Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#177598
Vagnar έγραψε:http://www.springer.com/engineering/civil+engineering/journal/12205
http://ascelibrary.org/journal/jmcee7
http://www.journals.elsevier.com/construction-and-building-materials/
http://www.journals.elsevier.com/engineering-structures/


Aκολουθει σεντονι, περιεχει ανθολογια.

Δεν γινεται να το βαλει σε αυτα τα journals.
Τοσο απλα.
Εδω το εβαλε στα νεα του ψαροντουφεκου στο οποιο πληρωσε κι ολας (με impact factor οριακα μηδενικο), η βαση στην οποια μιλαμε δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο, πρεπει να πεσεις λιγο.
Κατανοειτε για ποιο λογο πληρωσε να υποθεσω.
Παμ παρακατ.

Καταλαβαινω οτι κανουμε πλακα και ειναι τελειο αναγνωσμα για το lunch break (στη δουλεια μαζευομαστε και τους μεταφραζω) αλλα καποιοι απαντανε σοβαρα.
Οποτε, τι συζηταμε ακριβως? Για την επιστημονικη του αρτιοτητα? Για το σωστο research? Για τη σωστη πειραματικη του ερευνα, αφου πρωτα θεμελιωσε ενα σωστο θεωρητικο υποβαθρο? Η για το οτι παθαινει αμοκ το εγω του οταν καποιος του λεει δεν εχεις ιδεα απο μηχανικη? Η οτι δεν γνωριζει τον σωστο δρομο και τον συμβουλευετε? Το θεμα ειναι οτι τον αποφευγει.
Εχετε κατανοησει οτι ολη η φασαρια γινεται γιατι ειδε καποια βιντεακια στο σωληνα (γιατι το μαραφετι αυτο υπαρχει ηδη σε πολλες παραλλαγες), ειπε "να, ετσι θα το κανω" και απο τοτε προσπαθει να βρει μια θεωρια κατα την οποια αυτο θα δουλεψει?
Η ορολογια που χρησιμοποιει δεν υπαρχει σε κανενα βιβλιο. Τα αγγλικα, οπως δυστυχως και τα ελληνικα των γραπτων που διαβασα ειναι απαραδεκτα. Προσπαθει να συννενοηθει με ορους που δεν γνωριζει και αλλους που εφευρισκει μονος του. Οταν του το ελεγαν σε φορουμ μηχανικων γινοταν εξαλλος, εκανε flooding για να αποδειξει το αντιθετο και ερχοταν το ban. Εννοειται μετα ερχονταν τα σχολια για το "συστημα" που τον πολεμα και τον εκανε ban.
Δον Κιχωτιες σοβαρου επιπεδου.

Το ποιο προσφατο, εκλαψα με τον ορο "προβολικη γεφυρα" με τη φωτο της γεφυρας στο Ριο, δεν μου απαντησε τι διαολο εννοει.
Ατυχος ηταν γιατι εχω δουλεψει για τη συγκεκριμενη γεφυρα βεβαια οποτε δεν τον επαιρνε, οταν ρωτησα αν απλα πηρε μυρωδιά τα finger plate joints και ειπε να το κανει ορο γεφυρας, απλα εσβησε το quote και προχωρησε.

Δεν γινεται να γραφονται ποστ του τυπου "δεν ξερω αν ειναι σωστο η οχι αλλα...". Ναι γινεται να το ξερεις, ειναι ο τροπος με τον οποιο ολοι οι επιστημονες κανουν το κοσμο καλυτερο. Ειναι πονηματα ανθρωπων που μπορει να παρουν χρονια, πολλες φορες και 10ετιες μεχρι να αξιζουν να παρουσιαστουν. Ειναι ακριβως ο τροπος που ο "εφευρετης" αποφευγει, πρωτον γιατι δεν εχει καμια τυχη και δευτερον λογω ελλειπων γνωσεων.
Και αν δεν θελει καποιος να περιμενει, ειναι το ηθος και η ακεραιοτητα, η μετριοφροσυνη που εκπεμπει ενας ανθρωπος που σεβεται την κοινοτητα στην οποια κινειται.
Οχι καποιος που αισθανεται σαν το παιδακι εξω απο τη βιτρινα που κλαιει να το προσεξουν γιατι δεν το αφηνουν να μπει μεσα αλλα ταυτοχρονα ειναι και ο καλυτερος μηχανικος evah. Που εκανε κουρελια ολους τους κανονισμους, που κανενας πολιτικος μηχανικος δε μπορει να αντιπαρατεθει μαζι του και που θεωρει το σφαλμα σε real scale 20% μικρο.

