Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By seismic
#172409
sknipper έγραψε:Φανταστείτε τι θα λέει αν ο αμερικάνος του φάει τη δόξα.....
seismic :rant: :help: :vava:
αμερικάνος :whistlink: :svivhaha: :s_cool
Ο Αμερικανός θα μου φάει την δόξα, όπως η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
Καμία ελπίδα :( Αλλά στο τέλος της ιστορίας εγώ θα είμαι ο εφευρέτης. Αυτό με το PCT δεν αλλάζει με τίποτα.
Είμαι ο πρώτος που μου την βίδωσε και βίδωσα τις κατασκευές στο έδαφος
Άβαταρ μέλους
By seismic
#172419
mirage έγραψε:Επειδη τον θυμαμαι τον Dr Mosalam, υπαρχει κανενα νεωτερο;

Το μόνο νέο είναι ότι αυτός είδε τα πειράματά μου, και με προέτρεψε να κάνω paper πάνω σε αυτά,
διότι από την πείρα που έχει τόσα χρόνια στην ΝΕΕS πίστεψε ότι αυτά τα πειράματα που έκανα
είναι πολύ πετυχημένα και θα πρόσφεραν στην επιστήμη πολλά.
Αν θέλετε θα βρω το email να σας το δείξω.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#172449
KiloMeater έγραψε:
markvag έγραψε:
Αεικίνητο, έτσι;;; :help:


Δεν το αντιλαμβάνεται έτσι, ούτε την έννοια γνωρίζει αλλά ουσιαστικά αυτό ισχυρίζεται ότι ανακάλυψε


Καλά κάνεις ουσιαστικά, δεν έχει νόημα να τον στεναχωρείς από ένα σημείο και μετά αν δεν λέει να καταλάβει. Ας κάνει το "χόμπι" του, όσο δεν προκαλεί πρόβλημα στον εαυτό του ή άλλους.

Άβαταρ μέλους
By danso
#172602
seismic έγραψε:g47 Έχεις καλαμπούρι!!!! Θα έρθεις στην Ζούγκλα live να τα πεις αυτά στην ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ?
Σε προκαλώ και σε προσκαλώ. :roll:


:ninja:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#172637
danso έγραψε:
seismic έγραψε:g47 Έχεις καλαμπούρι!!!! Θα έρθεις στην Ζούγκλα live να τα πεις αυτά στην ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ?
Σε προκαλώ και σε προσκαλώ. :roll:


:ninja:

