Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#334734 Ό,τι έγραψε ο red garland...
Όσον αφορά το χώρο, η cache είναι ένα θέμα αλλά αυτό έχει ήδη προβλεφθεί από τον προγραμματισμό και επίσης ρυθμίζεται χειροκίνητα...
Το δεύτερο θέμα είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το προφίλ το οποίο επηρεάζεται από τον αριθμό των λογαριασμών αλλά και τον όγκο του κάθε λογαριασμού.

Θα σου πρότεινα να βάλεις το profile κάπου που εύκολα θα το παρακολουθείς και θα το μετακινείς και (με εφαρμογή στην περίπτωσή μου) δεν θα ξεχάσεις να κάνεις backup! ; - D

Φτιάξε ένα φάκελλο δηλαδή C:\"PATH"\ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΟΥ\THUNDERBIRD PROFILE μετακίνησε εκεί όλο το περιεχόμενο του υπάρχοντος profle.

Μετά c:\thunderbird -profilemanager", φτιάξε ένα νέο προφίλ επιλέγοντας ως φάκελο το C:\"PATH"\ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΟΥ\THUNDERBIRD PROFILE και σβήσε το υπάρχον προφίλ.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#336010 Λεπον.
Θελω στο laptop (ενα lenovo, το λεω γιατι ο μπρο που εχει σκαλισει ubuntu κλπ λεει οτι εχει διαβασει ασυμβατοτητες με καποια lenovo :hmmm: ) να περασω linux για κατι δουλειες.
Περασα Mint 18 και ενω αυτα λειτουργησαν μια χαρα, δεν ειχα επιλογη για dual boot. Bootαρε απευθειας τα linux και δεν μου εδινε επιλογη για win.
update grub δεν αλλαξε κατι.
Διεγραψα τα Mint και μετα μου βγηκε λιγο η πιστη να ξαναμπορεσω να το κανω να bootαρει τα win.
Ερωτηση:
-Η αρνηση του dual boot παιζει να οφειλεται στα Mint; Αλλο linux distribution θα δουλεψει;
-Μηπως εχει πιο πολλη νοημα κι ευκολια να κανω ενα VM με linux στα windows και να παιζω απο εκει;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#336040 Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα ότι η επιλογή dual boot δεν είναι ό,τι πιο εύχρηστο...
Το ίδιο θα έλεγα για το wine (να τρέχεις εφαρμογές win μέσα από linux).
Αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ vm ή virtual box ή πως το λένε, θα ήταν η μόνη λύση που θα δοκίμαζα...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#336053 VM και ξερό ψωμί...τρέχω ταυτόχρονα 3 διαφορετικά distros (Kali, Ubuntu και Mint) και δεν έχω κανένα πρόβλημα, βέβαια σε i7 με 16 Ram και 500ρη SSD.
Tip στο VM βάλε στα network settings bridged mode αντί NAT.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#336116
kubiak έγραψε:Ό,τι έγραψε ο red garland...
Όσον αφορά το χώρο, η cache είναι ένα θέμα αλλά αυτό έχει ήδη προβλεφθεί από τον προγραμματισμό και επίσης ρυθμίζεται χειροκίνητα...
Το δεύτερο θέμα είναι ο χώρος που καταλαμβάνει το προφίλ το οποίο επηρεάζεται από τον αριθμό των λογαριασμών αλλά και τον όγκο του κάθε λογαριασμού.

Θα σου πρότεινα να βάλεις το profile κάπου που εύκολα θα το παρακολουθείς και θα το μετακινείς και (με εφαρμογή στην περίπτωσή μου) δεν θα ξεχάσεις να κάνεις backup! ; - D

Φτιάξε ένα φάκελλο δηλαδή C:\"PATH"\ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΟΥ\THUNDERBIRD PROFILE μετακίνησε εκεί όλο το περιεχόμενο του υπάρχοντος profle.

Μετά c:\thunderbird -profilemanager", φτιάξε ένα νέο προφίλ επιλέγοντας ως φάκελο το C:\"PATH"\ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΟΥ\THUNDERBIRD PROFILE και σβήσε το υπάρχον προφίλ.


