Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#100515 Α ρε κουπεπέα, διαχρονικά χαμένα τα έχεις :lol:


κρίμα που τόσο ωραία και διαχρονικά σχήματα πέσανε σε τέτοια χέρια και τα κάνα σαν τα μούτρα τους :sorry:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#100573 Κούπεα μαθαινω έκανες εφέ την Κυριακή στη Γωγουλα Τζάμπα στη Λεπενου. Ανοίξες πολλές βρύσες με το όχημα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#100657
g8777 έγραψε:Κούπεα μαθαινω έκανες εφέ την Κυριακή στη Γωγουλα Τζάμπα στη Λεπενου. Ανοίξες πολλές βρύσες με το όχημα. :shifty:


Πώς το έλεγε ο Μάριος ο Blackman; Γιωργάκη Λεπενούύύύύ...

Για να διευκρινίζουμε και κάτι που είχε γραφτεί παλαιότερα. Ο Μάριος, αυτή τη στιγμή, έχει την Μαύρη Σκύλα, μία Boxter, ένα Corsa (νομίζω diesel), ένα παροπλισμένο τζιποειδές του 1800 και ένα Smart. Αυτά είναι όσα είδα πριν μία εβδομάδα μαζεμένα έξω από το μαγαζί, μιας και είμαστε και γείτονες.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#100723 Ποιος Blackman? :hmmm:
Η Λεπενου ? :) Ειχα παει να δω μια Alfa 164 3000 που πωλουσε καποιος πριν 10 χρονια.
Δεν ηταν ασχημα.

Το οχημα και χωρις μηχανη ριχνει πιπινακια.

Ο οδηγος του και χωρις αυτο ριχνει παλι πιπινακια.

Ο συνδιασμος απλα "τα σπαει". :roll:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#100788 Αίσωπε του φόρουμ, αν καταφέρεις να βγάλεις πιπινάκι με αλφα ρομέο 20+ χρόνων σου...

...
...
...


...

βασικά τίποτα, πάλι ιστορίες με δράκους θα μας πεις... :lol:


:shifty:
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#100872 Θες δηλ να σου δωσω εκτος του πονου και χρονο με δυναμη ? :)
Θα καταρευσεις !
Το alfa το αγορασε φιλος απο Θεσσαλονικη. Εγω το τσεκαρα . Ασημι ,δερμα και τραβηχτερο στα γκομενακια.
Τι να το κανω εγω! :shifty: Εχω τη φερραρι του λαου. :s_coffee
Αλλα ασε το κουπε γιατι θα αγορασεις μαστιγιο .
Να σου δωσω λιγο πονο απο χρονο.
Αγρινιο γεφυρα Λευκαδας 45 ' στις 5 το πρωι καλοκαιρι. Με "στημενο" πουντο sporting 110 ιππων. Μοντ '98.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#100874
F&G έγραψε:Ασημι ,δερμα και τραβηχτερο στα γκομενακια.


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl


F&G έγραψε:Να σου δωσω λιγο πονο απο χρονο.
Αγρινιο γεφυρα Λευκαδας 45 ' στις 5 το πρωι καλοκαιρι. Με "στημενο" πουντο sporting 110 ιππων. Μοντ '98.



Γιατί τόσο αργό?
Είχε πρόβλημα ή δεν το χε ο οδηγός?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#100885 Αύξησες ρε μπαγάσα κατά 25hp την απόδοση στο 1200άρη, και το έστησες κιόλας?? :metalo:

