Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351248 έχεις σκεφτεί να ξεκινήσεις να δουλεύεις και στη συνέχεια να πας για μεταπτυχιακό (ώστε να υποφέρεις το περισσότερο δυνατό :lol: )

στο λέω με το σκεπτικό να δεις τι θα μπορούσε να εκτιμήσει περισσότερο ο όποιος εργοδότης σου, ξέρω δηλαδή πολύ κόσμο που τον έστειλε ή "έστειλε¨ (έμμεσα με το τρόπο της) η εταιρεία του να κάνει κάτι επιπλέον

εκτός αν βέβαια κάτι το βρίσκεις γενικά ενδιαφέρον ασχέτως δουλειάς, εγώ πάντα είμαι υπέρ αυτού και ας θεωρείται από μερικούς χαμένος χρόνος/χρήμα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#351249 Τα της ναυτοσύνης είναι γαμάου φάση αλλά ΙΜΟ προτίμησε κάτι λίγο πιο γενικό (ναυτιλιακές σπουδές) και πάλεψε το για broker.

Το να δουλέψεις εν Ελλάδι σε νομικό τμήμα χωρίς να έχεις πτυχίο νομικής είναι σαν να περιμένεις να μπεις στο δημόσιο ψηφίζοντας Ποτάμι ή Τζήμερο Ξανά!.

Στη θέση σου θα έκανα ένα ψάξιμο σε ναυτιλιακές χύμα.
Τύπου "ψάχνετε άτομο για intern έστω και τζάμπα;".
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351251 καλά γενικά παίρνουν σε ναυτιλιακές, το θέμα είναι να βρεις και καμιά θέση που να ξεκινήσεις να δουλεύεις με χιλιάρικο (τσέπη) , γιατί έχουν αρχίσει κι εκεί και δίνουν μισθούς πείνας χωρίς κάποιο προφανή λόγο έτσι για τη γαματοσύνη
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#351253
QsisVTS έγραψε:έχεις σκεφτεί να ξεκινήσεις να δουλεύεις και στη συνέχεια να πας για μεταπτυχιακό (ώστε να υποφέρεις το περισσότερο δυνατό :lol: )

στο λέω με το σκεπτικό να δεις τι θα μπορούσε να εκτιμήσει περισσότερο ο όποιος εργοδότης σου, ξέρω δηλαδή πολύ κόσμο που τον έστειλε ή "έστειλε¨ (έμμεσα με το τρόπο της) η εταιρεία του να κάνει κάτι επιπλέον

εκτός αν βέβαια κάτι το βρίσκεις γενικά ενδιαφέρον ασχέτως δουλειάς, εγώ πάντα είμαι υπέρ αυτού και ας θεωρείται από μερικούς χαμένος χρόνος/χρήμα


Εάν υπάρξει ευκαιρία για δουλειά, προφανώς και θα πάρει προτεραιότητα εις βάρος του μεταπτυχιακού.

Το θέμα είναι να υπάρξει.

EDDIE_147 έγραψε:Τα της ναυτοσύνης είναι γαμάου φάση αλλά ΙΜΟ προτίμησε κάτι λίγο πιο γενικό (ναυτιλιακές σπουδές) και πάλεψε το για broker.

Το να δουλέψεις εν Ελλάδι σε νομικό τμήμα χωρίς να έχεις πτυχίο νομικής είναι σαν να περιμένεις να μπεις στο δημόσιο ψηφίζοντας Ποτάμι ή Τζήμερο Ξανά!.

Στη θέση σου θα έκανα ένα ψάξιμο σε ναυτιλιακές χύμα.
Τύπου "ψάχνετε άτομο για intern έστω και τζάμπα;".


Πρώτος μου ξάδερφος δουλεύει μπρόκερ (ναυλοσύμφωνα) εδώ και δύο χρόνια. Εάν καταφέρεις να χτυπήσεις δουλειές, τα ποσοστά είναι καλό εισόδημα. Εάν. Σίγουρα πάντως δεν στηρίζεσαι στον μισθό που σου δίνουν. Για την ιστορία, ο παιχταράς δεν έχει πάρει ακόμα πτυχίο... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351257 έχω πάντως έναν τύπο που με προπονεί (ρίχνει τρελό ξύλο, ντουλάπι) που είναι δικηγόρος και κάνει το διδακτορικό του στη νομική και κάνει και μαθήματα σε κάποιο μεταπτυχιακό αν θυμάμαι σωστά
θα τον ρωτήσω από περιέργεια τι παίζει γιατί δεν έχω συζητήσει εις βάθος και από τι αποτελείται η σύνθεση των μεταπτυχιακών που διδάσκει :hmmm:

οι πιο μικρές ναυτιλιακές πάντως που έχω συναντήσει εγώ στη ζωή μου και δεν έχουν δικά τους τμήματα συνεργάζονται από όσο έχω διαπιστώσει με γνωστά γραφεία που κάνουν τέτοιες ιστορίες. έχω και φίλη που δουλεύει σε ένα τέτοιο και σύντομα πρόκειται να ανοίξει δικό της
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351259 ελπίζω να καταλαβαίνεις βέβαια ότι για να πάρω αυτές τις πληροφορίες σημαίνει ότι θα τις φάω κιόλας, γιατί έχω κάποιο καιρό να πάω (καλά έτσι κι αλλιώς με σαπίζει αυτός)
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Ιαν 2017, 16:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#352018 Εικόνα

Let the games begin!

Έπειτα από δοκιμαστικη αποχή δύο εβδομάδων, απόψε μας τελείωσε το Facebook.Όχι ότι ήμουνα κάνας ενεργός χρήστης πιο πολύ χάζευα αλλά ήταν μια συνήθεια.
Σιγά σιγά συνειδητοποιώ το μέγεθος της προσπάθειας και το ότι δεν υπάρχουν όρια (δεν υπάρχει ύλη) , πόσο μπορείς να χαθείς στο ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#355817 diplomat έκανα αυτή τη σύντομη κουβέντα που λέγαμε και εκεί που κατέληξα από όσα άκουσα είναι ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να το ακολουθήσεις ακόμα και αν γίνεις δεκτός (μου έλεγε ότι σε νομικά μπορεί να παρθούν τίποτα από δημόσιας διοίκησης για ξεκάρφωμα που συνήθως εγκαταλείπουν και γενικά από άσχετοι λίγοι είναι σε θέση να τα βγάλουν πέρα)

κυρίως αυτά τα θέματα αφορούν δικηγόρους λόγω του υπόβαθρου που απαιτείται. αν βέβαια σε ενδιαφέρει χώσου, αλλά προσωπικά θεωρώ πιο safe την all around λύση του ναυτιλιακού που είναι και αρκετά εύκολο και σε αυτό το κλάδο χαίρει γενικότερης αποδοχής
Άβαταρ μέλους
By Chris
#355842 Εγω να συγκεκριμενοποιησω λιγο το all around που λεει ο Κιουσης και να προτεινω Alba? Δεν ξερω κοστος, δεν ξερω τι ακριβως κανουν εκει περα, ξερω μονο πως εχω ακουσει αρκετες ιστοριες επαγγελματικης επιτυχιας που το περιλαμβανουν


< >