Χρήσιμα όλα αυτά , βέβαια μιλάμε για μερικές δεκάδες mb σε όλα τα πιθανά μέρη αποθήκευσης , δεν πλησιάζει ούτε καν 300 και χωρίς fiddling με τις ρυθμίσεις.

Επειδή επίσης έπαιξε παρεξήγηση με τη cache, χρησιμοποίησα τον όρο με την ευρύτερη έννοια
όχι απαραίτητα τη συγκεκριμένη του προγράμματος. :lol:

για το θέμα του Billopoulou

+1 για VM ή αν έχεις βαρβάτη σύνδεση και είσαι ακαδημαικός , ίσως και το Okeanos Cloud να σε βοηθά που στήνεις
μηχάνημα (core,ram) και διανομή.

Προσωπικά όταν ήταν για κάτι προγραμματιστικά του Πανεπιστημίου, βολεύτηκα με ένα Virtual Box και την διανομή που χρειαζόταν.

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloa ... ocom=98578

Είχα δοκιμάσει dual boot, live σε usb3 και emulation αλλά φευ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#336118
kubiak έγραψε:dimik γιατί τρία διαφορετικά distros;



Για ακαδημαϊκούς λόγους, penetration tests, malware analysis κλπ, από το Kali κάνω πειράματα στα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#336213
georgetz έγραψε:Επειδή επίσης έπαιξε παρεξήγηση με τη cache, χρησιμοποίησα τον όρο με την ευρύτερη έννοια
όχι απαραίτητα τη συγκεκριμένη του προγράμματος. :lol:

Α, ok, σε εγκαταστάσεις windows τα πράγματα που ρυθμίζω πρώτα είναι τα system tmp και system temp directories και μετά τα cache όσων www browsers υπάρχουν...

Και μετά ανάλογα τι προγράμματα είναι εγκατεστημένα...

dimik έγραψε:Για ακαδημαϊκούς λόγους, penetration tests, malware analysis κλπ, από το Kali κάνω πειράματα στα υπόλοιπα.

Πολύ ενδιαφέρον!
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#336491 Ναι, ειδικά στα windows επειδή γεμίζουν αρκετές φορές με άχρηστα πράγματα το έχω κάπως τυποποιήσει για να μπορώ να τα παρακολουθώ και να τα "αδειάζω" όταν μεγαλώνουν πολύ σε μέγεθος και αριθμό αρχείων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#336744 Πως γνωρίζεις όμως ποια tmp θα διαγράψεις ? Κάποια είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με αρχεία Win και διαγραφή οδηγεί σε προβλήματα μέχρι και μη είσοδο στα Win.

Έχεις κάποιο μπούσουλα σ'αυτό , γιατί και εμένα με ενοχλεί το πως μια εγκατάσταση Win απο π.χ 25GB φτάνει τα 50+
απο μη σβησμένες αναβαθμίσεις , άχρηστα tmp αρχεία κλπα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#336773 Χοντροκομμένα : - >

Τα έχω π.χ. στο C:\FooTeMP και κατά καιρούς αδειάζω το περιεχόμενό τους με command line.

Αν κάτι αρνείται πεισματικά να διαγραφεί το αφήνω...

Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα...

Ενδεχομένως να υπάρχουν και άλλα temp folders με τις νέες εκδόσεις των windows αλλά ουσιαστικά έχω να ασχοληθώ με αυτό το o/s από το 2008...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#336811 Ccleaner, ψεκάζει, σκουπιζει και τελειώνει τα προσωρινά αρχεία και φρεσκάρει τους browsers με άρωμα λεμόνι.
Το βρίσκουμε δωρεάν από το filehippo.com


Sent from mobile
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#343626 Επανερχομαι στο θεμα dual boot win/linux.

Εκανα προσωρινα την δουλεια μου με ενα VM, αλλα μιας και ειχα χρονο για πειραματισμο σημερα εκανα μια προσπαθεια παλι.
Boot απο USB κι οχι DVD αυτην την φορα και ειχε μια επιλογη να κανει install alongside windows (ή κατι παρεμφερες) που δεν ειχα δει νομιζω την τελευταια φορα.
Ολα δουλευουν ρολόι τωρα.

Εχω βαλει Linux Mint 18 λοιπον. Ομορφα και γρηγορα!