Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#81003 Παραδεχτείτε το. Είναι ένα αναπόσπαστο κεφάλαιο στο οδηγικό είναι του άντρα.

-Γιατί μπορεί ο άντρας να έχει το s2000, αλλά θα κατέβει κέντρο με το Daihatsu Cuore, για να μην το γρατσουνίσει το S

-Γιατί μπορεί του άντρα το golf gti να έχεi 0-100 σε 6μιση ξερω γω, αλλά το yaris μκ2 της γυναίκας ανεβαίνει πεζοδρόμια...


και παρόμοια παραδείγματα. Όπως κ εγώ στον προηγούμενο καφέ των 4τfugitives Θεσ/νίκης, άφησα την οδηγική συμμετοχικότητα του ST, την καταπληκτική του κρεμαγιέρα και το κιβώτιο ξυράφι, το πληροφοριακό πλαίσιο και το ντεμέκ 0-100 σε 8.4 και πήγα με το daihatsu sirion που μπορεις να οδηγήσεις με 1 δάχτυλο κ ένα πόδι, γιατί είναι αυτόματο κ μετά το 8ωρο δουλειάς 110 χλμ βαρετών πανεέλα χιλιομέτρων, I couldn't care less αμπάουτ οτιδήποτε, παρά απλοποίηση της οδήγησης.

Το παρόν τοπικ είναι για να αναλύσουμε αν και γιατί και πότε παίρνουμε της γυναίκας / συμβίας / γκόμενας / κόρης (why not) το αμάξι, ποιό είναι αυτό κ πώς μας εξυπηρετεί.

Στη δική μου περίπτωση, "το αμάξι με τις μπεζ ζάντες" aka "τζαπανίτα" ακα "αυτόματο" ακα "καδένα, ντίζα και 4 ταχύτητες" , daihatsu sirion 1.3 αυτόματο του 2006.

Εικόνα

Το χρησιμοποιώ όταν πραγματικά θέλω να κάψω τα ελάχιστα, έναντι του fiesta st 2.0, (σε πραγματικό real time derby, Γιάννενα - Θεσ/νίκη ο ένας πισω από τον άλλο με ίδιο φόρτωμα, συνθήκες, χωρίς slip streaming, εγώ έκαψα 5.8 κ πανηγύριζα και όταν φούλαρα με 16.5 ευρώ το νταιχάτσου, έτρεχαν τα σάλια με το 4.2 λτ/100 χλμ).

Το χρησιμοποιώ στην πόλη γιατί είναι απίστευτα εύκολο, λόγω του αυτόματου, με ψηλή θέση οδήγησης, ορατότητα πιο κατάλληλη από του φιέστα (δεδομένων των χαμηλότερων καθισμάτων κτλ κτλ). και στην εξοχή όταν χρειάζεται εκτός δρόμου δραστηριότητα (π.χ. http://www.panoramio.com/photo/107485344 = κολασμένη χωμάτινη βλαχοδιαδρομή η συγκεκριμένη) κ όταν πάω κάπου που ξέρω οτι θα χρειαστώ απλά μεταφορικό μέσο και σταμάτα ξεκίνα (κύρια εφαρμογή όταν ανεβαίνω (με τα λίγα εναπομείναντα 106 ραλή κ σουήφτ σπώρτ στο Λιβάδι) όχι για στροφιλίκια, αλλά για να φωτογραφίσω πεταλούδες).

Εκτιμάω εκτιμώ (συνηρημένο πρώτης τάξης) τα:
-Απυρόβλητη αξιοπιστία και απλότητα λειτουργίας
-ευκολία οδήγησης
-8 ποτηροθήκες για ισάριθμα πλαστικά φραπεδοπότηρα
-κλιματιστικό toyotomi gti και βάλε
-ψαρωτικό ήχο με τέρμα γκάζι σε μεσαίες στροφές
-2α που πιάνει 110 χλμ/ω
-ψευδο-κατανεμητής ροπής που ουσιαστικά ειναι ο τρόπος που λειτουργεί το αυτόματο όταν δει ολίσθηση σε ένα τροχό
-κατανάλωση λατρεμένη σαν αστροφεγγιά σε παραλία της Χαλκιδικής με γκομενάκι δίπλα και 3 παγωμένα μπιρόνια
-4 ηλεκτρικά παράθυρα
-δυνατά φώτα που αν ανάψεις τη μεγάλη σκάλα, βλέπεις ΠΟΛΥ μακριά

δεν εκτιμώ
-σκούζει και μπιπάρει, έλεος, με το παραμικρό (δε βάζεις ζώνη, εσυ, κ ο δίπλα (ακόμα κ αν ακουμπήσω σάκο με κάμερα ή βαλίτσα νομιζει οτι κάποιος κάθεται) / ξέχασες τα φώτα μισοαναμένα / άνοιξες πόρτα με το κλειδί στη μίζα off κτλ κτλ)
-που έχει κάπως ακριβά ανταλλακτικά
-ίσως το λίγο μικρότερο του φιέστα πορτ μπαγκάζ.
-που σαν εταιρεία έχει "κλείσει" τις πόρτες της στην Ευρώπη.
-τα λίγο πιο σύντομα σέρβις, λόγω αυτόματου



Για πείτε! :s_whiteflag
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 24 Φεβ 2015, 00:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JBT
#81004
JimClark έγραψε:-Γιατί μπορεί ο άντρας να έχει το s2000, αλλά ...