Καταγγέλλω επίσης την Ελληνική πολιτεία, την διεθνή κοινότητα για υπόθαλψη της αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας μου, και προσκαλώ όλους τους φορείς να αναμετρηθούν μαζί μου πάνω στο γνωστικό μου επίπεδο.
Θεωρώ ότι είναι βλάστημο να παρατήσω την εφεύρεση, προς τιμήν των νεκρών των σεισμών.


Εδώ στην Ελλάδα γίνεται ..... '' το εν το κιγκλίδωμα γυναικός το αμάρτημα.''


Αν τους αποδείξω ότι ο ΕΑΚ και ΕΚΩΣ είναι επικίνδυνοι για την δόμηση. Και η μέθοδος η δική μου είναι πολύ καλύτερη. Θα αλλάξουν τους κανονισμούς του ΕΑΚ, ή ( ας είναι καλύτερη η μέθοδός μου ) διότι δεν συμπίπτει με τον ΕΑΚ θα την απορρίψουν?


Το σύστημά μου είναι και για ανεμοστρόβιλους.


Αν είμαι τόσο ανατρεπτικός για την επιστήμη, χωρίς να έχω πάρει απαντήσεις σε αυτά που λέω,....τι να πω?


Απευθυνομενος σε πολιτικο μηχανικο:

Είσαι πολύ μικρός για να μιλήσεις επιστημονικά μαζί μου. Για αυτό δεν τα καταλαβαίνεις.


Εδω ριχνει κλωτσια στον eurocode 1-7 και ποιο πανω.

Μια νέα θεωρία πατάει με το ένα πόδι στη συσσωρευμένη γνώση, αλλά με το άλλο δίνει μια κλωτσιά και αλλάζει ότι ίσχυε μέχρι κείνη τη στιγμή. Φαίνεται πως η επιστημονική πρόοδος (όπως κάθε πρόοδος εξάλλου) είναι περισσότερο το προϊόν μιας ρήξης με την παράδοση παρά η συνέχειά της.
Αυτό κάνω και εγώ στους ευρωκώδικες και τους ΕΚΩΣ-ΕΑΚ



Εδω ο κ. Λυμπερης, ο οποιος τονιζω πως δεν εχει κανενα επιστημονικο υποβαθρο, προσπαθει να μας παρουσιασει ως ορθη επιστημονικη μεθοδο αποδειξης, κατι που ειναι 101 για ολους τους επιστημονες του χωρου.
Δεν θεωρεις κατι ως σωστο μεχρι να ερθει η απορριψη του απο καποιον τριτο, αλλα προσπαθεις να το αποδειξεις εσυ.
Καλως η κακως ετσι δουλευει το συστημα, αν καποιος θελει να ακολουθησει αλλο δρομο, δεν θα του δωσουν σημασια.

Δεν υπαρχουν παρακαμψεις ουτε στην επιστημονικη μεθοδο, ουτε στα χρονια που πηγαν χαμενα προσπαθωντας να γινει κατι που δεν εγινε. Κατανοω τον καημο του αλλα ολοι μας πρεπει να περασουμε ακριβως την ιδια διαδικασια αναγνωρισης οταν εχουμε μια ιδεα.

Οπως ειπε ο ιδιος:

Η επιστήμη είναι ο πυρήνας της γνώσης. Γένους θηλυκού σαν την μήτρα της γυναίκας Όλοι θέλουν να μπουν μέσα σαν τα σπερματοζωάρια.


Ε, δεν τα καταφερες και ας ηθελες, δε πειραζει.

Δεν θα το γλυτώσεις το πάκτωμα.! :lol:
Σήμερα μίλησα με τον Πρόεδρο του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.
Τον ενημέρωσα για την πατέντα, όπως έχω συναντήσει και έχω ενημερώσει και τον πρόεδρο του ΙΤΣΑΚ.
Το ερώτημα που μπαίνει είναι αν θα τρόμε ξανά ζεσταμένο φαγητό από το εξωτερικό, ή αν επιτέλους θα κάνουμε κάτι δικό μας,
το οποίο θα εξάγουμε.
Σε αυτήν την ερώτηση θέλω να μου απαντήσει ο ΟΑΣΠ και ο ΙΤΣΑΚ.
Έχουμε έτοιμη έρευνα η οποία θα πάει χαμένη αν οι δεσμοί του κράτους δεν μας βοηθήσουν.


