Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#340369 Στο δικό μου εργασιακό περιβάλλον πάντως , παίζει ενα 10% των συναδέλφων να εχει PhD, ενω στα πιο πάνω κλιμάκια ανεβαίνει (ας πω ενα 20-30% κατ ' εκτίμηση) .
Απο τεχνικά (σε nuclear physics κυρίως ) εως και πιο business ή computer science
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#340373
GTS έγραψε:Δες για παραδειγμα το FB που προσλαμβανει πολλους PhDs. Αυτοι που το ξεκινησαν ουτε το πτυχιο δεν προλαβαν να παρουν.

To FB έχει λόγο όμως και προσλαμβάνει PhD's [σε συγκεκριμένους κλάδους].
Πέρα από τα ιατρικά που ανέφερες, κάτι data scientists είναι κλασσικό παράδειγμα που τραβάνε PhDάδες. Γιατί θέλουν πρόσβαση στην τρέχουσα έρευνα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#340374 Στα πυρηνικα ειναι ποιο λεπτο το θεμα γιατι ενα λαθος να γινει εχει συνεπειες, οπως και στα Ιατρικα. Στο ΙΤ τι να το κανεις το PhD?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#340378
mjacob έγραψε:
GTS έγραψε:Δες για παραδειγμα το FB που προσλαμβανει πολλους PhDs. Αυτοι που το ξεκινησαν ουτε το πτυχιο δεν προλαβαν να παρουν.

To FB έχει λόγο όμως και προσλαμβάνει PhD's [σε συγκεκριμένους κλάδους].
Πέρα από τα ιατρικά που ανέφερες, κάτι data scientists είναι κλασσικό παράδειγμα που τραβάνε PhDάδες. Γιατί θέλουν πρόσβαση στην τρέχουσα έρευνα.


Αυτο λεω, υπαρχουν τομεις που χρειαζεσαι PhDs κυριως αν θελεις να δοκιμασεις τεχνολογιες που ειναι ακομα στην αναπτυξη. Τωρα το ΦΒ τους χρειαζεται γιατι εχει ενα δισ χρηστες και εχει θεματα να λυσει. Ποσες εταιριες ειναι σε αυτην την θεση ομως?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#340380
GTS έγραψε:Στα πυρηνικα ειναι ποιο λεπτο το θεμα γιατι ενα λαθος να γινει εχει συνεπειες, οπως και στα Ιατρικα. Στο ΙΤ τι να το κανεις το PhD?


Cyber security... απο τις μεγαλυτερες ανησυχίες μας

Btw στο ΝΑΤΟ που πηγε ο πρωην προυσταμενος μου , του ειπανε οτι εχουνε 4 domains να υπερασπιστουνε
Γη, Αερα, Θαλασσα &... cyberspace
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#340385
GTS έγραψε:Ποσες εταιριες ειναι σε αυτην την θεση ομως?

όλες :lol:

Σημασία πάντως δεν έχει πόσο σημαντικό είναι κάτι. Το PhD δεν είναι ένδειξη ικανότητας.
Σημασία έχει αν υπάρχει η γνώση για να κάνεις αυτό που θες να κάνεις. Αν υπάρχει, δεν χρειάζεσαι PhDάδες. Αν δεν υπάρχει, τοτε χρειάζεσαι.

ΝΒ Όχι αν υπάρχει στην εταιρεία. Αν υπάρχει εν γένει στην ανθρωπότητα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#340411
GTS έγραψε:Ναι γιατι μπορουν να τους εχουν οχι οτι τους χρειαζονται καθοτι και με καλους MSc μια χαρα καλυπτονται. Δες για παραδειγμα το FB που προσλαμβανει πολλους PhDs. Αυτοι που το ξεκινησαν ουτε το πτυχιο δεν προλαβαν να παρουν.


Δεν πολυβγαζω νοημα απ το ποστ σου.

Η αγορα εχει εκατονταδες χιλιαδες μαστεραδες και πολυ λιγοτερους phd, αν ηθελα μαστεραδες και οχι phd θα επαιρναν μαστεραδες και θα τους πληρωναν λιγοτερο.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#340414
rx8_drifter έγραψε: αν ηθελα μαστεραδες και οχι phd θα επαιρναν μαστεραδες και θα τους πληρωναν λιγοτερο.