Και παρόλα αυτά, όπως λέει ο Νίκος έκανες 45'?? Για τέτοια κουλομαρία μιλάμε τόσο καιρό ? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#100898 Την Κυριακη πριν το πασχα διαδρομη Νεμεα - Αθηνα. Μπηκα εθνικη 22.34 και στο σπιτι μου (γαλατσι) εφτασα 23.20. Απο ελευσινα και μετα πηγαινα το πολυ με 100 χλμ και απο Καβαλας...οχι αττικη οδο. Αυτοκινητο renault laguna 2 phase 2 gt. Επερνε και αλλο αλλα ειχα και την παντοφλα μαζι...
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#100906 Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα 35 λεπτά.... Δευτέρα του Πάσχα πολύ πρωί... Το προηγούμενο πρόσφατο ρεκόρ όταν ανέβαινα ήταν 37 λεπτά... όταν όμως κατέβηκα βγήκα από τους πρώτους από την παντόφλα και έτρεξα σαν τρελός μέσω Εγνατίας οδού για να βγώ μπροστά τους.... μετά, το απόλυτο τίποτα, νομίζω πέτυχα λιγότερα από δέκα αυτοκίνητα μέχρι κάτω.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#100940
Goldmund έγραψε:Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα 35 λεπτά.... Δευτέρα του Πάσχα πολύ πρωί... Το προηγούμενο πρόσφατο ρεκόρ όταν ανέβαινα ήταν 37 λεπτά... όταν όμως κατέβηκα βγήκα από τους πρώτους από την παντόφλα και έτρεξα σαν τρελός μέσω Εγνατίας οδού για να βγώ μπροστά τους.... μετά, το απόλυτο τίποτα, νομίζω πέτυχα λιγότερα από δέκα αυτοκίνητα μέχρι κάτω.


Γίνεται με καλό αυτοκίνητο και λίγη κίνηση, αλλά είναι δύσκολο και οριακό. Είχα κάνει χρόνο κάπου στα 50min κυνηγώντας έναν Ιταλό με Grand Cherokee Sport (κάπως έτσι λέγεται). Ειδικά μετά την Πάργα, που σταματάνε οι στροφές, πας άνετα με 140, όταν ο δρόμος είναι άδειος. Μόνο μην πετύχεις μπλόκο στο Κανάλι και στα πάρουν όλα.

F&G έγραψε:Αγρινιο γεφυρα Λευκαδας 45 ' στις 5 το πρωι καλοκαιρι. Με "στημενο" πουντο sporting 110 ιππων. Μοντ '98.


Αν είναι από έξοδο Αγρινίου μέχρι γέφυρα είναι περίπου 85km (92 από κέντρο σε κέντρο, λέει το google). Τα 45min είναι με ΜΩΤ 110-115km/h, άρα δεν είναι κάτι ανέφικτο. Με την παλιά κατάσταση του δρόμου (πριν δηλαδή τα έργα και το χάλια οδόστρωμα) μπορούσες άνετα να πας με 130-140 στις ευθείες (χωρίς ιδιαίτερη πίεση) και να κρατάς 100 στις στροφές (αν εξαιρέσεις 5-10 όλες οι άλλες είναι άνετα με 100). Σε αυτή την περίπτωση ξεχνάς, πολύ απλά, την κατανάλωση μιας και δεν αφήνεις γκάζι πριν στρίψεις, αλλά φρενάρεις κανονικότατα και αγωνιστικά. Αν πηγαίνεις για χρόνο, όμως, είναι πιο εύκολο από το Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα σε 35min, μιας και η απόσταση είναι παρόμοια, αλλά ο χρόνος 10min μεγαλύτερος, ενώ και η διαδρομή έχει μεγαλύτερες ευθείες, ειδικά στο 1ο μέρος της.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#100956
nass έγραψε:Δευτέρα του Πάσχα διόδια Κορίνθου 21:03 διόδια Ελευσίνας 22:30 :metalo: (δεν ξέρω αν ήταν NTP synchronized οπότε η ακρίβεια ελέγχεται :rtfm: )


Ίδια η εταιρεία, άρα είναι λογικό όλα τα συστήματα να είναι συνδεδεμένα, άρα η ακρίβεια είναι εξαιρετικά μεγάλη. Το λεπτό που έχεις αναφέρει είναι χιλιάδες φορές μεγαλύτερο από την ακρίβεια του συστήματος.