Ολα καλα, αλλαξες τον αντισεισμικο σχεδιασμο? Αλλαξε και το eurocode να δω κατι.

Ένα πράγμα φοβούνται τα λόμπι, ή καλύτερα τα σεισμολόμπι.
Την διασημότητα, και γενικά τα ΜΜΕ τα οποία ελέγχουν.
Τους πολεμάω με το ίδιο χαρτί. Το ίντερνετ. :whistlink:
Αφού δεν με βγάζουν τα μεγάλα κανάλια, βγαίνω στο ίντερνετ γενικά.
Ακόμα διαπίστωσα ότι οι απαντήσεις των ιδικών ήταν θετικές, και των ψώνιων αρνητικές.
Και το 4τρ έχει μέσα πολιτικούς μηχανικούς.
Αλλά και πολλά μπλοκ με αντιγράφουν.
Γράψε στο google Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα ...και δες τι γίνετε.
Ιδού η Ίος ιδού και ο seismic!


Τα αγαπημενα μου απευθυνομενος σε εμενα:

Θα σου έλεγα που θα το βάλω αλλά ντρέπομαι τον κόσμο.
Αφού δεν είσαι μηχανικός πως μιλάς με έναν μηχανικό.
Επιστημονική απάντηση θέλεις, σου είπα που να διαβάσεις αλλά αντί να διαβάσεις και να μου απαντήσεις σε τυχών απορίες
εσύ αρέσκεσαι στην συκοφαντία χωρίς επιστημονική βάση.
Μάστορας είναι και της κατσίκας ο κώλος και εσύ μαζί.


Αφου δεν εισαι μηχανικος... :hmmm:

Οπως επισης:

Πρόσεχε μην πέσεις από την 40οροφη και χάσουμε τέτοιο επιστήμονα που τον έχει για τα @@@ του ένας εργοδηγός.


Το ότι σε έχω κάνει ρόμπα και χτυπιέσαι είναι η μεγαλύτερη χαρά που μου έδωσε άνθρωπος.
Δεν μπορείς να απαντήσεις είσαι άχρηστος. Σε προκαλώ δημόσια να σε κάνω ρόμπα
Μην σκοτώνεσαι όλοι σε έχουν καταλάβει.
Αν θέλεις να μιλήσουμε επιστημονικά καλός αν όχι μίλα μόνος σου..... εσύ εκτίθεσαι.

Φίλοι μου 7 χρόνια στα φόρουμ των μηχανικών αυτές τις μ@λ@κίες ακούω.
Επιστήμονας δεν φτάνει να είσαι Ο ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΑΣ πρέπει να το αποδεικνύει καθημερινά.
Οι εφευρέτες γράφουν τα βιβλία όχι οι επιστήμονες


Η αλήθεια είναι μία.
Η πατέντα είναι ότι καλύτερο μέχρι σήμερα.


Η σωστή μέθοδος είναι η δική μου.
Όλοι αυτοί που ανάφερα και πολλοί άλλοι κλάδοι θα πεινάσουν αν η πατέντα μου βγει παγκοσμίως.
Αυτούς ακριβώς είναι που εγώ χρειάζομαι να συνεργαστώ για να πάει μπροστά η πατέντα
Αυτοί είναι που μου έχουν κηρύξει τον πόλεμο.
Μπορώ να τους κάνω ρόμπα ανά πάσα στιγμή, όχι γιατί είμαι διάνυα, αλλά διότι όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί, αλλά και όλοι οι άνθρωποι ξέρουν την χρησιμότητα της βίδας αλλά... είχαν ξεχάσει να βιδώσουν τις κολόνες ή τις κατασκευές στο έδαφος.
Το βίδωμα στο έδαφος...τα αλλάζει όλα!
Φοβούνται οι πολιτικοί μηχανικοί, ότι αν εφαρμόσουν την δική μου μέθοδο, οι στατικές μελέτες που κάνουν θα βγουν άχρηστες.
Καταλαβαίνετε τι συμφέροντα παίζονται και τι πρόβλημα έχω?
Γιατί δεν το δοκιμάζουν αυτοί?
Αυτός είναι για μένα ο βασικός λόγος που προσπαθούν να θάψουν την πατέντα, , και εμένα μαζί της.
Αυτό προσπαθεί και ο g47
Για αυτό και κωλώνει να μιλήσει στα ίσα.


Στο linked in δηλωνει πως ειναι Building Contractor.

