Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#363891 Αν τεθεί τέτοια ερώτηση δεν είναι συνέντευξη για δουλειά, συνέντευξη για δικαβαλο στο Z1 του Κουπεα είναι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#363909
KiloMeater έγραψε:Η επόμενη ερώτηση για lvl2 κόψιμο ειναι τι ζώδιο εισαι ;
92% επιτυχία στο φιλτράρισμα


Είσαι γεννημένος για HR :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#363956
mjacob έγραψε:Μετά το τεστ με τα κουμπιά στο ασανσέρ:

-Ανοίγει η πόρτα στο ασανσέρ.... αλλά είναι στη σωστή κατεύθυνση;

Αν καταφέρει και φτάσει στον όροφο kilomeater, αντκρίζει το γραφείο του και η πόρτα γράφει ΩΘΗΣΑΤΕ :shifty: :shifty:


...με το που μπει στο γραφείο του kilomeater, αντικρίζει αυτό ενώ η πόρτα πίσω του κλειδώνει
Εικόνα

Ο μόνος τρόπος να βγει έξω είναι το παρακάτω
Εικόνα

που βρίσκεται μέσα στο παχύ έντερο του Θεόδωρου Πάγκαλου.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#364259 Στο σύντομο αφήγημα του Τσέχωφ «Ένας αριθμός» η δεσποινίς Ιουλία αντιπροσωπεύει τον άβουλο ανθρώπινο τύπο• δεν τολμά να διεκδικήσει τα δικαιώματά της και συχνά πέφτει θύμα οικονομικής και κοινωνικής εκμετάλλευσης. O Τσέχωφ σκιαγραφεί με απλό και ευτράπελο τρόπο την παθητική ψυχολογία, η οποία χαρακτήριζε σε μεγάλο βαθμό τη γυναικεία συμπεριφορά τα παλαιότερα χρόνια.
Tις προάλλες φώναξα στο γραφείο μου τη δεσποινίδα Ιουλία, τη δασκάλα των παιδιών. Έπρεπε να της δώσω το μισθό της.
– Κάθισε να κάνουμε το λογαριασμό, της είπα. Θα ‘χεις ανάγκη από χρήματα και συ ντρέπεσαι να ανοίξεις το στόμα σου… Λοιπόν… Συμφωνήσαμε για τριάντα ρούβλια το μήνα…
– Για σαράντα.
– Όχι, για τριάντα, το έχω σημειώσει. Εγώ πάντοτε τριάντα ρούβλια δίνω στις δασκάλες… Λοιπόν, έχεις δύο μήνες εδώ…
– Δύο μήνες και πέντε μέρες…
– Δύο μήνες ακριβώς… Το ‘χω σημειώσει… Λοιπόν, έχουμε εξήντα ρούβλια. Πρέπει να βγάλουμε εννιά Κυριακές… δε δουλεύετε τις Κυριακές. Πηγαίνετε περίπατο μετα παιδιά. Έπειτα έχουμε τρεις γιορτές…

Η Ιουλία έγινε κατακόκκινη και άρχισε να τσαλακώνει νευρικά την άκρη του φουστανιού της, μα δεν είπε λέξη.
– Τρεις γιορτές… μας κάνουν δώδεκα ρούβλια το μήνα… Ο Κόλιας ήταν άρρωστος τέσσερις μέρες και δεν του έκανες μάθημα… Μονάχα με τη Βαρβάρα ασχολήθηκες… Τρεις μέρες είχες πονόδοντο και η γυναίκα μου σου είπε να αναπαυτείς μετά το φαγητό… Δώδεκα και εφτά δεκαεννιά. Αφαιρούμε, μας μένουν… Χμ! σαράντα ένα ρούβλια… Σωστά;