Δεν πάει απαραιτήτως έτσι.
Νομίζω πως περισσότερο η θέση καθορίζει τα λεφτά, και όχι το πτυχίο.
Σαφώς υπα΄ρχουν θέσεις που απαιτούν PhD και έχουν περισσότερα λεφτά, αλλά υπάρχει και το αντίστροφο.
Υπάρχουν και θέσεις στις οποίες το PhD είναι κακή ένδειξη και θα προτιμηθεί κάποιος άλλος για περισσότερα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#340416 Μα λεω οτι ΑΝ θελουν μαστερα θα παρουν μαστερα. Τωρα μην αρχισουμε την περιπτωσιολογια ξερω μια θεση που ηθελαν μαστερα αλλα δεν εβρισκαν και ηρθε ο κιλο με το phd και ηταν ο μονος που εκανε match :lol:
Σε αυτη την περιπτωση παιζει να τον πληρωσουν και παραπανω.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#340417 αυτό λέω, ότι παίζει και όχι :lol:

Ν.Β. προφανώς δεν αναφέρομαι σε οργανισμούς δημοσίου που παίζει τιμοκατάλογος
Χ χαρτί +=Ψ% επί του βασικού μισθού της θέσης
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#350447 Mαγκάιβερς, σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στο ναυτικό δίκαιο... υπάρχουν προγράμματα που τρέχουν τώρα και εντός ελλαδιστάν, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την αποκατάσταση. Ακούω για εξωτερικός συνεργάτης σε ναυτιλιακές, υπαγόμενος ουσιαστικά στον νομικό σύμβουλο ή δικηγόρο της εταιρίας. Μπερδεμένα πραγματάκια. Διεθνείς και Ευρωπαϊκές στο τιμημένο ΠαΠει είναι το πτυχίο (ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΕΤΑ), για να υπάρξει ένα ρέφερενς πόιντ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#351219 Και γαμώ τα ποστ έκανα πάλι.

Εικόνα

Καμιά ιδέα-συμβουλή-αερολογία δεν παίζει παίδες; Οποιαδήποτε νύξη θα βοηθούσε. Έστω να μου πει ο τζι στα ίσια και να ξαναφάω και μετά να προβληματιστώ, κάτι τέλος πάντων... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#351238 Δικηγόρος είσαι;
Αν ναι πιστεύω ότι το βασικότερο είναι να μπεις στην αγορά εργασίας το συντομότερο.
Ψιλοαμφιβάλω αν ένα μεταπτυχιακό και δη εκ παπιού στα νομικά θα σου άνοιγε κάποια παραπάνω πόρτα σαν αυτή που αναφέρεις (νομικό τμήμα ναυτιλιακής).

Αν δεν είσαι δικηγόρος άσε το δίκαιο και κάνε ένα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#351243 ένα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά γενικά το θέλουν οι ναυτιλιακές (ειδικά όταν θέλουν να σε ζμπρώξουν) και είναι και εύκολο

πρακτικά δεν είναι καν επιστήμη η ναυτιλία, δεν ξέρω πώς κατάφεραν να βρουν υλικό/αντικείμενο για σπουδές πάνω σε αυτό :hmmm:

επίσης ωραία φάση είναι και τα λογιστικά των ναυτιλιακών (άσχετο με αυτό που ζητάει ο diplomata απλά το πετάω), είναι αρκετά εύκολα και πληρώνουν πολύ καλύτερα από άλλα πράγματα με περισσότερη δουλειά

τέλος ένα άλλο συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει εγώ προσωπικά είναι ότι η ναυτιλία θέλει μέσο :whistlink: (και όχι με το σκεπτικό ότι σήμερα όλα σκατά παντού θες μέσο, γενικά είναι κλάδος που παίζει πολύ το μέσο/γνωριμία)
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 12 Ιαν 2017, 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#351244
EDDIE_147 έγραψε:Δικηγόρος είσαι;
Αν ναι πιστεύω ότι το βασικότερο είναι να μπεις στην αγορά εργασίας το συντομότερο.
Ψιλοαμφιβάλω αν ένα μεταπτυχιακό και δη εκ παπιού στα νομικά θα σου άνοιγε κάποια παραπάνω πόρτα σαν αυτή που αναφέρεις (νομικό τμήμα ναυτιλιακής).

Αν δεν είσαι δικηγόρος άσε το δίκαιο και κάνε ένα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά γενικότερα.


Λόγω μαθημάτων στην σχολή και μίας δημοσίευσης που παλεύω τώρα, ο τομέας μου είναι η γεωστρατηγική και χοντρικά πρέπει να συστήνομαι ως διεθνολόγος. Το μεταπτυχιακό στο ΝΔ, εάν γίνει, μάλλον θα γίνει στην νομική. Στο ΠαΠει είναι διαφορετικό πρόγραμμα.

Με καίει πάρα πολύ το μπάσιμο στην αγορά εργασίας πάντως. Παρεμπιπτόντως, σε λίγες μέρες τελειώνω τη θητεία μου. Κομβικό σημείο.

edit
QsisVTS έγραψε:έ
τέλος ένα άλλο συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει εγώ προσωπικά είναι ότι η ναυτιλία θέλει μέσο :whistlink: (και όχι με το σκεπτικό ότι σήμερα όλα σκατά παντού θες μέσο, γενικά είναι κλάδος που παίζει πολύ το μέσο/γνωριμία)


:s_yes