Εχει δωσει θεωρω τουλαχιστον 80 χιλιαρικα σε ευρω ως τωρα και γραφει σε 100 φορα, τα περισσοτερα ασχετα με το αντικειμενο.
Ειναι δειγματα ορθης επιστημονικης συμπεριφορας αυτα?
Το flooding που εχει κανει για εναν απο τους πιο λαμπρους εφευρετες της εποχης μας ειναι δυσκολα εξηγησιμο.
Και μετα μου λεει ελα στη ζουγκλα του 30φυλλοπουλου να τα πεις.
Μη το χασουμε εντελως και αρχισουμε να μιλαμε σοβαρα, ετσι? :lol:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177660
g47 έγραψε:
seismic έγραψε:γιατί απορείς ? Πολλοί εδώ μέσα παρουσιάστηκαν σαν πολιτικοί μηχανικοί όπως ο g47 :svivhaha:


Βρες μου ΕΝΑ ποστ οπου παρουσιαστικα σαν πολιτικος μηχανικος.
Σε πολλα ποστ του κλειδωμενου θεματος τονιζα οτι δεν ειμαι πολιτικος μηχανικος.
Μαλιστα εδω
viewtopic.php?f=9&t=730&start=315
αναφερεις κι εσυ τη πραγματικη μου εργασια.

Οποτε παρε τη λασπουλα σου, γιατι ανακολουθος δεν ειμαι, καντη barbie house και αρχισε να σκουζεις γιατι δε σου δινει κανενας σημασια με το καημο σου που δεν εγινες πραγματικος μηχανικος.
Τις παπατζες σου τις ανεχομαστε, τα ψεματακια σου αλλου. :)

Τελικά ρε φίλε τι κάνεις σουβλάκια? :lol:
Και πας να κρίνεις εμένα :yahoo:
Καλά είπα να σου πάρουν μέτρα για σώβρακο.
21 σελίδα τελευταία ανάρτηση λες ότι είσαι μηχανικός γεωλόγος.
viewtopic.php?f=9&t=730&start=300

g47 έγραψε:
Μπραβο σου. :)
Ειμαι γεωλογος μηχανικος.

Υ.Γ
Μάλλον .... κηπουρός ήθελε να γράψει.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177706 g47 έγραψε:
Στο linked in δηλωνει πως ειναι Building Contractor.

Εχει δωσει θεωρω τουλαχιστον 80 χιλιαρικα σε ευρω ως τωρα και γραφει σε 100 φορα, τα περισσοτερα ασχετα με το αντικειμενο.
Ειναι δειγματα ορθης επιστημονικης συμπεριφορας αυτα?
Το flooding που εχει κανει για εναν απο τους πιο λαμπρους εφευρετες της εποχης μας ειναι δυσκολα εξηγησιμο.
Και μετα μου λεει ελα στη ζουγκλα του 30φυλλοπουλου να τα πεις.
Μη το χασουμε εντελως και αρχισουμε να μιλαμε σοβαρα, ετσι? :lol:

seismic
Η απάντησή μου λέγετε paper το έκανα για να κριθώ από επιστήμονες και όχι από κηπουρούς.
http://www.scirp.org/Journal/PaperDownl ... erID=59888
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177710
NickTG έγραψε:Σε σοβαρό μέσο κιόλας!

Το θέμα μου είναι σοβαρό και τιμά το περιοδικό σαν το πρώτο θέμα του.
DOI: 10.4236/ojce.2015.53032 1.053 Downloads 1.959 Views
Μέσα σε τρις εβδομάδες διαβάστηκε περισσότερο από άλλα θέματα που είναι εκεί μέσα από την αρχή του χρόνου.
http://www.scirp.org/journal/ojce/
ΤΙΤΛΟΣ The Ultimate Anti-Seismic System
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#177715 Ως μοντερέιτορ συστήνω προσοχή σε απαξιωτικούς κλπ χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις.[mod]

Ως επιστήμονας (κανονικός έτσι) έχω ήδη δείξει ειλικρινή προσπάθεια για την αναβάθμιση και προώθηση πρωτότυπης Ελληνικής γνώσης και έχω αναφερθεί στα του περιοδικού, στα της απήχησής του, στο πόσο σημασία έχει το πόσοι το είδαν η το κατέβασαν εφόσον δεν το έβαλαν στην βιβλογραφία τους και άλλα τέτοια. Νομίζω ότι αν δεν έχουμε κάτι νέο να προσθέσουμε στο θέμα ας τηρήσουμε τη σιωπή μας που είναι χρυσός και ας αφήσουμε το θέμα να βρει την φυσική του θέση. Αν χρειαστεί θα βοηθήσουμε :protest:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177727
NickTG έγραψε:Αφού το spamαρεις παντού λογικό είναι.