Το αριστερό μάτι της Ιουλίας έγινε κατακκόκινο και νότισε. Άρχισε να τρέμει το σαγόνι της. Την έπιασε ένας νευρικός βήχας, έβαλε το μαντίλι στη μύτη της, μα δεν έβγαλε άχνα.
– Την παραμονή της πρωτοχρονιάς έσπασες ένα φλιτζάνι του τσαγιού με το πιατάκι του… Βγάζουμε δύο ρούβλια… Το φλιτζάνι κάνει ακριβότερα γιατί είναι οικογενειακό κειμήλιο, μα δεν πειράζει… Τόσο το χειρότερο! Προχωρούμε! Μια μέρα δεν πρόσεξες τον Κόλια, ανέβηκε ο μικρός στο δέντρο και έσκισε το σακάκι του… Βγάζουμε άλλα δέκα ρούβλια… Άλλη μια μέρα που δεν πρόσεχες, έκλεψε μια καμαριέρα τα μποτάκια της Βαρβάρας. Πρέπει να ‘χεις τα μάτια σου τέσσερα, γι’ αυτό σε πληρώνουμε… Λοιπόν, βγάζουμε άλλα πέντε ρούβλια. Στις δέκα του Γενάρη σε δάνεισα δέκα ρούβλια…
– Όχι, δεν έγινε τέτοιο πράμα. μουρμούρισε η Ιουλία.
– Το ‘χω σημειώσει!
– Καλά…
– Βγάζουμε είκοσι επτά ρούβλια, μας μένουν δεκατέσσερα.

Τα μάτια της Ιουλίας γέμισαν δάκρυα. Κόμποι ιδρώτα γυάλιζαν πάνω στη μύτη της. Κακόμοιρο κορίτσι!
– Μα εγώ μια φορά μονάχα δανείστηκα χρήματα. Μονάχα τρία ρούβλια, από την κυρία, μουρμούρισε η Ιουλία και η φωνή της έτρεμε… Αυτά είναι όλα όλα που δανείστηκα.
– Μπα; Και γω δεν τα είχα σημειώσει αυτά. Λοιπόν, δεκατέσσερα έξω τρία, μας μένουν έντεκα. Πάρε τα χρήματά σου, αγαπητή μου! Τρία… τρία, τρία… ένα και ένα… Πάρ’ τα…
Και της έδωσα έντεκα ρούβλια. Τα πήρε με τρεμουλιαστά δάχτυλα και τα έβαλε στην τσέπη της.
– Ευχαριστώ, ψιθύρισε.
Πετάχτηκα ορθός και άρχισα να βηματίζω πέρα δώθε στο γραφείο. Με έπιασαν τα δαιμόνια μου.
– Και γιατί με ευχαριστείς;
– Για τα χρήματα.
– Μα, διάολε, εγώ σε έκλεψα, σε λήστεψα! Και μου λες κι ευχαριστώ;
– Οι άλλοι δε μου ‘διναν τίποτα!…
– Δε σου ‘διναν τίποτα. Φυσικά! Σου έκανα μια φάρσα για να σου γίνει σκληρό μάθημα. Πάρε τα ογδόντα σου ρούβλια! Τα είχα έτοιμα στο φάκελο! Μα γιατί δε φωνάζεις για το δίκιο σου; Γιατί στέκεσαι έτσι σαν χαζή; Μπορείς να ζήσεις σ’ αυτό τον κόσμο αν δεν πατήσεις λίγο πόδι, αν δε δείξεις τα δόντια σου; Γιατί είσαι άβουλη;

Μουρμούρισε μερικά ευχαριστώ και βγήκε.

http://www.lecturesbureau.gr/1/a-number/
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#364265 Έτσι ακριβώς είναι. Κανένα πρόβατο δεν σώθηκε ευχαριστώντας και παρακαλώντας τους λύκους...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#364322
REALZEUS έγραψε:Έτσι ακριβώς είναι. Κανένα πρόβατο δεν σώθηκε ευχαριστώντας και παρακαλώντας τους λύκους...

Το παρόν πρόβατο σήμερα πάει να απολογηθεί επειδή τόλμησε να μην παρακαλέσει τους λύκους...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#364558
QsisVTS έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Έτσι ακριβώς είναι. Κανένα πρόβατο δεν σώθηκε ευχαριστώντας και παρακαλώντας τους λύκους...

Το παρόν πρόβατο σήμερα πάει να απολογηθεί επειδή τόλμησε να μην παρακαλέσει τους λύκους...