Αφιερωμένο στους φίλους μου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#172728 Απλά και κατανοητά. :roll:
Όπως λέει και το τραγούδι γιατί να κάνεις 20 πατώματα και να φάει η μούρη χώματα ? αλλιώς πρέπει να κάνουμε το εξής.
Αν έχουμε ένα ξύλινο ασταθή τραπέζι ( σαν αυτά που πουλά ο Μαρινόπουλος )
Επάνω του τοποθετήσουμε τρεις ξύλινες κολόνες.
Την πρώτη απλά την ακουμπάμε πάνω στο τραπέζι.
Την δεύτερη την καρφώνουμε με μία πρόκα κάτω από το τραπέζι, έτσι ώστε η μύτη της πρόκας να μπει στο κάτω μέρος της κολόνας.
Στην τρίτη κολόνα ανοίγουμε με ένα τρυπάνι μία τρύπα έτσι ώστε το τρυπάνι να διαπεράσει εγκάρσια την κολόνα και το τραπέζι μαζί.
Μετά περνάμε μέσα από την οπή μία βίδα και στο άνω και κάτω της μέρος τοποθετούμε και σφίγγουμε με δύο κοχλίες την κολόνα με το τραπέζι.
Αν κουνήσουμε το τραπέζι η κολόνα που απλά ακουμπάει πάνω στο τραπέζι θα ανατραπεί.
Οι άλλες δύο κολόνες αντέχουν στο κούνημα.
Αυτό έκανα και εγώ στις κολόνες της οικοδομής για να αντέχουν στο κούνημα του σεισμού.
Ας εξετάσουμε τώρα τις άλλες δύο κολόνες την βιδωμένη και την καρφωμένη.
Ποια κολόνα αντέχει πιο πολύ σε μία πλάγια δύναμη ?
Η καρφωμένη κολόνα και το τραπέζι συνδέονται με την πρόκα μέσο της συνάφειας μεταξύ ξύλου και πρόκας.
Δηλαδή μέσο τριβής.
Το μήκος της πρόκας που καρφώνεται μέσα στην κολόνα καθορίζει και το μέγεθος της αντοχής της στην πλάγια δύναμη που θα της εφαρμόσουμε.
Δηλαδή η τριβή που ενώνει την πρόκα με το ξύλο είναι ανάλογη του μήκους της πρόκας, της διαμέτρου της πρόκας και της αντοχής στην τριβή του πιο ανίσχυρου υλικού που στην περίπτωσή μας είναι το ξύλο.
Η κολόνα με την βίδα έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας στην πλάγια δύναμη. Είπαμε έχει οπή οπότε ουδεμία συνάφεια η βίδα με το ξύλο. Οι κοχλίες πάνω κάτω είναι που συνδέουν το τραπέζι και την ξύλινη κολόνα.
Αν εφαρμόσουμε σε αυτή την μέθοδο μία πλάγια δύναμη η κολόνα θα έχει την τάση να ανασηκώσει μονόπλευρα την πλευρά της βάσης και του δώματός της.
Εκεί αντιδρά ο κοχλίας ως προς την άνοδο του δώματος της κολόνας. Η δύναμη που δημιουργείται μεταξύ κοχλία και δώματος ονομάζετε θλίψη.
Πια κολόνα εσείς λέτε ότι αντέχει στην πλάγια δύναμη περισσότερο. Αυτή που δέχεται θλίψη ή αυτή που δουλεύει μέσο τριβής?
Φυσικά η κολόνα με την βίδα είναι αυτή που μπορεί να δεχθεί περισσότερα πλάγια φορτία.
Η ασύνδετη κολόνα είναι αυτή που κατασκευάζουν σήμερα οι μηχανικοί.
Οι άλλες δύο είναι η ευρεσιτεχνία μου.
Ναι αλλά τι οι μηχανικοί απλά ακουμπάνε τις κολόνες στο έδαφος όπως την ασύνδετη κολόνα του τραπεζιού?
Όχι τις συνδέουν μεταξύ των με την δοκό και την πεδιλοδοκό. Αυτά τα δύο στοιχεία έχουν μία μεγάλη αντίδραση στην ροπή που
δημιουργείτε με την τάση ανασηκώματος της βάσης και του δώματος της κολόνας.
Είναι όμως μία άλλη αντίδραση μόνη και έρημη.
Εγώ τους πρόσφερα άλλες δύο πρόσθετες προς την δική τους αντιδράσεις ώστε τα γράφουμε στα @@@ μας τον σεισμό.
Και αυτοί ακόμα ονειρεύονται πως την αυγή παντρεύονται. :lol:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#173149
Zorz έγραψε:Εικόνα

Βιδώστε το και σώστε το!
Για τους κριτές το περιοδικό μου απάντησε ότι ... It's double-blind peer-reviewed.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#173379 Όταν έστειλες το paper αφάιρεσες κάθε αναφορά στο όνομα σου ή/και στα μέλη της ομάδας σου? Γιατί αυτά τα βλέπω μέσα στο κείμενο του paper. Επίσης, έγραψες με τέτοιο τρόπο τις αναφορές ώστε να μην φαίνεται ότι είναι δικές σου?
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#173523 1. Δυστυχώς άργησα να ανακαλύψω αυτό το διαμάντι εδώ πέρα που έχει φτάσει τις 17 σελίδες, σε όλα τα άλλα forums απλά έγραψε και κανείς δεν απάντησε... :lol:
(βάζω την δουλειά on hold και ξεκινάω.. :s_biggrin )

2. Χαράς στο κουράγιο σου sknipper που κάθεσαι και απαντάς λογικά πως πρέπει να γίνει όλο το πράμα, μετά από τόσο spamming που έχει πέσει όλο αυτόν τον καιρό..