Βρήκα χρηματοδότη στην Αμερική. Αυτό λέει πολλά. Προχθές ανέβηκα Αθήνα και έγινε η πρώτη συζήτηση.
( δεν υπογράψαμε ακόμα τίποτα ) Το κλίμα ήταν πολύ θετικό, και θα προχωρήσει.
Αναμένω τις διαδικασίες. Έχω νομικό σύμβουλο, επιχειρηματικό σύμβουλο, και χρηματοδότη μεγάλη επενδυτική τράπεζα της Αμερικής.
Τελευταία επεξεργασία από seismic και 24 Οκτ 2015, 19:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#177729
seismic έγραψε:
NickTG έγραψε:Σε σοβαρό μέσο κιόλας!

Το θέμα μου είναι σοβαρό και τιμά το περιοδικό σαν το πρώτο θέμα του.
DOI: 10.4236/ojce.2015.53032 1.053 Downloads 1.959 Views
Μέσα σε τρις εβδομάδες διαβάστηκε περισσότερο από άλλα θέματα που είναι εκεί μέσα από την αρχή του χρόνου.
http://www.scirp.org/journal/ojce/
ΤΙΤΛΟΣ The Ultimate Anti-Seismic System


Τώρα που έχεις και "δημοσίευση" θα μας πεις ο Khalid πως τον λένε, τι λέει, τι θα γίνει τελικά κ.τ.λ;
Και κάτι πρόσφατο, όχι αυτά που σου είχε πει πριν 2 χρόνια.
:)
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177730
Vagnar έγραψε:
seismic έγραψε:
NickTG έγραψε:Σε σοβαρό μέσο κιόλας!

Το θέμα μου είναι σοβαρό και τιμά το περιοδικό σαν το πρώτο θέμα του.
DOI: 10.4236/ojce.2015.53032 1.053 Downloads 1.959 Views
Μέσα σε τρις εβδομάδες διαβάστηκε περισσότερο από άλλα θέματα που είναι εκεί μέσα από την αρχή του χρόνου.
http://www.scirp.org/journal/ojce/
ΤΙΤΛΟΣ The Ultimate Anti-Seismic System


Τώρα που έχεις και "δημοσίευση" θα μας πεις ο Khalid πως τον λένε, τι λέει, τι θα γίνει τελικά κ.τ.λ;
Και κάτι πρόσφατο, όχι αυτά που σου είχε πει πριν 2 χρόνια.
:)
Δεν απάντησε όταν του έστειλα την δημοσίευση. Αν και αυτός με προέτρεψε να την κάνω.
Πάντως παίζονται πολλά παιχνίδια πάνω στην πατέντα. Έπρεπε να έχω σύμβουλο και δικηγόρο και τους έχω τώρα για να καταλάβω τι γίνεται. Τώρα θέλει μάζεμα το θέμα γιατί πολύ το άπλωσα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#177746 Αν είναι η ιδέα σωστή και οικονομικά εφαρμόσιμη με τις free δημοσιεύσεις που έχεις κάνει προβλέπω μέχρι να καταλήξεις κάπου να την δείς σε Κινεζικά κτίρια, μηχανικός σαν τα παιδιά εδώ που μιλάνε μαζί σου δεν είμαι αλλά δεν μου κολλάει σαν εφαρμογή, μακάρι να είναι όπως τα λες και να δικαιωθείς, το ότι δεν έχεις τη γλώσσα, τα Αγγλικά και τους όρους τα θεωρώ δευτερεύοντα και θα βρεθούν οι άνθρωποι που θα τα βάλουν όλα σε τάξη και τα θεωρητικά μοντέλα που δεν το έχεις κάνει.

Το θέμα είναι το αντικείμενο, αν είναι σωστό και βγάζει μάτια τα υπόλοιπα είναι τρολλάρισμα, είναι σωστό ? Είναι αυτό που θα αφήσει ξερό τον πλανήτη ?
Εκεί είναι το ζητούμενο γιατί αυτό που πραγματεύεσαι αφορά όλους, το πεδίο είναι τεράστιο, οι επιστήμονες από πίσω από ένα τέτοιο θέμα είναι τρισμέγιστοι και ικανοί να κάνουν φύλλο και φτερό τα πάντα, αν η ιδέα είναι σωστή και εφαρμόσιμη μη φοβάσαι τίποτα, γιατί αν είναι τίποτα θα μείνεις με το τίποτα και τσάμπα ο κόπος η χλεύη και τα μέχρι τώρα έξοδα.

