Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#354009 ναι κι εγώ τα έχω κάνει αυτά, αλλά ο πολίτης δε χρειάζεται μόνο αυτά από μια υπηρεσία που λέγεται κέντρο ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ πολιτών

να εξυπηρετεί δηλαδή 2-3 περιπτώσεις και να δικαιολογεί και μισθό για αυτό;

το γνήσιο της υπογραφής κανονικά μπορεί να στο θεωρήσει οποιοσδήποτε δημόσιος υπάλληλος σε οποιαδήποτε υπηρεσία και αν πας μην κοιτάς που κάνουν τις πάπιες και σου λένε πάνε στα κεπ

έχουν μάθει τώρα όλες οι υπηρεσίες πήγαινε στο λογιστή σου, το έμαθαν και τα κεπ που ξύνονται όλη μέρα

και αν ζητήσεις και λεφτά από άνεργο σου στραβομουτσουνιάζει
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#354015 Τους κραζεις γιατι ηρθε καποιος και σου ειπε οτι πηγα εκει και μου παν "πηγαινε στο λογιστη σου"

Θα πρεπει να ξερεις ακριβως τι πηγε εκει, τι ζητησε, τι του ζητησαν, τι διαλογο ειχαν και μπορει να καταληξεις οτι μπορει ο υπαλληλος του ΚΕΠ να ειχε δικιο.

Εχω συναντησει κοσμο σε ουρες που αν ημουν στον γκισε θα τους εδερνα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#354018 ηλεκτρονική ανανέωση κάρτας ανεργίας ήθελε και είχε μαζί του τους κωδικούς τους και τον σχετικό κλειδάριθμο

είναι μια δουλειά 3 λεπτών, την οποία απλά δεν είχαν τη διάθεση να κάνουν

εγώ κακώς γνωρίζω και ασχολούμαι με αυτή τη διαδικασία, δεν υπάρχει κάτι το "λογιστικό" σε αυτή την υπόθεση, απλά έχουν βρει τη καραμέλα και το μόνο που θέλουν να κάνουν είναι να βεβαιώνουν κάνα γνήσιο και να κοιτάνε το άπειρο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 18 Ιαν 2017, 12:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#354019 Τα ΚΕΠ είναι ενα front end του Δημοσίου που κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχει. Με δεδομένο όμως το απίστευτο χάλι των υπηρεσιών, η ύπαρξη τους είναι δυστυχώς απαραίτητη και... σωτήρια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#354022 να κάνουν περισσότερα, επίσης αν θες η δουλειά να γίνει γρήγορα τα αποφεύγεις..

επίσης άκουσα ότι δε θέλουν να πολυασχολούνται με αιτήσεις για κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης, δεν παίζει να κάνω ποτέ μου κάτι τέτοιο enough is enough, μέχρι για επίδομα πετρελαίου έφτασα και κόντεψα να πάθω πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
By otso
#354030 μιλαμε για την ελληνικη εφευρεση για περισσοτερους πελατες για να τα ξυνουν οι πιο παλιοι πελατες. σε μας ειναι μονιμες του δημου οι οποιες οπως και ολος ο δημος ειναι κακες απληστες τεμπελες βρωμιαρες αξεστες και επιθετικες ,οπως και ολος ο δημος αλλωστε .μια δουλευει εκ περιτροπης και οι αλλες ειναι απο λαικη μεχρι κομμωτηριο.ο κοσμος εχει συνηθησει να τους βλεπει να μην δουλευουν και εχει περασει πια σαν φυσιολογικο. σε πια χωρα του κοσμου βαζουν τους τιγκα αναβολικα σαν επιβραβευση στο δημοσιο;και εθνικος ηρωας να ειναι γιατι πρεπει να μπει στο δημοσιο;
για να μην ισοπεδωνουμε ομως ,εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν 2 κεπ ,τα δημοτικα και τα αλλα , στα αλλα ειναι με συμβαση φανταζομαι για να ειναι σε ομηρια και να περνουμε τα ψηφαλακια , οχι βεβαια οτι δεν ειναι υποψηφιοι ξυστες και μελλοντικοι αχρηστοι ,η σαβουρα και η αγκυρα του εθνους.
οτι καλο υπαρχει στην ελλαδα απο ανθρωπινο δυναμικο ζει και εργαζεται στο εξωτερικο ΠΛΗΝ αυτων που γραφουν στο πετρολχεντς
Τελευταία επεξεργασία από otso και 18 Ιαν 2017, 12:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#354033 καλά στους δήμους παίζουν τρελά κοπρόσκυλα, σε όσους δήμους έχω δει λίγο περισσότερο τι συμβαίνει μέσα μιλάμε για την υπέρτατη σπατάλη χρήματος :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354037 Τι περίμενες να συμβεί ρε Κιούση με τη μείωση του budget στους δήμους;
:s_laughat

Αλλά από την άλλη αν έχεις τον Τόμσεν να σου επιβάλλει "Τόσους θα κρατάς άνευ αντικειμένου στους δήμους και θα σου κοστίζουν τόσα μύρια", πώς να ορθοποδήσει το σύστημα;

:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By otso
#354055 συμμαθητης μου δουλευε στον δημο , πριν 10 χρονια τα φτιαχνει με μια απο νοτιο αφρικη , παραταει οικογενεια και δημο και παει μαζι της στην αφρικη .μετα 2 χρονια αυτη τον κλανει και ο τυπος γυρναει και παει και πιανει μια καρεκλα στον δημο και κοιταει απ το παραθυρο και πληρωνεται.εμαθα δε οτι ποτε δεν κοπηκε η μισθοδοσια. εχει περασει δε τοσο βαθια στον κοσμο που αν λες κατι , ελα μωρε ο νυχτεριδας ειναι, αν πεις κατι γι αυτον που πουλαγε ταφους και τα εφαγε ελα μωρε ο καλοκαιρινος ειναι αν πεις τιποτα για τον λογιστη που εκαψε ολα τα βιβλια ελα μωρε ο ατερμονας ειναι ,τους λεω με τα παρατσουκλια μιας και οι γυφτοι εδω σαυτο ειναι απαιχτοι.το κλου ειναι οτι υπευθυνος οικονομικων του δημου ειναι αρχιλαμογιο παππας , πως διαολο μπορεις να εχεις διπλη θεση;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354077 Εικόνα

Μύρισαν εκλογές bibendum.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Govus
#354081
bibendum έγραψε:http://www.e-radio.gr/post/73696/ayksanontai-amesa-oi-misthoi-se-deh-hsap-kai-ote

#ti_perimenes


Παίδες, να διαβάζουμε λιγάκι και τι λέει το κείμενο κάτω από τον τίτλο...
Λογικό είναι να υπάρξει αύξηση αποδοχών, εφ' όσον μειώνονται οι συνταξιοδοτικές εισφορές εργαζόμενου κι εργοδότη.
Το τραγικό είναι, πως εν έτει 2017 υπάρχει μείωση των εισφορών αυτών καθ' εαυτών στις ΔΕΚΟ, όταν αντίστοιχα αυξάνεις το 2016 τις εισφορές εργοδότη/εργαζόμενου υπέρ ΙΚΑ :roll: ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354087 Βασικά η ιστορία είναι λίγο πιο διαφορετική.
Τα ευαγή ιδρύματα του λύγκα επί χρόνια είχαν φουσκωμένες μικτές αποδοχές για να τροφοδοτούν τις premium συντάξεις των συναδέλφων.
Ενιαίο μισθολόγιο άργησε να εφαρμοστεί και είναι άγνωστο αν τελικά εφαρμόζεται στις ιερές αυτές αγελάδες ΑΛΛΑ η ενιαία αντιμετώπιση όσον αφορά τις εισφορές θα εφαρμοστεί ΑΜΕΣΑ επειδή θα οδηγήσει τελικά (κατά το λύγκα) σε αύξηση των αποδοχών τους.

Το λογαριασμό ξέρετε ποιος θα τον πληρώσει ε;

Ετοιμαστείτε για νέα εξώφυλλα: ΝΕΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΔΝΤ.
Και ο HF σαν δακρυρροούσα χήρα να αναρωτιέται με απόγνωση "Τι μπορείς να κάνεις όταν σου ζητάει το ΔΝΤ νέα χαράτσια;" :s_empathy

Goulash αυτοί;
Φασολάδα εμείς παίδες.
Γιατί άλλο Ουγγαρία άλλο Ελλάδα.

:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#354131 Συνεχίζεις το κρεσέντο ανοησίας.
Το φιορίνι επηρέασε το ότι εισπράττουν φόρους και έχουν χαμηλές συντάξεις;

Μήπως να δώσουμε αυξήσεις στις ΔΕΚΟ σε νόμισμα Βενεζουέλας; :s_thumbsup

#ti_perimenes

edit
http://www.liberal.gr/arthro/107979/apo ... euro-.html

Κάτω οι φόροι / πάνω τα έσοδα! Ευελιξία στην αγορά εργασίας = αύξηση προσλήψεων

· Το 2015 – 2016 ο ΦΠΑ στα τρόφιμα και τα αγροτικά εφόδια μειώθηκε από το 24% στο 9%, ενώ ο γενικός ΦΠΑ έπεσε από το 24% στο 20%. Αντί τα έσοδα ΦΠΑ να καταρρεύσουν, αυτά έκλεισαν στο -6%, με συνεχείς τάσεις ανόδου

· Η φορολογία 1 – 3% επί του τζίρου για τις εταιρίες με τζίρο ως 100.000 Ευρώ απέδωσε περισσότερα έσοδα από ότι εισπράχτηκαν όταν αυτές οι εταιρίες πλήρωναν φόρο 16% επί των κερδών

· Η ευελιξία στην αγορά εργασίας (που επιβλήθηκε από το ΔΝΤ το 2011) απέδωσε από το 2013, ενώ το 2016 οι προσλήψεις αυξήθηκαν θεαματικά. Σε πολλούς τομείς της Οικονομίας πλέον δεν βρίσκεις καθόλου προσωπικό (!)


Στη Ρουμανία ποιο είναι το εθνικό φαγητό;
:hmmm:

Εκεί Garland που βρήκαν budget και δουλεύει η εφορία;