3. Ο καθηγητής στο Αμέρικα, Khalid κάτι νομίζω, τι λέει για αυτήν την "δημοσίευση";

4. Και μια και λέμε για δημοσιεύσεις, μία που κοίταζα έλεγε,
Received 23 December 2013, Accepted 28 July 2014, Available online 28 March 2015

εδώ η δική μας, τσακ μπαμ, σε 2 μήνες όλα κομπλέ.... :roll:


Για δοκίμασε να δημοσιεύσεις εδώ και πες μας το αποτέλεσμα.

http://www.springer.com/engineering/civil+engineering/journal/12205
http://ascelibrary.org/journal/jmcee7
http://www.journals.elsevier.com/construction-and-building-materials/
http://www.journals.elsevier.com/engineering-structures/
Άβαταρ μέλους
By seismic
#173552 Να το αποτέλεσμα... τσακ μπαμ, = κατεπείγων. :yahoo:

Response to Letter of Interest for Collaboration - EO/1473/2015(3)
People
UNEP Chief Scientist <chief.scientist@unep.org>
To lymperis_ios@yahoo.com
CC Brigitte Ohanga Theuri Mwangi Sami Dimassi Today at 1:51 PM
Dear Mr. Ioannis,

Please find attached a letter from Ms. Jacqueline McGlade, Chief Scientist and Director of Division of Early Warning and Assessment, for your kind attention.

with best regards,

Harsha Dave

for:
Jacqueline McGlade
Chief Scientist
Director, Division of Early Warning and Assessment
United Nations Environment Programme (UNEP)
PO Box 30552-00100 Nairobi, Kenya

tel: +254 207623433
cell: + 254 715823934
http://www.unep.org
Description: Description: Description: sdeal
Άβαταρ μέλους
By thednick
#173598 Δεν έχω καταλάβει ακόμη αν το paper έσπασε κάθε προηγούμενο σε:
α) αντισεισμικές κατασκευές (το απόλυτο αντισεισμικό [sic])
β) αυτο-αναφορές
γ) αυτο-αναφορές που δεν ειναι καν αναφορές
δ) αυτο-αναφορές που δεν ειναι καν αναφορές σε double-blind review
ε) αυτο-αναφορές που δεν ειναι καν αναφορές και τα στοιχεία του συγγραφέα εντός του κειμένου σε double-blind review

Seismic, η πατέντα σου έχει κάποια βάση (προφανώς), και για αυτό υπάρχει το αντίστοιχο ενδιαφέρον. Αν αυτό ήταν άμεσα εφαρμόσιμο τώρα θα είχαν βρεθεί 10 εταιρίες να στην αγοράσουν. Από τη στιγμή λοιπόν που από ότι καταλαβαίνω θέλει αρκετή δουλειά έχεις δύο επιλογές:
α) spammαρεις σε όλα τα forums λέγοντας τι τέλεια εφεύρεση έχεις κάνει, μόνο που τα συμφέροντα δε σε αφήνουν να την εφαρμόσεις, και όταν κάποιος πάει να σου κάνει κριτική (σε οτιδήποτε) κοροιδεύεις και αναφέρεις πόσο τέλεια τα κάνεις όλα. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ουσιαστικό αποτέλεσμα μηδέν, θα χάσεις αρκετά χρήματα χωρίς λόγο.
β) αποδέχεσαι ότι δεν έχεις τις γνώσεις για να το πάς παρακάτω και αρχίζεις το διάβασμα. Ποτέ δεν είναι αργά, υπάρχει το coursera, υπάρχουν ανοικτά πανεπιστήμια, θέληση να υπάρχει. Αν όλα αυτά τα χρόνια που βρίζεις τους πολιτικούς μηχανικούς διάβαζες θα είχες πτυχίο τώρα. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ίσως, λέω ίσως, καταλάβεις όλα αυτά που σου λέμε. Στη συνέχεια θα είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις τι πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις μόνος σου παραπέρα.

Βέβαια αν κρίνω από τη γνήσια ελληνική ξεροκεφαλιά που έχεις (δε το λέω κακοπροαίρετα :) ) και ο θεός ο ίδιος να κατέβει δεν θα σε πείσει ότι κάνεις κάπου λάθος.

Τελευταία μου φράση (και δεν θα ασχοληθώ άλλο): Να μη φοβάσαι αυτούς που σου κάνουν κριτική. Να φοβάσαι αυτούς που σε κολακεύουν και σου λένε πόσο τέλεια τα κάνεις όλα.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#173627
thednick έγραψε:Δεν έχω καταλάβει ακόμη αν το paper έσπασε κάθε προηγούμενο σε:
α) αντισεισμικές κατασκευές (το απόλυτο αντισεισμικό [sic])
β) αυτο-αναφορές
γ) αυτο-αναφορές που δεν ειναι καν αναφορές
δ) αυτο-αναφορές που δεν ειναι καν αναφορές σε double-blind review
ε) αυτο-αναφορές που δεν ειναι καν αναφορές και τα στοιχεία του συγγραφέα εντός του κειμένου σε double-blind review