Κρίμα που δεν μπορώ να λάβω μέρος... :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#81006 Μη το δείτε ρατσιστικά ή φαλλοκρατικά, έχω φιλο που η γυναίκα του έχει τα διπλάσια άλογα, αξία αυτοκινήτου, κρατήματα κτλκτλ (φανερώσου ρε :lol: ). Όλα είναι ανοιχτά.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#81014 Οταν υπηρξε γυναικα και αναγκη 2ου, παρθηκε ενα 406 1,6 οχταβαλβιδο, γιατι ηταν φθηνο (2000 το 2010) και γιατι ειχαμε τα ανακλαστικα (ανταλλακτικατζηδες και συνεργεια) για οτιδηποτε θα χρειαζοταν ενα μεταχειρο γαλλικο πανω της δεκαετιας,

θυμαμαι στο παλιο φορουμ να ρωταω τι να προσεξω και να μου λενε απο τη λαμπα στο εμπρος φαναρι εως τη λαμπα σο πισω φαναρι.

Τελικα κατεληξε να ειναι το αμαξι των μεγαλων αποστασεων και των βρωμικων δουλειων
(χωματοδρομοι και εκτος εδρας) και να μου χει καβαντζωσει η κ@ριολ@ το rallye ως πιο ευελικτο και βολικο για τα μετρα της.

Στα του 406 τωρα
Απιστευτα ανετο στα ταξιδια, αδυναμος κινητηρας, λαθος για αυτο το αμαξωμα,
αλλα στα κατηφορικα ηταν απολαυση :yahoo: :yahoo: η παθητικη του τετραδιευθυνση εδινε ρεστα και ξεφτιλιζε πολυ νεοτερες κατασκευες.

Τιμονι με αισθηση, μαλακη κυλιση χωρις πλευση.
Φρενα καλα
Ηταν και ψιλοκαλη εκδοση με χειριστηρια για το ραδιο στην κολωνα του τιμονιου και αξιοπρεπες a/c.

Τελικα πηρε ποδι πρωτα αυτη και μετα το 406 ως βενζινοφαγος, μιας και τα ετησια χλμ ξεπερασαν τα 30000.

αλλα θα το θυμαμαι παντα με αγαπη :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#81015 Ειχα οδηγησει μια φορα στην Πατρα και πηγα απο κει στη Ναυπακτο μαζι με την τοτε :inlove: ενα Matiz του 2004 που χαν στην οικογενεια.
Ηταν νοικιαρικο, με τελειωμενα λαστιχα, βασικοτερο των βασικων, ΜΗ υδραυλικο τιμονι και πιο αργο απο το θανατο. Περνουσαμε πανω απο τη γεφυρα του Ριου και φοβομουν απο τους πλαγιους ανεμους οτι θαααααα μας παρει μακριαααα. Θα μας παει στα περα μεεεεερη!!! :lol: Το φρεναρισμα ηταν μια περιπετεια. Ωστοσο, ο ηχος του κινητηρα για καποιον ιδιαιτερο λογο, ηταν εξαιρετικα πορωτικος. Επισης τραγικη καταναλωση. Το τιμονι χαλια. Ετρεμε απο τα 80. Γενικα για μια φορα που το χρησιμοποιησα πιο πολυ θυμαμαι αυτο το αυτοκινητο, παρα τη Ναυπακτο! :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#81033 Τα πραγματα ειναι πολυ απλα... Να χρησιμοποιεις (ως επι το πλειστον) μικρομεσαιο αυτοκινητο με 150 αλογακια και να μην σου ειναι αρκετα για να την "κοντραρεις" με τιποτα :lol: :lol:

Η :inlove: οδηγαει-οδηγει (συνηρημενο πρωτης ταξης) αυτο:

Εικόνα

Το ειδε, το ερωτευτηκε... και τα καταφερε!
Δεν θα πω ποσο το λατρευω κι εγω αυτο το αυτοκινητο...

Το οδηγω οταν βαριεται αυτη (συνηθες) πηγαινοντας για καμια βολτα και σε οσα ταξιδια/διακοπες εχουμε κανει με αυτο (καθως κλασικα η :inlove: ριχνει κατι υπνους :lol: με το μαξιλαρι της παντα μαζι, Ξιφ :s_laughat ).