Εχει wifi το κρατητήριο σας; :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#364559 ακόμα δε φτάσαμε εκεί :roll:

η λάσπη βέβαια καλά κρατεί, αλλά το δίκιο μου θα το βρω και ας χαλάσω ένα σκασμό λεφτά

για λόγους αρχής και μόνο

το κακό είναι ότι χωρίς να τα ακουμπήσεις σε δικηγόρους το δίκιο σου δε το βρίσκεις σε αυτή τη χώρα ούτε για πλάκα
και να τα ακουμπήσεις δηλαδή πάλι ταλαιπωρείσαι, αλλά όπως λέμε και ξαναλέμε αν ο καθένας μας δεν κάνει όπου μπορεί τη διαφορά τίποτα δε θα αλλάξει.

για μένα προσωπικά όσο δυσάρεστη και να μου είναι αυτή η ιστορία, το θεωρώ χρέος μου να μην την αφήσω έτσι

τουλάχιστον μου έμεινε και ένα ηθικό δίδαγμα (γιατί τα πάντα θεωρώ πως έχουν κάτι να με διδάξουν), όπου ξαναδώ παράξενες καταστάσεις να κόβω λάσπη από νωρίς :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By otso
#364562 πεσ μας τι εγινε αν δεν ειναι αυστηρα προσωπικο βεβαια . μου κανει εντυπωση που τα εχεις παρει τοσο ασχημα , σε ειχα για χαλαρο τυπο.στειλτα στο διαολο και τραβα στο χωριο .
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#364568 φίλε μπορείς να πεις ότι θες για μένα, μπορείς να με πεις |λογοκρισία|, ηλίθιο οτιδήποτε γουστάρεις δε θα παρεξηγήσω. ο καθένας έχει τη γνώμη του και δέχομαι να μη με συμπαθεί κάποιος ή να μη με θεωρεί αρκετά καλό. όπως λες είμαι χαλαρός

αλλά το να με λες ψεύτη υπερβαίνει κάθε όριο αξιοπρέπειας και το θεωρώ την υπέρτατη προσβολή για το άτομό μου. εντάξει είναι τελείως γελοία και αβάσιμη κατηγορία, απλά μόνο και μόνο που με αναγκάζει να τρέχω καταλαβαίνεις ότι με εκνευρίζει

τέσπα, όλα θα πάρουν το δρόμο τους με τον καιρό... θέλω ακόμα να πιστεύω ότι δεν έχει χαθεί πλήρως η λογική

απλά σκέφτομαι και τι φόλα τρώνε άλλοι που δεν διαθέτουν έστω και τα οικονομικά μέσα που διαθέτω εγώ ή την όρεξη που έχω εγώ. το κράτος από μόνο του είναι απλά ένα επιπλέον εμπόδιο να βρεις το δίκιο σου και όχι ένα όπλο για τον πολίτη

και τέλος όχι φίλε ότσο δε θα πάω στο χωρίο μου, εγώ ΕΙΜΑΙ στο χωριό μου και δε με κουνάει κανείς από δω.
τα αποβράσματα να γυρίσουν στις τρύπες από τις οποίες προήλθαν :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#364572 λογικο μου φαινεται να σε πειραζει , οπως και καθε νοημονα ανθρωπο βεβαια .Το θεμα ομως δεν ειναι μονο να αποδειξεις το αυταποδεικτο αλλα και να καταφερεις να τον εξευτελίσεις και γιατι οχι και αποζημιωσεις . εγω σου ευχομαι καλη τυχη .
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#366001 Για το HR και τις ηλίθιες ερωτήσεις που κουβεντιάζατε πρόσφατα, ορίστε δείγμα από το πέρσοναλ ντιβέλοπμεντ πλαν μου:

Describe your career aspirations. Consider short and long term expectations, be clear and realistic about your aspirations.
Define your personal goals and how they will allow you to reach your aspirations. Provide a methodological view on each step leading to your goals and the measures involved.

...και άλλα 53 textboxes με ασαφείς γενικόλογες ΜΑΛΑΚΙΕΣ. :s_coffee