Seismic, η πατέντα σου έχει κάποια βάση (προφανώς), και για αυτό υπάρχει το αντίστοιχο ενδιαφέρον. Αν αυτό ήταν άμεσα εφαρμόσιμο τώρα θα είχαν βρεθεί 10 εταιρίες να στην αγοράσουν. Από τη στιγμή λοιπόν που από ότι καταλαβαίνω θέλει αρκετή δουλειά έχεις δύο επιλογές:
α) spammαρεις σε όλα τα forums λέγοντας τι τέλεια εφεύρεση έχεις κάνει, μόνο που τα συμφέροντα δε σε αφήνουν να την εφαρμόσεις, και όταν κάποιος πάει να σου κάνει κριτική (σε οτιδήποτε) κοροιδεύεις και αναφέρεις πόσο τέλεια τα κάνεις όλα. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ουσιαστικό αποτέλεσμα μηδέν, θα χάσεις αρκετά χρήματα χωρίς λόγο.
β) αποδέχεσαι ότι δεν έχεις τις γνώσεις για να το πάς παρακάτω και αρχίζεις το διάβασμα. Ποτέ δεν είναι αργά, υπάρχει το coursera, υπάρχουν ανοικτά πανεπιστήμια, θέληση να υπάρχει. Αν όλα αυτά τα χρόνια που βρίζεις τους πολιτικούς μηχανικούς διάβαζες θα είχες πτυχίο τώρα. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ίσως, λέω ίσως, καταλάβεις όλα αυτά που σου λέμε. Στη συνέχεια θα είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις τι πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις μόνος σου παραπέρα.

Βέβαια αν κρίνω από τη γνήσια ελληνική ξεροκεφαλιά που έχεις (δε το λέω κακοπροαίρετα :) ) και ο θεός ο ίδιος να κατέβει δεν θα σε πείσει ότι κάνεις κάπου λάθος.

Τελευταία μου φράση (και δεν θα ασχοληθώ άλλο): Να μη φοβάσαι αυτούς που σου κάνουν κριτική. Να φοβάσαι αυτούς που σε κολακεύουν και σου λένε πόσο τέλεια τα κάνεις όλα.

Υπάρχει και τρίτη λύση. Αντί να αλλάξω εγώ, να αλλάξω τον κόσμο.
Ούτε ένας ούτε δύο ούτε δέκα μηχανικοί μαζί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Ινστιτούτο μη κερδοσκοπικού σκοπού χρειάζεται στο οποίο θα έρχονται καθηγητές από όλο τον κόσμο, θα πληρώνονται και θα κάνουν εξειδικευμένες μελέτες και εφαρμοσμένη έρευνα για διάφορα έργα ανά τον κόσμο ώστε με τα χρόνια να υπάρξει βάση δεδομένων στοιχείων.
Αυτό το ινστιτούτο θέλει χρηματοδότηση από παγκόσμιους οργανισμούς, οι οποίοι καλό είναι να είναι μαζεμένοι κοντά κοντά.
Π.χ αυτό μόνο στην Αμερική είναι δυνατόν.
Αν κρίνω από την δουλοπρέπεια και την ξεροκεφαλιά των πολιτικών μας,εδώ στην Ελλάδα ,η ευρεσιτεχνία αυτή στην πατρίδα μας δεν έχει καμία τύχη.
Άβαταρ μέλους
By g47
#177579
seismic έγραψε:γιατί απορείς ? Πολλοί εδώ μέσα παρουσιάστηκαν σαν πολιτικοί μηχανικοί όπως ο g47 :svivhaha:


Βρες μου ΕΝΑ ποστ οπου παρουσιαστικα σαν πολιτικος μηχανικος.
Σε πολλα ποστ του κλειδωμενου θεματος τονιζα οτι δεν ειμαι πολιτικος μηχανικος.
Μαλιστα εδω
viewtopic.php?f=9&t=730&start=315
αναφερεις κι εσυ τη πραγματικη μου εργασια.

Οποτε παρε τη λασπουλα σου, γιατι ανακολουθος δεν ειμαι, καντη barbie house και αρχισε να σκουζεις γιατι δε σου δινει κανενας σημασια με το καημο σου που δεν εγινες πραγματικος μηχανικος.
Τις παπατζες σου τις ανεχομαστε, τα ψεματακια σου αλλου. :)