Καλή επιτυχία στη συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By g47
#177747
seismic έγραψε:γιατί απορείς ? Πολλοί εδώ μέσα παρουσιάστηκαν σαν πολιτικοί μηχανικοί όπως ο g47 :svivhaha:



seismic έγραψε:
21 σελίδα τελευταία ανάρτηση λες ότι είσαι μηχανικός γεωλόγος.
viewtopic.php?f=9&t=730&start=300


Εχεις κοψει αλυσο.
Στο φτωχο μυαλο σου μπορει να ειναι το ιδιο ολοι οι μηχανικοι για σενα.
Εκτος απο απιαστο ονειρο ( :shifty: ) μπορω να σου πω οτι δεν ειναι το ιδιο.
Τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω.
Με καθε επιστημονικοτητα μπορω να σου πω οτι αυτο που κανεις ειναι μια αποτυχια.
Εισαι ηδη τουλαχιστον 80 χιλιαρικα μεσα. :)
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177752 Σε ευχαριστώ 21 quadra
Πες μου τι δεν κατάλαβες.
Η ιδέα της εφεύρεσης.Αν έχουμε ένα ξύλινο ασταθή τραπέζι. Επάνω του τοποθετούμε τρεις ξύλινες κολόνες. Την πρώτη απλά την ακουμπάμε πάνω στο τραπέζι. Την δεύτερη την καρφώνουμε με μία πρόκα κάτω από το τραπέζι, έτσι ώστε η μύτη της πρόκας να μπει στο κάτω μέρος της κολόνας. Στην τρίτη κολόνα ανοίγουμε με ένα τρυπάνι μία κατακόρυφη οπή έτσι ώστε το τρυπάνι να διαπεράσει την κολόνα και το τραπέζι μαζί. Μετά περνάμε μέσα από την οπή μία βίδα και στο άνω και κάτω της μέρος τοποθετούμε και σφίγγουμε με δύο κοχλίες την κολόνα με το τραπέζι. Αν κουνήσουμε το τραπέζι η κολόνα που απλά ακουμπάει πάνω στο τραπέζι θα ανατραπεί. Οι άλλες δύο κολόνες αντέχουν την ταλάντωση. Αυτήν την ένωση εδάφους κατασκευής εφαρμόζει σε όλα τα επιμήκη υποστυλώματα της οικοδομής η εφεύρεση για να αντέχουν στην πλάγια φόρτιση του σεισμού. Ας εξετάσουμε τώρα τα άλλα δύο υποστυλώματα, το προτεταμένο μεταξύ του τραπεζιού και το καρφωμένο. Ποιο υποστύλωμα αντέχει πιο πολύ σε μία πλάγια εξωτερική φόρτιση? 1) Το καρφωμένο υποστύλωμα με το τραπέζι τα οποία συνδέονται με την πρόκα μέσο της συνάφειας δηλαδή μέσο τριβής. Ή 2) Η το προτεταμένο με το τραπέζι υποστύλωμα? Στο μεν πρώτο Το μήκος της πρόκας που ευρίσκεται καρφωμένο μέσα στο ξύλο καθορίζει και το μέγεθος της συνάφειας και αντοχής ως προς την πλάγια εξωτερική φόρτιση. Δηλαδή η τριβή που ενώνει την πρόκα με το ξύλο είναι ανάλογη του εμβαδού της συνάφειας και την αντοχή στην τριβή του πιο ανίσχυρου υλικού που στην περίπτωσή μας είναι το ξύλο. Στο μεν δεύτερο ξύλινο υποστύλωμα που το διαπερνά η βίδα υφίσταται διαφορετικός μηχανισμός λειτουργίας ως προς την πλάγια εξωτερική φόρτιση. Λόγω του ότι