[Χιούμορ mode=ON]
Για να κάνεις τέτοιο χρόνο, όμως, δεν ήσουν με την μηχανή, δεν ήσουν με την BMW, δεν ήσουν με το EVO. Με τι ήσουν; Σου έδωσαν τουλάχιστον C4 ή i30 για να έχεις και AC ή σου φόρτωσαν κανένα παλιό Xsara με τα 75 ή 110 μουλάρια που πηγαίνει σαν βάρκα; Ποιον παρακολουθούσατε και ήταν ανάγκη να πηγαίνεις από την κανονική Ε.Ο.;
[Χιούμορ mode=OFF]

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#100958
pipinos1976 έγραψε:
Goldmund έγραψε:Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα 35 λεπτά.... Δευτέρα του Πάσχα πολύ πρωί... Το προηγούμενο πρόσφατο ρεκόρ όταν ανέβαινα ήταν 37 λεπτά... όταν όμως κατέβηκα βγήκα από τους πρώτους από την παντόφλα και έτρεξα σαν τρελός μέσω Εγνατίας οδού για να βγώ μπροστά τους.... μετά, το απόλυτο τίποτα, νομίζω πέτυχα λιγότερα από δέκα αυτοκίνητα μέχρι κάτω.


Γίνεται με καλό αυτοκίνητο και λίγη κίνηση, αλλά είναι δύσκολο και οριακό. Είχα κάνει χρόνο κάπου στα 50min κυνηγώντας έναν Ιταλό με Grand Cherokee Sport (κάπως έτσι λέγεται). Ειδικά μετά την Πάργα, που σταματάνε οι στροφές, πας άνετα με 140, όταν ο δρόμος είναι άδειος. Μόνο μην πετύχεις μπλόκο στο Κανάλι και στα πάρουν όλα.

F&G έγραψε:Αγρινιο γεφυρα Λευκαδας 45 ' στις 5 το πρωι καλοκαιρι. Με "στημενο" πουντο sporting 110 ιππων. Μοντ '98.


Αν είναι από έξοδο Αγρινίου μέχρι γέφυρα είναι περίπου 85km (92 από κέντρο σε κέντρο, λέει το google). Τα 45min είναι με ΜΩΤ 110-115km/h, άρα δεν είναι κάτι ανέφικτο. Με την παλιά κατάσταση του δρόμου (πριν δηλαδή τα έργα και το χάλια οδόστρωμα) μπορούσες άνετα να πας με 130-140 στις ευθείες (χωρίς ιδιαίτερη πίεση) και να κρατάς 100 στις στροφές (αν εξαιρέσεις 5-10 όλες οι άλλες είναι άνετα με 100). Σε αυτή την περίπτωση ξεχνάς, πολύ απλά, την κατανάλωση μιας και δεν αφήνεις γκάζι πριν στρίψεις, αλλά φρενάρεις κανονικότατα και αγωνιστικά. Αν πηγαίνεις για χρόνο, όμως, είναι πιο εύκολο από το Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα σε 35min, μιας και η απόσταση είναι παρόμοια, αλλά ο χρόνος 10min μεγαλύτερος, ενώ και η διαδρομή έχει μεγαλύτερες ευθείες, ειδικά στο 1ο μέρος της.

Ευχαριστώ.


Δεν ειναι 5 10 φυσικα οι κλειστες στροφες κατω των 100χλμ την ωρα. Αρα στις ευθειες τα 140 γινονται 180+ . Αστο γιατι 6 χρονια σε αυτη τη διαδρομη τα εχω τσεκαρει ολα. Τα μοσχαρια πριν τη βονιτσα η τον παγο το χειμωνα στα Παλιαμπελα σε αναγκαζουν απο τη σκεψη και μονο να κοψεις ταχυτητα. Δε το συζητω να βρεις φορτηγο η λεωφορειο .
Παντα πριν τα εργα .
Το gps δε σου τα λεει ολα. Μονο η πραξη.