Στα της εκτιμησης για το αυτοκινητο, ειναι ισως πολλα που μου ερχονται στο μυαλο:
-Δυναμη
-Συμπεριφορα :inlove:
-Καταναλωση που μας εκπλησσει ακομα γενικως
-Μεγεθος ταμαμ
-Χαιρομαι να το βλεπω εξωτερικα κι εσωτερικα
-USB (για τονους τραγουδια) και Bluetooth για το κινητο, μεγαλο ατου τελικα
-Οι αυτοματισμοι για A/C, φωτα, καθαριστηρες, φωτεινοτητα στον καθρεπτη κλπ (αν και σε αυτα ευτυχως την κοντραρω :lol: )
-Η πολυ φθηνη του συντηρηση μεχρι τωρα
-Το ESP που βγαινει τελειως :s_devil

Κατι που θεωρω χαζο ειναι η ελλειψη auto στον διακοπτη του παραθυρου του συνοδηγου :thumbsdown:

+
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#81053 To USB παίζει τυχαία τα ασματακια; ή μόνο με τη σειρά;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#81070 Αν εξαιρέσουμε την σύζυγο, με καμία από τις προηγούμενες δεν είχαμε πάρε-δώσε με αυτοκίνητα, πάντα μόνο εγώ οδηγούσα και φυσικά πάντα το δικό μου. Η σύζυγος είχε εξαρχής δικό της (ένα 5αρακι, σκέψεις για GT-turbισμα μου πέρασαν κάποια στιγμή από το μυαλό :superman: ), αλλά εγώ είχα μπλέξει με τα RX7 εκείνη την εποχή, οπότε και πάλι ο καθένας ξεχωριστά (πλην πολύ εξαιρετικών περιπτώσεων, π.χ. διαρροή ψυγείοy στο RX7).

Επί του παρόντος, προφανώς και τα "δικά μου" αυτοκίνητα είναι μονίμως στο garage, και πηγαινοερχόμαστε με το 206 της γυναίκας. Τα RX7 και μετά το RX8 δεν είναι βολικά για την πόλη, το CX7 είναι ακόμα πιο ατσούμπαλο και καίει επίσης αρκετά παραπάνω από το 206, ενώ *ελπίζω* τώρα με την έτερη Γαλλίδα να μπορέσω να κάνω μερικά χλμ και με αυτήν εντός περιαστικού κύκλου. Τα ταξίδια μας έτσι και αλλιώς γίνονται πάντα με το "μεγάλο"....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#81146 Εγώ είμαι σώγαμπρος.Μόνο της γυναίκας το αμάξι υπάρχει στην οικογένεια.
Εικόνα
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By JBT
#81378
Billopoulos έγραψε:
CARυοθραύστης έγραψε:To USB παίζει τυχαία τα ασματακια; ή μόνο με τη σειρά;


Κανει και shuffle.

Και στον Πικάσο μας γιατί δε γίνεται;;;;;;;;;; :x :x :x
Άβαταρ μέλους
By postruck
#81454
bill33 έγραψε:Εγώ είμαι σώγαμπρος.Μόνο της γυναίκας το αμάξι υπάρχει στην οικογένεια.
Εικόνα
:s_biggrin

Kαι εγώ σώγαμπρος είμαι bill :s_whiteflag ,αλλα το 307 της :inlove: πουλήθηκε το 2009,για να αγοράσουμε το altea και έτσι τώρα κυκλοφορεί με το δικό μου accent.Oταν ομως έχω το scooter ή κανω την νταντά,οδηγεί το golf,γιατί είναι diesel και δεν καίει σαν το accent.
Άβαταρ μέλους
By glf
#81480 εγώ την πήρα με προίκα, το δικό της corsa 1.2
και φέτος την πήρα το... focus με abs και esp.

άσχετο, έκανα δοκιμή πριν λίγες στη βροχή, όλα άψογα. και το abs και το esp. τεχνολογία ολέ.
τώρα θέλω καμιά μέρα να την προπονήσω στο abs. να μη φοβάται το τσαρούχωμα, να δει πως τρέμει το πεντάλ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#81483 την γνωρισα με 106 1,1
μετα ειχε για καθημερινο το 306 race
μετα ειχε για καθημερινο το εβο
μετα ενα τσινκουετσεντο
τωρα ενα panda 1,2
εγω ολα τα χρονια με εταιρικο.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#81587 Πριν παντρευτούμε κυκλοφορούσε με ένα golf 4 (κλασσικό γυναικείο αμάξι τότε).
Τώρα αφού αλλάξαμε διάφορα, κυκλοφορεί περισσότερο με το grand cherokee γιατί λέει τη βολεύει με τα παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νοιώθω λιγάκι ήσυχος με αυτό.
Τα ΣΚ άμα πάω για κάνα κυνήγι μόνος μου και πάρω το Jeep κυκλοφορεί με το cupra και του γαμάει τις ζάντες.
Το σουμπαρού όπως και (σχεδόν) καμμία γυναίκα δεν το γουστάρει με τίποτα (και δεν το δίνω κι εγώ).