διαπερνά ελεύθερο η βίδα, δεν υφίσταται ουδεμία συνάφεια. Οι κοχλίες πάνω κάτω είναι που συνδέουν το τραπέζι και το ξύλινο υποστύλωμα. Αν εφαρμόσουμε σε αυτή την μέθοδο μία πλάγια φόρτιση το υποστύλωμα δέχεται μία ροπή ανατροπής με αποτέλεσμα να ανασηκώσει μονόπλευρα την μία πλευρά της βάσης και του δώματός της. Εκεί αντιδρά ο κοχλίας ως προς την άνοδο του δώματος της κολόνας. Η δύναμη που δημιουργείται μεταξύ κοχλία και δώματος ονομάζετε θλίψη. Πια κολόνα εσείς λέτε ότι αντέχει στην πλάγια εξωτερική φόρτιση? Αυτή που δέχεται θλίψη ή αυτή που δουλεύει μέσο τριβής? Φυσικά το υποστύλωμα με την βίδα είναι αυτό που μπορεί να δεχθεί περισσότερα πλάγια φορτία. Το ασύνδετο υποστύλωμα είναι αυτό που κατασκευάζουν σήμερα οι μηχανικοί. Οι άλλες δύο μέθοδοι υπάγονται στην ευρεσιτεχνία . Ναι αλλά τι οι μηχανικοί απλά ακουμπάνε τις κολόνες στο έδαφος όπως την ασύνδετη κολόνα του τραπεζιού? Όχι τις συνδέουν μεταξύ των με την δοκό και την πεδιλοδοκό. Αυτά τα δύο στοιχεία έχουν μία μεγάλη αντίδραση στην ροπή ανατροπής.. Είναι όμως μία άλλη αντίδραση προερχόμενη από διαφορετική πηγή. Η ευρεσιτεχνία προσφέρει άλλες δύο πρόσθετες αντιδράσεις βοηθώντας την πεπατημένη τόσο ώστε να ενισχύσουμε σημαντικά την αντίδραση των δομών προς τον σεισμό. Με τον μηχανισμό της συνάφειας, ο κορμός των υποστυλωμάτων παρουσιάζει μεγαλύτερη κάμψη με αποτέλεσμα μετά από ορισμένες τιμές να εκκρίνεται το σκυρόδεμα επικάλυψης προκαλώντας απώλεια της συνάφειας μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα. Αντίθετα ο τένοντας της ευρεσιτεχνίας δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα διότι διαπερνά ελεύθερος μέσα από το υποστύλωμα παρεμποδίζοντας την κάμψη του υποστυλώματος διότι οι πλάγιες τάσεις που δέχεται από την κάμψη μετατρέπονται σε θλιπτικές τάσεις στο δώμα (που αντέχει το σκυρόδεμα) και όχι δε ακτινωτές διατμητικές τάσεις που παρουσιάζονται στην διεπιφάνεια σκυροδέματος χάλυβα με τον μηχανισμό της συνάφειας. Αυτή η πάκτωση του δώματος μιας κατασκευής με το έδαφος εφαρμόζεται πρώτη φορά παγκοσμίως και σταματά δυναμικά την παραμόρφωση των κατασκευών
Άβαταρ μέλους
By g47
#177754 Δεν δουλευει αυτο το πραγμα, σου τρωνε τα λεφτα.
Τον ευρωκωδικα τον αλλαξες?
Τον εακ?
Αδεια εβγαλες?
Η μονο μπουρου μπουρου και απο αποτελεσμα τιποτα?
Άβαταρ μέλους
By seismic
#177762
g47 έγραψε:
seismic έγραψε:γιατί απορείς ? Πολλοί εδώ μέσα παρουσιάστηκαν σαν πολιτικοί μηχανικοί όπως ο g47 :svivhaha:



seismic έγραψε:
21 σελίδα τελευταία ανάρτηση λες ότι είσαι μηχανικός γεωλόγος.
viewtopic.php?f=9&t=730&start=300


Εχεις κοψει αλυσο.
Στο φτωχο μυαλο σου μπορει να ειναι το ιδιο ολοι οι μηχανικοι για σενα.
Εκτος απο απιαστο ονειρο ( :shifty: ) μπορω να σου πω οτι δεν ειναι το ιδιο.
Τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω.
Με καθε επιστημονικοτητα μπορω να σου πω οτι αυτο που κανεις ειναι μια αποτυχια.
Εισαι ηδη τουλαχιστον 80 χιλιαρικα μεσα. :)

Για πες μου γεωλόγε είναι σωστά τα πάρα κάτω ή διαφωνείς πάλη.

ΜΕΘΟΔΟΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΝΩΝ ΜΙΑΣ ΓΕΩΤΡΗΣΗΣ ΣΕ ΜΑΛΑΚΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΓΚΥΡΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΕΣΙΤΕΧΝΙΑΣ
Ανοίγουμε την γεώτρηση και τοποθετούμε στο βάθος αυτής την άγκυρα. Την έλκουμε με μεγαλύτερη δύναμη από τα αξονικά φορτία που χρειαζόμαστε να παραλάβει, σταδιακά ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να παραμορφωθεί το έδαφος τόσο ώστε η παραμόρφωσή του να γίνει μη αναστρέψιμη. Επαναλαμβάνουμε την παραπάνω διαδικασία σε διαφορετικά ύψη μέσα στην γεώτρηση, ώστε να δημιουργήσουμε αρκετούς συμπυκνωμένους παραμορφωμένους θύλακες καθ ύψος.Μετά την βελτίωση των πρανών τοποθετούμε μέσα την άγκυρα και της εφαρμόζουμε την επιθυμητή προένταση η οποία πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη του αξονικού φορτίου που επιθυμούμε να παραλάβει. Μετά την ισχυρή πάκτωση του μηχανισμού στα πρανή της γεώτρησης, και την εκ νέου προένταση ώστε να διορθώσουμε την έρπει του τένοντα και των πρανών, τοποθετούμε από μία οπή το ένεμα. Το ένεμα καταλαμβάνει όλη την παραμορφωμένη γεώτρηση και εξα-σφαλίζει περεταίρω την πάκτωση της άγκυρας στο χώμα Σημειώσεις Α) Όταν ανοίξουμε τοις γεωτρήσεις, λίγες ώρες πριν την βελτίωση των πρανών τους, τις καταβρέχομαι με αλατόνερο. Το νερό βοηθάει το γλίστρημα του μηχανισμού μέσα στα πρανή της γεώτρησης, και την μεγαλύτερη συμπύκνωση του εδάφους. Το αλάτι βοηθάει στην σταθεροποίηση του εδάφους. (αφού εξατμιστεί το νερό)Β) Το ένεμα τσιμέντου και αδρανών καλό είναι να κατασκευαστεί με τσιμέντο τύπου πορτλαντ, διότι έχει αποδειχθεί ότι αυτό το είδος τσιμέντου συσφίγγει το έδαφος περισσότερο από τα άλλα υπάρχοντα.Γ) Ο μηχανισμός συμπύκνωσης των πρανών καλό θα είναι να κατασκευαστεί πιο ισχυρός (με περισσότερες και ισχυρότερες μπάρες)από ότι θα κατασκευάζονται οι μόνιμοι μηχανισμοί αγκύρωσης. Με ισχυρό μηχανισμό μπορούμε να εφαρμόσουμε την μέγιστη συμπύκνωση στα πρανή της γεώτρησης. Πρέπει να έχει την δυνατότητα να μπαίνει και να βγαίνει από την οπή, για να χρησιμοποιείτε συνέχεια σαν εργαλείο. Αυτός ο μηχανισμός χρησιμεύει και για την αποστράγγιση του εδάφους, διότι ο συνδυασμός οπής και συμπύκνωσης θα μαζεύει το νερό στην οπή, το οποίο θα αφαιρούμε με μία αντλία. Δ) Μετά την προένταση του μηχανισμού μεταξύ επιφανείας εδάφους και πρανών της γεώτρησης, και την πλήρωση όλης της οπής με το ένεμα, είναι αδύνατον ο τένοντας να έχει ελαστική επιστροφή από το λίκνισμα της κατασκευής. Μπορεί μόνο να έχουμε αστοχία σε όλο το μήκος της πάκτωσης λόγο αδυναμίας πρόσφυσης του εδάφους. Αυτός ο κίνδυνος αστοχίας απομακρύνεται όταν έχουμε το σωστό βάθος γεώτρησης, και την μέγιστη συμπύκνωση των πρανών.Ε) Αφού πια έχουμε εξασφαλίσει ότι η πρώτη μεγάλη προένταση μέσα στο έδαφος δεν αφήνει περιθώρια χαλάρωσης ή μετακίνησης του τένοντα ούτε προς τα επάνω ούτε προς τα κάτω, τότε μόνο μπορεί να αρχίσει η κατασκευή των βάσεων από Ο/Σ. Προεκτείνουμε τον τένοντα ελεύθερο μέσα από σωλήνες πάνω στο δώμα, και αφού ολοκληρωθεί ο σκελετός της κατασκευής, τοποθετούμε το ελατήριο απόσβεσης σεισμικού φορτίου μεταξύ δώματος και κοχλία του τένοντα . Δεν είναι αναγκαίο να κάνουμε δεύτερη προένταση στο δώμα