εκάλη και Νέα Ερυθραία, μπήκαν ανάποδα σε κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς για να ξεφύγουν, συγκρούστηκαν με διερχόμενο όχημα, αστυνομικός πυροβόλησε για να τους σταματήσει και χτύπησαν σε σταθμευμένα οχήματα και όμως είναι ελεύθεροι.


Εκαναν συμβιβασμο με τα θυματα λενε...Μπορουσαν να κανουν και διαφορετικα? (τα θυματα) :roll:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#860711
Geo f1 έγραψε:https://www.protothema.gr/greece/article/1481924/eleutheroi-oi-roma-tis-speiras-pou-anoixan-spitia-se-ekali-kai-nea-eruthraia-epeidi-apozimiosan-ta-thumata-tous/
Άνοιξαν σπίτια σε Εκάλη και Νέα Ερυθραία, μπήκαν ανάποδα σε κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς για να ξεφύγουν, συγκρούστηκαν με διερχόμενο όχημα, αστυνομικός πυροβόλησε για να τους σταματήσει και χτύπησαν σε σταθμευμένα οχήματα και όμως είναι ελεύθεροι.


Εκαναν συμβιβασμο με τα θυματα λενε...Μπορουσαν να κανουν και διαφορετικα? (τα θυματα) :roll:

Μπορεί να γίνει και ...χειρότερο.
Πριν μερικά χρόνια, μια ομάδα οπαδών της Ρόμα μου έκλεψαν τα καλωδια της πομόνας και κατι μεταλλικά εξαρτήματα απο το χωράφι.
Για να τα πάρουν ομως αυτά, έκαναν πολλαπλάσιες ζημιές.
Για κακή μου τύχη, μέσα στην αποθήκη βρήκα την ταυτότητα ενός απο αυτούς και την παρέδωσα στον πρόεδρο του χωριού να την πρωοθήσει.
Η ομάδα τελικα ηταν μεγαλη και εκανα ζημιες σε ακτίνα τριων χωριων εκείνο το βράδυ.
Μεσα στην καραντίνα εγινε η δίκη. Με κάλεσαν σαν μάρτυρα (μαζί και αρκετούς ομοιοπαθείς κατοίκους του χωριού). Εχασα ολη τη μερα και τελικα δεν προλάβαμε. Μετα απο μήνες εγινε η δεύτερη δίκη. Αφου περιμεναμε σχεδον ολη τη μερα, πηραν αναβολή.
Πριν κανα δυο εβδομάδες ηταν η τρίτη δίκη. Πληρώσαμε δικηγόρο να μας εκπροσωπήσει και υπογράψαμε ΥΔ οτι δεν εχουμε καμια οικονομικη απάιτηση απο τον κατηγορούμενο.

Και είμασταν απο τους τυχερούς. Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι γεματα τα δικαστήρια και ο χώρος γυρω γυρω απο το γυφτ@ριό, όλων των φύλλων και ηλικιών και ή παρακαλάνε ή απειλούνε τους μάρτυρες και τα θύματα που θα πανε στη δίκη του σογιού τους.

Μεγάλη πληγη...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#860713
Corto Maltese έγραψε:Αθώωση Μίχου και ενοχή της μάνας ο εισαγγελέας. Ελπίζω το θράσος του κυκλώματος ΝΔ και δικαστών να τους οδηγήσει στην αυτοκαταστροφή, αλλιώς δεν έχουμε καμιά ελπίδα ως άνθρωποι. Ως χώρα δεν το συζητάω κάν


https://www.protothema.gr/greece/articl ... anthropou/
Κολωνός: Ένοχος ο Μίχος για τον βιασμό της 12χρονης - Αθώα η μητέρα
Την ενοχή του Ηλία Μίχου για το αδίκημα του βιασμού της 12χρονης από τον Κολωνό, αποφάσισε πριν από λίγο το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Αθήνας.

Το δικαστήριο δεν υιοθέτησε τελικά την εισαγγελική πρόταση, κηρύσσοντας ένοχο τον Ηλία Μίχο για το αδίκημα του βιασμού κατά πλειοψηφία.

Ακόμη, ο Ηλίας Μίχος κρίθηκε ένοχος για κατάχρηση ανηλίκου που δεν έχει συμπληρώσει τα 14 έτη, για πορνογραφία ανηλίκου (κατείχε και διένειμε το υλικό μέσω πληροφορικών συστημάτων) για μαστροπεία και για παράνομη κατοχή όπλων και πυρομαχικών. Αθώος κρίθηκε μόνο για εμπορία ανήλικου.

Αντίθετα, αθώα κρίθηκε η μητέρα της ανήλικης για πορνογραφία και για μαστροπεία.

Η μητέρα κρίθηκε ένοχη μόνο για πλημμεληματική εκβίαση. Η μητέρα ξέσπασε σε κλάματα στο άκουσμα της απόφασης



Καλα πηγε και αυτο :roll: